May 11-13, 2023
|
Stephen F. Austin - Nacogdoches, TX

Men's 1500 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Valentin Soca SO-2 CBU 4:48.72 3:08.78 3:08.78 3:42.09 10
2 Matias Reynaga SO-2 CBU 3:25.16 4:11.99 4:43.21 3:43.00 8
3 Payton Riggs JR-3 Southern Utah 3:02.68 3:50.04 3:45.53 3:45.53 6
4 Santiago Gaitan JR-3 Southern Utah 4:38.41 3:23.72 2:47.50 3:46.35 5
5 Arturs Medveds JR-3 CBU 4:52.37 3:35.31 4:38.77 3:46.64 4
6 Riley Elliott SO-2 Stephen F. Austin 4:41.36 3:24.21 4:02.79 3:46.90 3
7 Joel Mendez JR-3 Utah Valley 3:52.31 3:56.91 3:08.61 3:50.01 2
8 Kevin Baez JR-3 Tarleton State 2:50.89 4:04.79 2:55.51 3:50.93 1
9 Lanse Larsen FR-1 Southern Utah 3:46.81 4:51.61 3:19.03 3:51.43 -
10 Alfredo Corona SO-2 UT-Arlington 3:44.82 3:44.82 4:10.58 3:54.18 -
11 Tristan Pena SR-4 UT-Rio Grande Valley 4:48.27 4:08.43 2:46.40 3:54.36 -
12 Elijah McWilliams SR-4 Sam Houston 2:55.17 5:11.40 4:37.34 4:03.28 -

Men's 1500 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Valentin Soca SO-2 CBU 3:44.03 4:24.36 3:10.43
2 Matias Reynaga SO-2 CBU 3:45.87 3:00.70 2:42.63
3 Arturs Medveds JR-3 CBU 3:47.81 3:06.81 3:11.36
4 Riley Elliott SO-2 Stephen F. Austin 3:48.71 4:16.16 3:25.84
5 Santiago Gaitan JR-3 Southern Utah 3:48.89 4:46.12 3:28.29
6 Joel Mendez JR-3 Utah Valley 3:50.28 4:29.43 4:36.34
7 Payton Riggs JR-3 Southern Utah 3:48.95 4:30.16 3:35.22
8 Kevin Baez JR-3 Tarleton State 3:50.73 2:57.67 3:04.59
9 Elijah McWilliams SR-4 Sam Houston 3:52.72 4:36.94 3:01.53
10 Alfredo Corona SO-2 UT-Arlington 3:49.35 2:56.60 2:42.84
11 Lanse Larsen FR-1 Southern Utah 3:50.13 3:04.11 4:22.35
12 Tristan Pena SR-4 UT-Rio Grande Valley 3:51.64 3:51.64 4:07.86
13 Cannon Angotti JR-3 Grand Canyon 3:52.05 3:49.73 4:33.82
14 Jeriel Algarin Marquez SO-2 UT-Arlington 3:52.29 4:41.07 4:15.52
15 Christian Rivera SO-2 Sam Houston 3:52.89 3:27.28 4:02.21
16 David Ninavia SO-2 CBU 3:53.62 4:21.66 3:30.26
17 Alex Rafferty SO-2 Grand Canyon 3:53.92 4:17.32 4:17.32
18 Adrian Jones SR-4 Utah Valley 3:55.30 4:49.42 4:51.78
19 Nethaneel Taylor SR-4 Southern Utah 3:55.65 4:54.57 4:52.21
20 Kale Sharp SR-4 Utah Valley 3:55.67 3:55.67 4:00.39
21 Giovanni Ramirez FR-1 Utah Valley 3:55.80 3:58.16 2:45.06
22 Neal Helgerson SO-2 Abilene Christian 3:57.24 4:35.20 4:06.73
23 Rikus Van Niekerk JR-3 CBU 3:58.84 3:27.79 4:15.56
24 Hayden Harward JR-3 Southern Utah 3:58.92 4:29.98 4:49.10
25 Angel Contreras JR-3 Tarleton State 3:59.69 3:30.93 5:06.81
26 Alex Franklin JR-3 Seattle U. 3:59.91 4:07.11 3:09.53
27 Jacob Pringle JR-3 Grand Canyon 4:00.20 3:33.78 3:43.39
28 Jacob Ye SO-2 UT-Arlington 4:01.81 2:51.69 4:50.18
29 Alex Canales SO-2 UT-Rio Grande Valley 4:02.80 3:26.38 4:34.37
30 Mario Ruiz SO-2 Sam Houston 4:04.29 4:06.74 5:02.92
31 Lance Mason JR-3 Seattle U. 4:06.23 5:15.18 4:55.48
32 Dylan Van Der Hock SO-2 CBU 4:06.49 3:44.31 4:23.75
33 Khalid Hirsi FR-1 Seattle U. 4:06.52 3:04.89 5:20.48
34 Thomas Pickford JR-3 Utah Valley 4:07.43 3:22.90 5:09.29
35 Nick Alfaro JR-3 Stephen F. Austin 4:15.18 4:53.46 3:49.67
36 Rajesh Gill SR-4 Seattle U. 4:19.35 3:14.52 4:29.73
37 Parker Wagnild FR-1 Seattle U. 4:24.20 4:32.13 4:34.77
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Matias Reynaga SO-2 CBU 4:03.94 3:23.29 3:57.17 3:45.87
4 Riley Elliott SO-2 Stephen F. Austin 4:20.73 2:49.25 3:30.42 3:48.71
8 Kevin Baez JR-3 Tarleton State 2:41.52 3:34.58 3:23.05 3:50.73
13 Cannon Angotti JR-3 Grand Canyon 3:31.17 4:47.75 4:38.46 3:52.05
15 Christian Rivera SO-2 Sam Houston 4:11.53 2:45.36 4:34.81 3:52.89
18 Adrian Jones SR-4 Utah Valley 4:44.72 4:32.95 4:28.25 3:55.30
24 Hayden Harward JR-3 Southern Utah 4:13.26 2:52.03 2:56.80 3:58.92
27 Jacob Pringle JR-3 Grand Canyon 4:48.24 3:00.15 5:02.66 4:00.20
28 Jacob Ye SO-2 UT-Arlington 3:52.14 3:27.96 3:18.29 4:01.81
29 Alex Canales SO-2 UT-Rio Grande Valley 4:31.94 3:23.96 4:19.80 4:02.80
30 Mario Ruiz SO-2 Sam Houston 3:03.22 3:05.66 3:30.09 4:04.29
36 Rajesh Gill SR-4 Seattle U. 3:58.61 3:37.86 4:53.07 4:19.35
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Valentin Soca SO-2 CBU 3:44.03 3:23.87 4:24.36 2:41.31 4:17.64 4:35.56
6 Joel Mendez JR-3 Utah Valley 3:50.28 4:59.37 2:55.02 3:11.14 4:27.13 3:36.47
9 Elijah McWilliams SR-4 Sam Houston 3:52.72 3:57.38 4:55.56 3:38.76 2:42.91 5:02.54
17 Alex Rafferty SO-2 Grand Canyon 3:53.92 4:17.32 4:29.01 4:54.74 3:39.89 4:24.33
19 Nethaneel Taylor SR-4 Southern Utah 3:55.65 3:17.95 3:43.87 2:52.03 3:10.88 2:47.32
21 Giovanni Ramirez FR-1 Utah Valley 3:55.80 4:19.38 2:56.85 3:08.64 2:59.21 3:22.79
22 Neal Helgerson SO-2 Abilene Christian 3:57.24 3:45.38 4:51.81 3:16.91 4:39.95 3:59.62
23 Rikus Van Niekerk JR-3 CBU 3:58.84 3:03.91 4:20.34 3:37.35 2:51.97 4:08.40
26 Alex Franklin JR-3 Seattle U. 3:59.91 4:55.09 4:57.49 4:33.50 5:04.69 4:55.09
33 Khalid Hirsi FR-1 Seattle U. 4:06.52 4:26.25 3:54.20 4:04.06 3:27.08 3:51.73
34 Thomas Pickford JR-3 Utah Valley 4:07.43 3:47.64 3:25.37 3:47.64 3:37.74 4:49.50
37 Parker Wagnild FR-1 Seattle U. 4:24.20 3:23.44 5:32.90 5:09.12 5:27.61 3:52.50
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
3 Arturs Medveds JR-3 CBU 3:47.81 4:40.21
5 Santiago Gaitan JR-3 Southern Utah 3:48.89 4:09.49
7 Payton Riggs JR-3 Southern Utah 3:48.95 3:14.61
10 Alfredo Corona SO-2 UT-Arlington 3:49.35 4:16.88
11 Lanse Larsen FR-1 Southern Utah 3:50.13 4:43.06
12 Tristan Pena SR-4 UT-Rio Grande Valley 3:51.64 5:01.14
14 Jeriel Algarin Marquez SO-2 UT-Arlington 3:52.29 4:31.78
16 David Ninavia SO-2 CBU 3:53.62 4:42.68
20 Kale Sharp SR-4 Utah Valley 3:55.67 4:59.30
25 Angel Contreras JR-3 Tarleton State 3:59.69 5:09.20
31 Lance Mason JR-3 Seattle U. 4:06.23 3:51.46
32 Dylan Van Der Hock SO-2 CBU 4:06.49 3:49.24
35 Nick Alfaro JR-3 Stephen F. Austin 4:15.18 5:06.22