April 22-23, 2023
|
Embry-Riddle (O) - Daytona Beach, FL
ICON KEY: NAIA A NAIA B

Men's 400 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Darian Mills FR-1 Thomas (Ga.) 47.13 52.36 42.42 56.03 50.79 56.55 51.84 10
2 Darion Carter SR-4 Southeastern U. 53.47 53.47 1:03.63 45.99 43.85 41.71 44.38 8
3 Vincent Lopez JR-3 Southeastern U. 1:02.56 54.40 1:03.65 52.77 1:05.28 43.52 1:04.74 6
4 James Turner FR-1 Southeastern U. 1:07.04 54.50 51.78 41.97 46.87 52.87 1:05.95 5
5 Kristoff Small FR-1 Keiser 40.01 55.57 1:10.58 50.57 1:02.80 46.13 1:07.24 4
6 Davonte Vanterpool SR-4 Southeastern U. 1:04.66 1:01.00 1:02.22 49.41 1:15.03 55.51 1:02.83 3
7 Rick Daniel SR-4 St. Thomas (Fla.) 55.34 1:02.18 58.45 53.48 45.40 50.37 51.61 2
  Antonio Thomas JR-3 Florida Memorial DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   

Men's 400 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Darion Carter SR-4 Southeastern U. 1:07.73 52.91 45.51 51.33
2 Darian Mills FR-1 Thomas (Ga.) 1:03.50 53.81 56.50 44.13
3 Vincent Lopez JR-3 Southeastern U. 53.04 54.12 52.50 39.51
4 James Turner FR-1 Southeastern U. 1:01.39 54.81 1:03.04 1:02.49
5 Davonte Vanterpool SR-4 Southeastern U. 53.61 55.84 1:12.60 51.38
6 Antonio Thomas JR-3 Florida Memorial 43.09 55.95 1:12.74 1:02.67
7 Kristoff Small FR-1 Keiser 1:11.52 56.76 46.55 51.09
8 Rick Daniel SR-4 St. Thomas (Fla.) 54.13 58.20 51.80 1:15.66
9 Clayton Scheetz SO-2 Keiser 1:03.50 58.79 54.09 1:13.49
10 Raziel Smith JR-3 Southeastern U. 42.63 59.20 58.02 1:03.35
11 Glenn Rodgers JR-3 Southeastern U. 1:16.72 1:03.93 1:09.69 1:07.13
12 Dennis Drummonds SO-2 St. Thomas (Fla.) 54.82 1:04.49 1:00.62 59.33
13 Samuel Pilkington FR-1 Ave Maria 54.10 1:12.13 1:01.31 59.87
Men's 400 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Darion Carter SR-4 Southeastern U. 1:03.50 46.04 38.63 52.91
4 James Turner FR-1 Southeastern U. 52.07 1:03.58 1:01.39 54.81
7 Kristoff Small FR-1 Keiser 46.55 59.60 1:10.39 56.76
9 Clayton Scheetz SO-2 Keiser 1:11.73 44.10 47.62 58.79
10 Raziel Smith JR-3 Southeastern U. 1:05.12 1:09.86 46.77 59.20
12 Dennis Drummonds SO-2 St. Thomas (Fla.) 1:19.33 51.60 1:03.85 1:04.49
13 Samuel Pilkington FR-1 Ave Maria 1:33.77 1:22.95 1:12.86 1:12.13
Men's 400 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Darian Mills FR-1 Thomas (Ga.) 53.81 39.29
3 Vincent Lopez JR-3 Southeastern U. 54.12 51.42
5 Davonte Vanterpool SR-4 Southeastern U. 55.84 45.23
6 Antonio Thomas JR-3 Florida Memorial 55.95 39.17
8 Rick Daniel SR-4 St. Thomas (Fla.) 58.20 55.88
11 Glenn Rodgers JR-3 Southeastern U. 1:03.93 1:12.88