April 21-22, 2023
|
SUNY Cortland - Cortland, NY
ICON KEY: NCAA DII Prov NJCAA DIII PSAC USCAA Empire 8 AARTFC SUNYAC IC4A/ECAC

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Taylor Harvey FR-1 Mohawk Valley CC 6:13.77 4:59.01
2 Marlee Angus SR-4 Cortland St. 4:15.39 5:00.46
3 Kristin Ieva FR-1 Cortland St. 5:48.75 5:03.26
4 Khalifah Tracey JR-3 Cortland St. 6:10.47 5:08.72
5 Devin Reilly SO-2 Cortland St. 4:08.12 5:10.15
6 Jade Dening SO-2 Utica 4:08.28 5:10.34
7 Andrea Rice FR-1 Cortland St. 4:17.69 5:10.47
8 Amelia Bowman-Mccoy FR-1 Herkimer County CC 4:17.98 5:10.82
9 Sophia Bisognano SO-2 Le Moyne 5:07.94 5:11.05
10 Savannah Adami SO-2 Cortland St. 5:55.21 5:11.58
11 Savannah Kuhr SO-2 SUNY-ESF 5:12.15 5:12.15
12 Anna Duncan JR-3 Mansfield 6:10.21 5:13.73
13 Vanessa Burkard JR-3 Cortland St. 6:49.69 5:15.14
14 Emily Yousey SO-2 Potsdam St. 5:38.65 5:16.49
15 Anita Jepchirchir SO-2 Le Moyne 5:48.88 5:20.07
16 Sierra Basco JR-3 Oneonta 6:34.45 5:20.69
17 Hilda Kiprono SO-2 Le Moyne 4:13.86 5:21.34
18 Sabrinna Mena SO-2 Oneonta 4:59.57 5:25.61
19 Mariella Michitti FR-1 SUNY Broome 6:37.48 5:25.80
20 Marissa Civatte FR-1 SUNY-ESF 4:17.88 5:26.42
21 Alexandra Jacob FR-1 Le Moyne 6:19.56 5:27.20
22 Aubrey Soller JR-3 Oneonta 4:34.05 5:30.18
23 Aine Haugh SR-4 SUNY-ESF 5:59.56 5:39.20
24 Maura O'Brien FR-1 SUNY-ESF 4:51.75 5:43.23
25 Hailey Beckwith SO-2 Le Moyne 6:16.22 5:51.60
26 Emily Ware SR-4 Potsdam St. 5:36.77 5:54.49
27 Olivia Holland FR-1 Oneonta 5:54.66 6:01.89
28 Caroline Westvig FR-1 Oneonta 5:29.09 6:05.65
29 Sarah Edwards SO-2 SUNY-ESF 6:19.52 6:08.46
30 Shea Schleicher JR-3 Oneonta 7:56.11 6:14.89
31 Lindsey Urist FR-1 Oneonta 5:26.51 6:33.38
32 Aislinn Hertle FR-1 Potsdam St. 7:18.66 6:38.78
33 Kaitlynn McNamara JR-3 Oneonta 8:06.64 6:38.88
34 Olivia Snell JR-3 Le Moyne 8:24.16 6:49.88
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Taylor Harvey FR-1 Mohawk Valley CC 4:59.01 5:43.87 3:50.24 5:49.85 4:35.09 4:59.01 4:05.19
2 Marlee Angus SR-4 Cortland St. 5:06.47 6:09.57 6:06.57 4:48.45 5:06.47 5:00.46 5:57.55
3 Kristin Ieva FR-1 Cortland St. 3:35.32 5:42.69 5:45.72 3:38.35 3:47.45 5:03.26 4:02.61
4 Khalifah Tracey JR-3 Cortland St. 5:30.33 5:48.86 5:55.03 4:40.94 3:54.63 5:08.72 6:19.73
5 Devin Reilly SO-2 Cortland St. 5:10.15 6:02.88 5:47.37 6:43.20 3:55.72 5:10.15 5:34.97
6 Jade Dening SO-2 Utica 4:08.28 4:45.52 4:02.07 6:15.52 4:42.41 5:10.34 5:41.38
7 Andrea Rice FR-1 Cortland St. 6:06.36 6:34.30 6:15.67 6:31.20 4:23.90 5:10.47 5:35.31
8 Amelia Bowman-Mccoy FR-1 Herkimer County CC 3:46.90 5:51.23 5:07.72 6:40.96 6:16.10 5:10.82 4:05.55
9 Sophia Bisognano SO-2 Le Moyne 4:36.84 5:20.39 6:25.71 5:17.28 5:29.72 5:11.05 4:08.84
10 Savannah Adami SO-2 Cortland St. 4:31.08 3:41.23 5:33.39 4:03.04 6:26.36 5:11.58 4:59.12
11 Savannah Kuhr SO-2 SUNY-ESF 4:12.85 5:52.73 3:47.87 6:11.46 4:40.94 5:12.15 5:58.98
12 Anna Duncan JR-3 Mansfield 4:36.09 3:52.16 6:07.07 5:38.83 4:10.99 5:13.73 5:23.15
13 Vanessa Burkard JR-3 Cortland St. 3:50.06 4:43.63 6:30.78 4:53.08 5:08.84 5:15.14 5:30.90
14 Emily Yousey SO-2 Potsdam St. 4:16.36 4:00.54 4:57.50 4:38.52 4:54.34 5:16.49 5:32.32
15 Anita Jepchirchir SO-2 Le Moyne 6:14.49 6:30.49 4:51.27 4:12.86 6:17.69 5:20.07 6:46.49
16 Sierra Basco JR-3 Oneonta 4:58.25 5:55.97 4:06.94 5:07.87 6:02.38 5:20.69 5:17.49
17 Hilda Kiprono SO-2 Le Moyne 6:06.33 6:41.68 4:13.86 6:03.12 5:56.69 5:21.34 6:12.76
18 Sabrinna Mena SO-2 Oneonta 4:04.21 4:13.98 5:41.89 5:35.38 4:13.98 5:25.61 6:04.69
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
19 Mariella Michitti FR-1 SUNY Broome 5:25.80 4:36.93
20 Marissa Civatte FR-1 SUNY-ESF 5:26.42 4:04.82
21 Alexandra Jacob FR-1 Le Moyne 5:27.20 4:05.40
22 Aubrey Soller JR-3 Oneonta 5:30.18 6:46.13
23 Aine Haugh SR-4 SUNY-ESF 5:39.20 6:47.04
24 Maura O'Brien FR-1 SUNY-ESF 5:43.23 5:36.37
25 Hailey Beckwith SO-2 Le Moyne 5:51.60 4:30.74
26 Emily Ware SR-4 Potsdam St. 5:54.49 6:19.31
27 Olivia Holland FR-1 Oneonta 6:01.89 6:59.80
28 Caroline Westvig FR-1 Oneonta 6:05.65 6:38.56
29 Sarah Edwards SO-2 SUNY-ESF 6:08.46 7:51.63
30 Shea Schleicher JR-3 Oneonta 6:14.89 4:41.17
31 Lindsey Urist FR-1 Oneonta 6:33.38 5:54.05
32 Aislinn Hertle FR-1 Potsdam St. 6:38.78 7:22.65
33 Kaitlynn McNamara JR-3 Oneonta 6:38.88 8:02.65
34 Olivia Snell JR-3 Le Moyne 6:49.88 7:06.28