April 7- 8, 2023
|
South Dakota-Outdoor Track - Vermillion, SD
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA DI

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Adnew Stueven JR-3 MSU-Moorhead 9:48.76 9:20.72 12:08.94
2 Peter Shippy SR-4 Dordt 7:12.24 9:21.35 9:15.74
3 Thaniel Schroeder SR-4 Dordt 10:59.93 9:24.04 8:22.00
4 Riley Ruhaak SO-2 South Dakota 8:13.65 9:47.67 11:51.08
5 Owen Wagner SO-2 South Dakota Mines 10:16.13 9:52.43 7:06.55
6 Carter Owen JR-3 Minnesota State 7:37.77 9:54.50 10:18.28
7 Colin O'Farrell FR-1 MSU-Moorhead 8:20.44 9:55.76 11:01.30
8 Adam Bohm SO-2 Minnesota State 9:39.70 9:57.62 8:39.93
9 Jon Flaws JR-3 Buena Vista 8:30.81 10:00.95 9:18.89
10 Joran Lamoreaux FR-1 South Dakota Mines 8:06.78 10:00.96 8:42.84
11 Kaden Sadler SO-2 Buena Vista 8:13.59 10:01.94 9:25.83
12 Brian Miller SO-2 U-Mary 12:07.61 10:06.34 7:04.44
13 Daniel Green SR-4 Dakota State 12:01.60 10:06.38 11:00.96
14 Jarek Glenn JR-3 South Dakota 8:35.51 10:06.48 9:48.29
15 Seth Fey FR-1 South Dakota 10:56.30 10:07.68 11:32.76
16 Mason Sindelar   UNAT-South Dakota 12:10.99 10:14.27 11:34.13
17 Quentin Dreyer FR-1 Wayne State (Neb.) 11:29.15 10:15.31 10:21.47
18 Kade Bullion SO-2 Sioux Falls 11:17.82 10:21.85 10:21.85
19 Dalton Brouwer JR-3 Dakota State 8:30.20 10:29.87 12:48.45
20 Levi Landman FR-1 Dordt 10:30.46 10:30.46 9:40.03
21 Shaun Geusebroek FR-1 Dordt 11:05.46 10:39.86 11:05.46
22 Collin Kotz JR-3 Bellevue 12:41.78 10:40.15 7:40.91
23 Cole Nowacki JR-3 Concordia-Moorhead 7:41.73 10:41.28 8:45.85
24 Brandon Mitzel SO-2 Wayne State (Neb.) 8:40.06 10:42.04 11:39.83
25 Isaac Dold SO-2 Sioux Falls 13:20.29 10:45.39 7:44.68
26 Levi Son SR-4 Morningside 12:32.27 11:05.72 9:12.55
27 Nick Schiltz FR-1 Morningside 8:30.63 11:11.87 13:53.12
28 Lucas Steiger SO-2 Sioux Falls 12:32.54 11:24.12 10:29.39
29 Matthew Todd FR-1 Minot State 8:54.89 11:43.80 9:37.12
30 Gavin Stalzer FR-1 Iowa Central CC 14:31.17 12:18.28 12:03.52
  Ander Julian FR-1 Iowa Central CC DNF DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Adnew Stueven JR-3 MSU-Moorhead 9:20.72 6:54.94
2 Peter Shippy SR-4 Dordt 9:21.35 9:10.13
3 Thaniel Schroeder SR-4 Dordt 9:24.04 7:36.88
4 Riley Ruhaak SO-2 South Dakota 9:47.67 12:20.47
5 Owen Wagner SO-2 South Dakota Mines 9:52.43 6:54.70
6 Carter Owen JR-3 Minnesota State 9:54.50 12:35.02
7 Colin O'Farrell FR-1 MSU-Moorhead 9:55.76 9:31.93
11 Kaden Sadler SO-2 Buena Vista 10:01.94 7:31.46
12 Brian Miller SO-2 U-Mary 10:06.34 8:17.20
14 Jarek Glenn JR-3 South Dakota 10:06.48 10:00.42
15 Seth Fey FR-1 South Dakota 10:07.68 13:03.91
16 Mason Sindelar   UNAT-South Dakota 10:14.27 12:04.84
23 Cole Nowacki JR-3 Concordia-Moorhead 10:41.28 10:02.81
  Ander Julian FR-1 Iowa Central CC DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
8 Adam Bohm SO-2 Minnesota State 12:44.96 12:56.91 9:51.65 9:57.62
9 Jon Flaws JR-3 Buena Vista 8:48.84 11:07.06 7:06.68 10:00.95
10 Joran Lamoreaux FR-1 South Dakota Mines 9:42.94 11:13.08 13:01.25 10:00.96
13 Daniel Green SR-4 Dakota State 12:25.85 9:36.06 13:08.30 10:06.38
17 Quentin Dreyer FR-1 Wayne State (Neb.) 7:59.95 10:52.23 11:16.85 10:15.31
18 Kade Bullion SO-2 Sioux Falls 10:03.20 9:19.67 7:33.95 10:21.85
19 Dalton Brouwer JR-3 Dakota State 8:42.80 7:46.11 12:04.35 10:29.87
20 Levi Landman FR-1 Dordt 13:08.08 10:24.16 13:08.08 10:30.46
21 Shaun Geusebroek FR-1 Dordt 7:34.30 7:27.91 12:28.64 10:39.86
22 Collin Kotz JR-3 Bellevue 12:48.18 12:41.78 9:23.34 10:40.15
24 Brandon Mitzel SO-2 Wayne State (Neb.) 9:31.42 11:33.41 13:54.66 10:42.04
25 Isaac Dold SO-2 Sioux Falls 12:15.75 8:04.05 13:07.38 10:45.39
26 Levi Son SR-4 Morningside 9:59.15 11:45.67 14:12.13 11:05.72
27 Nick Schiltz FR-1 Morningside 8:50.78 9:37.81 9:51.25 11:11.87
28 Lucas Steiger SO-2 Sioux Falls 12:18.85 10:43.08 9:55.19 11:24.12
29 Matthew Todd FR-1 Minot State 14:11.60 13:01.22 8:33.78 11:43.80
30 Gavin Stalzer FR-1 Iowa Central CC 12:25.67 9:28.48 11:41.37 12:18.28