April 28-29, 2023
|
Doug Shaw Memorial Stadium - Myrtle Beach, SC
ICON KEY: NCAA DII Prov Conference Carolinas

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Joshua Chepkesir SR-4 UNC Pembroke 15:08.70 10
2 Ronan O'Neill FR-1 Southern Wesleyan 15:10.22 8
3 Jordan Robertson SO-2 Emmanuel (Ga.) 15:23.32 6
4 Jacob Holcombe SR-4 North Greenville 15:24.25 5
5 Norman Junker SO-2 UNC Pembroke 15:31.25 4
6 Joey Tindale FR-1 Erskine 15:34.15 3
7 Deshawn Owens JR-3 Barton 15:34.76 2
8 Zachary Knott SO-2 Belmont Abbey 15:38.74 1
9 Isaac Reyna FR-1 Lees-McRae 15:41.98 -
10 Hunter Levy JR-3 UNC Pembroke 15:48.78 -
11 Colin Henry FR-1 Lees-McRae 15:56.18 -
12 Angel Galan FR-1 Erskine 15:57.11 -
13 Max Geckler SO-2 Lees-McRae 16:06.46 -
14 Drew Jones FR-1 Southern Wesleyan 16:10.70 -
15 Elliot Wunder SO-2 Belmont Abbey 16:17.04 -
16 Mason Sanders SO-2 King 16:19.11 -
17 Nick Berrios JR-3 Belmont Abbey 16:22.61 -
18 Matthew Heath SO-2 North Greenville 16:30.20 -
19 Brian Sause SO-2 Belmont Abbey 16:34.91 -
20 Nathan Gallman JR-3 Belmont Abbey 16:38.09 -
21 Luis Rios Brena SO-2 Converse 16:40.93 -
22 Jaxon Wright FR-1 Converse 16:41.17 -
23 Ashton Olmstead SO-2 Mount Olive 16:41.82 -
24 Brandon Dugar SO-2 North Greenville 16:44.45 -
25 Sebastian Dozier SO-2 Converse 16:50.76 -
26 Landon Cromer SO-2 Lees-McRae 16:57.61 -
27 Nathanael Bierly JR-3 Mount Olive 17:10.67 -
28 Justin Marshall SO-2 Barton 17:12.19 -
29 Thomas Macagg SO-2 Southern Wesleyan 17:15.51 -
30 Tyson Jackson SO-2 Francis Marion 19:28.88 -
  Amando Robles JR-3 Barton DNF -
  Jack Phieffer JR-3 UNC Pembroke DNF -
  Brandon Martin SO-2 Emmanuel (Ga.) DNF -
  Luke Gaddis FR-1 Emmanuel (Ga.) DNF -
  Demarco Hernandez JR-3 Emmanuel (Ga.) DNF -
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
14 Drew Jones FR-1 Southern Wesleyan 18:26.60 16:10.70 21:01.91 18:07.19 15:22.17 20:13.38 -
16 Mason Sanders SO-2 King 15:59.53 16:19.11 18:06.82 20:43.47 16:09.32 13:32.67 -
18 Matthew Heath SO-2 North Greenville 13:51.77 16:30.20 17:09.81 12:12.75 19:38.34 12:52.36 -
20 Nathan Gallman JR-3 Belmont Abbey 14:18.36 16:38.09 17:28.00 16:08.15 19:07.81 18:17.90 -
22 Jaxon Wright FR-1 Converse 16:41.17 16:41.17 15:21.08 21:41.53 16:21.15 11:40.82 -
23 Ashton Olmstead SO-2 Mount Olive 14:31.59 16:41.82 19:32.13 16:21.79 18:01.97 11:41.28 -
25 Sebastian Dozier SO-2 Converse 13:18.50 16:50.76 12:27.97 20:02.81 13:08.40 19:02.16 -
27 Nathanael Bierly JR-3 Mount Olive 19:55.58 17:10.67 21:18.03 21:28.34 12:22.09 17:20.98 -
30 Tyson Jackson SO-2 Francis Marion 17:43.68 19:28.88 19:28.88 20:39.02 15:35.11 23:10.97 -
  Amando Robles JR-3 Barton DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Joshua Chepkesir SR-4 UNC Pembroke 16:21.40 15:08.70 10:36.09 10
2 Ronan O'Neill FR-1 Southern Wesleyan 11:31.77 15:10.22 10:55.36 8
3 Jordan Robertson SO-2 Emmanuel (Ga.) 12:46.36 15:23.32 14:09.46 6
4 Jacob Holcombe SR-4 North Greenville 12:00.92 15:24.25 14:01.07 5
5 Norman Junker SO-2 UNC Pembroke 18:09.57 15:31.25 13:30.19 4
6 Joey Tindale FR-1 Erskine 18:50.33 15:34.15 11:40.62 3
7 Deshawn Owens JR-3 Barton 19:47.15 15:34.76 11:50.42 2
8 Zachary Knott SO-2 Belmont Abbey 12:31.00 15:38.74 14:14.26 1
9 Isaac Reyna FR-1 Lees-McRae 11:55.91 15:41.98 17:25.60 -
10 Hunter Levy JR-3 UNC Pembroke 19:27.00 15:48.78 14:51.86 -
11 Colin Henry FR-1 Lees-McRae 16:05.75 15:56.18 16:15.31 -
12 Angel Galan FR-1 Erskine 20:15.53 15:57.11 18:49.39 -
13 Max Geckler SO-2 Lees-McRae 18:31.43 16:06.46 16:45.12 -
15 Elliot Wunder SO-2 Belmont Abbey 19:51.99 16:17.04 14:58.88 -
17 Nick Berrios JR-3 Belmont Abbey 12:16.96 16:22.61 16:42.27 -
19 Brian Sause SO-2 Belmont Abbey 17:44.56 16:34.91 14:15.63 -
21 Luis Rios Brena SO-2 Converse 21:31.20 16:40.93 20:51.17 -
24 Brandon Dugar SO-2 North Greenville 15:44.19 16:44.45 20:15.39 -
26 Landon Cromer SO-2 Lees-McRae 18:39.38 16:57.61 16:16.91 -
28 Justin Marshall SO-2 Barton 21:19.92 17:12.19 18:03.80 -
29 Thomas Macagg SO-2 Southern Wesleyan 21:55.10 17:15.51 14:40.19 -
  Brandon Martin SO-2 Emmanuel (Ga.) DNF DNF DNF -
  Jack Phieffer JR-3 UNC Pembroke DNF DNF DNF -
  Luke Gaddis FR-1 Emmanuel (Ga.) DNF DNF DNF -
  Demarco Hernandez JR-3 Emmanuel (Ga.) DNF DNF DNF -