April 7, 2023
|
U. of St. Thomas - St. Paul, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov NCCAA

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Daniel VanAcker RS/Una Unattached 4:31.95 3:54.44 4:38.99
2 Griffin Ward RS/Una Unattached 3:28.98 3:54.81 4:01.86
3 Lloyd Young SO-2 St. John's (Minn.) 4:39.63 3:54.98 3:29.14
4 Shane Greipentrog RS/Una Unattached 3:25.19 3:55.85 3:39.34
5 Tanner Klumph RS/Una Unattached 4:10.78 3:56.58 4:41.53
6 Jon Roux FR-1 St. Thomas (Minn.) 3:33.23 3:56.92 3:02.43
7 Carter Grove SO-2 St. John's (Minn.) 3:47.99 3:57.49 4:47.37
8 Charles Caven SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:30.77 3:57.51 3:50.39
9 Mohammed Bati FR-1 Augsburg 4:29.79 3:58.75 4:25.02
10 Tor Olsson SO-2 Macalester 4:37.35 3:59.09 3:56.70
11 Dillon Diekmann JR-3 St. John's (Minn.) 4:13.62 3:59.26 4:13.62
12 Owen Lindseth RS/Una Unattached 4:33.16 3:59.61 3:57.22
13 Julian Munoz JR-3 St. Olaf 5:07.45 4:00.19 3:14.56
14 Sean McNiesh FR-1 St. Thomas (Minn.) 3:53.12 4:00.33 2:57.85
15 Olaf Coffey SO-2 St. Olaf 4:53.22 4:00.34 3:14.68
16 Kevin Turlington FR-1 St. Olaf 4:42.13 4:01.13 5:01.42
17 Ben Crotteau SO-2 Macalester 3:47.15 4:01.64 4:01.64
18 Nathan Neu SO-2 St. Scholastica 3:18.00 4:04.44 2:58.45
19 Getinat Asfaw JR-3 Augsburg 3:23.86 4:05.61 5:02.10
20 Eli Doran FR-1 St. Olaf 4:05.68 4:05.68 4:00.77
21 Logan Munson FR-1 Wis.-River Falls 3:17.16 4:06.45 4:53.28
22 Sean Hartney SO-2 St. Olaf 3:07.37 4:06.54 3:09.84
23 Mikey Kvaal JR-3 Minnesota-Duluth 4:15.02 4:07.59 4:47.21
24 Finn McCormick RS/Una Unattached 3:38.46 4:08.24 5:05.34
25 Nick Ihrke SO-2 Macalester 5:23.00 4:08.46 3:56.04
26 Jackson Marsh SO-2 St. Olaf 4:03.73 4:08.70 4:31.09
27 Rory Shackelford JR-3 Minnesota-Morris 3:37.03 4:09.46 5:11.83
28 Andrew Skemp SO-2 St. Olaf 4:29.54 4:09.57 5:21.95
29 Luke Peterson SO-2 Bethel (Minn.) 4:52.64 4:10.12 5:10.15
30 Daniel Kloeppner SO-2 St. John's (Minn.) 4:35.84 4:10.76 4:08.26
31 Cullen Moore FR-1 St. Olaf 5:04.80 4:11.90 4:09.39
32 Sakariya Hussien SR-4 Augsburg 3:31.64 4:11.95 4:11.95
33 Matthew Krummel SO-2 Concordia-St. Paul 3:44.53 4:12.28 4:52.65
34 Tyler Edwards FR-1 Macalester 3:57.50 4:12.66 3:47.40
35 Brock Lawhead JR-3 St. Olaf 4:35.70 4:12.93 4:20.52
36 Alex Fendig JR-3 Macalester 4:30.71 4:13.00 3:42.64
37 Clark Nelson SO-2 Bethel (Minn.) 3:48.46 4:13.84 4:49.38
38 Ethan Blischke FR-1 Concordia-St. Paul 3:05.31 4:13.85 3:56.08
39 Owen Chamberlin FR-1 St. Olaf 3:07.89 4:13.90 3:53.59
40 Kevin Montresor JR-3 St. Olaf 4:34.29 4:13.97 3:13.02
41 Tad Stewart SO-2 Bethel (Minn.) 3:41.32 4:14.39 4:14.39
42 Gael Manzur Strandlund FR-1 St. Olaf 3:06.31 4:15.22 4:50.95
43 Parker Max FR-1 St. Olaf 4:10.58 4:15.69 4:56.60
44 Nathaniel Brandt FR-1 Minnesota-Duluth 4:41.86 4:16.23 3:32.67
45 Zack Anderson FR-1 Minnesota-Duluth 5:14.52 4:17.80 3:39.13
46 Aidan Appel SO-2 Macalester 3:00.94 4:18.48 4:41.75
47 Mateo Useche JR-3 Macalester 3:02.20 4:20.28 4:20.28
48 Gregory Peterson JR-3 Minnesota-Morris 4:51.71 4:20.45 4:54.31
49 Chase Matuszak FR-1 Wis.-River Falls 5:01.19 4:21.90 3:47.86
50 Joel Knopp SR-4 Minnesota-Morris 5:21.91 4:23.86 5:37.74
51 Reese Anderson FR-1 Carleton 5:24.98 4:24.21 3:55.15
52 Peter Rachlin SR-4 Macalester 4:41.01 4:25.10 4:06.55
53 Austin Otier SO-2 Bethel (Minn.) 3:34.90 4:25.30 4:38.57
54 Sam Laurel FR-1 St. Olaf 3:07.12 4:27.31 4:05.93
55 Henry Nelson FR-1 Augsburg 3:31.65 4:27.90 4:03.79
56 Habetamu Abide FR-1 Bethel (Minn.) 5:29.63 4:27.99 3:47.80
57 Bereket Wondimu JR-3 Augsburg 4:23.26 4:28.63 3:45.65
58 Eric Ottosen FR-1 Wis.-River Falls 5:24.77 4:32.91 4:05.62
59 Jeffrey Kayfes FR-1 St. Scholastica 4:39.86 4:34.37 5:07.30
60 Joseph Kubly FR-1 Augsburg 3:59.08 4:34.80 5:40.76
61 Grayson Harris SO-2 Augsburg 5:02.33 4:37.36 5:30.06
62 Leif Rozycki FR-1 Wis.-River Falls 4:17.59 4:39.99 3:49.60
63 Micah Smith JR-3 Bethel (Minn.) 4:57.25 4:40.42 5:53.33
64 David Price SO-2 Bethel (Minn.) 6:06.57 4:44.16 4:27.11
65 Michael Herr-Zielke SO-2 North Central (Minn.) 5:40.87 4:46.44 3:37.70
66 Evan Dallas FR-1 Bethel (Minn.) 5:36.15 4:47.30 4:35.81
67 Kedran St. George FR-1 Bethel (Minn.) 3:57.63 5:00.79 5:54.94
68 Ian Mortensen SO-2 Carleton 5:40.11 5:06.40 4:54.15
69 Ryan Azeltine FR-1 North Central (Minn.) 5:58.48 5:09.03 6:17.02
70 Trevor Wellman SO-2 Bethel (Minn.) 4:14.10 5:09.87 5:43.96
71 Gael Ramirez SO-2 Bethel (Minn.) 4:55.77 5:14.64 6:36.45
72 Max Rekala-Jasper FR-1 Wis.-River Falls 5:01.03 5:20.24 4:48.22
73 Aaron Elseth FR-1 Bethel (Minn.) 6:12.69 5:26.92 7:01.73
74 Abe Schegel JR-3 Bethel (Minn.) 6:55.02 5:29.38 6:58.32
75 Brandon Kallstrom SO-2 Bethel (Minn.) 6:53.44 5:36.13 6:23.19
  Lars DeWall JR-3 St. Scholastica DNS DNS DNS
  Reece McKee SO-2 Macalester DNS DNS DNS
  Tony Weeks SO-2 St. Thomas (Minn.) DNS DNS DNS
  Daniel Zoltek   Unattached DNS DNS DNS
  Henrik Gilbertson   Unattached DNS DNS DNS
  Julian Manley   Unattached DNS DNS DNS
  Penn Sagedahl JR-3 St. Olaf DNS DNS DNS
  Magnus Korstad FR-1 Wis.-River Falls DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Daniel VanAcker RS/Una Unattached 4:57.74 3:54.44 2:53.49
2 Griffin Ward RS/Una Unattached 3:50.12 3:54.81 3:05.50
3 Lloyd Young SO-2 St. John's (Minn.) 3:05.64 3:54.98 2:53.89
4 Shane Greipentrog RS/Una Unattached 4:47.74 3:55.85 3:46.42
5 Tanner Klumph RS/Una Unattached 3:09.27 3:56.58 3:04.54
6 Jon Roux FR-1 St. Thomas (Minn.) 3:42.71 3:56.92 3:56.92
7 Carter Grove SO-2 St. John's (Minn.) 4:30.74 3:57.49 2:46.25
8 Charles Caven SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:42.64 3:57.51 3:31.39
11 Dillon Diekmann JR-3 St. John's (Minn.) 4:42.33 3:59.26 4:23.19
12 Owen Lindseth RS/Una Unattached 3:52.43 3:59.61 4:42.74
15 Olaf Coffey SO-2 St. Olaf 3:14.68 4:00.34 5:10.04
24 Finn McCormick RS/Una Unattached 3:08.67 4:08.24 4:05.76
  Julian Manley   Unattached DNS DNS DNS
  Lars DeWall JR-3 St. Scholastica DNS DNS DNS
  Tony Weeks SO-2 St. Thomas (Minn.) DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
9 Mohammed Bati FR-1 Augsburg 3:58.75 5:07.99 4:22.63 2:54.29 4:46.50
10 Tor Olsson SO-2 Macalester 3:59.09 4:03.88 2:56.93 4:54.08 2:59.32
13 Julian Munoz JR-3 St. Olaf 4:00.19 3:26.57 3:02.55 3:38.58 4:31.42
14 Sean McNiesh FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:00.33 2:53.04 4:46.00 4:58.01 4:46.00
16 Kevin Turlington FR-1 St. Olaf 4:01.13 3:00.85 3:51.49 4:51.77 4:54.18
17 Ben Crotteau SO-2 Macalester 4:01.64 3:03.65 4:25.81 2:53.98 4:04.06
18 Nathan Neu SO-2 St. Scholastica 4:04.44 3:30.22 4:58.22 5:17.78 3:54.67
19 Getinat Asfaw JR-3 Augsburg 4:05.61 3:23.86 4:52.28 3:58.25 3:31.23
20 Eli Doran FR-1 St. Olaf 4:05.68 3:33.75 3:16.55 2:51.98 4:00.77
21 Logan Munson FR-1 Wis.-River Falls 4:06.45 2:57.45 3:17.16 3:54.13 3:59.06
23 Mikey Kvaal JR-3 Minnesota-Duluth 4:07.59 4:37.30 4:42.26 4:24.93 4:22.45
26 Jackson Marsh SO-2 St. Olaf 4:08.70 3:21.45 4:46.01 3:06.53 3:56.27
28 Andrew Skemp SO-2 St. Olaf 4:09.57 5:04.48 5:21.95 3:02.19 3:59.59
32 Sakariya Hussien SR-4 Augsburg 4:11.95 3:59.36 3:41.72 3:11.49 4:49.75
  Reece McKee SO-2 Macalester DNS DNS DNS DNS DNS
  Daniel Zoltek   Unattached DNS DNS DNS DNS DNS
  Henrik Gilbertson   Unattached DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
22 Sean Hartney SO-2 St. Olaf 3:59.15 4:06.54 4:06.54
25 Nick Ihrke SO-2 Macalester 4:55.67 4:08.46 3:48.59
27 Rory Shackelford JR-3 Minnesota-Morris 3:42.02 4:09.46 4:54.37
29 Luke Peterson SO-2 Bethel (Minn.) 3:42.61 4:10.12 4:35.14
30 Daniel Kloeppner SO-2 St. John's (Minn.) 3:45.69 4:10.76 3:20.61
31 Cullen Moore FR-1 St. Olaf 3:56.79 4:11.90 3:16.49
34 Tyler Edwards FR-1 Macalester 4:58.14 4:12.66 4:10.14
35 Brock Lawhead JR-3 St. Olaf 3:29.94 4:12.93 3:09.70
36 Alex Fendig JR-3 Macalester 4:35.77 4:13.00 3:04.69
40 Kevin Montresor JR-3 St. Olaf 3:18.10 4:13.97 4:57.15
43 Parker Max FR-1 St. Olaf 4:59.16 4:15.69 3:34.78
46 Aidan Appel SO-2 Macalester 3:50.05 4:18.48 4:05.56
48 Gregory Peterson JR-3 Minnesota-Morris 3:51.80 4:20.45 4:28.27
49 Chase Matuszak FR-1 Wis.-River Falls 4:08.81 4:21.90 4:16.67
57 Bereket Wondimu JR-3 Augsburg 4:01.77 4:28.63 3:37.59
58 Eric Ottosen FR-1 Wis.-River Falls 4:43.83 4:32.91 3:16.50
  Penn Sagedahl JR-3 St. Olaf DNS DNS DNS
  Magnus Korstad FR-1 Wis.-River Falls DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
33 Matthew Krummel SO-2 Concordia-St. Paul 3:34.44 3:39.49 5:15.35 4:12.28 4:17.33
37 Clark Nelson SO-2 Bethel (Minn.) 4:11.31 3:23.08 3:58.61 4:13.84 2:57.69
39 Owen Chamberlin FR-1 St. Olaf 5:19.92 5:07.22 4:18.98 4:13.90 3:35.82
41 Tad Stewart SO-2 Bethel (Minn.) 4:09.31 5:15.45 5:12.90 4:14.39 4:55.10
42 Gael Manzur Strandlund FR-1 St. Olaf 4:10.12 5:13.92 5:06.27 4:15.22 4:33.09
44 Nathaniel Brandt FR-1 Minnesota-Duluth 3:37.80 3:24.99 4:41.86 4:16.23 4:31.61
45 Zack Anderson FR-1 Minnesota-Duluth 4:28.12 3:08.20 3:57.18 4:17.80 5:04.21
47 Mateo Useche JR-3 Macalester 3:17.82 3:28.23 5:35.77 4:20.28 4:33.30
50 Joel Knopp SR-4 Minnesota-Morris 4:21.23 4:37.06 5:14.00 4:23.86 5:35.11
52 Peter Rachlin SR-4 Macalester 4:56.92 4:25.10 5:15.47 4:25.10 4:51.61
53 Austin Otier SO-2 Bethel (Minn.) 4:12.04 3:48.16 4:14.69 4:25.30 3:42.86
54 Sam Laurel FR-1 St. Olaf 3:57.91 5:04.74 5:26.12 4:27.31 5:02.06
55 Henry Nelson FR-1 Augsburg 4:03.79 3:50.40 3:55.76 4:27.90 4:49.34
60 Joseph Kubly FR-1 Augsburg 4:37.55 3:26.10 4:54.04 4:34.80 5:51.75
61 Grayson Harris SO-2 Augsburg 5:13.42 3:36.34 3:50.21 4:37.36 4:17.95
62 Leif Rozycki FR-1 Wis.-River Falls 3:27.20 4:51.19 4:12.00 4:39.99 3:38.40
63 Micah Smith JR-3 Bethel (Minn.) 3:52.75 3:38.73 5:28.10 4:40.42 3:19.10
64 David Price SO-2 Bethel (Minn.) 5:06.90 4:07.22 4:29.96 4:44.16 3:27.44
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
38 Ethan Blischke FR-1 Concordia-St. Paul 4:13.85
51 Reese Anderson FR-1 Carleton 4:24.21
56 Habetamu Abide FR-1 Bethel (Minn.) 4:27.99
59 Jeffrey Kayfes FR-1 St. Scholastica 4:34.37
65 Michael Herr-Zielke SO-2 North Central (Minn.) 4:46.44
66 Evan Dallas FR-1 Bethel (Minn.) 4:47.30
67 Kedran St. George FR-1 Bethel (Minn.) 5:00.79
68 Ian Mortensen SO-2 Carleton 5:06.40
69 Ryan Azeltine FR-1 North Central (Minn.) 5:09.03
70 Trevor Wellman SO-2 Bethel (Minn.) 5:09.87
71 Gael Ramirez SO-2 Bethel (Minn.) 5:14.64
72 Max Rekala-Jasper FR-1 Wis.-River Falls 5:20.24
73 Aaron Elseth FR-1 Bethel (Minn.) 5:26.92
74 Abe Schegel JR-3 Bethel (Minn.) 5:29.38
75 Brandon Kallstrom SO-2 Bethel (Minn.) 5:36.13