May 12-13, 2023
|
Bethel (Minn.) - St. Paul, MN

Women's 100 Meters Finals

W: 3.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Birgen Nelson SO-2 Gustavus Adolphus 11.71 11.71 13.70 12.65 10
2 Jireh Babalola JR-3 Bethel (Minn.) 11.93 9.67 14.44 13.60 8
3 Sarah Stellmach SO-2 Bethel (Minn.) 11.94 15.29 15.41 14.81 6
4 Kate Carlson SO-2 Gustavus Adolphus 12.05 11.69 10.61 10.25 5
5 Kate Gallagher JR-3 St. Benedict 12.45 12.58 14.45 11.08 4
6 Makayla Stinson FR-1 St. Catherine (Minn.) 12.48 15.73 9.61 14.23 3
7 Emily Rengo FR-1 Concordia-Moorhead 12.55 9.42 13.18 11.30 2
8 Ava Fink FR-1 St. Scholastica 12.64 12.90 9.10 8.98 1
9 Myah Nelson FR-1 St. Benedict 12.85 9.51 15.30 9.00 -

Women's 100 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME WIND
1 Birgen Nelson SO-2 Gustavus Adolphus 11.80 13.34 8.38 10.62 13.34 11.80 1.7
2 Sarah Stellmach SO-2 Bethel (Minn.) 8.69 15.70 15.70 15.45 10.63 12.07 1.6
3 Jireh Babalola JR-3 Bethel (Minn.) 10.92 13.37 10.18 11.16 10.30 12.26 1.3
4 Kate Carlson SO-2 Gustavus Adolphus 15.24 14.01 11.07 14.75 13.89 12.29 1.6
5 Makayla Stinson FR-1 St. Catherine (Minn.) 10.36 9.49 15.98 12.73 14.73 12.48 1.3
6 Kate Gallagher JR-3 St. Benedict 12.59 15.99 9.95 13.85 10.45 12.59 1.7
7 Ava Fink FR-1 St. Scholastica 15.89 13.71 14.10 13.58 13.84 12.81 1.6
8 Myah Nelson FR-1 St. Benedict 12.82 12.70 10.26 16.54 13.08 12.82 1.3
9 Emily Rengo FR-1 Concordia-Moorhead 12.32 10.52 16.30 11.55 9.24 12.83 1.7
10 Penny Hunter JR-3 Macalester 14.63 16.18 16.31 12.81 9.32 12.94 1.3
11 Ally Rakow SO-2 Gustavus Adolphus 14.07 10.16 9.12 15.24 12.76 13.02 1.3
12 Claire Nichols SR-4 St. Catherine (Minn.) 10.57 9.39 10.44 16.30 10.04 13.04 1.6
13 Riley Roberts SO-2 Carleton 16.14 17.06 11.29 12.60 14.83 13.12 1.6
14 Sarrah Lindner FR-1 Gustavus Adolphus 12.75 13.67 11.96 16.43 13.41 13.14 1.6
15 Danielle Miller SO-2 Gustavus Adolphus 9.87 10.53 10.27 10.93 13.95 13.16 1.7
16 Hailey Johnson SR-4 St. Benedict 12.80 12.53 14.78 12.14 15.83 13.19 1.3
17 Zoe Matre SO-2 St. Olaf 15.17 14.12 14.38 15.44 14.25 13.19 1.6
18 Hannah King SO-2 Bethel (Minn.) 16.37 15.05 12.54 11.09 10.56 13.20 1.7
19 Zoe Carver FR-1 Macalester 13.09 10.32 11.77 12.17 16.79 13.22 1.6
20 Rachel Nelsen JR-3 St. Olaf 11.78 11.51 11.91 15.88 9.27 13.23 1.3
21 Ellie Logelin JR-3 Hamline 15.33 12.00 14.53 14.93 12.27 13.33 1.7
22 Bianca Lott FR-1 Carleton 14.48 10.46 17.42 11.13 11.53 13.40 1.7
23 Santrice Rodriguez FR-1 Augsburg 14.84 16.87 10.26 16.87 12.68 13.49 1.3
24 Caitlin Falkowski SO-2 Macalester 13.77 15.66 13.23 12.96 9.99 13.50 1.7
25 Emelia Laryea FR-1 Gustavus Adolphus 14.64 14.23 10.30 12.06 11.79 13.55 1.3
26 Jensi Jensen FR-1 Gustavus Adolphus 16.14 12.21 16.95 15.46 14.11 13.56 1.7
27 Mya Bishop JR-3 Augsburg 17.81 14.08 14.63 15.87 10.08 13.80 1.6
Women's 100 Meters Preliminaries Heat 1
W: 1.3
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Jireh Babalola JR-3 Bethel (Minn.) 12.26
5 Makayla Stinson FR-1 St. Catherine (Minn.) 12.48
8 Myah Nelson FR-1 St. Benedict 12.82
10 Penny Hunter JR-3 Macalester 12.94
11 Ally Rakow SO-2 Gustavus Adolphus 13.02
16 Hailey Johnson SR-4 St. Benedict 13.19
20 Rachel Nelsen JR-3 St. Olaf 13.23
23 Santrice Rodriguez FR-1 Augsburg 13.49
25 Emelia Laryea FR-1 Gustavus Adolphus 13.55
Women's 100 Meters Preliminaries Heat 2
W: 1.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Sarah Stellmach SO-2 Bethel (Minn.) 10.63 12.07 10.02 13.40
4 Kate Carlson SO-2 Gustavus Adolphus 9.47 12.29 12.42 9.59
7 Ava Fink FR-1 St. Scholastica 15.38 12.81 12.05 10.12
12 Claire Nichols SR-4 St. Catherine (Minn.) 11.48 13.04 16.43 16.83
13 Riley Roberts SO-2 Carleton 16.80 13.12 15.88 10.50
14 Sarrah Lindner FR-1 Gustavus Adolphus 12.36 13.14 15.25 10.91
17 Zoe Matre SO-2 St. Olaf 11.35 13.19 12.01 16.23
19 Zoe Carver FR-1 Macalester 9.65 13.22 17.06 16.53
27 Mya Bishop JR-3 Augsburg 14.91 13.80 11.46 12.29
Women's 100 Meters Preliminaries Heat 3
W: 1.7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Birgen Nelson SO-2 Gustavus Adolphus 12.87 10.39 11.80 9.33 11.57
6 Kate Gallagher JR-3 St. Benedict 11.84 9.82 12.59 16.25 13.10
9 Emily Rengo FR-1 Concordia-Moorhead 15.78 16.55 12.83 9.75 10.40
15 Danielle Miller SO-2 Gustavus Adolphus 15.40 10.93 13.16 12.90 16.98
18 Hannah King SO-2 Bethel (Minn.) 9.90 12.15 13.20 10.96 9.24
21 Ellie Logelin JR-3 Hamline 15.33 15.87 13.33 14.27 14.27
22 Bianca Lott FR-1 Carleton 12.47 14.34 13.40 15.82 15.82
24 Caitlin Falkowski SO-2 Macalester 12.02 9.86 13.50 9.99 10.26
26 Jensi Jensen FR-1 Gustavus Adolphus 15.19 16.68 13.56 16.82 11.94