April 7, 2023
|
U. of St. Thomas - St. Paul, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov NCCAA

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Fiona Smith JR-3 St. Benedict 3:45.71 4:31.94
2 Zoie Dundon RS/Una Unattached 5:21.93 4:35.15
3 Christine Albrecht JR-3 St. Olaf 3:49.98 4:40.46
4 Francine Seidel JR-3 Minnesota-Duluth 5:53.76 4:40.76
5 Mary Blanchard SO-2 Carleton 5:41.04 4:41.85
6 Annessa Ihde SO-2 Bethel (Minn.) 3:45.55 4:41.93
7 Sofia Carlson SO-2 St. Olaf 5:28.04 4:47.75
8 Haleigh Reindl SR-4 Minnesota-Duluth 5:11.25 4:48.19
9 Ella Landis FR-1 St. Olaf 5:10.18 4:49.88
10 Alison Bode SO-2 St. Olaf 5:13.10 4:49.90
11 Anna Lien RS/Una Unattached 6:02.88 4:50.30
12 Carley Kremer SO-2 Minnesota 5:21.68 4:52.43
13 Josie Bond SO-2 Minnesota-Duluth 5:57.00 4:52.62
14 Grace Moeller FR-1 St. Olaf 5:25.70 4:53.42
15 Sky Theodosopolous FR-1 Macalester 5:37.56 4:53.53
16 Sophie Abernethy SO-2 St. Olaf 5:51.09 4:55.03
17 Keiley Maahs JR-3 St. Benedict 4:36.30 4:57.09
18 Alix Gifford FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:18.14 4:57.32
19 Josie Harms SO-2 Bethel (Minn.) 4:51.55 4:57.50
20 Bella Call JR-3 St. Olaf 5:53.54 4:59.61
21 Rhynn Paulsen FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:45.85 5:00.89
22 Emily Rather SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:33.84 5:00.92
23 Eve Anderson SO-2 Minnesota-Duluth 6:08.30 5:01.88
24 Cailyn Kuechle FR-1 Wis.-River Falls 3:59.98 5:03.77
25 Molly Kate McCloskey FR-1 St. Olaf 5:01.60 5:04.64
26 Kira Almsberger FR-1 Minnesota-Duluth 6:34.05 5:05.46
27 Annie Kiolbasa JR-3 St. Benedict 3:52.54 5:05.97
28 Bridget Tetmeyer JR-3 St. Benedict 4:48.58 5:07.00
29 Carol Miller JR-3 Bemidji State 4:05.99 5:07.48
30 Morgan Dieschbourg SO-2 Carleton 5:44.80 5:07.85
31 Mary Kenney FR-1 St. Benedict 5:41.88 5:08.00
32 Esther Nelson SO-2 Bethel (Minn.) 4:01.33 5:09.39
33 Miranda Kerndt SO-2 St. Thomas (Minn.) 6:02.62 5:09.93
34 Kate Ulrich SO-2 Carleton 4:11.22 5:10.14
35 Brooklyn Conrad FR-1 Augsburg 5:54.82 5:14.00
36 Karley Thurston JR-3 Macalester 5:58.28 5:14.28
37 Ella Krumm SO-2 Macalester 4:15.36 5:15.26
38 Jaidyn McAlpine FR-1 Wis.-River Falls 4:59.81 5:15.59
39 Sylvia Coyle SO-2 Macalester 6:15.70 5:15.71
40 Anna Hay FR-1 Bethel (Minn.) 4:49.60 5:18.24
41 Katie McConkey SO-2 Minnesota-Duluth 5:34.93 5:18.98
42 Ava Craven SO-2 St. Olaf 5:15.92 5:19.11
43 Margo Lewis SO-2 Carleton 5:41.93 5:19.56
44 Tessa McMahon FR-1 Minnesota-Duluth 6:23.72 5:19.76
45 Annie Jay SO-2 Carleton 3:44.35 5:20.50
46 Hannah Burns SR-4 St. Thomas (Minn.) 5:31.66 5:22.00
47 Eva Creighton FR-1 St. Benedict 4:24.31 5:22.32
48 Jenna Terrio JR-3 St. Scholastica 6:49.64 5:25.11
49 Alexandra Bragg SR-4 Minnesota-Duluth 5:54.46 5:25.19
50 Anna Sajdak SO-2 Concordia-St. Paul 4:36.85 5:25.70
51 Sammy Braunlich FR-1 Wis.-River Falls 4:11.04 5:26.02
52 Victoria Dybwad FR-1 St. Scholastica 6:54.91 5:26.70
53 Megan Perkins SR-4 St. Catherine (Minn.) 5:19.67 5:29.55
54 Lydia Gessner SO-2 Bethel (Minn.) 6:39.68 5:30.31
55 Ella Viscontie FR-1 Carleton 5:44.05 5:30.81
56 Olivia Cole FR-1 Concordia-St. Paul 4:38.33 5:31.34
57 Rachel Olinger FR-1 St. Benedict 5:20.78 5:34.14
58 Ellesa St. George SO-2 Bethel (Minn.) 4:52.43 5:36.12
59 Cate Gleason SO-2 St. Olaf 5:36.37 5:36.37
60 Lily Hatrick FR-1 Macalester 7:06.46 5:38.46
61 Grace Morningstar SO-2 Bethel (Minn.) 7:14.58 5:44.90
62 Abby Rowekamp SO-2 St. Olaf 4:34.31 5:51.68
63 Emma Gudahl FR-1 Wis.-River Falls 4:20.83 6:02.26
64 Isabel Kraabel FR-1 St. Benedict 6:35.34 6:06.05
65 Kayley Hyland SO-2 North Central (Minn.) 6:06.05 6:09.74
66 Sarah Rey SO-2 Bethel (Minn.) 6:04.61 6:19.80
67 Annabel Lantz SO-2 Augsburg 6:44.82 6:29.25
  Erin Reidy RS/Una Unattached DNS DNS
  Maggie McCarthy FR-1 Bemidji State DNS DNS
  Gracie Gerber JR-3 St. Thomas (Minn.) DNS DNS
  Ellie Ruszczyk FR-1 St. Olaf DNS DNS
  Nadia Vaughn FR-1 Bemidji State DNS DNS
  Callie Ressler FR-1 Bemidji State DNS DNS
  Morgan Brandt SR-4 St. Catherine (Minn.) DNS DNS
  Elizabeth VanLoon FR-1 Minnesota-Duluth DNS DNS
  Erin Franke SR-4 Macalester DNS DNS
  Jesse Colnes SR-4 Macalester DNS DNS
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Fiona Smith JR-3 St. Benedict 5:50.81 4:31.94 5:53.53 3:13.08 3:18.52 3:32.12 5:01.86
2 Zoie Dundon RS/Una Unattached 5:52.20 4:35.15 5:54.95 4:35.15 3:12.61 5:08.17 3:51.13
3 Christine Albrecht JR-3 St. Olaf 3:55.59 4:40.46 3:19.13 5:56.19 4:06.81 3:27.54 4:29.25
4 Francine Seidel JR-3 Minnesota-Duluth 3:27.77 4:40.76 4:18.30 3:33.38 4:46.38 4:07.07 5:17.26
5 Mary Blanchard SO-2 Carleton 5:18.49 4:41.85 5:15.68 4:13.67 5:01.58 5:49.50 5:38.22
6 Annessa Ihde SO-2 Bethel (Minn.) 5:12.95 4:41.93 3:20.17 5:38.32 5:41.14 5:46.78 4:58.85
7 Sofia Carlson SO-2 St. Olaf 4:53.51 4:47.75 5:19.41 3:38.69 5:56.81 3:21.43 5:28.04
8 Haleigh Reindl SR-4 Minnesota-Duluth 3:47.67 4:48.19 3:36.15 5:57.36 3:56.32 5:17.01 6:06.01
10 Alison Bode SO-2 St. Olaf 4:55.70 4:49.90 5:50.78 3:28.73 6:05.28 5:10.20 5:01.50
11 Anna Lien RS/Una Unattached 4:12.57 4:50.30 5:45.46 5:45.46 5:54.17 4:21.27 3:55.15
12 Carley Kremer SO-2 Minnesota 3:33.48 4:52.43 4:31.96 3:36.40 4:05.65 3:36.40 4:08.57
14 Grace Moeller FR-1 St. Olaf 4:50.49 4:53.42 4:56.36 4:44.62 5:13.96 5:37.44 5:40.37
15 Sky Theodosopolous FR-1 Macalester 3:31.35 4:53.53 4:24.18 4:47.66 4:09.50 5:17.02 5:19.95
16 Sophie Abernethy SO-2 St. Olaf 3:29.48 4:55.03 4:10.78 5:59.94 5:59.94 4:25.53 5:54.04
  Erin Reidy RS/Una Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
9 Ella Landis FR-1 St. Olaf 5:24.67 4:49.88 4:32.49 6:05.25
13 Josie Bond SO-2 Minnesota-Duluth 3:54.10 4:52.62 4:35.07 4:40.92
17 Keiley Maahs JR-3 St. Benedict 4:33.33 4:57.09 4:48.18 5:00.06
18 Alix Gifford FR-1 St. Thomas (Minn.) 3:51.91 4:57.32 6:08.68 5:00.30
19 Josie Harms SO-2 Bethel (Minn.) 3:55.03 4:57.50 6:11.88 4:39.65
20 Bella Call JR-3 St. Olaf 3:35.72 4:59.61 3:53.70 5:56.54
21 Rhynn Paulsen FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:33.99 5:00.89 6:04.08 5:06.91
22 Emily Rather SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:58.10 5:00.92 4:45.88 3:45.69
23 Eve Anderson SO-2 Minnesota-Duluth 3:34.34 5:01.88 4:22.64 5:07.92
27 Annie Kiolbasa JR-3 St. Benedict 4:01.72 5:05.97 6:25.53 3:37.24
28 Bridget Tetmeyer JR-3 St. Benedict 4:45.51 5:07.00 4:45.51 6:02.26
31 Mary Kenney FR-1 St. Benedict 4:46.44 5:08.00 5:48.04 5:41.88
34 Kate Ulrich SO-2 Carleton 3:43.30 5:10.14 4:51.54 4:20.52
46 Hannah Burns SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:24.04 5:22.00 6:13.52 3:51.84
  Elizabeth VanLoon FR-1 Minnesota-Duluth DNS DNS DNS DNS
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
24 Cailyn Kuechle FR-1 Wis.-River Falls 6:13.64 6:28.83 5:22.00 3:50.87 6:13.64 5:25.04 5:03.77
25 Molly Kate McCloskey FR-1 St. Olaf 4:58.55 4:55.50 3:36.30 6:29.94 6:05.57 4:15.90 5:04.64
26 Kira Almsberger FR-1 Minnesota-Duluth 6:18.77 4:53.25 5:36.01 6:21.83 4:50.19 5:45.17 5:05.46
29 Carol Miller JR-3 Bemidji State 5:32.08 3:50.61 5:59.76 5:50.53 4:36.74 6:36.65 5:07.48
30 Morgan Dieschbourg SO-2 Carleton 4:18.60 3:38.58 4:21.68 6:03.27 6:21.74 5:26.33 5:07.85
32 Esther Nelson SO-2 Bethel (Minn.) 3:52.05 4:53.92 4:50.83 4:53.92 5:34.15 4:13.70 5:09.39
33 Miranda Kerndt SO-2 St. Thomas (Minn.) 3:58.65 6:27.42 5:40.93 3:46.25 4:32.74 5:28.53 5:09.93
38 Jaidyn McAlpine FR-1 Wis.-River Falls 3:53.54 5:56.62 5:02.97 4:28.26 4:12.48 3:47.23 5:15.59
43 Margo Lewis SO-2 Carleton 4:41.22 5:51.52 5:03.59 4:38.02 6:45.85 4:06.07 5:19.56
45 Annie Jay SO-2 Carleton 4:51.66 6:21.40 6:08.58 6:34.22 4:16.40 6:27.81 5:20.50
48 Jenna Terrio JR-3 St. Scholastica 3:47.58 4:55.85 4:55.85 3:47.58 6:59.40 5:05.61 5:25.11
51 Sammy Braunlich FR-1 Wis.-River Falls 4:40.38 4:24.08 6:44.27 5:19.50 4:07.78 4:53.42 5:26.02
52 Victoria Dybwad FR-1 St. Scholastica 6:35.31 4:31.17 4:18.10 5:56.11 5:39.77 6:22.24 5:26.70
54 Lydia Gessner SO-2 Bethel (Minn.) 5:07.19 4:30.86 4:17.65 4:14.34 6:19.86 4:40.77 5:30.31
  Gracie Gerber JR-3 St. Thomas (Minn.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Maggie McCarthy FR-1 Bemidji State DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
35 Brooklyn Conrad FR-1 Augsburg 4:30.04 5:14.00 5:42.26
36 Karley Thurston JR-3 Macalester 4:05.14 5:14.28 4:20.86
37 Ella Krumm SO-2 Macalester 5:18.42 5:15.26 6:27.77
39 Sylvia Coyle SO-2 Macalester 4:53.61 5:15.71 5:06.24
40 Anna Hay FR-1 Bethel (Minn.) 5:21.43 5:18.24 4:33.69
41 Katie McConkey SO-2 Minnesota-Duluth 4:47.09 5:18.98 3:49.67
42 Ava Craven SO-2 St. Olaf 6:22.94 5:19.11 4:24.87
44 Tessa McMahon FR-1 Minnesota-Duluth 4:25.40 5:19.76 3:50.23
53 Megan Perkins SR-4 St. Catherine (Minn.) 4:03.87 5:29.55 6:25.58
59 Cate Gleason SO-2 St. Olaf 5:43.10 5:36.37 5:36.37
61 Grace Morningstar SO-2 Bethel (Minn.) 6:02.15 5:44.90 4:42.82
62 Abby Rowekamp SO-2 St. Olaf 4:16.73 5:51.68 7:26.64
  Nadia Vaughn FR-1 Bemidji State DNS DNS DNS
  Callie Ressler FR-1 Bemidji State DNS DNS DNS
  Erin Franke SR-4 Macalester DNS DNS DNS
  Jesse Colnes SR-4 Macalester DNS DNS DNS
Women's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
47 Eva Creighton FR-1 St. Benedict 5:25.55 6:39.68 6:23.56 3:55.30 4:17.86 5:22.32 6:49.35
49 Alexandra Bragg SR-4 Minnesota-Duluth 6:26.98 6:26.98 5:05.68 4:36.42 4:07.15 5:25.19 6:43.24
50 Anna Sajdak SO-2 Concordia-St. Paul 4:59.65 7:03.41 7:00.16 5:22.45 5:55.02 5:25.70 6:24.33
55 Ella Viscontie FR-1 Carleton 5:44.05 4:01.50 6:23.74 7:06.75 4:08.11 5:30.81 7:06.75
56 Olivia Cole FR-1 Concordia-St. Paul 4:08.51 4:21.76 4:44.96 5:54.54 5:44.60 5:31.34 3:58.57
57 Rachel Olinger FR-1 St. Benedict 5:17.44 6:07.56 5:34.14 4:23.97 5:17.44 5:34.14 6:17.58
58 Ellesa St. George SO-2 Bethel (Minn.) 4:22.18 6:53.43 6:03.01 6:16.46 6:56.79 5:36.12 6:53.43
60 Lily Hatrick FR-1 Macalester 4:24.00 6:49.54 7:20.00 6:52.93 5:18.16 5:38.46 5:52.00
63 Emma Gudahl FR-1 Wis.-River Falls 5:36.91 5:36.91 5:07.93 5:22.42 6:45.74 6:02.26 5:55.02
64 Isabel Kraabel FR-1 St. Benedict 7:15.60 7:55.87 5:58.73 7:00.96 5:18.47 6:06.05 5:14.81
65 Kayley Hyland SO-2 North Central (Minn.) 5:43.86 6:35.63 6:17.14 4:44.70 4:59.49 6:09.74 7:08.90
66 Sarah Rey SO-2 Bethel (Minn.) 5:38.03 6:04.61 4:25.86 4:25.86 4:33.46 6:19.80 5:57.02
67 Annabel Lantz SO-2 Augsburg 6:48.72 8:02.67 8:02.67 6:05.90 5:26.97 6:29.25 6:40.93
  Morgan Brandt SR-4 St. Catherine (Minn.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Ellie Ruszczyk FR-1 St. Olaf DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS