April 7- 8, 2023
|
South Dakota-Outdoor Track - Vermillion, SD
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA DI

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Joe Anderson SR-4 Dordt 11:21.15 14:44.60 17:32.68 16:39.60
2 Demetrius Farmakis   UNAT-North Dakota State 12:49.45 14:54.70 14:09.97 12:58.39
3 Dawson Strom SR-4 U-Mary 14:59.67 15:08.75 12:25.18 10:54.30
4 Tyson Mahar   UNAT-North Dakota State 16:52.09 15:20.08 16:33.69 12:43.67
5 Micade Shumway SO-2 Sioux Falls 16:44.45 15:21.51 19:48.75 19:48.75
6 James Dorado FR-1 MSU-Moorhead 19:25.64 15:25.11 11:06.08 19:16.39
7 Zander Cobb SO-2 Iowa Central CC 12:42.68 15:30.09 19:13.32 15:48.70
8 Gabriel Peters   Unattached 19:59.83 15:30.10 13:10.59 12:14.78
9 Evan Liewer   UNAT-North Dakota State 20:03.26 15:32.76 13:22.18 19:44.61
10 Mason Kindel FR-1 North Dakota State 15:37.45 15:37.45 11:14.97 17:58.07
11 Kyle Miller SO-2 Buena Vista 12:11.30 15:37.56 18:35.70 11:33.80
12 Marco Lopez SO-2 Iowa Central CC 18:04.48 15:43.02 14:46.44 19:38.78
13 Charles Hardcastle FR-1 Minot State 11:41.00 15:47.29 14:03.09 17:12.55
14 Guillermo Fregoso JR-3 U-Mary 19:59.44 15:51.93 14:16.74 11:25.39
15 Hayden Grosz Sophomore Unattached 18:07.80 15:54.21 13:50.17 12:05.20
16 Christian Lietz   UNAT-Sioux Falls 14:41.79 15:58.46 15:00.96 14:51.37
17 Joe Rush Junior Unattached 20:21.71 16:01.97 15:13.88 14:54.64
18 Patrick Vogel FR-1 Augustana (S.D.) 13:50.37 16:05.54 14:00.02 12:13.81
19 Camden Jasmin SO-2 Minot State 14:52.83 16:10.46 18:36.03 17:47.51
20 Ben VanDeBerg FR-1 Northwestern (Iowa) 19:08.33 16:13.16 17:50.48 18:48.87
21 Drew Hjelmstad SO-2 Jamestown 18:49.19 16:13.44 19:28.13 16:23.18
22 Colin Imhoff JR-3 Buena Vista 19:40.40 16:15.53 18:02.84 18:32.11
23 Brady Huggins   UNAT-North Dakota State 11:25.76 16:19.65 14:51.49 20:24.57
24 Joel Brault FR-1 MSU-Moorhead 17:48.61 16:20.37 15:50.96 16:00.77
25 Chase Kamp FR-1 Dordt 18:21.39 16:23.38 15:34.21 18:01.72
26 Hunter Prather JR-3 South Dakota Mines 18:04.14 16:25.58 15:26.45 15:06.74
27 Nikolai Schmanski JR-3 Minnesota State 19:07.35 16:29.09 12:11.93 20:06.69
28 Tyler Lee FR-1 Minnesota State 15:01.35 16:30.49 20:08.40 15:11.25
29 Ethan Schaffer Freshman Unattached 12:44.06 16:32.28 14:33.21 13:53.52
30 Wyatt Ostler Freshman Unattached 19:11.39 16:32.57 11:44.73 13:04.13
31 Carter Ferber FR-1 Concordia-Moorhead 12:15.71 16:34.20 15:34.55 17:04.03
32 Grayson Bonilla SO-2 Minot State 18:46.24 16:36.67 16:16.74 16:26.71
33 Owen Jones SO-2 U-Mary 19:08.81 16:38.96 20:18.74 12:09.24
34 Landon Thompson FR-1 Jamestown 17:20.26 16:40.25 18:20.28 14:40.22
35 Preston Drew Freshman Unattached 20:30.36 16:40.29 21:30.38 20:40.36
36 Dominic Santiago FR-1 Valley City State 17:26.43 16:46.18 16:46.18 14:25.32
37 Drew Ekstrum Freshman Unattached 19:40.92 16:49.33 15:28.59 21:31.95
38 Aidan Rivers Freshman Unattached 21:48.68 16:54.48 11:50.14 15:02.89
39 Kanyon Vermillion SO-2 Jamestown 20:55.71 17:00.90 12:45.68 21:26.34
40 Kaleb Wooten SO-2 Bellevue 14:22.62 17:06.92 20:32.31 18:29.08
41 Timothy Wolfe Freshman Unattached 22:10.59 17:19.52 20:57.82 13:30.83
42 Tyson Shannon FR-1 Minnesota State 13:06.84 17:29.12 22:01.90 21:09.44
43 Brayden Dirks FR-1 Northwestern (Iowa) 13:51.87 17:33.00 17:54.06 21:56.25
44 Avery Stanford SO-2 Sioux Falls 20:43.20 17:33.56 15:48.21 19:29.46
45 Isaiah Nebbe SO-2 Iowa Central CC 20:56.61 17:35.97 16:00.94 18:39.33
46 Braeden Brough FR-1 Northwestern (Iowa) 18:09.51 17:48.14 21:32.45 20:17.68
47 David Adair FR-1 Northwestern (Iowa) 16:20.79 19:56.08 14:09.22 24:31.18
  Leo Smith SR-4 Concordia-Moorhead DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Joe Anderson SR-4 Dordt 17:23.83 11:47.68 12:49.61 14:44.60 12:14.22 14:09.22
2 Demetrius Farmakis   UNAT-North Dakota State 12:13.66 13:43.13 12:31.55 14:54.70 11:02.08 13:07.34
3 Dawson Strom SR-4 U-Mary 13:28.79 18:28.68 19:23.20 15:08.75 18:10.50 17:15.98
4 Tyson Mahar   UNAT-North Dakota State 18:42.50 14:43.28 15:29.28 15:20.08 12:52.87 16:52.09
5 Micade Shumway SO-2 Sioux Falls 15:03.08 14:17.01 17:39.74 15:21.51 13:49.36 12:26.43
6 James Dorado FR-1 MSU-Moorhead 19:53.40 11:24.59 14:20.36 15:25.11 13:52.60 11:52.34
7 Zander Cobb SO-2 Iowa Central CC 16:35.20 14:52.89 18:17.51 15:30.09 17:12.40 11:56.17
8 Gabriel Peters   Unattached 13:57.09 15:39.41 14:43.60 15:30.10 17:21.72 11:00.38
9 Evan Liewer   UNAT-North Dakota State 19:35.28 19:53.94 13:50.16 15:32.76 11:39.57 15:04.78
10 Mason Kindel FR-1 North Dakota State 14:13.08 14:13.08 13:44.96 15:37.45 20:18.69 16:52.45
11 Kyle Miller SO-2 Buena Vista 20:18.83 18:26.32 17:11.32 15:37.56 16:05.69 14:13.18
12 Marco Lopez SO-2 Iowa Central CC 12:15.56 14:18.15 19:29.35 15:43.02 16:49.04 16:39.61
13 Charles Hardcastle FR-1 Minot State 14:12.57 20:03.06 19:15.70 15:47.29 18:56.75 18:37.81
14 Guillermo Fregoso JR-3 U-Mary 16:58.57 11:15.87 19:40.40 15:51.93 16:58.57 20:18.47
15 Hayden Grosz Sophomore Unattached 20:30.93 15:16.05 20:11.85 15:54.21 18:17.35 17:48.72
16 Christian Lietz   UNAT-Sioux Falls 14:51.37 15:29.71 12:08.43 15:58.46 17:24.73 19:58.08
17 Joe Rush Junior Unattached 16:30.83 15:52.35 18:45.51 16:01.97 12:01.48 12:59.20
18 Patrick Vogel FR-1 Augustana (S.D.) 12:33.13 15:46.23 12:23.47 16:05.54 13:50.37 19:18.65
19 Camden Jasmin SO-2 Minot State 14:14.01 18:45.74 18:55.44 16:10.46 18:55.44 13:06.08
21 Drew Hjelmstad SO-2 Jamestown 17:50.79 17:02.12 13:18.22 16:13.44 16:23.18 13:37.69
23 Brady Huggins   UNAT-North Dakota State 13:03.72 13:33.11 11:55.15 16:19.65 13:33.11 18:56.40
27 Nikolai Schmanski JR-3 Minnesota State 18:08.00 14:50.19 11:32.37 16:29.09 15:39.64 12:41.60
29 Ethan Schaffer Freshman Unattached 13:33.67 21:00.20 21:20.05 16:32.28 14:33.21 13:23.75
33 Owen Jones SO-2 U-Mary 12:19.23 18:38.84 19:48.77 16:38.96 13:39.15 13:19.17
  Leo Smith SR-4 Concordia-Moorhead DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
20 Ben VanDeBerg FR-1 Northwestern (Iowa) 16:13.16
22 Colin Imhoff JR-3 Buena Vista 16:15.53
24 Joel Brault FR-1 MSU-Moorhead 16:20.37
25 Chase Kamp FR-1 Dordt 16:23.38
26 Hunter Prather JR-3 South Dakota Mines 16:25.58
28 Tyler Lee FR-1 Minnesota State 16:30.49
30 Wyatt Ostler Freshman Unattached 16:32.57
31 Carter Ferber FR-1 Concordia-Moorhead 16:34.20
32 Grayson Bonilla SO-2 Minot State 16:36.67
34 Landon Thompson FR-1 Jamestown 16:40.25
35 Preston Drew Freshman Unattached 16:40.29
36 Dominic Santiago FR-1 Valley City State 16:46.18
37 Drew Ekstrum Freshman Unattached 16:49.33
38 Aidan Rivers Freshman Unattached 16:54.48
39 Kanyon Vermillion SO-2 Jamestown 17:00.90
40 Kaleb Wooten SO-2 Bellevue 17:06.92
41 Timothy Wolfe Freshman Unattached 17:19.52
42 Tyson Shannon FR-1 Minnesota State 17:29.12
43 Brayden Dirks FR-1 Northwestern (Iowa) 17:33.00
44 Avery Stanford SO-2 Sioux Falls 17:33.56
45 Isaiah Nebbe SO-2 Iowa Central CC 17:35.97
46 Braeden Brough FR-1 Northwestern (Iowa) 17:48.14
47 David Adair FR-1 Northwestern (Iowa) 19:56.08