April 22, 2023
|
Tabor College - Hillsboro, KS
ICON KEY: NAIA A NAIA B NJCAA DI

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Austin Schaeffer FR-1 Southwestern (Kan.) 1:32.96 1:59.17 2:19.43 1:27.00 1:41.30 1:36.53 1:53.22
2 Nathan Vogel   Vintage Tabor 1:44.44 2:00.04 2:14.45 2:07.25 2:24.05 2:10.85 1:56.44
3 Tokiwa Armstrong FR-1 Hutchinson CC 2:28.01 2:01.32 1:47.98 1:24.93 2:35.29 1:56.47 2:25.59
4 Evan Avitia FR-1 Hutchinson CC 2:01.76 2:01.76 1:42.28 2:29.77 2:07.85 2:15.16 2:29.77
5 Justin Almendarez SO-2 Oklahoma Wesleyan 2:27.73 2:02.09 1:27.91 1:32.79 2:08.20 2:10.64 2:28.95
6 Julio Martinez Senior Unattached 1:28.22 2:02.52 2:28.25 2:18.45 1:45.37 1:25.77 2:07.42
7 Nicholas Green SO-2 Tabor 2:16.29 2:03.90 2:02.67 1:45.32 2:24.97 1:40.36 2:27.45
8 Andrew Mitchell FR-1 Southwestern (Kan.) 1:33.31 2:04.41 2:41.74 1:27.09 1:27.09 1:47.00 1:55.71
9 Zach Pittman Freshman Unattached 1:48.17 2:05.77 2:19.61 2:04.52 2:38.47 2:39.73 1:56.97
10 Luis Bellor-Gardner SO-2 Southwestern (Kan.) 2:12.12 2:05.82 2:41.05 2:14.63 1:43.18 2:29.73 2:12.12
11 Gabe Vannucchi SR-4 Southwestern (Kan.) 2:42.30 2:06.79 2:19.47 1:52.85 2:15.67 2:33.42 2:38.49
12 Tyshawn Brownfield FR-1 Southwestern (Kan.) 2:05.82 2:07.09 2:38.87 2:17.26 1:56.93 2:14.72 2:05.82
13 Kelton Kern FR-1 Bethany (Kan.) 1:44.26 2:07.14 1:34.09 2:17.32 1:51.89 2:21.13 2:37.66
14 Jake Cruz FR-1 Kansas Wesleyan 2:04.13 2:07.96 2:09.24 2:13.08 2:23.32 2:00.29 2:22.04
15 Mason Blochowiak FR-1 Southwestern (Kan.) 1:53.02 2:08.43 1:33.76 2:30.27 2:23.85 2:11.00 2:37.97
16 Nick Morgan JR-3 Bethel (Kan.) 1:47.98 2:08.54 1:50.55 2:23.97 2:17.54 2:23.97 1:51.83
17 Stevie Merrill JR-3 Kansas Wesleyan 2:12.27 2:09.67 2:35.61 2:30.42 2:22.64 1:56.71 1:35.96
18 Jack Horacek SO-2 Kansas Wesleyan 2:37.15 2:09.87 2:34.55 1:47.80 2:05.98 1:45.20 1:43.90
19 Shane Calvin JR-3 Kansas Wesleyan 2:47.43 2:10.80 2:44.81 1:47.26 2:10.80 2:46.12 1:38.10
20 Eli Gruenbacher FR-1 Bethany (Kan.) 1:57.90 2:12.47 2:03.20 1:51.28 1:34.06 2:27.05 2:45.59
21 Lane Hargrove FR-1 Tabor 2:11.34 2:12.66 2:03.38 2:17.97 1:39.50 2:52.46 1:48.79
22 Maliki Pope JR-3 Southwestern (Kan.) 2:06.07 2:15.55 1:41.67 2:12.84 2:38.60 2:38.60 1:49.80
23 Jacob Baer JR-3 Southwestern (Kan.) 2:52.89 2:16.13 2:25.66 2:48.81 2:42.00 1:50.27 1:51.63
24 Robbie Crager SO-2 Bethel (Kan.) 2:38.10 2:16.29 1:42.22 1:55.85 2:19.02 2:12.21 1:55.85
25 Tyrel Haynes SR-4 Tabor 1:52.14 2:21.95 2:20.53 1:46.47 2:58.86 2:17.70 3:04.54
26 Remington Wiseman FR-1 Kansas Wesleyan 3:19.67 2:35.99 2:34.43 2:31.31 3:11.87 3:11.87 2:37.55
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
15 Mason Blochowiak FR-1 Southwestern (Kan.) 2:08.43 2:34.12 1:53.02 2:25.13 2:39.26 2:44.39 2:39.26
16 Nick Morgan JR-3 Bethel (Kan.) 2:08.54 2:40.68 2:41.96 2:40.68 1:41.55 2:31.68 1:51.83
17 Stevie Merrill JR-3 Kansas Wesleyan 2:09.67 1:41.15 2:10.97 2:05.78 1:35.96 2:30.42 2:26.53
20 Eli Gruenbacher FR-1 Bethany (Kan.) 2:12.47 1:36.71 2:52.22 2:40.29 1:45.98 2:34.99 2:05.85
22 Maliki Pope JR-3 Southwestern (Kan.) 2:15.55 2:44.02 2:33.18 2:06.07 2:54.86 1:45.73 2:42.66
23 Jacob Baer JR-3 Southwestern (Kan.) 2:16.13 1:50.27 1:55.71 1:58.44 2:48.81 2:12.05 2:32.47
24 Robbie Crager SO-2 Bethel (Kan.) 2:16.29 1:54.49 1:58.58 1:57.21 2:05.39 2:49.00 2:38.10
25 Tyrel Haynes SR-4 Tabor 2:21.95 1:57.82 1:53.56 2:54.60 1:39.37 1:42.21 2:20.53
26 Remington Wiseman FR-1 Kansas Wesleyan 2:35.99 2:20.40 3:13.43 2:39.11 2:43.79 1:52.32 2:15.72
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
3 Tokiwa Armstrong FR-1 Hutchinson CC 2:04.96 1:40.70 1:27.35 2:01.32 2:29.23
5 Justin Almendarez SO-2 Oklahoma Wesleyan 2:00.87 1:35.23 2:26.51 2:02.09 2:36.28
8 Andrew Mitchell FR-1 Southwestern (Kan.) 2:11.88 2:14.37 2:21.83 2:04.41 2:20.59
10 Luis Bellor-Gardner SO-2 Southwestern (Kan.) 1:36.89 2:19.66 1:34.37 2:05.82 2:39.80
11 Gabe Vannucchi SR-4 Southwestern (Kan.) 2:04.26 2:27.08 2:37.22 2:06.79 2:20.74
13 Kelton Kern FR-1 Bethany (Kan.) 2:18.59 2:23.67 2:37.66 2:07.14 1:36.63
14 Jake Cruz FR-1 Kansas Wesleyan 1:38.53 1:48.77 1:29.58 2:07.96 1:35.97
18 Jack Horacek SO-2 Kansas Wesleyan 1:43.90 2:07.28 2:33.25 2:09.87 2:44.94
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Austin Schaeffer FR-1 Southwestern (Kan.) 2:00.37 2:18.24 2:19.43 1:41.30 2:23.01 1:59.17 2:05.13
2 Nathan Vogel   Vintage Tabor 1:43.24 2:14.45 1:30.03 1:30.03 1:32.43 2:00.04 1:34.84
4 Evan Avitia FR-1 Hutchinson CC 2:21.25 1:52.02 2:23.68 2:13.94 2:29.77 2:01.76 1:53.24
6 Julio Martinez Senior Unattached 2:08.65 1:45.37 2:13.55 2:18.45 2:20.90 2:02.52 2:34.38
7 Nicholas Green SO-2 Tabor 1:49.04 1:52.75 2:08.86 1:47.80 1:46.56 2:03.90 1:50.28
9 Zach Pittman Freshman Unattached 1:44.39 1:54.45 1:46.91 1:41.88 1:49.42 2:05.77 1:46.91
12 Tyshawn Brownfield FR-1 Southwestern (Kan.) 2:37.60 2:08.36 2:04.55 1:58.20 2:22.34 2:07.09 2:05.82
19 Shane Calvin JR-3 Kansas Wesleyan 2:00.34 2:50.04 1:31.56 2:29.12 1:59.03 2:10.80 1:51.18
21 Lane Hargrove FR-1 Tabor 2:49.81 1:55.42 1:50.11 2:44.50 2:35.22 2:12.66 1:51.44