April 7- 8, 2023
|
South Dakota-Outdoor Track - Vermillion, SD
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA DI

Men 800m Run

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Jared Gregoire FR-1 MSU-Moorhead 1:49.71
2 Braxton Bruer JR-3 MSU-Moorhead 1:49.90
3 Payton Mauldin JR-3 Dordt 1:50.19
4 Luke Olson JR-3 South Dakota 1:51.18
5 Beau Brannan SR-4 North Dakota State 1:52.39
6 Carter Knaus JR-3 South Dakota St. 1:53.05
7 Aleix Garbajosa FR-1 U-Mary 1:53.86
8 Caleb Rivera SO-2 Sioux Falls 1:55.16
9 Cole Zevenbergen JR-3 Dordt 1:56.40
10 Benjamin Morrison SO-2 Sioux Falls 1:56.52
11 Eli Salisbury FR-1 South Dakota St. 1:56.69
12 Richard Marcoux JR-3 Bellevue 1:56.85
13 Cody Farland SO-2 Dakota State 1:56.93
14 Trevon Prince FR-1 Iowa Central CC 1:56.93
15 Zachary Matzner JR-3 Sioux Falls 1:56.97
16 Jakob Hanna SR-4 Sioux Falls 1:57.10
17 Brendan Scott JR-3 South Dakota 1:57.23
18 Devontae Daley FR-1 Minot State 1:57.55
19 Miles Olofson SO-2 Sioux Falls 1:57.62
20 Thomas Greisen FR-1 South Dakota Mines 1:58.06
21 Jackson Tracy JR-3 North Dakota State 1:58.18
22 Hunter Shanks JR-3 Dakota Wesleyan 1:58.22
23 Tanner Schiller FR-1 U-Mary 1:58.23
24 Riley Bauer   UNAT-South Dakota St. 1:58.27
25 Curtis Johnson FR-1 Dakota State 1:58.37
26 Mason Swingholm SO-2 Black Hills St. 1:58.41
27 Joseph Asahi Wright FR-1 Iowa Central CC 1:58.44
28 Braden Anderson FR-1 Black Hills St. 1:58.53
29 Lane Dullum FR-1 MSU-Moorhead 1:58.75
30 Peyton Tuhy FR-1 Minot State 1:58.90
31 Tyler Janssen SR-4 Morningside 1:58.98
32 Baylor Bergren FR-1 Iowa Central CC 1:59.13
33 Regan Bosch   UNAT-North Dakota State 1:59.48
34 Leif Larsen SO-2 Minnesota State 1:59.50
35 Jadon Boots FR-1 Iowa Central CC 1:59.55
36 Trae Corby SO-2 Iowa Central CC 1:59.68
37 Trey Engelmann SO-2 Northwestern (Iowa) 2:00.58
38 Marcos Valerio JR-3 Black Hills St. 2:01.07
39 Jackson Thoe SO-2 Minnesota State 2:01.59
40 Gabe Peitz JR-3 Wayne State (Neb.) 2:01.75
41 Juan Gutierrez SR-4 Minot State 2:01.99
42 Joseph Eberle FR-1 U-Mary 2:02.27
43 Joshua Krull JR-3 Dakota State 2:02.47
44 Blake Olbrich SO-2 Midland 2:02.60
45 Eric Gibbons JR-3 MSU-Moorhead 2:02.68
46 Caden Speikers JR-3 Minnesota State 2:02.96
47 Dylan Hilger SO-2 Dakota State 2:03.21
48 Casey Kruger FR-1 Morningside 2:03.30
49 Andrew Wyllie SO-2 Wayne State (Neb.) 2:03.43
50 Blake Schmiedt FR-1 Dakota State 2:04.11
51 Steven Greigg JR-3 Dakota State 2:04.29
52 Zander Gallmeier FR-1 Concordia-Moorhead 2:05.00
53 Aaron Newton SR-4 Bellevue 2:05.29
54 Dameon Zenawick   UNAT-North Dakota State 2:05.86
55 Nicholas Muller SO-2 Sioux Falls 2:05.99
56 Caleb Crystal FR-1 Iowa Central CC 2:06.61
57 Patrick Jenkins SO-2 SW Minnesota St. 2:08.26
58 Carter Braun FR-1 Buena Vista 2:09.33
59 Jake Lewis SO-2 Iowa Central CC 2:09.66
60 Caleb Roggenbuck JR-3 Sioux Falls 2:09.82
61 Ian Beyer FR-1 Dakota State 2:10.23
62 Lucas Hinojos JR-3 Concordia-Moorhead 2:10.63
63 Jacob Kalkwarf FR-1 Northwestern (Iowa) 2:11.79
64 Zach Thompson FR-1 Buena Vista 2:11.87
65 Edrei Murillo SR-4 Bellevue 2:11.93
66 Evan Grover FR-1 Concordia-Moorhead 2:12.26
67 Nick Ochoa SO-2 Dordt 2:12.55
68 Austin Ramold FR-1 Morningside 2:12.91
69 Rodrigo Lopez FR-1 Morningside 2:12.94
70 Dylan Weinand FR-1 Minot State 2:16.41
71 Garrick Wilson FR-1 Midland 2:19.48
72 Lucas Harr SO-2 Dakota State 2:20.60
Men 800m Run Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Jared Gregoire FR-1 MSU-Moorhead 1:49.71 1:23.38 2:18.24 1:25.58
2 Braxton Bruer JR-3 MSU-Moorhead 1:49.90 2:17.38 1:35.62 1:42.21
3 Payton Mauldin JR-3 Dordt 1:50.19 1:23.75 2:18.84 1:40.28
4 Luke Olson JR-3 South Dakota 1:51.18 1:37.84 1:47.85 1:51.18
5 Beau Brannan SR-4 North Dakota State 1:52.39 1:55.77 1:29.92 2:10.38
6 Carter Knaus JR-3 South Dakota St. 1:53.05 1:41.75 1:59.84 1:22.53
7 Aleix Garbajosa FR-1 U-Mary 1:53.86 1:39.06 1:36.78 1:44.76
11 Eli Salisbury FR-1 South Dakota St. 1:56.69 2:02.53 2:09.53 2:30.53
21 Jackson Tracy JR-3 North Dakota State 1:58.18 2:12.37 1:29.82 2:28.91
22 Hunter Shanks JR-3 Dakota Wesleyan 1:58.22 1:39.31 2:25.41 2:14.77
24 Riley Bauer   UNAT-South Dakota St. 1:58.27 2:21.93 1:35.80 1:34.62
Men 800m Run Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
14 Trevon Prince FR-1 Iowa Central CC 1:56.93 2:30.84 1:48.75 2:25.00 1:32.38
16 Jakob Hanna SR-4 Sioux Falls 1:57.10 1:51.25 1:37.20 1:39.54 1:37.20
17 Brendan Scott JR-3 South Dakota 1:57.23 1:44.34 1:50.20 2:03.10 2:01.92
18 Devontae Daley FR-1 Minot State 1:57.55 1:38.75 1:45.80 2:23.42 2:08.13
20 Thomas Greisen FR-1 South Dakota Mines 1:58.06 2:16.95 2:31.12 1:37.99 1:58.06
25 Curtis Johnson FR-1 Dakota State 1:58.37 1:57.19 2:27.97 1:25.23 1:44.17
27 Joseph Asahi Wright FR-1 Iowa Central CC 1:58.44 2:33.98 2:29.24 2:17.39 2:16.21
28 Braden Anderson FR-1 Black Hills St. 1:58.53 2:21.05 1:50.24 1:40.75 2:05.65
29 Lane Dullum FR-1 MSU-Moorhead 1:58.75 1:29.07 1:31.44 2:21.32 2:03.50
33 Regan Bosch   UNAT-North Dakota State 1:59.48 2:05.46 1:41.56 1:29.61 1:49.93
34 Leif Larsen SO-2 Minnesota State 1:59.50 2:32.96 2:11.45 2:15.04 1:33.21
37 Trey Engelmann SO-2 Northwestern (Iowa) 2:00.58 2:06.61 1:28.03 1:35.26 2:34.35
40 Gabe Peitz JR-3 Wayne State (Neb.) 2:01.75 2:04.19 2:32.19 2:29.76 1:43.49
41 Juan Gutierrez SR-4 Minot State 2:01.99 2:28.83 1:25.40 2:21.51 1:26.62
Men 800m Run Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
8 Caleb Rivera SO-2 Sioux Falls 1:55.16 1:22.92 1:21.77 1:36.74
9 Cole Zevenbergen JR-3 Dordt 1:56.40 1:36.62 1:49.42 2:01.06
10 Benjamin Morrison SO-2 Sioux Falls 1:56.52 1:37.88 2:22.16 1:27.39
12 Richard Marcoux JR-3 Bellevue 1:56.85 2:17.89 1:51.01 2:23.73
13 Cody Farland SO-2 Dakota State 1:56.93 1:44.07 2:13.30 2:02.78
15 Zachary Matzner JR-3 Sioux Falls 1:56.97 1:53.46 2:08.67 1:35.92
19 Miles Olofson SO-2 Sioux Falls 1:57.62 1:30.57 1:44.69 1:54.10
23 Tanner Schiller FR-1 U-Mary 1:58.23 2:10.06 1:27.49 1:51.14
26 Mason Swingholm SO-2 Black Hills St. 1:58.41 1:53.68 2:33.94 2:00.78
31 Tyler Janssen SR-4 Morningside 1:58.98 1:58.98 2:13.26 2:13.26
35 Jadon Boots FR-1 Iowa Central CC 1:59.55 1:57.16 1:38.03 2:24.66
36 Trae Corby SO-2 Iowa Central CC 1:59.68 1:30.96 2:15.24 1:50.11
38 Marcos Valerio JR-3 Black Hills St. 2:01.07 1:53.81 1:39.28 1:55.02
42 Joseph Eberle FR-1 U-Mary 2:02.27 1:46.38 1:34.15 1:52.49
43 Joshua Krull JR-3 Dakota State 2:02.47 1:57.58 1:47.78 2:03.70
45 Eric Gibbons JR-3 MSU-Moorhead 2:02.68 1:45.51 1:28.33 2:24.77
Men 800m Run Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
30 Peyton Tuhy FR-1 Minot State 2:33.39 1:58.90 2:17.93 1:30.37 2:08.42 1:48.20
32 Baylor Bergren FR-1 Iowa Central CC 1:28.16 1:59.13 2:33.68 1:48.41 1:38.88 2:22.96
39 Jackson Thoe SO-2 Minnesota State 2:30.78 2:01.59 2:13.75 1:47.00 1:57.95 1:57.95
46 Caden Speikers JR-3 Minnesota State 2:27.56 2:02.96 2:18.95 1:28.54 2:17.72 1:27.31
47 Dylan Hilger SO-2 Dakota State 1:47.20 2:03.21 2:20.46 2:22.93 2:03.21 1:43.50
48 Casey Kruger FR-1 Morningside 1:54.67 2:03.30 2:34.13 2:11.94 1:46.04 1:58.37
49 Andrew Wyllie SO-2 Wayne State (Neb.) 1:42.45 2:03.43 2:29.35 2:14.54 2:05.90 2:08.37
50 Blake Schmiedt FR-1 Dakota State 2:26.45 2:04.11 1:26.88 2:06.60 2:07.84 2:19.01
51 Steven Greigg JR-3 Dakota State 2:37.85 2:04.29 1:38.19 2:24.18 2:30.39 2:06.78
52 Zander Gallmeier FR-1 Concordia-Moorhead 1:38.75 2:05.00 2:12.50 2:41.25 2:01.25 2:11.25
53 Aaron Newton SR-4 Bellevue 2:36.62 2:05.29 2:06.55 2:01.54 1:54.02 2:12.81
54 Dameon Zenawick   UNAT-North Dakota State 2:19.71 2:05.86 1:43.21 2:17.19 1:36.92 1:57.05
55 Nicholas Muller SO-2 Sioux Falls 1:50.88 2:05.99 2:22.37 1:34.50 2:32.45 2:00.95
56 Caleb Crystal FR-1 Iowa Central CC 2:30.67 2:06.61 1:46.36 2:31.94 1:32.43 1:59.02
57 Patrick Jenkins SO-2 SW Minnesota St. 1:40.05 2:08.26 2:18.52 2:32.63 2:40.33 2:40.33
58 Carter Braun FR-1 Buena Vista 1:37.00 2:09.33 2:20.97 2:27.44 2:42.96 2:19.68
60 Caleb Roggenbuck JR-3 Sioux Falls 2:13.72 2:09.82 2:00.74 2:11.12 2:47.47 2:16.32
Men 800m Run Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
44 Blake Olbrich SO-2 Midland 2:30.80 2:08.73 2:02.60 2:25.90 1:55.25 1:35.63
59 Jake Lewis SO-2 Iowa Central CC 2:43.38 1:43.73 2:09.66 1:37.25 2:33.00 2:12.26
61 Ian Beyer FR-1 Dakota State 2:33.68 1:46.79 2:10.23 2:07.63 1:46.79 1:54.61
62 Lucas Hinojos JR-3 Concordia-Moorhead 1:40.59 1:36.67 2:10.63 2:21.08 2:10.63 1:49.73
63 Jacob Kalkwarf FR-1 Northwestern (Iowa) 2:47.38 1:55.98 2:11.79 1:48.07 1:58.61 1:34.89
64 Zach Thompson FR-1 Buena Vista 2:32.97 2:48.80 2:11.87 1:40.23 2:38.25 2:18.47
65 Edrei Murillo SR-4 Bellevue 1:58.74 2:19.85 2:11.93 2:31.72 2:21.17 2:50.19
66 Evan Grover FR-1 Concordia-Moorhead 2:50.62 2:20.20 2:12.26 2:00.36 2:24.17 2:03.01
67 Nick Ochoa SO-2 Dordt 2:29.79 1:52.67 2:12.55 2:15.21 2:32.44 2:00.62
68 Austin Ramold FR-1 Morningside 2:12.91 2:16.90 2:12.91 1:50.32 1:55.64 2:34.18
69 Rodrigo Lopez FR-1 Morningside 2:12.94 1:39.71 2:12.94 2:26.24 2:10.29 2:14.27
70 Dylan Weinand FR-1 Minot State 1:50.50 1:50.50 2:16.41 2:47.79 1:53.22 2:49.15
71 Garrick Wilson FR-1 Midland 2:05.54 2:51.56 2:19.48 1:40.43 1:43.22 1:54.38
72 Lucas Harr SO-2 Dakota State 2:16.39 2:07.95 2:20.60 1:52.48 1:58.11 2:14.98