May 12-13, 2023
|
Bethel (Minn.) - St. Paul, MN

Men's 400 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Joel Smith JR-3 Bethel (Minn.) 40.57 36.41 52.01 55.65 1:01.90 39.01 10
2 Brady Labine SR-4 St. John's (Minn.) 42.71 40.55 54.06 43.25 50.28 56.77 8
3 Josh Thomsen SO-2 Hamline 1:07.78 42.64 54.66 40.45 52.48 43.73 6
4 David Myres SO-2 Bethel (Minn.) 47.98 1:11.70 55.15 1:00.67 54.05 1:10.60 5
5 Jeff Wang SO-2 Macalester 1:02.19 1:06.63 55.52 1:04.41 51.08 58.30 4
6 Trokon Karngar JR-3 Bethel (Minn.) 43.58 39.11 55.87 45.82 49.17 1:11.52 3
7 Sam Schulze SO-2 Gustavus Adolphus 1:06.35 52.74 56.71 1:12.03 43.67 54.45 2
8 Reese Anderson FR-1 Carleton 53.63 1:10.18 57.05 1:02.19 55.91 54.20 1
9 Aiden Blaeser FR-1 St. John's (Minn.) 41.38 52.46 58.28 1:05.86 1:04.69 1:11.11 -

Men's 400 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Joel Smith JR-3 Bethel (Minn.) 1:07.73 53.75 46.77 38.70
2 Josh Thomsen SO-2 Hamline 57.25 55.58 1:09.48 57.81
3 David Myres SO-2 Bethel (Minn.) 44.31 56.08 1:03.94 58.89
4 Brady Labine SR-4 St. John's (Minn.) 58.20 55.96 1:10.51 1:11.63
5 Jeff Wang SO-2 Macalester 1:08.04 56.23 57.92 59.61
6 Trokon Karngar JR-3 Bethel (Minn.) 1:09.90 56.83 48.31 59.11
7 Sam Schulze SO-2 Gustavus Adolphus 1:07.38 57.10 49.11 40.55
8 Reese Anderson FR-1 Carleton 1:07.09 57.83 1:04.77 1:01.30
9 Aiden Blaeser FR-1 St. John's (Minn.) 1:14.20 58.42 1:08.94 1:06.60
10 Riley Buxell FR-1 St. John's (Minn.) 49.16 58.52 59.11 51.50
11 Caleb Meeker SO-2 Bethel (Minn.) 1:09.74 58.60 51.57 50.99
12 Caleb Karg FR-1 Concordia-Moorhead 57.60 58.77 46.43 47.02
13 Tyler Gunderson SO-2 St. Olaf 1:01.83 58.88 41.22 48.29
14 Mason Bosley SR-4 Macalester 1:16.60 59.38 1:02.35 1:14.82
15 Charles Ellis SO-2 St. John's (Minn.) 47.58 59.47 44.01 1:05.42
16 Henry Schonebaum FR-1 Macalester 1:10.86 59.54 1:09.07 1:01.93
17 Micah Smith JR-3 Bethel (Minn.) 50.12 59.66 46.54 56.08
18 Will Skemp FR-1 St. Olaf 42.41 59.72 1:00.92 59.13
19 Grant Baker SO-2 Gustavus Adolphus 1:11.42 1:00.01 49.81 1:12.02
20 Aki Wada FR-1 Macalester 1:02.63 1:00.80 46.21 1:05.67
21 Calvin Moeller SO-2 Gustavus Adolphus 52.12 1:02.04 1:01.42 59.56
22 Thomas Malecha FR-1 Macalester 56.03 1:02.25 1:02.25 55.41
23 Jackson Bassett SO-2 St. Olaf 47.41 1:02.38 48.04 1:11.74
24 Raul Ortiz SO-2 Hamline 1:18.26 1:03.11 1:13.21 1:10.69
25 Tison Werner FR-1 Gustavus Adolphus 1:14.56 1:04.27 52.06 1:10.70
26 Pierre Deutschlander SO-2 St. John's (Minn.) 1:08.26 1:11.10 1:06.84 1:14.66
Men's 400 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Joel Smith JR-3 Bethel (Minn.) 51.60 54.29 58.59 53.75
6 Trokon Karngar JR-3 Bethel (Minn.) 43.76 1:04.79 39.79 56.83
11 Caleb Meeker SO-2 Bethel (Minn.) 1:16.18 53.92 59.78 58.60
12 Caleb Karg FR-1 Concordia-Moorhead 1:15.82 45.84 54.66 58.77
13 Tyler Gunderson SO-2 St. Olaf 44.16 45.34 1:04.77 58.88
19 Grant Baker SO-2 Gustavus Adolphus 42.61 57.61 59.41 1:00.01
20 Aki Wada FR-1 Macalester 1:03.24 1:06.28 1:04.45 1:00.80
22 Thomas Malecha FR-1 Macalester 51.67 53.54 1:20.31 1:02.25
23 Jackson Bassett SO-2 St. Olaf 1:14.24 52.40 45.54 1:02.38
Men's 400 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
3 David Myres SO-2 Bethel (Minn.) 1:04.50 42.06 1:02.25 56.08
5 Jeff Wang SO-2 Macalester 40.49 56.80 54.55 56.23
8 Reese Anderson FR-1 Carleton 1:10.56 58.41 1:12.87 57.83
9 Aiden Blaeser FR-1 St. John's (Minn.) 56.67 52.00 1:13.61 58.42
16 Henry Schonebaum FR-1 Macalester 41.68 55.97 1:12.05 59.54
18 Will Skemp FR-1 St. Olaf 1:08.68 56.74 58.53 59.72
24 Raul Ortiz SO-2 Hamline 1:07.53 1:08.16 45.44 1:03.11
26 Pierre Deutschlander SO-2 St. John's (Minn.) 59.73 1:08.97 49.77 1:11.10
Men's 400 Hurdles Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Josh Thomsen SO-2 Hamline 1:07.81 40.02 39.47 55.58 1:10.03 1:08.37 1:05.03
4 Brady Labine SR-4 St. John's (Minn.) 59.32 1:07.16 50.37 55.96 1:06.60 58.20 44.77
7 Sam Schulze SO-2 Gustavus Adolphus 1:11.38 44.54 1:10.81 57.10 1:09.10 1:11.38 42.83
10 Riley Buxell FR-1 St. John's (Minn.) 1:11.40 1:09.64 1:00.86 58.52 1:12.57 47.41 48.58
14 Mason Bosley SR-4 Macalester 45.13 1:06.51 1:11.26 59.38 1:05.92 49.29 1:14.82
15 Charles Ellis SO-2 St. John's (Minn.) 45.80 46.99 1:10.18 59.47 48.77 50.55 41.63
17 Micah Smith JR-3 Bethel (Minn.) 1:01.45 1:12.79 54.89 59.66 1:08.61 1:06.82 50.12
21 Calvin Moeller SO-2 Gustavus Adolphus 1:14.45 50.88 1:08.87 1:02.04 54.60 1:12.59 1:00.18
25 Tison Werner FR-1 Gustavus Adolphus 55.28 55.92 1:17.77 1:04.27 59.78 57.85 48.85