May 4- 5, 2023
|
Tabor College - Hillsboro, KS
ICON KEY: NAIA A NAIA B

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Liam Neidig JR-3 St. Mary (Kan.) 3:29.07 4:00.30 10
2 Emad Bashir-Mohammed SR-4 St. Mary (Kan.) 3:36.81 4:00.89 8
3 Austin Schaeffer FR-1 Southwestern (Kan.) 3:27.81 4:01.64 6
4 Dillon Callaway SO-2 Tabor 4:41.95 4:03.06 5
5 Luis Perez SO-2 St. Mary (Kan.) 3:47.84 4:04.99 4
6 Elvis Rojas-King JR-3 St. Mary (Kan.) 4:35.69 4:08.37 3
7 Giovanni Rios SO-2 Kansas Wesleyan 3:48.74 4:08.63 2
8 Pierce Klaassen SR-4 Tabor 3:01.64 4:08.81 1
9 Tommy Baker SO-2 St. Mary (Kan.) 3:22.03 4:09.41 -
10 Eli Jacobson JR-3 Friends 3:40.63 4:13.59 -
11 Elijah Zortman FR-1 Friends 4:22.56 4:14.91 -
12 Cody Kuss FR-1 McPherson 3:12.26 4:16.34 -
13 Jose Ruiz JR-3 Friends 5:11.60 4:19.66 -
14 Mason Blochowiak FR-1 Southwestern (Kan.) 4:35.65 4:20.04 -
15 Colton Underwood FR-1 St. Mary (Kan.) 4:59.68 4:20.59 -
16 Aaron Espinoza SR-4 Friends 5:34.51 4:21.33 -
17 Logan Anglemyer JR-3 Friends 4:22.28 4:22.28 -
18 Paul Choi SO-2 McPherson 4:03.26 4:27.31 -
19 Dillon Boldt SO-2 Friends 4:28.54 4:31.25 -
20 Stevie Merrill JR-3 Kansas Wesleyan 4:07.69 4:32.18 -
21 Meseret Elgin SR-4 Southwestern (Kan.) 5:56.61 4:34.31 -
22 Kelton Kern FR-1 Bethany (Kan.) 5:29.62 4:34.68 -
23 Jacob Baer JR-3 Southwestern (Kan.) 3:22.22 4:40.86 -
24 Parker Roberts SO-2 McPherson 3:52.07 4:43.01 -
25 Robbie Crager SO-2 Bethel (Kan.) 4:03.74 4:50.16 -
26 Christopher Miller SO-2 McPherson 4:46.29 4:52.13 -
27 Nathan Jones SR-4 Sterling 3:39.17 4:52.22 -
28 Isaac Hale SO-2 McPherson 4:01.95 4:55.06 -
29 Todd Truelove JR-3 McPherson 5:23.91 5:02.72 -
30 Remington Wiseman FR-1 Kansas Wesleyan 5:46.83 5:12.46 -
31 Nicholas Hatfield SO-2 Ottawa 7:39.23 5:53.25 -
  Ryan Stade FR-1 Tabor DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
12 Cody Kuss FR-1 McPherson 4:16.34 -
13 Jose Ruiz JR-3 Friends 4:19.66 -
15 Colton Underwood FR-1 St. Mary (Kan.) 4:20.59 -
16 Aaron Espinoza SR-4 Friends 4:21.33 -
19 Dillon Boldt SO-2 Friends 4:31.25 -
20 Stevie Merrill JR-3 Kansas Wesleyan 4:32.18 -
22 Kelton Kern FR-1 Bethany (Kan.) 4:34.68 -
23 Jacob Baer JR-3 Southwestern (Kan.) 4:40.86 -
24 Parker Roberts SO-2 McPherson 4:43.01 -
25 Robbie Crager SO-2 Bethel (Kan.) 4:50.16 -
26 Christopher Miller SO-2 McPherson 4:52.13 -
27 Nathan Jones SR-4 Sterling 4:52.22 -
28 Isaac Hale SO-2 McPherson 4:55.06 -
29 Todd Truelove JR-3 McPherson 5:02.72 -
30 Remington Wiseman FR-1 Kansas Wesleyan 5:12.46 -
31 Nicholas Hatfield SO-2 Ottawa 5:53.25 -
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Liam Neidig JR-3 St. Mary (Kan.) 5:00.38 3:45.89 4:02.71 2:57.83 4:00.30 4:02.71 4:14.72 10
2 Emad Bashir-Mohammed SR-4 St. Mary (Kan.) 3:12.72 3:41.62 4:29.80 3:24.76 4:00.89 4:39.44 3:17.53 8
3 Austin Schaeffer FR-1 Southwestern (Kan.) 4:37.89 4:25.81 4:30.64 5:09.30 4:01.64 4:47.56 2:49.15 6
4 Dillon Callaway SO-2 Tabor 4:54.11 4:12.79 4:24.94 3:19.31 4:03.06 5:15.98 2:57.44 5
5 Luis Perez SO-2 St. Mary (Kan.) 4:51.54 5:11.14 3:40.50 3:08.65 4:04.99 5:18.49 3:28.25 4
6 Elvis Rojas-King JR-3 St. Mary (Kan.) 2:53.86 2:56.35 3:26.15 4:18.31 4:08.37 3:31.12 5:12.95 3
7 Giovanni Rios SO-2 Kansas Wesleyan 5:10.79 4:58.36 3:03.99 3:16.42 4:08.63 3:36.31 4:11.12 2
8 Pierce Klaassen SR-4 Tabor 3:41.44 4:48.62 3:43.93 4:03.84 4:08.81 5:06.04 3:56.37 1
9 Tommy Baker SO-2 St. Mary (Kan.) 3:44.47 4:44.33 4:49.32 4:41.84 4:09.41 3:34.50 3:44.47 -
10 Eli Jacobson JR-3 Friends 4:13.59 3:17.80 3:00.05 4:51.63 4:13.59 5:24.60 3:02.59 -
11 Elijah Zortman FR-1 Friends 4:37.86 4:09.82 4:37.86 5:18.64 4:14.91 3:00.99 5:21.19 -
14 Mason Blochowiak FR-1 Southwestern (Kan.) 5:09.45 5:25.05 5:01.65 3:56.64 4:20.04 3:41.04 3:22.84 -
17 Logan Anglemyer JR-3 Friends 3:21.96 4:35.40 4:40.64 5:01.63 4:22.28 4:03.92 5:22.61 -
18 Paul Choi SO-2 McPherson 4:21.97 3:20.49 4:29.99 3:15.14 4:27.31 3:12.47 3:31.18 -
21 Meseret Elgin SR-4 Southwestern (Kan.) 4:42.54 4:01.40 5:07.23 4:45.29 4:34.31 3:33.97 4:42.54 -
  Ryan Stade FR-1 Tabor DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS