April 28-29, 2023
|
Ashland U. - Ashland, OH
ICON KEY: NCAA DII Prov AARTFC NCAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Marc Carrera SR-4 Akron 1:44.69 1:23.31 1:52.57 2:00.45
2 Bill Daily SR-4 Otterbein 1:28.15 1:27.02 1:53.01 1:23.63
3 Zayd Elkurd FR-1 Akron 1:43.22 1:39.81 1:53.42 2:17.24
4 Silas Bush FR-1 Akron 1:43.46 2:18.71 1:53.69 2:16.43
5 Hans Holst SO-2 Case Western 1:50.55 1:42.57 1:53.96 1:58.52
6 Nate Slater FR-1 Ashland 2:08.83 1:22.82 1:55.02 1:53.87
7 Jay Figgins FR-1 Otterbein 1:26.36 1:21.75 1:55.14 2:04.36
8 Joel Pospisil SR-4 Ashland 1:33.38 1:57.59 1:55.28 1:46.06
9 Cal Yackin SR-4 Otterbein 1:22.33 1:26.97 1:55.95 1:30.45
10 Michael Snopik FR-1 Ashland 1:28.82 2:00.37 1:56.86 1:27.65
11 Carson Jones FR-1 Otterbein 1:58.26 1:31.33 1:57.09 2:01.78
12 Ryan Massie SO-2 Ohio Northern 2:26.57 2:18.36 1:57.25 2:26.57
13 Jason Seevers FR-1 PSU-Behrend 1:47.42 2:00.40 1:58.04 1:34.44
14 Gavin Kelly FR-1 Otterbein 1:40.55 1:40.55 1:58.29 1:25.17
15 Alan Dravenstott SR-4 Ohio Northern 1:58.91 2:29.83 1:58.91 1:29.19
16 Jonny Powers FR-1 Otterbein 2:34.02 1:24.77 1:59.39 2:18.50
17 Nathan Jimenez JR-3 Heidelberg 1:29.75 1:28.55 1:59.66 2:06.84
18 Lane Wilson SR-4 Marietta 2:06.14 1:36.11 2:00.13 2:31.37
19 Dylan Burns SO-2 Otterbein 2:21.84 1:38.57 2:00.20 2:25.45
20 Brooks Blakeley SR-4 Ohio Northern 1:29.10 1:36.32 2:00.40 2:10.04
21 Dhiren Brickman FR-1 Ashland 1:34.47 2:19.28 2:01.11 2:31.39
22 Jerry Achtermann JR-3 Oberlin 1:30.31 2:15.46 2:02.03 2:32.54
23 Isaac Schoen SO-2 Ohio Northern 2:21.58 1:30.32 2:02.05 2:19.14
24 Derek Rightnowar FR-1 Lake Erie 2:37.90 1:50.16 2:02.40 1:46.49
25 Bryce Michaelis FR-1 Lake Erie 2:13.89 1:40.72 2:02.83 2:36.00
26 Ivan Starkweather JR-3 Tiffin 1:49.03 1:40.35 2:03.89 2:03.89
27 Johnny Ragsdale SO-2 Oberlin 2:04.08 2:32.91 2:05.33 2:00.32
28 Michael Gray JR-3 Otterbein 1:54.15 2:24.59 2:06.83 2:18.25
29 Aidan Reinsel FR-1 PSU-Behrend 1:59.87 1:57.32 2:07.52 1:56.05
30 Evan Starkweather JR-3 Tiffin 2:39.12 2:09.12 2:10.42 2:16.95
31 Jaylen White SO-2 Tiffin 2:46.96 1:43.86 2:11.46 2:41.70
32 Joe Elgin SO-2 PSU-Behrend 1:59.09 1:55.12 2:12.32 2:41.43
33 Nick Stuck JR-3 Capital 1:38.20 1:32.89 2:12.70 2:48.53
34 Jeremiah Smith FR-1 Capital 2:28.72 2:04.82 2:12.78 1:59.51
35 William Freeman FR-1 Ohio Northern 1:45.03 2:44.85 2:12.94 2:20.92
36 Devan Lawson SO-2 Lake Erie 1:59.28 2:25.33 2:17.10 1:42.83
37 Zach Brown JR-3 Capital 1:43.35 2:29.29 2:23.54 2:03.45
38 Pavel Ermakov Senior Unattached 2:29.80 2:53.77 2:29.80 2:50.78
39 Corey White JR JR-3 Tiffin 3:11.36 1:57.29 2:34.32 3:17.53
  Daylen Madison FR-1 Ashland DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Marc Carrera SR-4 Akron 2:09.46 1:52.57 1:25.56 2:25.22 1:58.20
2 Bill Daily SR-4 Otterbein 1:21.37 1:53.01 1:53.01 2:03.18 1:39.45
3 Zayd Elkurd FR-1 Akron 1:51.16 1:53.42 1:59.10 2:20.64 2:24.05
4 Silas Bush FR-1 Akron 2:27.80 1:53.69 2:23.25 1:45.74 2:15.30
5 Hans Holst SO-2 Case Western 1:25.47 1:53.96 2:06.50 2:11.06 2:06.50
6 Nate Slater FR-1 Ashland 1:43.52 1:55.02 2:29.53 2:22.63 2:26.08
18 Lane Wilson SR-4 Marietta 2:36.17 2:00.13 1:33.71 1:52.93 2:28.97
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
7 Jay Figgins FR-1 Otterbein 2:22.78 2:13.57 1:52.84 1:55.14
8 Joel Pospisil SR-4 Ashland 2:06.81 2:03.35 2:18.34 1:55.28
10 Michael Snopik FR-1 Ashland 2:16.73 2:03.88 2:08.55 1:56.86
11 Carson Jones FR-1 Otterbein 2:24.02 1:54.75 1:36.02 1:57.09
12 Ryan Massie SO-2 Ohio Northern 1:54.91 1:51.39 1:30.29 1:57.25
17 Nathan Jimenez JR-3 Heidelberg 2:35.56 1:45.30 2:34.37 1:59.66
21 Dhiren Brickman FR-1 Ashland 1:27.20 2:21.70 1:51.43 2:01.11
  Daylen Madison FR-1 Ashland DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
9 Cal Yackin SR-4 Otterbein 1:55.95
13 Jason Seevers FR-1 PSU-Behrend 1:58.04
14 Gavin Kelly FR-1 Otterbein 1:58.29
15 Alan Dravenstott SR-4 Ohio Northern 1:58.91
16 Jonny Powers FR-1 Otterbein 1:59.39
19 Dylan Burns SO-2 Otterbein 2:00.20
20 Brooks Blakeley SR-4 Ohio Northern 2:00.40
25 Bryce Michaelis FR-1 Lake Erie 2:02.83
29 Aidan Reinsel FR-1 PSU-Behrend 2:07.52
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
22 Jerry Achtermann JR-3 Oberlin 2:02.03
23 Isaac Schoen SO-2 Ohio Northern 2:02.05
24 Derek Rightnowar FR-1 Lake Erie 2:02.40
26 Ivan Starkweather JR-3 Tiffin 2:03.89
27 Johnny Ragsdale SO-2 Oberlin 2:05.33
28 Michael Gray JR-3 Otterbein 2:06.83
31 Jaylen White SO-2 Tiffin 2:11.46
32 Joe Elgin SO-2 PSU-Behrend 2:12.32
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
30 Evan Starkweather JR-3 Tiffin 2:10.42 1:40.43
33 Nick Stuck JR-3 Capital 2:12.70 1:40.86
34 Jeremiah Smith FR-1 Capital 2:12.78 2:48.63
35 William Freeman FR-1 Ohio Northern 2:12.94 2:40.86
36 Devan Lawson SO-2 Lake Erie 2:17.10 2:45.90
37 Zach Brown JR-3 Capital 2:23.54 2:27.85
38 Pavel Ermakov Senior Unattached 2:29.80 2:44.78
39 Corey White JR JR-3 Tiffin 2:34.32 1:51.11