May 12-13, 2023
|
Bethel (Minn.) - St. Paul, MN

Women's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Alexandra Maddux SR-4 Hamline 2:11.89 2:50.14 10
2 Mary Blanchard SO-2 Carleton 2:12.16 2:17.45 8
3 Annessa Ihde SO-2 Bethel (Minn.) 2:15.58 2:45.41 6
4 Lara Erickson SO-2 Carleton 2:17.32 2:09.08 5
5 Drew Frolek SO-2 Concordia-Moorhead 2:17.87 2:44.07 4
6 Ellie Sholing SR-4 St. Scholastica 2:19.45 2:01.33 3
7 Isabel Wyatt FR-1 St. Olaf 2:19.46 2:29.23 2
8 Jules Fromm SO-2 St. Olaf 2:20.31 2:58.20 1
9 Ella Young JR-3 St. Benedict 2:21.02 2:16.79 -

Women's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Mary Blanchard SO-2 Carleton 2:12.36 2:30.10 2:16.45 2:26.01
2 Lara Erickson SO-2 Carleton 2:44.01 2:28.85 2:17.82 2:53.66
3 Annessa Ihde SO-2 Bethel (Minn.) 1:41.83 2:05.55 2:19.49 2:52.97
4 Alexandra Maddux SR-4 Hamline 2:43.32 1:43.80 2:18.40 2:14.25
5 Ella Young JR-3 St. Benedict 2:41.41 1:45.75 2:19.14 2:17.75
6 Jules Fromm SO-2 St. Olaf 1:43.59 2:39.58 2:19.98 2:42.38
7 Ellie Sholing SR-4 St. Scholastica 1:53.19 2:22.53 2:19.73 2:18.34
8 Drew Frolek SO-2 Concordia-Moorhead 1:53.98 1:58.20 2:20.71 1:58.20
9 Isabel Wyatt FR-1 St. Olaf 2:13.54 1:53.22 2:25.15 2:32.41
10 Olivia Edstrom JR-3 St. Olaf 2:05.45 1:52.32 2:25.87 2:22.96
11 Kalli Smith SO-2 St. Benedict 2:28.98 1:52.46 2:26.05 2:30.44
12 Morgan Dieschbourg SO-2 Carleton 1:48.26 1:55.57 2:26.29 2:23.37
13 Kailyn Walukas SO-2 Gustavus Adolphus 2:41.17 2:30.91 2:26.51 3:01.68
14 Ruby Gernandt SO-2 Bethel (Minn.) 2:38.50 2:37.04 2:26.76 2:13.56
15 Nicole Gonsalez FR-1 St. Olaf 1:59.01 3:11.00 2:26.92 2:41.62
16 Lucia Wyland JR-3 St. Olaf 2:42.24 2:08.01 2:28.84 2:02.05
17 Riley Mauzer JR-3 St. Olaf 3:08.29 2:54.73 2:30.63 2:03.52
18 Lucy Lyngen JR-3 St. Benedict 2:51.01 1:45.94 2:31.33 2:51.01
19 Jalisa Mathews SR-4 Hamline 2:30.20 1:47.72 2:31.71 3:14.19
20 Jenna Terrio JR-3 St. Scholastica 3:01.79 2:25.13 2:32.76 2:09.85
21 Alex Cook SR-4 St. Benedict 1:50.47 2:28.83 2:33.43 2:56.45
22 Ella Krumm SO-2 Macalester 1:54.17 2:51.25 2:34.28 2:35.83
23 Kate Ulrich SO-2 Carleton 3:20.75 2:57.59 2:34.42 1:58.91
24 Ava Juntunen-Novak SO-2 St. Benedict 2:27.36 2:47.52 2:35.11 1:57.89
25 Kaye Rysdahl SO-2 Bethel (Minn.) 2:14.75 3:20.55 2:36.68 3:01.75
26 Larissa Minshull SO-2 Bethel (Minn.) 3:04.89 1:56.94 2:38.02 2:08.00
27 Natalie Zielsdorf FR-1 St. Benedict 2:26.82 3:20.07 2:41.34 2:38.12
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Mary Blanchard SO-2 Carleton 2:50.57 2:16.45 2:08.27
4 Alexandra Maddux SR-4 Hamline 1:47.96 2:18.40 1:59.03
8 Drew Frolek SO-2 Concordia-Moorhead 1:52.57 2:20.71 2:40.41
10 Olivia Edstrom JR-3 St. Olaf 2:46.30 2:25.87 2:27.33
15 Nicole Gonsalez FR-1 St. Olaf 2:44.55 2:26.92 3:09.53
18 Lucy Lyngen JR-3 St. Benedict 3:13.71 2:31.33 2:25.28
20 Jenna Terrio JR-3 St. Scholastica 1:59.16 2:32.76 2:02.21
22 Ella Krumm SO-2 Macalester 2:43.54 2:34.28 2:06.51
27 Natalie Zielsdorf FR-1 St. Benedict 2:20.37 2:41.34 2:55.86
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Annessa Ihde SO-2 Bethel (Minn.) 2:09.73 1:52.99 2:36.23 2:30.65 2:19.49 2:51.58 2:19.49
6 Jules Fromm SO-2 St. Olaf 1:46.39 1:43.59 2:29.78 2:14.38 2:19.98 1:53.39 1:54.79
9 Isabel Wyatt FR-1 St. Olaf 3:02.89 2:39.67 1:47.42 1:56.12 2:25.15 2:28.06 2:39.67
11 Kalli Smith SO-2 St. Benedict 2:55.26 2:33.36 3:02.57 2:14.37 2:26.05 1:51.00 2:31.90
12 Morgan Dieschbourg SO-2 Carleton 1:42.41 2:07.28 1:45.33 2:51.16 2:26.29 3:08.72 2:35.07
13 Kailyn Walukas SO-2 Gustavus Adolphus 1:42.56 1:55.75 2:33.84 2:30.91 2:26.51 2:06.00 1:57.21
17 Riley Mauzer JR-3 St. Olaf 1:54.48 1:45.44 2:15.57 2:38.17 2:30.63 3:09.80 2:50.22
19 Jalisa Mathews SR-4 Hamline 2:10.47 2:43.85 2:01.37 3:14.19 2:31.71 3:11.16 3:02.06
26 Larissa Minshull SO-2 Bethel (Minn.) 2:31.70 2:14.32 2:19.06 2:26.96 2:38.02 2:22.22 2:39.60
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Lara Erickson SO-2 Carleton 2:17.82 2:24.72
5 Ella Young JR-3 St. Benedict 2:19.14 2:55.32
7 Ellie Sholing SR-4 St. Scholastica 2:19.73 1:50.39
14 Ruby Gernandt SO-2 Bethel (Minn.) 2:26.76 1:55.94
16 Lucia Wyland JR-3 St. Olaf 2:28.84 2:05.03
21 Alex Cook SR-4 St. Benedict 2:33.43 1:48.94
23 Kate Ulrich SO-2 Carleton 2:34.42 2:02.00
24 Ava Juntunen-Novak SO-2 St. Benedict 2:35.11 3:04.58
25 Kaye Rysdahl SO-2 Bethel (Minn.) 2:36.68 3:22.12