May 12-13, 2023
|
St. Francis (Ill.) - Joliet, IL
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B HCAC

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 DJ Anderson SR-4 Benedictine (Ill.) 57.03 46.74 46.74
2 Myles Rhodes SO-2 Grand Valley St. 54.45 1:00.13 47.34
3 Tafara Hondonga SO-2 William Penn 38.49 1:00.14 48.11
4 Arthur Santoro SR-4 Washington U. 46.56 1:00.78 49.01
5 Koby VanderWoude FR-1 Calvin 49.55 42.69 49.06
6 Adrien Manning FR-1 St. Francis (Ill.) 41.53 48.95 49.44
7 Mason Mead FR-1 Wis.-Stevens Point 36.89 49.36 49.85
8 Andrew Sidamon-Eristoff JR-3 Washington U. 56.13 36.08 50.11
9 Connor McBride JR-3 Augustana (Ill.) 42.60 1:04.65 50.11
10 Emanual Rogers SR-4 Madonna 43.14 37.62 50.16
11 Evan Stonitsch SO-2 Indianapolis 40.33 52.43 50.41
12 Jonathan Thomas FR-1 Olivet Nazarene 1:02.51 46.89 50.41
13 Tristen Bronaugh JR-3 Manchester 1:01.55 36.33 50.45
14 Charlie Zufan FR-1 St. Xavier 38.38 1:05.15 50.50
15 Dylan Russell FR-1 Augustana (Ill.) 48.05 38.95 50.58
16 George Hannah SO-2 Olivet Nazarene 54.32 56.35 50.76
17 Silas Madrigal JR-3 North Park 56.96 1:06.11 50.85
18 Jackson Cox SR-4 Washington U. 39.26 51.49 50.98
19 David McNiff SO-2 Hope 55.60 1:01.22 51.01
20 Ryan Githuku SO-2 Washington U. 37.81 48.03 51.09
21 Rico Ortiz FR-1 Indiana Kokomo 43.80 40.20 51.53
22 Cody Canegan Senior Unattached 59.87 45.94 51.61
23 Jordan Smith JR-3 Madonna 55.80 1:00.96 51.66
24 Nate Bong SO-2 MSOE 45.66 59.67 51.88
25 Myles Money FR-1 St. Xavier 53.56 1:00.32 52.00
26 Carter Hammond SO-2 Calvin 49.09 57.45 52.22
27 Jordan Savage SO-2 Harris-Stowe St. 46.17 1:08.20 52.46
28 Sylvester Brady SO-2 Augustana (Ill.) 54.67 1:02.55 52.56
29 Kody Walker Freshman Unattached 50.88 44.66 56.53
30 Kiragu Waititu JR-3 U. of Chicago 1:11.25 1:03.08 58.40
  Marcus-Jay Wilkes SR-4 Washington U. DNS DNS DNS
  Dominic Comfort   Macomb Olympians Track Club DNS DNS DNS
  Edward Clark   Edward Clark DNS DNS DNS
  Will Reemtsma SR-4 St. Ambrose DNS DNS DNS
  Matt Acosta JR-3 St. Ambrose DNS DNS DNS
  Conner Betts FR-1 Olivet Nazarene DNS DNS DNS
  Jelani Lawson SO-2 Wis.-Oshkosh DNS DNS DNS
  Rashaad Henderson SO-2 Wis.-Oshkosh DNS DNS DNS
  Dmauri Owens JR-3 Union (Ky.) DNS DNS DNS
  Richard Todd SO-2 St. Francis (Ill.) DNS DNS DNS
  Alex Djetto JR-3 Washington U. DNS DNS DNS
  Nathan Iacona FR-1 Aquinas DNS DNS DNS
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 DJ Anderson SR-4 Benedictine (Ill.) 46.74
2 Myles Rhodes SO-2 Grand Valley St. 47.34
3 Tafara Hondonga SO-2 William Penn 48.11
5 Koby VanderWoude FR-1 Calvin 49.06
  Marcus-Jay Wilkes SR-4 Washington U. DNS
  Alex Djetto JR-3 Washington U. DNS
  Nathan Iacona FR-1 Aquinas DNS
  Will Reemtsma SR-4 St. Ambrose DNS
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Adrien Manning FR-1 St. Francis (Ill.) 49.44
8 Andrew Sidamon-Eristoff JR-3 Washington U. 50.11
10 Emanual Rogers SR-4 Madonna 50.16
14 Charlie Zufan FR-1 St. Xavier 50.50
  Rashaad Henderson SO-2 Wis.-Oshkosh DNS
  Jelani Lawson SO-2 Wis.-Oshkosh DNS
  Conner Betts FR-1 Olivet Nazarene DNS
  Edward Clark   Edward Clark DNS
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Arthur Santoro SR-4 Washington U. 49.01 45.58 58.33 43.62 43.62 38.72 57.35
7 Mason Mead FR-1 Wis.-Stevens Point 49.85 53.84 44.87 48.36 52.85 55.84 52.85
9 Connor McBride JR-3 Augustana (Ill.) 50.11 45.10 50.62 56.13 40.59 46.61 43.10
11 Evan Stonitsch SO-2 Indianapolis 50.41 1:03.52 47.89 44.36 55.46 51.42 55.96
12 Jonathan Thomas FR-1 Olivet Nazarene 50.41 39.83 43.36 1:05.54 56.97 1:04.02 52.43
13 Tristen Bronaugh JR-3 Manchester 50.45 49.95 47.93 53.99 36.83 39.36 1:03.07
18 Jackson Cox SR-4 Washington U. 50.98 58.63 54.04 44.36 54.55 1:01.18 1:04.75
25 Myles Money FR-1 St. Xavier 52.00 50.44 59.28 47.32 36.92 45.76 37.44
Men's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
15 Dylan Russell FR-1 Augustana (Ill.) 50.58 38.44
16 George Hannah SO-2 Olivet Nazarene 50.76 36.04
19 David McNiff SO-2 Hope 51.01 58.16
20 Ryan Githuku SO-2 Washington U. 51.09 47.52
22 Cody Canegan Senior Unattached 51.61 42.32
28 Sylvester Brady SO-2 Augustana (Ill.) 52.56 57.29
  Richard Todd SO-2 St. Francis (Ill.) DNS DNS
  Dmauri Owens JR-3 Union (Ky.) DNS DNS
Men's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
17 Silas Madrigal JR-3 North Park 50.85 1:02.04 57.97
21 Rico Ortiz FR-1 Indiana Kokomo 51.53 52.05 41.74
23 Jordan Smith JR-3 Madonna 51.66 42.88 55.80
24 Nate Bong SO-2 MSOE 51.88 39.95 59.15
26 Carter Hammond SO-2 Calvin 52.22 1:07.37 50.66
27 Jordan Savage SO-2 Harris-Stowe St. 52.46 56.14 55.61
  Matt Acosta JR-3 St. Ambrose DNS DNS DNS
Men's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
29 Kody Walker Freshman Unattached 39.58 56.53 1:07.27 56.53 56.53 1:03.32 1:08.41
30 Kiragu Waititu JR-3 U. of Chicago 44.39 58.40 50.81 1:07.75 50.81 1:13.00 47.31
  Dominic Comfort   Macomb Olympians Track Club DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS