April 28-29, 2023
|
Ashland U. - Ashland, OH
ICON KEY: NCAA DII Prov AARTFC NCAC

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Janay Bass JR-3 Akron 48.56 50.87 45.09 41.04 1:01.85 57.80
2 Elizabeth Adams JR-3 Ashland 42.67 1:10.13 1:06.63 55.52 1:11.89 58.44
3 Shianne Johnson JR-3 Toledo 1:08.43 46.61 46.02 1:12.56 56.63 58.99
4 Laryah Worthy FR-1 Toledo 1:02.59 1:02.59 47.83 1:05.54 52.55 59.04
5 Khamani Jones FR-1 Toledo 1:01.91 1:06.72 1:16.33 1:17.53 1:00.10 1:00.10
6 A'Zaria Thomas JR-3 Ursuline (Ohio) 1:03.22 1:11.65 45.16 1:11.65 1:09.25 1:00.21
7 Sage Harmon JR-3 Akron 1:07.28 50.31 1:04.86 1:10.31 49.70 1:00.61
8 Hannah Berheide SO-2 Ashland 1:05.59 42.51 1:00.13 1:17.74 57.09 1:00.73
9 Michaela Hieronymus FR-1 Marietta 56.37 50.86 1:11.69 56.37 55.15 1:01.27
10 Alyssa Smith FR-1 Tiffin 1:09.15 1:07.30 1:07.92 1:11.00 54.34 1:01.74
11 Ivy Laffan SO-2 PSU-Behrend 51.94 44.52 50.70 53.80 1:14.20 1:01.83
12 Maddie Stacey SO-2 Ashland 50.13 1:02.51 1:11.80 1:00.66 1:11.18 1:01.89
13 Ciani Kensey SR-4 Ursuline (Ohio) 58.26 1:15.35 1:19.15 1:01.42 1:15.99 1:03.32
14 Maria Da Cunha FR-1 Capital 1:11.78 52.73 46.37 59.08 1:09.88 1:03.52
15 Olyvia Ashbrook SO-2 Ohio Northern 1:08.02 1:00.40 1:02.94 56.58 50.22 1:03.57
16 Rachel Ruggles FR-1 Ohio Northern 1:06.29 1:02.39 1:09.54 48.10 57.20 1:04.99
17 Madison Kappeler SO-2 PSU-Behrend 59.00 54.36 1:05.63 53.70 1:20.88 1:06.29
18 Anora Lee FR-1 Oberlin 54.48 57.84 56.49 1:24.07 1:09.27 1:07.25
19 Kyleigh Bigelow FR-1 Ohio Northern 1:00.59 49.15 59.92 1:22.81 1:12.04 1:07.32
20 Brooke Hamilton SO-2 Otterbein 53.50 56.89 1:00.27 55.53 1:23.30 1:07.72
21 Nicole Bryant SR-4 Otterbein 59.68 49.96 1:21.88 1:22.58 59.68 1:09.39
22 Arica McKinney FR-1 Ursuline (Ohio) 1:17.38 1:17.38 1:21.93 59.93 1:15.11 1:15.86
23 Rachael Buhl SO-2 PSU-Behrend 1:36.53 1:40.46 1:16.91 1:30.26 58.86 1:18.48
Women's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Janay Bass JR-3 Akron 1:05.32 58.38 1:07.63 1:05.32 57.80
2 Elizabeth Adams JR-3 Ashland 1:12.47 57.86 47.34 1:06.63 58.44
3 Shianne Johnson JR-3 Toledo 47.20 41.89 53.68 1:10.79 58.99
4 Laryah Worthy FR-1 Toledo 51.37 1:12.03 1:03.77 57.27 59.04
5 Khamani Jones FR-1 Toledo 45.08 1:13.33 1:17.53 1:17.53 1:00.10
7 Sage Harmon JR-3 Akron 50.92 59.40 1:12.74 56.98 1:00.61
8 Hannah Berheide SO-2 Ashland 55.88 1:17.74 1:06.20 1:08.02 1:00.73
10 Alyssa Smith FR-1 Tiffin 1:12.24 1:01.74 1:17.18 43.84 1:01.74
Women's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
9 Michaela Hieronymus FR-1 Marietta 1:09.85 52.08 1:01.27 1:12.92
11 Ivy Laffan SO-2 PSU-Behrend 45.76 56.89 1:01.83 1:03.07
12 Maddie Stacey SO-2 Ashland 1:02.51 56.94 1:01.89 54.47
13 Ciani Kensey SR-4 Ursuline (Ohio) 59.52 55.09 1:03.32 59.52
14 Maria Da Cunha FR-1 Capital 1:16.23 1:03.52 1:03.52 57.81
15 Olyvia Ashbrook SO-2 Ohio Northern 1:08.66 54.67 1:03.57 1:19.47
16 Rachel Ruggles FR-1 Ohio Northern 47.45 1:06.94 1:04.99 55.90
Women's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
18 Anora Lee FR-1 Oberlin 1:07.25 1:18.69 1:11.29
19 Kyleigh Bigelow FR-1 Ohio Northern 1:07.32 1:03.96 1:24.83
20 Brooke Hamilton SO-2 Otterbein 1:07.72 1:19.24 1:23.30
21 Nicole Bryant SR-4 Otterbein 1:09.39 55.52 56.90
22 Arica McKinney FR-1 Ursuline (Ohio) 1:15.86 59.17 1:31.04
23 Rachael Buhl SO-2 PSU-Behrend 1:18.48 1:34.96 58.86
Women's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 A'Zaria Thomas JR-3 Ursuline (Ohio) 42.75 46.37 1:10.45 43.96 1:00.21 46.97 1:01.42
17 Madison Kappeler SO-2 PSU-Behrend 57.01 1:14.25 1:06.96 1:24.19 1:06.29 1:08.28 1:12.92