April 22, 2023
|
St. Joseph's Maine - Standish, ME
ICON KEY: NEICAAA NESCAC DIII New England

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Brooks Peters JR-3 Bowdoin 3:58.49 4:39.04 4:58.12 4:10.42 10
2 John Auer SR-4 Bowdoin 3:59.04 4:42.07 4:22.95 4:01.43 8
3 Eli Boesch Dining SR-4 Bates 4:03.28 3:31.66 4:42.21 4:22.75 6
4 Gabe Coffey SR-4 Bates 4:03.51 4:22.99 3:31.86 3:29.42 5
5 Ryan Smith SR-4 Bates 4:05.03 3:28.28 5:16.09 4:22.19 4
6 Matthew Audi JR-3 Bowdoin 4:05.86 4:10.78 4:59.95 4:37.83 3
7 Nicholas Brown SO-2 Bates 4:06.13 3:51.37 4:25.82 4:38.13 2
8 Matt DeAngelis SO-2 Colby 4:07.73 2:53.41 5:02.23 4:30.03 1
9 Covy Dufort JR-3 Maine-Farmington 4:08.27 4:20.69 4:20.69 5:15.31 -
10 Sam Kartsonis JR-3 Bates 4:08.61 3:26.35 4:30.99 3:08.95 -
11 Andrew Mottur SO-2 Bates 4:10.51 5:20.66 4:13.02 4:33.06 -
12 Jordan Duplessie SO-2 Southern Maine 4:10.70 3:48.14 4:38.28 4:10.70 -
13 Victor Kering JR-3 Bates 4:11.89 2:56.33 4:16.93 4:19.45 -
14 Scott Lightbody SR-4 Southern Maine 4:12.24 3:34.41 5:10.26 3:57.11 -
15 Andrew Hoffman FR-1 Bates 4:13.66 5:12.01 3:10.25 3:33.08 -
16 Matt Shea SO-2 Thomas College 4:19.83 4:06.84 3:25.27 3:14.88 -
17 Devin Abbott SR-4 St. Joseph's (Me.) 4:22.29 4:14.43 4:11.80 3:53.44 -
18 Nicholas Mott FR-1 Bowdoin 4:22.45 4:19.83 4:25.08 5:07.07 -
19 Lucas DiCerbo SR-4 Bowdoin 4:23.50 4:26.14 5:08.30 4:02.42 -
20 Hugh McGuire FR-1 Colby 4:24.42 3:18.32 5:14.66 5:12.02 -
21 David Hileman SO-2 Husson 4:24.45 3:26.28 3:42.14 5:17.34 -
22 Erik Losacco SO-2 Husson 4:24.90 4:38.15 5:23.18 5:33.78 -
23 Cameron Coffey JR-3 Bowdoin 4:27.45 5:36.99 3:50.01 4:59.55 -
24 Jimmy Reel SO-2 Maine-Farmington 4:29.44 4:26.75 3:38.25 5:17.94 -
25 Nicky Yoong JR-3 Bowdoin 4:42.18 3:20.35 3:34.46 5:13.22 -
26 Derek Bustillo FR-1 Husson 4:51.11 4:51.11 5:20.23 3:35.43 -
27 Luke Van Laningham SO-2 Bowdoin 4:55.95 5:28.51 5:55.14 6:04.02 -
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
8 Matt DeAngelis SO-2 Colby 3:52.87 4:57.28 4:07.73 4:17.64 3:55.35 3:18.19 4:39.94 1
16 Matt Shea SO-2 Thomas College 3:17.47 4:58.81 4:19.83 3:43.46 3:22.67 4:01.65 4:45.82 -
17 Devin Abbott SR-4 St. Joseph's (Me.) 3:58.69 4:19.67 4:22.29 5:38.36 3:48.20 3:14.10 5:06.88 -
19 Lucas DiCerbo SR-4 Bowdoin 3:17.63 3:07.09 4:23.50 4:44.58 5:05.66 5:32.01 3:12.36 -
20 Hugh McGuire FR-1 Colby 5:01.44 5:25.24 4:24.42 5:04.09 3:07.74 4:00.63 3:15.67 -
21 David Hileman SO-2 Husson 3:10.41 3:10.41 4:24.45 3:55.36 5:12.06 3:36.85 3:52.72 -
22 Erik Losacco SO-2 Husson 3:37.22 4:22.26 4:24.90 5:31.13 5:44.37 4:35.50 3:23.98 -
23 Cameron Coffey JR-3 Bowdoin 4:27.45 3:12.57 4:27.45 4:27.45 4:00.71 5:36.99 3:33.96 -
24 Jimmy Reel SO-2 Maine-Farmington 4:05.19 3:08.61 4:29.44 5:23.33 5:42.19 3:24.78 5:28.72 -
25 Nicky Yoong JR-3 Bowdoin 3:28.82 3:31.64 4:42.18 3:45.75 4:42.18 4:28.07 5:41.44 -
26 Derek Bustillo FR-1 Husson 4:48.20 5:05.67 4:51.11 4:19.09 4:36.56 5:05.67 5:34.78 -
27 Luke Van Laningham SO-2 Bowdoin 5:49.22 6:12.90 4:55.95 4:05.64 4:08.60 4:29.32 5:16.67 -
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Brooks Peters JR-3 Bowdoin 3:58.49 3:48.95 10
2 John Auer SR-4 Bowdoin 3:59.04 4:32.51 8
3 Eli Boesch Dining SR-4 Bates 4:03.28 4:32.48 6
4 Gabe Coffey SR-4 Bates 4:03.51 4:52.22 5
5 Ryan Smith SR-4 Bates 4:05.03 3:03.78 4
6 Matthew Audi JR-3 Bowdoin 4:05.86 3:06.86 3
7 Nicholas Brown SO-2 Bates 4:06.13 5:19.97 2
9 Covy Dufort JR-3 Maine-Farmington 4:08.27 4:52.96 -
10 Sam Kartsonis JR-3 Bates 4:08.61 4:50.88 -
11 Andrew Mottur SO-2 Bates 4:10.51 3:47.97 -
12 Jordan Duplessie SO-2 Southern Maine 4:10.70 3:50.65 -
13 Victor Kering JR-3 Bates 4:11.89 5:09.83 -
14 Scott Lightbody SR-4 Southern Maine 4:12.24 4:42.51 -
15 Andrew Hoffman FR-1 Bates 4:13.66 3:12.79 -
18 Nicholas Mott FR-1 Bowdoin 4:22.45 4:40.83 -