April 21-22, 2023
|
Georgia Tech-George C. Griffin Track - Atlanta, GA
ICON KEY: NCAA DII Prov NCCAA NEICAAA DIII New England

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Robert Pedroza JR-3 North Florida 3:43.78 2:45.60 3:41.55 2:54.55 3:50.50
2 Zach Jaeger JR-3 Georgia Tech 3:43.99 2:36.80 4:46.71 3:03.68 4:35.51
3 Timothy Doyle SR-4 North Florida 3:45.03 4:50.29 2:39.78 3:13.53 4:45.79
4 Aiden Arnold SO-2 North Florida 3:45.04 3:06.79 2:44.28 2:44.28 3:15.79
5 Myles Collins SO-2 Georgia Tech 3:46.47 3:10.24 3:37.42 3:01.18 4:02.33
6 Joshua Williams SR-4 Georgia Tech 3:46.61 4:34.20 4:36.47 3:33.02 3:19.42
7 Chris Cherono SO-2 Georgia Tech 3:47.39 4:10.13 4:51.06 4:12.41 2:48.27
8 Leif Andersen JR-3 Georgia Tech 3:50.48 2:45.95 3:36.66 3:43.57 3:13.61
9 Bing Hudson SO-2 Lipscomb 3:52.31 4:06.25 4:06.25 4:22.51 4:24.84
10 Brady Yingst FR-1 Lipscomb 3:52.52 3:22.30 3:01.37 4:04.15 3:43.22
11 Scott McKenzie JR-3 Lipscomb 3:52.77 3:20.19 4:18.38 3:31.82 2:47.60
12 Jacob Hatcher JR-3 Lee (Tenn.) 3:52.90 3:36.60 3:57.56 2:57.01 4:09.21
13 Jack Voss SO-2 Georgia Tech 3:53.25 3:57.92 3:29.93 2:57.27 3:39.26
14 Bill Comstock SR-4 Lipscomb 3:53.29 3:20.63 3:27.63 3:43.96 3:15.97
15 Ryan Douihech FR-1 North Florida 3:53.34 4:49.35 2:55.01 3:18.34 4:26.01
16 Corentin Serbource SR-4 Clemson 3:54.33 4:29.48 4:50.57 4:34.17 3:47.30
17 Dwayne Lillie SO-2 Appalachian State 3:54.44 4:15.54 4:34.30 3:05.21 3:12.24
18 Trey Haralson FR-1 Lipscomb 3:54.70 3:05.42 4:13.48 4:01.74 3:12.46
19 Caleb Guthery JR-3 Lee (Tenn.) 3:54.82 3:26.65 3:43.08 3:40.73 4:20.65
20 Justin Splitt JR-3 SE Missouri 3:54.92 2:49.15 3:50.23 3:43.18 4:46.61
21 Brian Brooks SR-4 WPI 3:55.05 3:29.20 4:51.47 4:23.26 3:26.85
22 Nick Cimmarusti SO-2 SE Missouri 3:55.09 3:59.80 4:44.46 3:33.94 4:09.20
23 Ethan Lipham FR-1 Appalachian State 3:55.81 4:09.96 4:31.19 3:18.08 2:54.50
24 Joel Wolf SO-2 Belmont 3:56.00 4:50.28 4:21.96 2:52.28 4:59.72
25 Jared Vazquez SR-4 North Florida 3:56.35 3:11.45 2:45.45 4:45.99 4:34.17
26 Alex Guy JR-3 Florida Southern 3:57.15 3:59.53 3:59.53 3:00.24 4:06.64
27 Ry Haskett JR-3 Appalachian State 3:57.15 2:50.75 4:06.64 4:37.47 4:09.01
28 Koi Williams SR-4 Kennesaw State 3:57.28 3:21.69 4:37.62 3:33.56 4:32.88
29 Mac Howie FR-1 Georgia 3:57.47 4:25.97 4:11.72 4:56.84 4:30.72
30 Jack Elliott JR-3 Alabama-Huntsville 3:57.48 3:57.48 5:08.73 4:18.86 4:04.61
31 Bryson Yamnitz JR-3 Florida Southern 3:57.78 5:09.12 3:38.76 4:31.07 3:05.47
32 Evan Moore SO-2 Lee (Tenn.) 3:57.86 3:22.19 4:28.79 3:57.86 4:00.24
33 Joseph Mines FR-1 Kennesaw State 3:57.95 4:00.33 3:27.02 3:53.19 3:55.57
34 Alex Thomas   Unattached 3:58.03 4:14.70 3:05.67 4:40.88 2:51.39
35 Conner Patterson FR-1 Alabama-Huntsville 3:58.30 2:49.20 2:49.20 4:55.50 4:48.35
36 Hollis Johnson SO-2 Mississippi College 3:58.44 4:10.37 4:29.44 3:15.52 4:34.21
37 Williams Lusty   Unattached 3:58.79 3:34.92 2:51.93 3:51.63 4:15.51
38 Jalen Elwell JR-3 Western Carolina 3:58.92 3:42.20 4:22.82 4:37.15 4:27.59
39 Griffin Gillespie FR-1 Charleston Southern 3:58.94 5:10.63 4:56.29 4:01.33 4:30.01
40 Alex Haines JR-3 UNC-Asheville 3:59.04 3:56.65 3:39.92 2:59.28 5:03.58
41 Preston Speed SO-2 Mississippi College 3:59.17 5:06.14 4:25.48 4:58.97 3:40.04
42 Bill Archer SO-2 Montevallo 3:59.33 2:52.32 3:59.33 4:56.77 3:09.07
43 Logan Kraus JR-3 Valdosta State 3:59.39 4:08.97 4:08.97 4:20.94 3:06.73
44 Will Anglea SO-2 Alabama-Huntsville 3:59.74 3:18.99 4:11.73 2:50.22 3:35.77
45 Adam Trusty FR-1 Anderson (S.C.) 4:00.02 4:04.82 3:31.22 2:55.22 3:24.02
46 Gavin Morrow SO-2 Belmont 4:00.03 3:33.63 4:40.84 4:43.24 4:07.23
47 Josh Stidfole FR-1 Montevallo 4:01.15 3:20.16 3:41.86 4:59.03 4:32.50
48 Nathaniel Verska FR-1 Clemson 4:01.15 3:46.68 4:34.92 4:42.15 2:56.04
49 Asa Mazow FR-1 Alabama-Huntsville 4:01.20 3:29.85 3:34.67 3:29.85 3:44.32
50 Brock Kelly SO-2 Mississippi College 4:01.21 3:37.09 3:22.62 4:22.92 4:15.69
51 Tom Germann JR-3 UNC-Asheville 4:01.50 3:51.84 4:40.14 3:56.67 3:15.62
52 Jack McGahey FR-1 Charleston Southern 4:01.73 4:16.24 4:23.49 2:58.88 4:16.24
53 Skylar Taylor   Unattached 4:01.84 4:18.77 4:52.63 4:16.35 5:04.72
54 Ethan Nordman FR-1 Georgia 4:02.21 4:09.48 5:10.03 3:59.79 4:36.12
55 Adan Rodriguez SR-4 Lee (Tenn.) 4:02.26 4:04.69 4:14.38 3:18.66 4:28.91
56 Robert Dawson SO-2 Tennessee Tech 4:02.65 5:08.17 4:39.05 2:52.29 4:19.64
57 Zach Brill FR-1 Belmont 4:02.83 2:57.27 3:38.55 3:50.69 4:36.83
58 Charlie Smith SO-2 Georgia Tech 4:03.00 4:05.43 4:03.00 2:59.82 3:58.14
59 Nathaniel Edwards JR-3 UNC-Asheville 4:03.05 3:38.75 4:24.93 3:26.60 3:43.61
60 Noah Epker FR-1 Belmont 4:03.27 3:41.38 4:42.20 2:55.16 4:30.03
61 Trent Bell FR-1 Georgia Tech 4:03.50 3:05.06 3:31.85 4:05.94 4:03.50
62 Paul Wales SR-4 Tampa 4:03.65 3:44.16 4:03.65 3:41.73 4:18.27
63 Will Thompson JR-3 Alabama-Huntsville 4:04.02 4:52.83 5:12.35 3:32.30 2:55.70
64 Stanley Finley JR-3 Clemson 4:04.07 4:04.07 4:13.84 4:40.68 3:49.43
65 Zac Shaffer JR-3 Belmont 4:04.71 5:10.79 4:51.21 5:18.13 4:24.29
66 Tucker Sangster FR-1 Appalachian State 4:05.14 4:44.37 4:14.95 5:01.53 3:28.37
67 Grant Gaffney   Unattached 4:06.40 3:19.59 3:59.01 3:22.05 3:22.05
68 Caleb Boys SR-4 Alabama-Huntsville 4:06.67 4:19.01 5:20.68 2:55.14 3:44.47
69 Joshua Jackson JR-3 Montevallo 4:06.89 5:06.15 4:31.58 4:04.43 5:13.55
70 Jared Hammill FR-1 Tampa 4:07.60 4:19.98 3:47.80 4:47.22 3:30.46
71 Ryan Heying SR-4 Bob Jones 4:07.69 3:30.54 3:25.59 4:27.51 3:33.02
72 Brian Risse JR-3 Lipscomb 4:08.26 4:18.19 3:33.51 5:00.40 3:03.72
73 Taylor Nails JR-3 Alabama-Huntsville 4:08.85 3:01.66 3:31.53 2:54.20 3:34.02
74 Matthew Herndon FR-1 Valdosta State 4:09.10 4:36.51 3:14.30 4:53.94 4:43.98
75 Garrett Hesselgesser FR-1 Belmont 4:09.81 5:09.77 4:37.29 3:37.34 2:59.87
76 Carter Bradford FR-1 Tennessee Tech 4:10.71 4:38.29 5:23.42 4:20.74 4:58.35
77 Reginald Gore FR-1 Claflin 4:11.22 4:53.93 3:53.64 3:38.57 3:05.91
78 Gabe Garcia   Unattached 4:11.29 4:51.50 4:33.91 3:38.63 3:13.50
79 Andrew Latimer JR-3 SC State 4:11.76 4:49.53 5:09.67 4:24.35 4:34.42
80 Jakarriez Sanders FR-1 Claflin 4:12.94 5:26.30 3:22.36 3:45.12 3:24.89
81 Dalton Pender JR-3 Valdosta State 4:14.21 3:05.58 3:48.79 3:15.75 4:04.05
82 Christian Balcer SO-2 Mississippi College 4:14.38 4:16.93 3:10.79 4:04.21 3:28.60
83 Jonny Sherwood FR-1 Western Carolina 4:17.22 3:36.07 4:27.51 3:51.50 4:55.81
  Ryan Lovelace FR-1 Lee (Tenn.) DNF DNF DNF DNF DNF
  Cameron Paulk SR-4 Kennesaw State DNF DNF DNF DNF DNF
  Harrison Fultz JR-3 Georgia Tech DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Robert Pedroza JR-3 North Florida 2:59.03 3:41.55 4:46.44 3:43.78 4:08.40
2 Zach Jaeger JR-3 Georgia Tech 3:52.95 3:50.71 4:39.99 3:43.99 2:45.76
3 Timothy Doyle SR-4 North Florida 3:38.28 2:48.78 3:51.78 3:45.03 4:09.79
4 Aiden Arnold SO-2 North Florida 4:36.80 4:12.05 3:42.79 3:45.04 4:41.30
5 Myles Collins SO-2 Georgia Tech 3:17.03 4:54.42 3:44.21 3:46.47 4:34.03
6 Joshua Williams SR-4 Georgia Tech 3:48.88 2:47.70 4:07.01 3:46.61 4:20.61
7 Chris Cherono SO-2 Georgia Tech 4:12.41 4:07.86 4:26.05 3:47.39 4:48.79
8 Leif Andersen JR-3 Georgia Tech 2:48.25 4:22.75 3:34.35 3:50.48 4:59.63
13 Jack Voss SO-2 Georgia Tech 4:37.57 4:51.57 3:06.60 3:53.25 4:25.91
25 Jared Vazquez SR-4 North Florida 3:18.54 3:16.17 3:53.99 3:56.35 3:51.63
58 Charlie Smith SO-2 Georgia Tech 4:49.17 4:56.46 3:58.14 4:03.00 3:48.42
82 Christian Balcer SO-2 Mississippi College 5:17.98 4:11.84 4:55.08 4:14.38 4:55.08
  Harrison Fultz JR-3 Georgia Tech DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
10 Brady Yingst FR-1 Lipscomb 3:52.52
11 Scott McKenzie JR-3 Lipscomb 3:52.77
15 Ryan Douihech FR-1 North Florida 3:53.34
16 Corentin Serbource SR-4 Clemson 3:54.33
21 Brian Brooks SR-4 WPI 3:55.05
28 Koi Williams SR-4 Kennesaw State 3:57.28
40 Alex Haines JR-3 UNC-Asheville 3:59.04
52 Jack McGahey FR-1 Charleston Southern 4:01.73
55 Adan Rodriguez SR-4 Lee (Tenn.) 4:02.26
  Ryan Lovelace FR-1 Lee (Tenn.) DNF
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
9 Bing Hudson SO-2 Lipscomb 4:06.25 3:49.99 3:03.53 4:27.16 3:52.31 4:24.84 5:02.01
12 Jacob Hatcher JR-3 Lee (Tenn.) 4:44.14 3:24.96 3:01.67 4:27.84 3:52.90 4:11.54 4:44.14
17 Dwayne Lillie SO-2 Appalachian State 3:28.66 3:49.76 4:03.82 4:22.58 3:54.44 3:05.21 4:57.74
26 Alex Guy JR-3 Florida Southern 3:31.07 2:50.75 4:04.27 4:56.44 3:57.15 3:16.84 4:16.13
33 Joseph Mines FR-1 Kennesaw State 2:56.09 3:57.95 4:52.68 2:51.33 3:57.95 3:34.16 4:26.51
38 Jalen Elwell JR-3 Western Carolina 4:25.21 4:37.15 4:56.26 3:27.86 3:58.92 4:32.37 4:25.21
50 Brock Kelly SO-2 Mississippi College 3:34.68 3:17.80 4:59.10 3:44.33 4:01.21 4:13.27 3:20.21
54 Ethan Nordman FR-1 Georgia 3:33.15 3:42.84 4:36.12 5:07.61 4:02.21 4:04.64 4:21.59
72 Brian Risse JR-3 Lipscomb 4:05.78 2:56.27 3:18.61 5:02.88 4:08.26 3:38.47 4:00.82
76 Carter Bradford FR-1 Tennessee Tech 4:20.74 3:18.06 3:05.53 4:13.22 4:10.71 3:15.56 4:08.21
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
23 Ethan Lipham FR-1 Appalachian State 4:17.04 4:50.05 2:49.79 4:05.25 3:55.81 4:31.19 3:36.95
24 Joel Wolf SO-2 Belmont 4:36.12 3:11.16 3:25.32 4:55.00 3:56.00 3:25.32 2:47.56
27 Ry Haskett JR-3 Appalachian State 3:09.72 4:30.36 3:26.32 4:37.47 3:57.15 3:40.55 3:04.98
29 Mac Howie FR-1 Georgia 3:28.98 3:52.72 2:46.23 2:50.98 3:57.47 4:42.59 3:52.72
30 Jack Elliott JR-3 Alabama-Huntsville 4:52.10 4:49.73 2:46.24 2:55.74 3:57.48 4:33.11 4:40.23
31 Bryson Yamnitz JR-3 Florida Southern 5:01.98 2:51.21 3:31.63 4:21.56 3:57.78 3:41.14 4:19.18
32 Evan Moore SO-2 Lee (Tenn.) 4:16.89 3:41.21 3:50.73 3:07.91 3:57.86 4:52.57 4:43.06
39 Griffin Gillespie FR-1 Charleston Southern 5:10.63 4:58.68 3:25.49 4:25.23 3:58.94 4:30.01 3:54.17
48 Nathaniel Verska FR-1 Clemson 4:54.21 5:11.09 3:49.10 5:08.68 4:01.15 2:58.46 4:49.38
61 Trent Bell FR-1 Georgia Tech 3:22.11 4:42.46 5:11.68 3:51.33 4:03.50 3:48.89 4:54.64
64 Stanley Finley JR-3 Clemson 5:14.85 3:59.19 5:00.21 2:53.29 4:04.07 2:55.73 4:55.33
66 Tucker Sangster FR-1 Appalachian State 3:03.86 4:27.21 4:02.69 5:13.78 4:05.14 5:03.98 4:59.07
73 Taylor Nails JR-3 Alabama-Huntsville 4:13.83 4:53.65 3:19.08 3:56.41 4:08.85 4:13.83 5:16.04
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
14 Bill Comstock SR-4 Lipscomb 3:15.97 3:53.29 4:56.28 3:48.63
18 Trey Haralson FR-1 Lipscomb 3:31.23 3:54.70 4:08.79 4:29.91
19 Caleb Guthery JR-3 Lee (Tenn.) 3:59.52 3:54.82 4:32.40 3:03.16
20 Justin Splitt JR-3 SE Missouri 4:11.37 3:54.92 4:41.91 4:06.67
22 Nick Cimmarusti SO-2 SE Missouri 3:31.59 3:55.09 3:52.74 3:24.53
34 Alex Thomas   Unattached 3:43.75 3:58.03 3:46.13 4:38.50
36 Hollis Johnson SO-2 Mississippi College 4:31.83 3:58.44 3:22.68 4:38.98
41 Preston Speed SO-2 Mississippi College 3:23.30 3:59.17 3:52.00 3:54.39
57 Zach Brill FR-1 Belmont 3:55.55 4:02.83 3:57.98 4:07.69
65 Zac Shaffer JR-3 Belmont 3:05.98 4:04.71 2:53.75 2:56.20
70 Jared Hammill FR-1 Tampa 5:07.03 4:07.60 4:17.51 4:29.89
  Cameron Paulk SR-4 Kennesaw State DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
35 Conner Patterson FR-1 Alabama-Huntsville 3:58.30
37 Williams Lusty   Unattached 3:58.79
43 Logan Kraus JR-3 Valdosta State 3:59.39
44 Will Anglea SO-2 Alabama-Huntsville 3:59.74
45 Adam Trusty FR-1 Anderson (S.C.) 4:00.02
46 Gavin Morrow SO-2 Belmont 4:00.03
49 Asa Mazow FR-1 Alabama-Huntsville 4:01.20
51 Tom Germann JR-3 UNC-Asheville 4:01.50
53 Skylar Taylor   Unattached 4:01.84
56 Robert Dawson SO-2 Tennessee Tech 4:02.65
59 Nathaniel Edwards JR-3 UNC-Asheville 4:03.05
60 Noah Epker FR-1 Belmont 4:03.27
62 Paul Wales SR-4 Tampa 4:03.65
Men's 1500 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
42 Bill Archer SO-2 Montevallo 4:20.87 3:37.79 3:59.33 4:32.84
47 Josh Stidfole FR-1 Montevallo 3:53.92 4:13.21 4:01.15 3:37.04
63 Will Thompson JR-3 Alabama-Huntsville 3:17.66 4:50.39 4:04.02 5:00.15
67 Grant Gaffney   Unattached 3:59.01 3:04.80 4:06.40 5:10.47
68 Caleb Boys SR-4 Alabama-Huntsville 3:44.47 5:05.87 4:06.67 3:02.54
69 Joshua Jackson JR-3 Montevallo 3:39.74 2:57.76 4:06.89 4:34.05
71 Ryan Heying SR-4 Bob Jones 2:55.86 3:05.77 4:07.69 4:25.03
74 Matthew Herndon FR-1 Valdosta State 3:19.28 3:56.65 4:09.10 5:21.34
75 Garrett Hesselgesser FR-1 Belmont 3:17.35 3:02.37 4:09.81 4:42.29
77 Reginald Gore FR-1 Claflin 4:38.86 3:31.03 4:11.22 2:55.86
78 Gabe Garcia   Unattached 3:53.70 4:33.91 4:11.29 2:58.42
79 Andrew Latimer JR-3 SC State 5:02.12 4:44.49 4:11.76 5:19.74
80 Jakarriez Sanders FR-1 Claflin 3:50.18 3:07.18 4:12.94 3:57.77
81 Dalton Pender JR-3 Valdosta State 3:18.29 5:15.22 4:14.21 4:54.89
83 Jonny Sherwood FR-1 Western Carolina 4:24.94 5:03.52 4:17.22 3:10.35