April 7- 8, 2023
|
South Dakota-Outdoor Track - Vermillion, SD
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA DI

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Madison Jochum JR-3 South Dakota 50.63 57.53 54.66 55.81 59.84 43.15 52.36
2 Kennedy Kramer SO-2 Northwestern (Iowa) 1:07.27 58.49 56.15 56.74 1:16.04 45.63 1:04.34
3 Rose Gaye SR-4 Minnesota State 42.72 58.52 1:02.62 49.16 1:03.79 1:10.23 50.33
4 Elizabeth Schmidt SO-2 Minnesota State 1:14.57 58.71 57.54 1:04.59 43.45 1:09.28 1:00.48
5 Brooklyn Brouse SO-2 St. Cloud State 51.70 58.74 45.23 59.92 47.58 1:09.90 1:02.86
6 Brita Birkeland SO-2 North Dakota State 1:12.59 59.01 53.70 1:12.59 1:08.46 1:16.72 55.47
7 Maia Peterson SO-2 Augustana (S.D.) 1:13.19 59.02 1:03.75 46.04 50.17 47.22 43.68
8 Quanterra Harrison SR-4 Minnesota State 1:16.17 59.04 1:16.76 54.91 1:02.59 41.92 54.32
9 Morgan Hertz JR-3 U-Mary 57.32 59.09 55.55 49.05 47.87 45.50 1:11.50
10 Sierra Clifford SO-2 SW Minnesota St. 57.40 59.17 50.89 1:10.42 1:09.23 1:05.09 43.79
11 Grace Hambel FR-1 Minnesota State 1:02.88 59.32 56.36 57.54 1:02.88 1:08.22 1:14.75
12 Hannah Young JR-3 South Dakota 1:07.11 59.39 1:04.15 52.86 1:07.71 44.55 1:00.58
13 Katara Jondle JR-3 Buena Vista 49.31 59.41 1:13.67 1:02.98 42.78 1:11.30 1:06.54
14 Ella Heinitz SO-2 Augustana (S.D.) 57.28 59.66 47.14 1:08.02 44.15 52.50 59.07
15 Grace Acheson JR-3 U-Mary 49.28 1:00.09 58.29 1:16.32 49.88 1:01.90 45.07
16 Annika Aho JR-3 Sioux Falls 44.60 1:00.27 53.04 1:07.51 1:08.71 58.47 1:04.49
17 Soraya Espino FR-1 North Dakota State 47.10 1:00.38 1:16.08 1:12.46 1:00.38 1:16.08 51.93
18 Savonne Sterk JR-3 Northwestern (Iowa) 1:07.98 1:00.69 1:00.69 1:14.65 48.56 1:16.47 1:18.29
19 Harley Fischer SO-2 South Dakota St. 1:04.46 1:00.81 56.56 1:03.85 55.95 47.44 52.91
20 Gwen Steffen SO-2 Omaha 1:03.98 1:00.93 1:05.20 1:00.32 1:01.54 1:14.95 1:16.17
21 Emma Borowicz SO-2 Minnesota State 1:11.91 1:00.94 43.88 1:13.74 1:18.62 46.32 46.93
22 Anni Stier SR-4 Jamestown 1:07.19 1:01.08 1:16.35 43.98 1:15.74 1:05.36 53.75
23 Emily Chicoine JR-3 Morningside 1:15.22 1:01.15 1:06.66 51.37 45.87 1:18.28 50.15
24 Abigail Clarke SR-4 Northwestern (Iowa) 1:17.68 1:01.16 44.04 1:12.17 53.82 53.21 59.33
25 Mikayla Tracy JR-3 Black Hills St. 1:04.22 1:01.16 1:17.68 49.54 1:02.39 59.33 1:14.62
26 Rachel Jaworski SO-2 Minnesota State 49.75 1:01.41 44.22 1:06.33 1:00.80 44.83 1:10.63
27 Amaiya Barnes SO-2 Minnesota State 1:18.53 1:01.83 1:19.15 49.47 59.98 48.23 57.51
28 Dyashia Colvin SR-4 Minnesota State 1:20.04 1:02.04 1:20.66 45.91 1:13.21 1:09.49 1:11.97
29 Sidra Sadowsky SO-2 Minot State 57.56 1:02.56 43.80 52.55 47.55 46.92 58.18
30 Hannah Olson SO-2 Buena Vista 44.74 1:03.01 54.19 45.37 51.67 56.71 1:09.32
31 Alicia Ruud FR-1 Omaha 58.20 1:03.26 1:10.22 49.35 1:19.08 53.14 1:16.55
32 Nevaeh Sarabia SO-2 Midland 46.85 1:03.30 1:10.90 1:12.17 1:10.27 1:07.10 56.97
33 Abigail Frey FR-1 Iowa Central CC 1:09.01 1:03.31 1:06.48 58.88 1:08.38 56.98 1:04.58
34 Catherine Clarke-Ashford SO-2 Waldorf 46.94 1:03.43 56.46 46.94 46.94 53.92 58.36
35 Emily Van Roekel FR-1 SW Minnesota St. 44.43 1:03.46 1:09.18 58.39 1:18.69 1:04.10 49.50
36 Summer Krebsbach FR-1 Minot State 52.84 1:03.66 48.39 54.12 1:09.39 1:04.94 1:20.22
37 Anna Herman JR-3 Dordt 47.78 1:03.70 1:22.18 59.88 1:22.18 1:16.44 55.42
38 Makenna Bares SO-2 Minnesota State 1:09.45 1:03.71 1:10.09 54.79 1:21.55 49.70 1:04.35
39 Holly Mayers SR-4 Sioux Falls 51.12 1:03.89 50.48 1:14.76 1:07.73 56.87 1:16.03
40 Puritie Smith FR-1 Buena Vista 1:23.92 1:04.55 58.74 1:01.97 1:05.85 1:09.07 1:21.34
41 Katie Wentzy FR-1 Augustana (S.D.) 1:21.61 1:04.77 55.06 1:17.73 1:15.78 57.65 1:15.78
42 Anna Langseth JR-3 Augustana (S.D.) 1:17.85 1:04.87 1:08.12 1:11.36 1:11.36 1:15.25 1:00.33
43 Brandi Peck FR-1 Waldorf 1:01.84 1:05.09 1:14.86 1:05.74 56.63 45.57 1:07.05
44 Daniela Benavides FR-1 Waldorf 49.15 1:05.53 1:14.71 1:16.02 1:23.23 1:19.95 1:14.05
45 Melissa May SO-2 South Dakota Mines 1:16.07 1:05.57 55.74 1:20.66 47.87 59.67 1:12.13
46 Kaaryna Smidel SO-2 SW Minnesota St. 52.52 1:05.64 55.80 1:08.93 1:20.08 1:01.71 55.14
47 Riley Gutridge FR-1 Dordt 1:06.13 1:06.13 1:16.71 1:14.07 1:13.41 46.96 1:23.99
48 Kaylee Terry FR-1 Black Hills St. 58.41 1:06.37 1:25.62 1:06.37 1:03.72 1:22.30 1:26.29
49 Olivia Steffen SO-2 Omaha 57.14 1:06.44 52.49 1:18.40 55.15 1:25.71 47.18
50 Mara Gillem FR-1 North Dakota State 1:08.46 1:06.46 1:07.13 1:22.41 1:05.13 1:11.78 1:15.10
51 Brycelyn Hanson SO-2 SW Minnesota St. 1:16.61 1:06.61 1:23.93 1:09.28 58.62 1:21.93 47.30
52 Lexi Quigley FR-1 South Dakota 52.05 1:07.59 1:21.79 52.72 1:10.97 1:02.86 1:05.57
53 Amber Rodgers FR-1 Midland 1:16.91 1:08.06 51.73 1:26.44 1:20.31 1:24.40 1:14.87
54 Nicole Zuehl FR-1 Morningside 57.52 1:09.30 1:24.55 1:05.84 57.52 1:20.39 51.98
55 Shyanne Pipkin FR-1 Midland 1:17.10 1:10.73 1:11.44 1:18.51 1:17.81 1:03.66 53.05
  Emily Beckmann SR-4 Minnesota State DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Raylee Wallis FR-1 Dakota State DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Madison Jochum JR-3 South Dakota 58.68 57.53 47.75 1:13.07 1:14.79 1:02.71
2 Kennedy Kramer SO-2 Northwestern (Iowa) 47.38 58.49 47.38 55.57 48.55 1:05.51
3 Rose Gaye SR-4 Minnesota State 1:11.40 58.52 55.60 55.60 1:07.89 55.60
7 Maia Peterson SO-2 Augustana (S.D.) 1:12.01 59.02 45.45 46.63 1:05.52 1:03.16
14 Ella Heinitz SO-2 Augustana (S.D.) 58.47 59.66 45.94 45.94 1:13.98 1:05.03
Women's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Elizabeth Schmidt SO-2 Minnesota State 1:10.46 58.71 48.73 59.89 43.45 1:13.39
9 Morgan Hertz JR-3 U-Mary 1:09.14 59.09 1:06.78 1:07.37 1:06.18 1:12.09
10 Sierra Clifford SO-2 SW Minnesota St. 1:07.46 59.17 1:15.74 50.89 1:11.60 1:08.05
11 Grace Hambel FR-1 Minnesota State 1:09.41 59.32 1:10.59 58.14 53.39 41.53
12 Hannah Young JR-3 South Dakota 45.14 59.39 1:10.08 1:16.62 1:13.65 49.30
21 Emma Borowicz SO-2 Minnesota State 1:03.99 1:00.94 47.54 1:15.57 1:01.55 1:13.74
Women's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
5 Brooklyn Brouse SO-2 St. Cloud State 51.70 1:16.37 55.81 41.71 51.70 58.74
8 Quanterra Harrison SR-4 Minnesota State 46.06 47.83 1:02.59 51.96 1:04.36 59.04
15 Grace Acheson JR-3 U-Mary 55.89 1:13.91 1:17.52 55.89 45.67 1:00.09
17 Soraya Espino FR-1 North Dakota State 1:13.06 1:12.46 1:06.42 1:12.46 47.10 1:00.38
22 Anni Stier SR-4 Jamestown 1:10.86 57.42 50.09 47.04 1:02.92 1:01.08
25 Mikayla Tracy JR-3 Black Hills St. 48.32 1:09.73 44.04 51.99 45.26 1:01.16
28 Dyashia Colvin SR-4 Minnesota State 55.22 44.05 1:16.31 56.46 1:04.53 1:02.04
50 Mara Gillem FR-1 North Dakota State 1:02.48 1:17.10 1:25.07 1:16.43 1:14.44 1:06.46
Women's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Brita Birkeland SO-2 North Dakota State 59.01
13 Katara Jondle JR-3 Buena Vista 59.41
16 Annika Aho JR-3 Sioux Falls 1:00.27
18 Savonne Sterk JR-3 Northwestern (Iowa) 1:00.69
20 Gwen Steffen SO-2 Omaha 1:00.93
24 Abigail Clarke SR-4 Northwestern (Iowa) 1:01.16
40 Puritie Smith FR-1 Buena Vista 1:04.55
  Raylee Wallis FR-1 Dakota State DNF
Women's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
23 Emily Chicoine JR-3 Morningside 1:09.72 44.03 1:01.15 1:14.00 57.48
26 Rachel Jaworski SO-2 Minnesota State 43.61 54.66 1:01.41 1:13.08 1:07.56
27 Amaiya Barnes SO-2 Minnesota State 1:20.38 1:01.83 1:01.83 1:05.54 1:04.93
34 Catherine Clarke-Ashford SO-2 Waldorf 1:00.26 1:11.05 1:03.43 1:19.93 48.21
35 Emily Van Roekel FR-1 SW Minnesota St. 56.48 59.66 1:03.46 46.96 1:18.69
37 Anna Herman JR-3 Dordt 56.70 52.24 1:03.70 1:02.43 1:18.36
49 Olivia Steffen SO-2 Omaha 1:09.10 51.83 1:06.44 59.80 49.83
Women's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
19 Harley Fischer SO-2 South Dakota St. 57.17 49.87 1:00.81 51.08 1:09.94 1:15.41
29 Sidra Sadowsky SO-2 Minot State 53.81 1:03.82 1:02.56 1:01.31 58.81 1:13.82
31 Alicia Ruud FR-1 Omaha 1:10.22 54.41 1:03.26 1:05.79 1:05.16 50.61
32 Nevaeh Sarabia SO-2 Midland 1:10.90 1:18.50 1:03.30 1:03.94 1:22.29 1:13.43
36 Summer Krebsbach FR-1 Minot State 47.11 47.75 1:03.66 1:03.03 58.57 45.84
38 Makenna Bares SO-2 Minnesota State 45.88 58.62 1:03.71 1:15.82 1:04.99 1:16.46
41 Katie Wentzy FR-1 Augustana (S.D.) 1:16.43 1:22.91 1:04.77 1:00.24 1:11.90 1:19.02
51 Brycelyn Hanson SO-2 SW Minnesota St. 1:05.95 1:24.60 1:06.61 55.29 1:03.95 47.96
  Emily Beckmann SR-4 Minnesota State DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 400 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
30 Hannah Olson SO-2 Buena Vista 55.45 52.30 54.82 1:03.01
33 Abigail Frey FR-1 Iowa Central CC 55.72 1:08.38 1:05.85 1:03.31
39 Holly Mayers SR-4 Sioux Falls 1:01.98 1:06.45 52.39 1:03.89
42 Anna Langseth JR-3 Augustana (S.D.) 1:02.28 50.60 1:08.77 1:04.87
46 Kaaryna Smidel SO-2 SW Minnesota St. 1:09.58 1:18.12 1:14.18 1:05.64
48 Kaylee Terry FR-1 Black Hills St. 1:05.05 1:18.32 1:01.73 1:06.37
53 Amber Rodgers FR-1 Midland 1:11.47 1:04.66 48.33 1:08.06
Women's 400 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
43 Brandi Peck FR-1 Waldorf 1:05.09
44 Daniela Benavides FR-1 Waldorf 1:05.53
45 Melissa May SO-2 South Dakota Mines 1:05.57
47 Riley Gutridge FR-1 Dordt 1:06.13
52 Lexi Quigley FR-1 South Dakota 1:07.59
54 Nicole Zuehl FR-1 Morningside 1:09.30
55 Shyanne Pipkin FR-1 Midland 1:10.73