May 11-13, 2023
|
Stephen F. Austin - Nacogdoches, TX

Men's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Jackson Cichon SO-2 UT-Arlington 2:04.34 1:50.03 1:52.23 2:07.64 1:26.93 1:19.23 10
2 Jarron Stevens FR-1 Grand Canyon 1:32.50 1:50.11 1:24.79 1:52.32 2:15.44 1:49.01 8
3 Germain Lemaitre FR-1 Stephen F. Austin 1:38.42 1:50.58 1:34.00 1:26.26 1:42.84 2:16.02 6
4 Bailey Smotek JR-3 Tarleton State 1:56.07 1:51.60 2:19.50 2:07.23 1:46.02 1:53.84 5
5 Alex Rafferty SO-2 Grand Canyon 1:57.21 1:51.62 2:09.48 1:54.97 1:21.49 1:32.65 4
6 Payton Riggs JR-3 Southern Utah 1:24.11 1:52.14 1:29.72 1:45.42 2:24.66 1:49.90 3
7 Cooper Goggans JR-3 Abilene Christian 1:25.39 1:52.35 1:37.75 1:20.90 1:22.02 2:13.70 2
8 Blake Hyatt FR-1 Stephen F. Austin 1:55.28 1:53.02 1:39.46 2:06.59 1:20.25 2:05.46 1

Men's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Jarron Stevens FR-1 Grand Canyon 1:32.94 2:12.31 1:30.76 1:49.34
2 Bailey Smotek JR-3 Tarleton State 1:46.44 2:09.72 1:49.77 1:50.87
3 Jackson Cichon SO-2 UT-Arlington 1:59.01 2:11.24 1:34.54 1:51.22
4 Payton Riggs JR-3 Southern Utah 2:14.88 1:34.75 2:20.46 1:51.47
5 Germain Lemaitre FR-1 Stephen F. Austin 1:50.70 2:01.66 1:30.97 1:49.60
6 Cooper Goggans JR-3 Abilene Christian 2:23.31 1:17.77 1:38.87 1:51.09
7 Blake Hyatt FR-1 Stephen F. Austin 1:34.61 1:17.91 1:23.48 1:51.30
8 Alex Rafferty SO-2 Grand Canyon 1:29.08 2:12.50 2:09.16 1:51.34
9 Jeriel Algarin Marquez SO-2 UT-Arlington 2:12.63 1:31.39 1:34.74 1:51.45
10 Miguel Escamilla JR-3 Stephen F. Austin 1:28.57 1:43.15 1:36.42 1:52.11
11 Christian Rohlack FR-1 Sam Houston 1:27.81 2:08.33 1:52.57 1:52.57
12 Nathan Carlin FR-1 Southern Utah 2:05.10 1:42.56 2:15.24 1:52.70
13 Max Carmona SR-4 Grand Canyon 1:48.93 1:56.87 2:03.68 1:53.46
14 Alex Jensen SO-2 Seattle U. 1:45.91 1:37.94 2:18.94 1:53.88
15 Jabari Mitchell FR-1 Sam Houston 1:24.43 1:25.57 1:42.69 1:54.09
16 Jacob Zimmerman FR-1 Sam Houston 2:11.79 1:38.56 2:08.36 1:54.60
17 Tristan Pena SR-4 UT-Rio Grande Valley 1:50.10 2:26.79 1:20.28 1:54.68
18 Angel Gomez SO-2 Tarleton State 1:33.19 1:50.44 2:05.40 1:55.04
19 Giovanni Ramirez FR-1 Utah Valley 1:56.44 2:20.65 1:51.83 1:55.28
20 Nick Alfaro JR-3 Stephen F. Austin 1:40.81 2:20.21 2:00.51 1:55.87
21 Dylan Lowe SR-4 UT-Arlington 1:48.08 1:21.35 1:31.81 1:56.21
22 Kevin Calvani SR-4 Tarleton State 2:16.02 1:42.30 1:53.93 1:56.25
23 Jacob Ye SO-2 UT-Arlington 1:53.99 2:30.04 2:27.72 1:56.31
24 Robby Foster JR-3 Grand Canyon 1:26.47 1:39.33 2:06.20 1:56.85
25 Jackson Parrish SO-2 Stephen F. Austin 2:27.73 1:46.69 2:27.73 1:57.24
26 John Trook FR-1 Abilene Christian 1:25.93 2:11.83 2:04.77 1:57.70
27 Lance Mason JR-3 Seattle U. 1:56.41 1:54.03 2:22.54 1:58.78
28 Matthew Holme SO-2 Seattle U. 2:05.14 2:07.53 1:43.69 1:59.18
29 Thomas Pickford JR-3 Utah Valley 1:34.95 1:30.02 2:21.81 2:03.31
30 Jorge Salazar JR-3 UT-Rio Grande Valley 2:22.79 1:42.92 2:11.22 2:08.64
  Elijah McWilliams SR-4 Sam Houston DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
3 Jackson Cichon SO-2 UT-Arlington 1:31.20 1:51.22 1:38.99
8 Alex Rafferty SO-2 Grand Canyon 1:19.06 1:51.34 1:58.02
11 Christian Rohlack FR-1 Sam Houston 1:33.44 1:52.57 1:52.57
19 Giovanni Ramirez FR-1 Utah Valley 2:19.49 1:55.28 1:23.01
22 Kevin Calvani SR-4 Tarleton State 1:28.35 1:56.25 2:11.37
23 Jacob Ye SO-2 UT-Arlington 2:17.25 1:56.31 2:12.60
29 Thomas Pickford JR-3 Utah Valley 2:13.18 2:03.31 2:18.11
30 Jorge Salazar JR-3 UT-Rio Grande Valley 1:50.63 2:08.64 2:43.38
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jarron Stevens FR-1 Grand Canyon 1:49.34 2:10.12 2:02.46 2:22.15 2:11.21
5 Germain Lemaitre FR-1 Stephen F. Austin 1:49.60 1:51.80 1:30.97 2:08.24 2:02.76
14 Alex Jensen SO-2 Seattle U. 1:53.88 2:04.13 1:55.02 1:43.63 1:28.83
16 Jacob Zimmerman FR-1 Sam Houston 1:54.60 2:16.38 2:28.98 1:45.44 1:58.04
20 Nick Alfaro JR-3 Stephen F. Austin 1:55.87 2:24.84 2:23.68 2:09.78 2:26.00
24 Robby Foster JR-3 Grand Canyon 1:56.85 1:38.16 2:01.53 1:24.14 2:08.54
25 Jackson Parrish SO-2 Stephen F. Austin 1:57.24 2:12.49 2:27.73 2:12.49 1:38.49
28 Matthew Holme SO-2 Seattle U. 1:59.18 1:56.80 1:28.20 2:00.38 2:14.68
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 Bailey Smotek JR-3 Tarleton State 1:46.44 1:18.72 2:13.05 1:50.87 1:28.70
6 Cooper Goggans JR-3 Abilene Christian 1:51.09 1:18.88 1:55.54 1:51.09 2:16.64
7 Blake Hyatt FR-1 Stephen F. Austin 1:23.48 2:10.22 1:20.14 1:51.30 2:06.89
9 Jeriel Algarin Marquez SO-2 UT-Arlington 1:21.36 2:07.06 1:52.57 1:51.45 2:22.66
12 Nathan Carlin FR-1 Southern Utah 1:45.94 1:40.31 1:48.20 1:52.70 1:51.58
26 John Trook FR-1 Abilene Christian 1:47.11 1:29.46 2:22.42 1:57.70 2:00.06
27 Lance Mason JR-3 Seattle U. 1:29.09 1:52.85 1:32.65 1:58.78 2:07.10
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
4 Payton Riggs JR-3 Southern Utah 1:21.38 1:50.36 1:43.67 1:51.47
10 Miguel Escamilla JR-3 Stephen F. Austin 2:21.26 1:58.84 2:01.08 1:52.11
13 Max Carmona SR-4 Grand Canyon 1:40.98 1:53.46 1:25.10 1:53.46
15 Jabari Mitchell FR-1 Sam Houston 2:02.08 2:03.22 2:26.04 1:54.09
17 Tristan Pena SR-4 UT-Rio Grande Valley 1:21.43 2:22.21 1:42.07 1:54.68
18 Angel Gomez SO-2 Tarleton State 2:12.30 1:26.28 2:22.65 1:55.04
21 Dylan Lowe SR-4 UT-Arlington 1:21.35 2:00.86 1:58.54 1:56.21
  Elijah McWilliams SR-4 Sam Houston DNF DNF DNF DNF