April 28-29, 2023
|
Franklin College - Franklin, IN
ICON KEY: HCAC

Women's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Amberleigh Sorensen JR-3 Hanover 2:24.55 2:34.67 2:31.78 2:33.23 2:41.90 3:07.92 10
2 Kaycee Moore FR-1 Transylvania 2:27.10 1:54.74 2:47.70 2:27.10 1:57.68 2:18.28 8
3 Haley Makowski SO-2 Franklin 2:28.34 2:25.38 2:22.41 2:26.86 1:58.68 2:47.63 6
4 Elena Stirn SR-4 Earlham 2:28.38 3:12.90 3:11.41 1:46.84 1:58.71 3:05.48 5
5 Angelina Gregory JR-3 Franklin 2:31.60 3:07.99 2:36.15 2:27.06 3:03.44 2:54.34 4
6 Libby Perkins FR-1 Transylvania 2:36.59 2:05.28 1:57.45 2:28.76 2:44.42 2:33.46 3
7 Hanna Whitney SO-2 Hanover 2:37.67 3:10.78 3:07.63 2:23.48 3:06.05 3:21.82 2
8 Emma Litzelman SO-2 Hanover 2:39.34 2:48.90 3:09.62 3:00.06 3:11.21 2:12.26 1
9 Emilie Penick JR-3 Anderson (Ind.) 2:41.63 3:18.81 2:44.87 2:54.56 2:22.24 3:02.65 -

Women's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Amberleigh Sorensen JR-3 Hanover 2:05.01 2:56.48 3:06.77 2:27.06 1:59.12
2 Kaycee Moore FR-1 Transylvania 3:11.15 3:01.98 2:28.34 2:32.92 1:57.75
3 Elena Stirn SR-4 Earlham 2:11.18 3:03.96 3:09.99 2:30.78 3:06.97
4 Haley Makowski SO-2 Franklin 3:07.30 1:49.00 2:10.50 2:33.52 2:07.43
5 Emma Litzelman SO-2 Hanover 1:57.19 3:01.11 1:49.58 2:32.19 3:08.72
6 Emilie Penick JR-3 Anderson (Ind.) 3:13.96 2:51.05 2:51.05 2:32.72 2:17.45
7 Angelina Gregory JR-3 Franklin 2:01.46 3:12.18 2:53.73 2:33.74 2:53.73
8 Libby Perkins FR-1 Transylvania 2:22.23 2:09.59 2:31.71 2:38.03 2:22.23
9 Hanna Whitney SO-2 Hanover 2:27.31 2:05.13 2:55.82 2:38.39 3:11.66
10 Ella Bryant FR-1 Transylvania 2:05.87 2:34.55 2:34.55 2:39.33 2:44.11
11 Wynn Wellington FR-1 Franklin 3:14.41 1:52.47 1:52.47 2:40.67 2:56.74
12 Lily Schamel SO-2 Earlham 2:31.05 3:08.01 2:23.02 2:40.69 2:51.94
13 Chloe Ferris SO-2 Manchester 2:17.66 2:04.23 2:07.59 2:47.87 3:14.73
14 Morgan Chupp JR-3 Manchester 2:14.49 2:23.23 3:41.82 2:54.66 2:59.90
15 Miranda Billman JR-3 Bluffton 3:29.43 3:03.01 3:01.13 3:08.67 3:50.18
16 Alexis Coward SO-2 Defiance 4:10.30 3:15.54 2:30.57 3:15.54 4:00.52
17 Brianna Snider SO-2 Defiance 4:13.17 2:44.67 4:02.88 3:25.83 2:36.43
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Amberleigh Sorensen JR-3 Hanover 2:35.89 2:27.06 2:44.71 2:27.06 1:47.36 3:05.30
3 Elena Stirn SR-4 Earlham 3:09.99 2:30.78 2:11.18 2:30.78 3:05.46 2:00.63
5 Emma Litzelman SO-2 Hanover 2:50.46 2:32.19 2:36.76 2:20.02 2:18.50 2:32.19
6 Emilie Penick JR-3 Anderson (Ind.) 2:20.51 2:32.72 2:09.82 2:03.71 3:01.74 2:12.87
8 Libby Perkins FR-1 Transylvania 3:04.90 2:38.03 3:17.54 1:53.79 2:52.26 2:12.75
12 Lily Schamel SO-2 Earlham 2:24.63 2:40.69 2:39.09 2:58.37 3:04.80 3:09.62
13 Chloe Ferris SO-2 Manchester 3:13.05 2:47.87 2:17.66 2:15.98 2:12.62 2:37.80
15 Miranda Billman JR-3 Bluffton 2:34.71 3:08.67 2:32.83 2:44.15 3:04.90 3:23.77
16 Alexis Coward SO-2 Defiance 3:15.54 3:15.54 3:19.45 3:44.87 3:17.50 3:09.68
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Kaycee Moore FR-1 Transylvania 2:32.92 2:19.16 3:17.27 2:28.34 2:11.52 2:40.57 1:54.69
4 Haley Makowski SO-2 Franklin 2:33.52 3:10.37 2:22.78 2:41.20 1:53.61 1:50.54 2:13.57
7 Angelina Gregory JR-3 Franklin 2:33.74 2:30.67 2:33.74 1:58.38 2:07.61 3:07.57 2:56.81
9 Hanna Whitney SO-2 Hanover 2:38.39 2:16.22 2:14.64 3:11.66 2:54.23 1:54.04 2:38.39
10 Ella Bryant FR-1 Transylvania 2:39.33 3:20.76 2:04.28 2:48.89 2:48.89 3:17.57 3:23.95
11 Wynn Wellington FR-1 Franklin 2:40.67 2:13.36 3:07.99 2:21.39 3:19.23 2:23.00 2:47.10
14 Morgan Chupp JR-3 Manchester 2:54.66 3:45.32 3:22.61 3:24.36 3:41.82 3:01.65 2:59.90
17 Brianna Snider SO-2 Defiance 3:25.83 3:32.01 2:36.43 4:23.47 4:25.52 3:25.83 3:15.54