April 28-29, 2023
|
Lehigh - Bethlehem, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov PSAC MAC AARTFC IC4A/ECAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Kerem Ayhan SR-4 Lehigh 1:50.14 2:23.19 2:22.08 2:11.07 1:54.55 1:53.45
2 Jacob Martinez SR-4 Lehigh 1:52.94 1:54.07 2:21.18 1:58.59 2:00.85 1:45.04
3 Sean Murphy JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:54.90 1:36.52 2:04.10 2:28.23 1:29.63 1:54.90
4 Ethan Davis SR-4 Lehigh 1:55.11 2:00.87 2:03.17 2:16.98 1:56.27 2:06.63
5 Daniel Malatesta FR-1 Lehigh 1:55.22 2:10.20 1:37.94 2:04.44 1:52.92 2:06.75
6 Joseph Cranley SR-4 Lehigh 1:55.24 1:24.13 2:13.68 1:29.89 1:39.11 1:32.20
7 Luke Riley SO-2 Monmouth 1:55.40 1:42.71 2:24.25 1:40.40 2:26.56 2:02.33
8 Titan Casey FR-1 Lafayette 1:55.63 1:32.51 1:54.48 1:22.10 2:21.07 2:29.17
9 James Martinez FR-1 Monmouth 1:55.68 2:09.57 1:32.55 2:10.72 1:39.49 1:46.43
10 Quinn Worrell FR-1 Lafayette 1:55.70 2:09.59 2:18.84 1:24.47 1:36.03 1:56.86
11 Michael Szwed SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:55.91 2:29.53 1:32.73 2:24.89 2:24.89 2:06.35
12 Owen Moelter JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:56.07 1:24.74 2:08.84 2:20.45 1:24.74 1:30.54
13 Connor Melko SR-4 Lehigh 1:56.22 1:30.66 1:23.68 2:31.09 2:29.93 2:24.12
14 Chalen Bobish SO-2 Monmouth 1:56.69 1:45.03 2:16.53 2:02.53 2:14.20 2:10.70
15 Javier Linares-Martin SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:57.24 1:27.93 2:17.17 1:46.69 1:38.49 1:47.86
16 Alex Heidemann FR-1 Lehigh 1:57.84 2:00.20 1:48.42 1:30.74 2:10.81 1:47.24
17 Noah Deckert JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:58.01 1:24.97 2:15.72 1:55.65 2:22.80 1:33.23
18 Thomas Leitner SR-4 Lehigh 1:58.04 1:59.22 2:13.39 1:28.53 2:00.40 2:02.77
19 Jason Ivey SR-4 Muhlenberg 1:58.05 2:27.57 1:26.18 1:25.00 1:32.08 2:11.04
20 Teddy Robertson FR-1 Lafayette 1:58.10 1:45.11 1:23.85 1:39.21 2:25.27 1:49.84
21 Aidan Gilmore   UNAT-Monmouth 1:58.59 2:02.15 1:32.50 1:36.06 2:29.43 1:36.06
22 Graham Phillips SO-2 St. Joseph's (Pa.) 1:58.68 1:55.12 2:20.05 2:33.10 2:21.23 2:34.29
23 John Paul Pfisterer FR-1 Lafayette 1:58.94 1:45.86 2:20.35 1:56.57 1:33.97 1:54.19
24 Alfred Sanford II SO-2 Lafayette 1:59.00 1:50.67 1:50.67 1:31.63 1:25.68 2:01.38
25 Vincent Twomey JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:59.02 1:34.03 2:32.35 2:02.59 2:25.21 1:35.22
26 Ryan Wycherley SR-4 Lehigh 1:59.37 1:47.44 1:47.44 1:27.14 1:31.92 1:31.92
27 C.J Romine SO-2 Lafayette 1:59.41 1:39.11 2:01.80 1:35.53 2:20.91 2:00.61
28 Emmanuel Gitonga FR-1 East Stroudsburg 1:59.78 1:38.22 1:40.62 1:32.23 1:58.59 1:44.21
29 Ethan Hood SO-2 Lehigh 1:59.80 2:32.15 1:53.81 1:33.45 2:21.37 2:23.76
30 Tommy Johnson JR-3 St. Joseph's (Pa.) 2:00.04 2:14.45 1:36.04 1:44.44 1:39.64 2:24.05
31 Niko Ferrante FR-1 Monmouth 2:00.17 2:32.62 2:24.21 1:30.13 1:55.37 2:10.99
32 Regent Walden FR-1 St. Joseph's (Pa.) 2:00.38 2:22.05 2:04.00 2:04.00 2:10.01 2:29.28
33 Tyler French SR-4 Lehigh 2:00.79 1:57.17 2:22.54 1:42.68 2:35.82 1:51.13
34 Charles Ohanian JR-3 Muhlenberg 2:00.83 1:52.38 2:04.46 2:32.25 1:24.58 2:03.25
35 Brendon Ward JR-3 Moravian 2:01.06 2:37.38 1:28.38 1:47.75 1:50.17 2:37.38
36 Kevin Harvey SO-2 Lehigh 2:01.19 2:26.64 1:57.56 2:12.10 1:26.05 2:23.01
37 Henry Burd FR-1 Lehigh 2:01.58 1:31.19 2:01.58 1:37.27 2:38.06 2:00.37
38 Kyle Tassone SR-4 Muhlenberg 2:03.13 1:26.19 1:31.12 2:32.69 1:38.51 2:31.45
39 Tim Connell JR-3 DeSales 2:04.03 2:41.24 1:45.43 2:01.55 2:31.32 1:56.59
40 Joseph Menta SR-4 DeSales 2:04.98 2:37.48 1:39.99 1:53.74 1:38.74 1:54.99
41 Justin Walters FR-1 East Stroudsburg 2:06.17 2:44.03 1:40.94 2:25.10 1:47.25 2:18.79
42 Nathan Hajel SO-2 Moravian 2:06.80 2:03.00 2:18.22 2:32.16 2:09.34 1:33.84
43 Andrew Dowdell FR-1 East Stroudsburg 2:07.70 2:24.31 1:56.21 2:21.75 1:47.27 2:42.18
44 Noah Halterman-Mitchell JR-3 Muhlenberg 2:08.10 2:15.79 1:39.92 2:43.97 2:00.42 2:01.70
45 Conner Soderstedt SR-4 Muhlenberg 2:08.91 2:14.07 1:59.89 1:54.73 2:28.25 1:35.40
46 Wyatt Poniktera SO-2 Moravian 2:09.87 1:45.20 2:25.46 2:37.15 2:05.98 2:05.98
47 Lleyton Winslow JR-3 St. Joseph's (Pa.) 2:10.43 1:50.87 1:43.04 2:22.17 1:45.65 2:27.39
48 Carter Owen JR-3 Delaware Valley 2:12.32 1:48.51 2:40.11 1:52.48 1:49.83 1:35.27
49 Patrick Smith FR-1 DeSales 2:14.10 1:59.35 2:24.83 2:19.47 2:22.15 2:51.65
50 Eric Ricco JR-3 DeSales 2:15.60 1:36.28 1:48.48 2:42.72 2:10.18 2:22.38
51 Matthew Skikus FR-1 Delaware Valley 2:17.65 2:12.15 2:47.94 2:43.81 1:55.63 1:41.87
52 Cody Smith SO-2 DeSales 2:18.92 1:38.64 2:14.76 2:20.31 2:07.81 2:09.20
53 Jordan Gallo FR-1 DeSales 2:24.43 1:48.33 3:07.76 2:33.10 2:54.76 2:17.21
54 Antonio Rinaldi FR-1 DeSales 2:27.06 2:24.12 2:57.95 2:25.59 2:57.95 1:54.71
  Aidan Lynch SO-2 Lehigh DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Kevin Collura SO-2 Monmouth DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Hayden Klein SO-2 Muhlenberg DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Max Leffler FR-1 Lehigh DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Alejandro Paez JR-3 East Stroudsburg DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Kerem Ayhan SR-4 Lehigh 1:53.45 1:33.62 1:50.14 1:20.41
2 Jacob Martinez SR-4 Lehigh 2:15.53 1:32.61 1:52.94 2:24.57
3 Sean Murphy JR-3 St. Joseph's (Pa.) 2:29.37 1:58.35 1:54.90 1:30.78
6 Joseph Cranley SR-4 Lehigh 2:03.31 1:47.18 1:55.24 1:24.13
7 Luke Riley SO-2 Monmouth 1:54.25 2:19.64 1:55.40 1:47.33
11 Michael Szwed SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:43.16 1:42.00 1:55.91 1:50.12
12 Owen Moelter JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:21.25 2:28.57 1:56.07 1:24.74
13 Connor Melko SR-4 Lehigh 2:28.77 1:27.17 1:56.22 2:09.01
15 Javier Linares-Martin SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:46.69 1:33.80 1:57.24 1:37.31
  Aidan Lynch SO-2 Lehigh DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
5 Daniel Malatesta FR-1 Lehigh 1:46.01 1:39.09 1:55.22 1:27.57 1:28.72
9 James Martinez FR-1 Monmouth 2:29.23 1:52.21 1:55.68 1:24.45 1:49.90
10 Quinn Worrell FR-1 Lafayette 2:14.22 1:54.55 1:55.70 1:20.99 1:42.98
14 Chalen Bobish SO-2 Monmouth 2:21.20 2:31.70 1:56.69 1:53.19 1:34.52
17 Noah Deckert JR-3 St. Joseph's (Pa.) 2:19.26 2:03.91 1:58.01 1:43.85 1:26.15
22 Graham Phillips SO-2 St. Joseph's (Pa.) 2:03.43 1:45.63 1:58.68 2:05.80 1:34.95
32 Regent Walden FR-1 St. Joseph's (Pa.) 1:35.10 2:13.63 2:00.38 1:24.27 1:43.53
33 Tyler French SR-4 Lehigh 1:37.84 2:04.42 2:00.79 1:45.09 1:34.22
  Kevin Collura SO-2 Monmouth DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Ethan Davis SR-4 Lehigh 1:55.11 1:55.11 1:43.60 2:13.53 2:08.93 1:27.49 1:36.70
8 Titan Casey FR-1 Lafayette 1:55.63 2:19.92 1:40.60 1:47.54 2:29.17 2:29.17 2:25.70
18 Thomas Leitner SR-4 Lehigh 1:58.04 1:50.96 1:28.53 2:18.11 2:25.19 1:55.68 1:40.34
21 Aidan Gilmore   UNAT-Monmouth 1:58.59 1:24.20 1:26.57 2:22.31 1:53.85 2:18.75 1:45.55
24 Alfred Sanford II SO-2 Lafayette 1:59.00 1:23.30 1:53.05 2:07.33 1:38.77 2:25.18 2:27.56
25 Vincent Twomey JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:59.02 2:18.07 1:49.50 2:02.59 1:32.84 2:16.88 1:34.03
28 Emmanuel Gitonga FR-1 East Stroudsburg 1:59.78 2:30.93 2:06.97 1:54.99 2:08.17 1:53.80 1:38.22
29 Ethan Hood SO-2 Lehigh 1:59.80 2:26.16 2:35.74 2:20.17 2:16.58 1:57.41 1:29.85
47 Lleyton Winslow JR-3 St. Joseph's (Pa.) 2:10.43 2:24.78 2:20.87 2:37.82 2:24.78 1:53.48 1:41.74
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
19 Jason Ivey SR-4 Muhlenberg 2:26.39 1:58.05 2:13.40
20 Teddy Robertson FR-1 Lafayette 1:53.38 1:58.10 2:26.45
23 John Paul Pfisterer FR-1 Lafayette 1:56.57 1:58.94 1:43.48
26 Ryan Wycherley SR-4 Lehigh 1:34.31 1:59.37 2:07.73
27 C.J Romine SO-2 Lafayette 1:39.11 1:59.41 2:35.24
30 Tommy Johnson JR-3 St. Joseph's (Pa.) 2:02.44 2:00.04 1:28.83
35 Brendon Ward JR-3 Moravian 1:59.85 2:01.06 1:34.43
36 Kevin Harvey SO-2 Lehigh 1:40.59 2:01.19 1:53.92
  Alejandro Paez JR-3 East Stroudsburg DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
16 Alex Heidemann FR-1 Lehigh 2:00.20 2:00.20 2:07.27 1:57.84
34 Charles Ohanian JR-3 Muhlenberg 1:42.71 1:41.50 1:27.00 2:00.83
37 Henry Burd FR-1 Lehigh 2:19.82 2:35.63 2:30.76 2:01.58
38 Kyle Tassone SR-4 Muhlenberg 1:36.05 1:31.12 1:58.21 2:03.13
39 Tim Connell JR-3 DeSales 2:36.28 1:40.47 2:25.12 2:04.03
44 Noah Halterman-Mitchell JR-3 Muhlenberg 2:28.60 1:55.29 2:32.44 2:08.10
45 Conner Soderstedt SR-4 Muhlenberg 1:47.00 2:23.09 2:23.09 2:08.91
  Hayden Klein SO-2 Muhlenberg DNS DNS DNS DNS
  Max Leffler FR-1 Lehigh DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
40 Joseph Menta SR-4 DeSales 2:34.98 2:08.73 2:04.98
41 Justin Walters FR-1 East Stroudsburg 2:06.17 2:08.70 2:06.17
42 Nathan Hajel SO-2 Moravian 1:28.76 1:55.39 2:06.80
43 Andrew Dowdell FR-1 East Stroudsburg 1:40.89 1:31.95 2:07.70
46 Wyatt Poniktera SO-2 Moravian 2:24.16 1:37.41 2:09.87
48 Carter Owen JR-3 Delaware Valley 2:07.03 2:37.46 2:12.32
49 Patrick Smith FR-1 DeSales 2:24.83 1:33.87 2:14.10
50 Eric Ricco JR-3 DeSales 2:41.37 2:41.37 2:15.60
52 Cody Smith SO-2 DeSales 1:40.03 2:52.26 2:18.92
Men's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
31 Niko Ferrante FR-1 Monmouth 2:00.17
51 Matthew Skikus FR-1 Delaware Valley 2:17.65
53 Jordan Gallo FR-1 DeSales 2:24.43
54 Antonio Rinaldi FR-1 DeSales 2:27.06