April 7- 8, 2023
|
South Dakota-Outdoor Track - Vermillion, SD
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA DI

Men 800m Run

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jared Gregoire FR-1 MSU-Moorhead 1:54.10 1:48.62 2:16.04 1:49.71 2:14.95 1:29.97 1:55.20
2 Braxton Bruer JR-3 MSU-Moorhead 1:55.40 1:29.02 1:36.72 1:49.90 1:29.02 2:00.89 1:36.72
3 Payton Mauldin JR-3 Dordt 1:44.68 1:51.30 1:17.14 1:50.19 1:30.36 2:10.03 2:11.13
4 Luke Olson JR-3 South Dakota 1:54.52 1:32.28 1:45.63 1:51.18 2:16.76 1:57.85 1:31.17
5 Beau Brannan SR-4 North Dakota State 2:24.99 1:38.91 1:59.14 1:52.39 1:29.92 1:22.05 2:16.00
6 Carter Knaus JR-3 South Dakota St. 2:17.93 1:37.23 1:57.58 1:53.05 1:21.40 2:06.62 2:07.75
7 Aleix Garbajosa FR-1 U-Mary 2:26.88 1:19.71 2:10.94 1:53.86 1:42.48 1:44.76 1:40.20
8 Caleb Rivera SO-2 Sioux Falls 1:55.16 1:34.44 2:26.26 1:55.16 2:07.83 2:26.26 1:30.98
9 Cole Zevenbergen JR-3 Dordt 1:37.78 2:08.04 2:13.86 1:56.40 1:56.40 2:31.32 1:42.44
10 Benjamin Morrison SO-2 Sioux Falls 1:34.39 1:35.55 1:51.86 1:56.52 1:37.88 1:55.36 1:43.71
11 Eli Salisbury FR-1 South Dakota St. 1:47.36 1:31.02 1:56.69 1:56.69 1:35.69 2:17.70 1:32.19
12 Richard Marcoux JR-3 Bellevue 1:47.51 1:53.35 1:59.19 1:56.85 2:16.72 1:38.16 2:12.04
13 Cody Farland SO-2 Dakota State 1:38.23 1:39.39 2:26.17 1:56.93 2:05.12 1:24.19 2:20.32
14 Trevon Prince FR-1 Iowa Central CC 1:58.10 2:17.98 2:30.84 1:56.93 1:32.38 1:53.43 2:05.12
15 Zachary Matzner JR-3 Sioux Falls 1:27.73 1:31.24 1:54.63 1:56.97 2:15.69 2:29.73 1:35.92
16 Jakob Hanna SR-4 Sioux Falls 1:55.93 1:33.68 1:40.71 1:57.10 1:31.34 1:34.86 1:54.76
17 Brendan Scott JR-3 South Dakota 1:33.79 2:27.71 2:31.23 1:57.23 1:27.93 2:27.71 1:56.06
18 Devontae Daley FR-1 Minot State 1:56.38 1:56.38 1:48.15 1:57.55 1:49.33 1:29.34 1:37.57
19 Miles Olofson SO-2 Sioux Falls 1:49.39 2:12.91 1:36.45 1:57.62 2:27.03 1:36.45 2:30.56
20 Thomas Greisen FR-1 South Dakota Mines 2:25.22 2:00.43 1:36.81 1:58.06 2:29.94 1:25.01 1:26.19
21 Jackson Tracy JR-3 North Dakota State 1:38.09 2:13.55 2:01.73 1:58.18 2:28.91 2:10.00 1:59.37
22 Hunter Shanks JR-3 Dakota Wesleyan 1:45.22 2:00.59 2:00.59 1:58.22 2:07.68 2:20.69 1:23.94
23 Tanner Schiller FR-1 U-Mary 1:32.22 1:28.68 1:59.42 1:58.23 1:54.69 1:47.59 2:06.51
24 Riley Bauer   UNAT-South Dakota St. 1:48.81 1:52.36 1:38.17 1:58.27 2:33.76 2:21.93 1:52.36
25 Curtis Johnson FR-1 Dakota State 1:59.56 1:51.27 1:56.01 1:58.37 1:22.86 1:45.35 1:25.23
26 Mason Swingholm SO-2 Black Hills St. 2:06.70 1:44.20 1:24.08 1:58.41 2:01.97 2:16.18 1:45.39
27 Joseph Asahi Wright FR-1 Iowa Central CC 2:25.69 2:05.55 1:58.44 1:58.44 2:16.21 2:29.24 2:26.87
28 Braden Anderson FR-1 Black Hills St. 2:31.72 1:39.57 2:19.87 1:58.53 1:53.79 1:27.72 2:17.50
29 Lane Dullum FR-1 MSU-Moorhead 2:14.19 1:49.25 2:17.75 1:58.75 2:15.38 1:37.38 1:52.82
30 Peyton Tuhy FR-1 Minot State 1:26.80 2:25.06 1:48.20 1:58.90 2:07.23 2:21.50 1:44.64
31 Tyler Janssen SR-4 Morningside 2:00.17 2:00.17 2:26.35 1:58.98 1:48.28 1:56.60 1:58.98
32 Baylor Bergren FR-1 Iowa Central CC 2:34.87 2:06.28 1:49.60 1:59.13 2:07.47 2:28.92 2:25.34
33 Regan Bosch   UNAT-North Dakota State 2:19.80 1:39.17 1:26.03 1:59.48 2:13.82 2:03.07 2:32.94
34 Leif Larsen SO-2 Minnesota State 1:33.21 2:29.38 1:46.36 1:59.50 2:01.89 1:41.58 2:29.38
35 Jadon Boots FR-1 Iowa Central CC 2:03.14 1:28.47 1:23.69 1:59.55 2:03.14 1:35.64 1:27.28
36 Trae Corby SO-2 Iowa Central CC 2:02.08 2:02.08 2:32.00 1:59.68 1:40.54 2:06.86 2:33.19
37 Trey Engelmann SO-2 Northwestern (Iowa) 1:40.09 2:11.44 2:05.41 2:00.58 2:01.79 2:04.20 1:56.97
38 Marcos Valerio JR-3 Black Hills St. 2:21.66 2:20.45 2:03.50 2:01.07 2:11.97 1:25.96 2:03.50
39 Jackson Thoe SO-2 Minnesota State 1:59.16 1:28.76 1:44.57 2:01.59 2:08.89 2:07.67 1:28.76
40 Gabe Peitz JR-3 Wayne State (Neb.) 2:27.32 2:10.28 1:33.75 2:01.75 1:50.80 2:10.28 2:28.54
41 Juan Gutierrez SR-4 Minot State 2:19.07 2:15.41 2:00.77 2:01.99 2:04.43 2:28.83 1:55.89
42 Joseph Eberle FR-1 U-Mary 2:26.73 2:29.17 1:45.16 2:02.27 2:01.05 2:25.51 2:21.84
43 Joshua Krull JR-3 Dakota State 2:30.64 1:55.13 1:55.13 2:02.47 1:37.98 2:02.47 1:44.10
44 Blake Olbrich SO-2 Midland 1:45.44 2:14.86 1:50.34 2:02.60 2:39.38 2:06.28 2:30.80
45 Eric Gibbons JR-3 MSU-Moorhead 1:33.24 2:27.22 2:37.03 2:02.68 2:12.50 1:34.47 2:24.77
46 Caden Speikers JR-3 Minnesota State 1:39.60 2:10.34 1:53.13 2:02.96 2:33.70 2:10.34 1:38.37
47 Dylan Hilger SO-2 Dakota State 2:37.71 2:01.98 1:50.89 2:03.21 1:55.82 2:19.23 1:42.27
48 Casey Kruger FR-1 Morningside 1:50.97 1:57.14 1:32.48 2:03.30 2:39.06 1:39.88 2:26.73
49 Andrew Wyllie SO-2 Wayne State (Neb.) 1:57.26 2:19.48 2:33.06 2:03.43 1:37.51 2:17.01 1:37.51
50 Blake Schmiedt FR-1 Dakota State 1:38.05 2:07.84 1:34.33 2:04.11 1:51.70 2:35.14 1:55.43
51 Steven Greigg JR-3 Dakota State 1:40.68 1:33.22 1:34.46 2:04.29 2:16.72 2:35.37 2:31.64
52 Zander Gallmeier FR-1 Concordia-Moorhead 2:08.75 2:35.00 1:51.25 2:05.00 2:23.75 1:45.00 2:18.75
53 Aaron Newton SR-4 Bellevue 2:17.82 1:42.74 1:55.27 2:05.29 2:35.36 2:01.54 2:25.34
54 Dameon Zenawick   UNAT-North Dakota State 1:52.02 2:09.64 1:49.50 2:05.86 1:50.76 1:53.28 2:32.29
55 Nicholas Muller SO-2 Sioux Falls 1:40.80 2:00.95 2:16.07 2:05.99 1:33.24 1:31.98 2:28.67
56 Caleb Crystal FR-1 Iowa Central CC 2:43.33 2:07.88 2:10.41 2:06.61 1:50.15 2:44.60 1:41.29
57 Patrick Jenkins SO-2 SW Minnesota St. 2:15.96 2:36.48 2:45.46 2:08.26 2:03.13 1:43.89 1:47.74
58 Carter Braun FR-1 Buena Vista 2:24.85 2:08.04 1:42.17 2:09.33 2:40.37 1:43.47 1:39.59
59 Jake Lewis SO-2 Iowa Central CC 2:38.19 2:44.67 1:32.06 2:09.66 2:16.15 2:14.85 2:48.56
60 Caleb Roggenbuck JR-3 Sioux Falls 2:35.79 1:47.75 1:38.67 2:09.82 2:02.03 1:38.67 1:41.26
61 Ian Beyer FR-1 Dakota State 2:23.26 2:27.16 1:32.47 2:10.23 2:44.09 1:42.89 2:38.88
62 Lucas Hinojos JR-3 Concordia-Moorhead 2:34.15 1:40.59 2:40.68 2:10.63 2:38.07 2:41.99 1:45.81
63 Jacob Kalkwarf FR-1 Northwestern (Iowa) 1:37.53 1:32.26 1:55.98 2:11.79 1:42.80 2:17.07 2:18.38
64 Zach Thompson FR-1 Buena Vista 1:56.05 2:31.65 1:52.09 2:11.87 1:37.59 2:50.12 2:39.57
65 Edrei Murillo SR-4 Bellevue 2:23.81 2:42.28 2:29.08 2:11.93 2:04.02 2:27.77 2:44.92
66 Evan Grover FR-1 Concordia-Moorhead 1:55.07 2:24.17 2:26.81 2:12.26 2:21.52 2:10.94 2:20.20
67 Nick Ochoa SO-2 Dordt 2:43.04 1:48.70 2:00.62 2:12.55 2:17.86 2:13.88 2:05.93
68 Austin Ramold FR-1 Morningside 2:22.22 2:10.26 2:38.17 2:12.91 2:30.19 2:34.18 2:18.23
69 Rodrigo Lopez FR-1 Morningside 1:55.66 2:52.83 1:50.34 2:12.94 2:43.52 1:38.38 1:53.00
70 Dylan Weinand FR-1 Minot State 2:30.06 2:01.41 2:04.14 2:16.41 2:49.15 1:58.68 2:32.78
71 Garrick Wilson FR-1 Midland 1:51.59 2:57.14 2:55.75 2:19.48 2:02.75 2:08.33 2:25.06
72 Lucas Harr SO-2 Dakota State 2:34.66 1:59.51 1:58.11 2:20.60 1:55.30 2:10.76 1:44.05
Men 800m Run Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Jared Gregoire FR-1 MSU-Moorhead 1:49.71
2 Braxton Bruer JR-3 MSU-Moorhead 1:49.90
3 Payton Mauldin JR-3 Dordt 1:50.19
4 Luke Olson JR-3 South Dakota 1:51.18
5 Beau Brannan SR-4 North Dakota State 1:52.39
6 Carter Knaus JR-3 South Dakota St. 1:53.05
7 Aleix Garbajosa FR-1 U-Mary 1:53.86
11 Eli Salisbury FR-1 South Dakota St. 1:56.69
21 Jackson Tracy JR-3 North Dakota State 1:58.18
22 Hunter Shanks JR-3 Dakota Wesleyan 1:58.22
24 Riley Bauer   UNAT-South Dakota St. 1:58.27
Men 800m Run Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
14 Trevon Prince FR-1 Iowa Central CC 1:40.56 1:56.93 2:01.61
16 Jakob Hanna SR-4 Sioux Falls 1:40.71 1:57.10 1:33.68
17 Brendan Scott JR-3 South Dakota 1:49.03 1:57.23 2:12.47
18 Devontae Daley FR-1 Minot State 1:56.38 1:57.55 1:35.22
20 Thomas Greisen FR-1 South Dakota Mines 1:47.44 1:58.06 2:31.12
25 Curtis Johnson FR-1 Dakota State 1:57.19 1:58.37 2:31.52
27 Joseph Asahi Wright FR-1 Iowa Central CC 2:02.00 1:58.44 2:03.18
28 Braden Anderson FR-1 Black Hills St. 2:23.43 1:58.53 1:33.64
29 Lane Dullum FR-1 MSU-Moorhead 2:04.69 1:58.75 1:45.69
33 Regan Bosch   UNAT-North Dakota State 2:13.82 1:59.48 2:15.02
34 Leif Larsen SO-2 Minnesota State 1:29.63 1:59.50 1:23.65
37 Trey Engelmann SO-2 Northwestern (Iowa) 2:04.20 2:00.58 1:31.64
40 Gabe Peitz JR-3 Wayne State (Neb.) 1:39.84 2:01.75 2:11.49
41 Juan Gutierrez SR-4 Minot State 1:32.72 2:01.99 2:32.49
Men 800m Run Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Caleb Rivera SO-2 Sioux Falls 1:44.80 1:35.59 1:55.16 1:56.32 2:23.95 2:13.59
9 Cole Zevenbergen JR-3 Dordt 2:02.22 2:10.37 1:56.40 1:48.26 2:20.85 1:37.78
10 Benjamin Morrison SO-2 Sioux Falls 1:34.39 1:33.22 1:56.52 1:58.85 2:00.02 1:28.56
12 Richard Marcoux JR-3 Bellevue 2:24.90 2:17.89 1:56.85 1:29.98 1:48.67 1:58.02
13 Cody Farland SO-2 Dakota State 1:46.41 1:38.23 1:56.93 1:26.53 1:28.87 2:06.29
15 Zachary Matzner JR-3 Sioux Falls 1:40.60 1:30.07 1:56.97 1:21.88 2:00.48 2:29.73
19 Miles Olofson SO-2 Sioux Falls 1:36.45 2:01.15 1:57.62 1:32.92 2:08.21 1:23.51
23 Tanner Schiller FR-1 U-Mary 1:57.05 2:30.16 1:58.23 1:49.96 2:08.87 1:38.13
26 Mason Swingholm SO-2 Black Hills St. 2:29.20 1:40.65 1:58.41 2:26.83 1:40.65 1:35.92
31 Tyler Janssen SR-4 Morningside 1:54.22 1:29.24 1:58.98 2:10.88 1:48.28 2:19.21
35 Jadon Boots FR-1 Iowa Central CC 2:05.53 2:00.75 1:59.55 2:16.29 2:03.14 1:54.77
36 Trae Corby SO-2 Iowa Central CC 1:44.13 1:45.32 1:59.68 1:33.35 1:39.34 1:26.17
38 Marcos Valerio JR-3 Black Hills St. 1:45.33 2:26.50 2:01.07 2:20.45 2:20.45 2:01.07
42 Joseph Eberle FR-1 U-Mary 1:26.82 1:40.27 2:02.27 1:35.37 2:32.84 2:21.84
43 Joshua Krull JR-3 Dakota State 2:01.25 1:47.78 2:02.47 2:18.40 2:25.74 1:51.45
45 Eric Gibbons JR-3 MSU-Moorhead 2:33.35 2:00.23 2:02.68 2:24.77 1:36.92 1:29.56
Men 800m Run Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
30 Peyton Tuhy FR-1 Minot State 1:58.90 1:32.75
32 Baylor Bergren FR-1 Iowa Central CC 1:59.13 2:31.30
39 Jackson Thoe SO-2 Minnesota State 2:01.59 1:42.14
46 Caden Speikers JR-3 Minnesota State 2:02.96 2:22.64
47 Dylan Hilger SO-2 Dakota State 2:03.21 2:20.46
48 Casey Kruger FR-1 Morningside 2:03.30 1:54.67
49 Andrew Wyllie SO-2 Wayne State (Neb.) 2:03.43 2:15.78
50 Blake Schmiedt FR-1 Dakota State 2:04.11 2:36.38
51 Steven Greigg JR-3 Dakota State 2:04.29 2:29.15
52 Zander Gallmeier FR-1 Concordia-Moorhead 2:05.00 1:52.50
53 Aaron Newton SR-4 Bellevue 2:05.29 2:07.80
54 Dameon Zenawick   UNAT-North Dakota State 2:05.86 2:22.23
55 Nicholas Muller SO-2 Sioux Falls 2:05.99 2:05.99
56 Caleb Crystal FR-1 Iowa Central CC 2:06.61 2:07.88
57 Patrick Jenkins SO-2 SW Minnesota St. 2:08.26 1:33.63
58 Carter Braun FR-1 Buena Vista 2:09.33 2:13.21
60 Caleb Roggenbuck JR-3 Sioux Falls 2:09.82 2:33.19
Men 800m Run Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
44 Blake Olbrich SO-2 Midland 2:38.16 1:57.70 1:42.99 2:22.22 2:02.60 1:49.12
59 Jake Lewis SO-2 Iowa Central CC 1:59.29 2:21.33 2:38.19 2:21.33 2:09.66 2:01.88
61 Ian Beyer FR-1 Dakota State 2:49.30 2:23.26 2:20.65 2:21.95 2:10.23 2:18.05
62 Lucas Hinojos JR-3 Concordia-Moorhead 2:04.10 1:34.06 2:45.90 1:52.35 2:10.63 2:48.52
63 Jacob Kalkwarf FR-1 Northwestern (Iowa) 2:06.52 1:34.89 1:49.39 2:32.88 2:11.79 2:35.52
64 Zach Thompson FR-1 Buena Vista 2:34.29 2:07.92 2:39.57 2:05.28 2:11.87 2:35.61
65 Edrei Murillo SR-4 Bellevue 2:13.25 2:18.53 2:14.57 2:15.89 2:11.93 2:17.21
66 Evan Grover FR-1 Concordia-Moorhead 2:12.26 1:40.52 1:36.55 1:57.72 2:12.26 2:38.72
67 Nick Ochoa SO-2 Dordt 2:25.81 1:47.37 2:32.44 1:59.30 2:12.55 1:36.77
68 Austin Ramold FR-1 Morningside 2:00.95 2:26.21 2:40.83 1:59.62 2:12.91 2:35.51
69 Rodrigo Lopez FR-1 Morningside 1:55.66 1:37.05 2:40.86 1:34.39 2:12.94 2:18.26
70 Dylan Weinand FR-1 Minot State 1:53.22 2:57.34 2:46.42 2:13.69 2:16.41 1:47.77
71 Garrick Wilson FR-1 Midland 1:44.61 1:47.40 1:44.61 1:55.77 2:19.48 2:39.01
72 Lucas Harr SO-2 Dakota State 2:02.33 1:42.64 2:55.75 1:53.89 2:20.60 2:27.63