April 7- 8, 2023
|
South Dakota-Outdoor Track - Vermillion, SD
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Merga Gemeda SR-4 South Dakota 4:26.97 4:41.02 3:54.18 4:26.97
2 Will Lohr   UNAT-South Dakota St. 4:34.70 4:27.65 3:54.78 4:55.83
3 Wyatt Baldauf JR-3 Dakota Wesleyan 3:19.87 3:31.63 3:55.14 4:44.52
4 Ben Schmied SR-4 Minnesota State 4:02.33 4:16.45 3:55.27 3:57.63
5 David Ecker SR-4 Sioux Falls 2:52.89 3:42.62 3:56.83 4:25.25
6 Trey Engen SR-4 Dordt 3:14.65 4:06.87 3:57.37 4:51.97
7 Jacob Jensen JR-3 Minot State 3:44.97 3:18.65 3:59.33 3:44.97
8 Aaron Voigt SR-4 Sioux Falls 3:39.54 3:17.83 4:01.25 3:37.13
9 Nathan Notgrass JR-3 South Dakota St. 3:58.19 3:43.61 4:03.05 3:19.31
10 Owen Hansmann SO-2 South Dakota Mines 4:42.48 2:55.33 4:03.51 3:34.29
11 Dylan Blake SO-2 South Dakota 5:04.74 2:53.09 4:03.79 5:09.62
12 Marshall Loveland   UNAT-North Dakota State 3:37.49 3:25.27 4:04.37 3:35.05
13 Trent Holiday SO-2 Minot State 2:56.30 4:36.70 4:04.86 3:35.48
14 Kyle Nordling FR-1 South Dakota St. 4:41.67 4:00.04 4:04.93 3:13.50
15 Caleb Sayler SO-2 Dakota Wesleyan 4:39.77 4:52.04 4:05.41 4:00.51
16 Evan Slominski JR-3 Dakota State 3:03.95 5:20.67 4:08.58 3:31.30
17 Sam May FR-1 Dordt 4:34.00 5:03.89 4:09.09 3:39.20
18 Zach Hentschel JR-3 South Dakota Mines 4:05.10 3:20.08 4:10.10 3:37.59
19 Quentin Dreyer FR-1 Wayne State (Neb.) 3:40.30 3:20.28 4:10.34 4:32.87
20 Beau Brock SO-2 Augustana (S.D.) 5:06.71 3:21.12 4:11.40 3:23.64
21 Regan Bosch   UNAT-North Dakota State 4:57.09 4:44.50 4:11.77 4:59.61
22 Justin Sorensen SR-4 Dakota Wesleyan 3:29.22 4:19.64 4:12.07 5:27.70
23 Richard Marcoux JR-3 Bellevue 5:16.83 3:17.70 4:13.46 4:08.39
24 Justin Quammen SO-2 South Dakota Mines 4:13.69 3:25.49 4:13.69 4:36.53
25 Tanner Olson SR-4 Concordia-Moorhead 4:19.90 3:41.68 4:14.80 4:27.54
26 Tage Hulstein FR-1 Dordt 4:56.63 4:33.61 4:15.71 3:50.14
27 Ethan Kraft SO-2 Sioux Falls 3:55.68 3:55.68 4:16.17 3:48.00
28 Gavin Groshelle FR-1 Concordia-Moorhead 4:17.04 4:47.89 4:17.04 5:31.59
29 Nicholas Merillana SR-4 Minot State 3:38.50 4:09.34 4:17.05 5:31.60
30 Justin Steffensmeier JR-3 Sioux Falls 5:00.76 3:56.50 4:17.06 4:42.77
31 Ryan Schroeder JR-3 Augustana (S.D.) 4:19.78 5:24.08 4:17.20 3:54.06
32 Tyler O'Neil FR-1 South Dakota St. 4:22.93 4:20.35 4:17.77 5:22.22
33 Logan Anderson Sophomore Unattached 5:02.02 3:42.00 4:18.13 4:28.46
34 Noah Rolfe SO-2 Valley City State 3:47.22 4:02.71 4:18.20 4:28.53
35 Collin Kotz JR-3 Bellevue 5:07.50 3:37.06 4:18.40 3:24.14
36 Casey McMahon SO-2 Minot State 5:33.43 3:16.44 4:18.47 4:26.23
37 Curtis Johnson FR-1 Dakota State 3:42.80 3:58.34 4:19.06 3:55.75
38 Brandon Mitzel SO-2 Wayne State (Neb.) 5:16.55 3:17.19 4:19.46 3:06.82
39 David Martin JR-3 Jamestown 3:54.00 3:43.60 4:20.00 3:02.00
40 Blake Schmiedt FR-1 Dakota State 5:07.00 4:14.97 4:20.17 4:01.96
41 Brayden Tofteland JR-3 SW Minnesota St. 4:52.16 4:23.46 4:20.85 5:36.50
42 Mason Welker JR-3 Morningside 5:37.65 4:32.21 4:21.74 4:26.98
43 Derrek Vander Leest FR-1 Dordt 3:26.89 4:08.79 4:21.88 4:45.45
44 Daniel Nordquist SR-4 Northwestern (Iowa) 3:30.26 5:23.27 4:22.82 5:33.79
45 Tanner Arens SR-4 Morningside 5:42.61 3:25.57 4:23.54 5:03.08
46 RC Hicks FR-1 Morningside 5:02.74 5:31.95 4:25.56 3:11.21
47 John Ziemkowski SO-2 SW Minnesota St. 3:35.22 4:41.65 4:25.70 4:12.42
48 Parker Halder FR-1 Morningside 3:48.70 5:29.76 4:25.93 4:28.59
49 Diego Jaimes SR-4 Sioux Falls 4:40.13 4:21.46 4:26.79 3:49.44
50 Garrett Hanson SR-4 Morningside 5:24.09 5:13.38 4:27.84 4:19.81
51 Yohannes Kassa FR-1 Dakota State 4:18.28 4:58.64 4:29.04 5:47.07
52 Ashton Schnaser SO-2 Sioux Falls 3:48.90 4:48.14 4:29.29 5:31.23
53 Nathaniel Bervig SO-2 Dordt 4:33.04 5:16.29 4:30.33 5:51.43
54 Aaron Newton SR-4 Bellevue 4:35.09 5:07.77 4:32.36 4:05.13
55 Hadyn Piskorski FR-1 Buena Vista 5:30.01 3:40.92 4:32.73 5:24.55
56 Reese Henrie FR-1 Dakota State 4:03.11 4:55.01 4:33.15 4:27.69
57 Ian Beyer FR-1 Dakota State 4:36.28 5:52.87 4:33.54 3:52.51
58 Edrei Murillo SR-4 Bellevue 5:53.81 4:34.27 4:34.27 4:15.08
59 Andrew Huber JR-3 Waldorf 5:51.08 4:00.51 4:36.44 5:04.09
60 Brayden Mahlum FR-1 Buena Vista 4:29.63 5:05.77 4:37.97 5:33.57
61 Donald Worrell FR-1 Jamestown 5:11.46 3:59.16 4:38.09 3:17.45
62 Graham Vande Vegte FR-1 Dordt 5:50.24 5:44.64 4:40.19 3:38.55
63 Wyatt Dooley JR-3 Black Hills St. 4:12.37 4:17.98 4:40.41 5:56.12
64 Alex Lerum JR-3 Concordia-Moorhead 5:12.36 4:27.33 4:41.40 5:03.92
65 Jose Lopez FR-1 Morningside 4:43.06 5:00.22 4:45.92 5:00.22
66 Tommy Tracy FR-1 Northwestern (Iowa) 4:44.55 5:21.91 4:47.42 3:35.57
67 Tucker Murtha JR-3 Dakota State 4:27.36 5:04.73 4:47.48 4:10.11
68 Daniel Olson FR-1 SW Minnesota St. 4:46.25 3:45.53 4:49.14 3:51.32
69 Evan Payer   Unattached 4:49.95 6:14.04 4:49.95 3:57.76
70 David Bernhagen SO-2 Northwestern (Iowa) 5:09.38 3:43.93 4:54.64 3:40.98
71 Michael Boyd FR-1 SW Minnesota St. 5:36.97 5:51.74 4:55.58 4:14.20
72 Ryan Russek SR-4 SW Minnesota St. 5:57.75 5:54.34 5:40.71 7:19.52
  Henri Stoeckermann SO-2 Midland DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Merga Gemeda SR-4 South Dakota 3:54.18 3:07.35 3:14.37
2 Will Lohr   UNAT-South Dakota St. 3:54.78 4:58.17 4:20.61
3 Wyatt Baldauf JR-3 Dakota Wesleyan 3:55.14 3:12.82 4:53.93
4 Ben Schmied SR-4 Minnesota State 3:55.27 3:17.63 5:03.50
5 David Ecker SR-4 Sioux Falls 3:56.83 4:44.20 4:41.83
6 Trey Engen SR-4 Dordt 3:57.37 4:13.99 4:16.36
7 Jacob Jensen JR-3 Minot State 3:59.33 3:09.07 4:13.69
8 Aaron Voigt SR-4 Sioux Falls 4:01.25 2:48.88 3:44.37
15 Caleb Sayler SO-2 Dakota Wesleyan 4:05.41 4:32.41 3:21.24
29 Nicholas Merillana SR-4 Minot State 4:17.05 3:25.64 3:23.07
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
9 Nathan Notgrass JR-3 South Dakota St. 3:26.60 4:03.05 3:43.61
10 Owen Hansmann SO-2 South Dakota Mines 3:05.07 4:03.51 5:01.96
11 Dylan Blake SO-2 South Dakota 4:35.49 4:03.79 5:07.18
12 Marshall Loveland   UNAT-North Dakota State 4:50.80 4:04.37 3:44.82
13 Trent Holiday SO-2 Minot State 4:51.39 4:04.86 3:13.44
14 Kyle Nordling FR-1 South Dakota St. 2:51.46 4:04.93 4:22.08
16 Evan Slominski JR-3 Dakota State 4:55.81 4:08.58 4:48.36
18 Zach Hentschel JR-3 South Dakota Mines 4:42.62 4:10.10 4:20.11
21 Regan Bosch   UNAT-North Dakota State 3:08.83 4:11.77 5:07.16
22 Justin Sorensen SR-4 Dakota Wesleyan 3:41.83 4:12.07 3:41.83
34 Noah Rolfe SO-2 Valley City State 4:38.86 4:18.20 4:20.79
37 Curtis Johnson FR-1 Dakota State 3:29.84 4:19.06 4:11.29
  Henri Stoeckermann SO-2 Midland DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
17 Sam May FR-1 Dordt 4:31.51 3:34.22 4:09.09
19 Quentin Dreyer FR-1 Wayne State (Neb.) 5:17.94 4:35.38 4:10.34
20 Beau Brock SO-2 Augustana (S.D.) 4:44.09 4:11.40 4:11.40
23 Richard Marcoux JR-3 Bellevue 3:20.24 5:21.90 4:13.46
24 Justin Quammen SO-2 South Dakota Mines 3:15.35 3:30.57 4:13.69
25 Tanner Olson SR-4 Concordia-Moorhead 4:58.12 3:13.65 4:14.80
26 Tage Hulstein FR-1 Dordt 3:42.47 3:42.47 4:15.71
27 Ethan Kraft SO-2 Sioux Falls 3:17.25 3:45.43 4:16.17
28 Gavin Groshelle FR-1 Concordia-Moorhead 5:31.59 5:16.16 4:17.04
30 Justin Steffensmeier JR-3 Sioux Falls 4:24.78 4:32.49 4:17.06
31 Ryan Schroeder JR-3 Augustana (S.D.) 4:09.49 3:18.05 4:17.20
32 Tyler O'Neil FR-1 South Dakota St. 3:57.15 3:15.91 4:17.77
33 Logan Anderson Sophomore Unattached 5:09.76 5:09.76 4:18.13
36 Casey McMahon SO-2 Minot State 4:49.49 3:55.21 4:18.47
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
35 Collin Kotz JR-3 Bellevue 4:49.41 3:55.15 5:30.76 4:33.91 3:21.56 3:03.47 4:18.40
39 David Martin JR-3 Jamestown 5:38.00 5:06.80 4:22.60 3:33.20 5:09.40 4:12.20 4:20.00
40 Blake Schmiedt FR-1 Dakota State 4:38.39 3:15.13 4:01.96 4:51.39 4:51.39 5:30.42 4:20.17
41 Brayden Tofteland JR-3 SW Minnesota St. 4:31.29 5:15.63 5:33.89 3:46.94 3:07.82 3:20.86 4:20.85
42 Mason Welker JR-3 Morningside 5:06.24 4:21.74 5:14.09 5:16.71 5:03.62 5:14.09 4:21.74
43 Derrek Vander Leest FR-1 Dordt 4:27.12 4:42.83 5:09.02 4:03.55 5:27.35 4:14.03 4:21.88
44 Daniel Nordquist SR-4 Northwestern (Iowa) 3:27.63 5:20.64 3:11.86 5:12.76 5:07.50 3:09.23 4:22.82
47 John Ziemkowski SO-2 SW Minnesota St. 4:04.45 5:32.13 4:04.45 3:13.96 4:33.68 5:10.87 4:25.70
50 Garrett Hanson SR-4 Morningside 3:39.63 5:21.41 4:33.20 4:59.98 4:27.84 4:59.98 4:27.84
53 Nathaniel Bervig SO-2 Dordt 3:22.75 3:22.75 5:32.51 4:49.26 5:10.88 3:20.05 4:30.33
54 Aaron Newton SR-4 Bellevue 3:48.79 3:56.96 5:07.77 4:26.92 5:32.28 3:18.83 4:32.36
58 Edrei Murillo SR-4 Bellevue 3:58.62 5:31.87 3:39.42 4:28.79 5:34.61 5:15.41 4:34.27
61 Donald Worrell FR-1 Jamestown 5:36.49 3:31.35 5:55.96 4:24.19 5:19.81 5:53.18 4:38.09
62 Graham Vande Vegte FR-1 Dordt 5:58.65 5:36.23 4:09.37 5:58.65 5:44.64 5:50.24 4:40.19
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
38 Brandon Mitzel SO-2 Wayne State (Neb.) 4:19.46 4:42.82
45 Tanner Arens SR-4 Morningside 4:23.54 3:28.20
46 RC Hicks FR-1 Morningside 4:25.56 4:54.78
48 Parker Halder FR-1 Morningside 4:25.93 5:24.44
49 Diego Jaimes SR-4 Sioux Falls 4:26.79 4:42.80
51 Yohannes Kassa FR-1 Dakota State 4:29.04 4:47.88
52 Ashton Schnaser SO-2 Sioux Falls 4:29.29 3:56.98
55 Hadyn Piskorski FR-1 Buena Vista 4:32.73 3:43.64
56 Reese Henrie FR-1 Dakota State 4:33.15 4:27.69
57 Ian Beyer FR-1 Dakota State 4:33.54 4:08.93
59 Andrew Huber JR-3 Waldorf 4:36.44 3:13.51
60 Brayden Mahlum FR-1 Buena Vista 4:37.97 4:26.86
63 Wyatt Dooley JR-3 Black Hills St. 4:40.41 3:47.14
64 Alex Lerum JR-3 Concordia-Moorhead 4:41.40 3:50.75
65 Jose Lopez FR-1 Morningside 4:45.92 5:17.38
66 Tommy Tracy FR-1 Northwestern (Iowa) 4:47.42 4:12.93
67 Tucker Murtha JR-3 Dakota State 4:47.48 4:35.98
68 Daniel Olson FR-1 SW Minnesota St. 4:49.14 5:41.19
69 Evan Payer   Unattached 4:49.95 4:35.46
70 David Bernhagen SO-2 Northwestern (Iowa) 4:54.64 4:07.50
71 Michael Boyd FR-1 SW Minnesota St. 4:55.58 3:26.91
72 Ryan Russek SR-4 SW Minnesota St. 5:40.71 6:14.79