April 7, 2023
|
UW-La Crosse - La Crosse, WI

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Wyatt Schmidt JR-3 Wartburg 2:17.73 1:51.97 1:59.81 10
2 Grant Magnuson SO-2 Wis.-Stout 2:08.25 1:53.49 1:22.85 8
3 Cael Schoemann FR-1 Wis.-La Crosse 1:21.92 1:53.77 2:24.49 6
4 Ryan Potter JR-3 Wis.-Oshkosh 1:57.33 1:53.91 2:13.28 5
5 Michael Madoch JR-3 Wis.-La Crosse 1:28.96 1:54.04 2:16.85 4
6 Silas Green FR-1 Wis.-Stout 1:25.38 1:56.95 1:42.92 3
7 Joshua Wehrman SO-2 Wis.-Stout 2:30.88 1:56.96 2:08.66 2
8 Aiden Housman SO-2 Wartburg 2:11.70 1:57.59 2:10.53 1
9 Nick Vey SO-2 Wis.-Oshkosh 1:49.99 1:58.26 2:30.19 -
10 Kory Wiegert SO-2 Wis.-Stout 2:20.97 1:58.46 2:32.82 -
11 Joe Hasken SO-2 Wartburg 2:10.03 1:59.29 1:41.40 -
12 Carter Cruise SO-2 Wartburg 1:52.48 1:59.66 1:34.54 -
13 Andrew Rathkamp SR-4 Wis.-Oshkosh 2:29.28 2:00.38 2:22.05 -
14 Seth Bailey FR-1 Wartburg 2:19.66 2:01.44 1:42.01 -
15 Cody Witthun SO-2 Wis.-Oshkosh 1:31.60 2:02.13 2:30.22 -
16 Samuel Schaefer FR-1 Wartburg 2:21.47 2:03.01 2:05.47 -
17 Jacob VanderWilt SO-2 Wartburg 2:03.50 2:03.50 1:43.74 -
18 Arthur Meyers FR-1 Wartburg 2:20.34 2:04.19 2:11.65 -
19 Brendan Rader FR-1 Wartburg 2:06.71 2:04.22 2:04.22 -
20 Tyler Schermerhorn FR-1 Wartburg 1:57.24 2:06.06 1:33.29 -
21 Zach Osmanski FR-1 Wis.-Oshkosh 2:03.61 2:06.13 2:12.44 -
22 Jacob Oyen Sophomore Unattached 1:58.38 2:08.67 2:13.82 -
23 Rishi Gulati Senior Minnesota Running Club 2:38.88 2:09.17 1:45.92 -
24 Charlie Maier FR-1 Wis.-Stout 2:43.38 2:09.66 2:48.56 -
25 Conner Sattler FR-1 Wartburg 2:47.50 2:10.86 2:29.18 -
26 Nathan Rapp Freshman Minnesota Running Club 2:12.78 2:11.46 2:32.50 -
27 Bert Cortez SO-2 Wartburg 2:23.88 2:13.22 2:02.57 -
28 Brice Rhodes SO-2 Wartburg 2:53.52 2:19.93 2:50.72 -
  Tyler Kisting Senior Unattached DNF DNF DNF -
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Wyatt Schmidt JR-3 Wartburg 1:51.97 10
2 Grant Magnuson SO-2 Wis.-Stout 1:53.49 8
3 Cael Schoemann FR-1 Wis.-La Crosse 1:53.77 6
4 Ryan Potter JR-3 Wis.-Oshkosh 1:53.91 5
5 Michael Madoch JR-3 Wis.-La Crosse 1:54.04 4
12 Carter Cruise SO-2 Wartburg 1:59.66 -
  Tyler Kisting Senior Unattached DNF -
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
6 Silas Green FR-1 Wis.-Stout 1:42.92 1:56.95 3
7 Joshua Wehrman SO-2 Wis.-Stout 1:49.95 1:56.96 2
8 Aiden Housman SO-2 Wartburg 1:35.25 1:57.59 1
9 Nick Vey SO-2 Wis.-Oshkosh 2:12.46 1:58.26 -
10 Kory Wiegert SO-2 Wis.-Stout 2:23.34 1:58.46 -
11 Joe Hasken SO-2 Wartburg 2:29.12 1:59.29 -
13 Andrew Rathkamp SR-4 Wis.-Oshkosh 1:31.49 2:00.38 -
14 Seth Bailey FR-1 Wartburg 2:01.44 2:01.44 -
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
15 Cody Witthun SO-2 Wis.-Oshkosh 2:16.79 2:29.00 1:30.38 1:45.04 2:02.13 -
16 Samuel Schaefer FR-1 Wartburg 1:27.34 2:27.62 1:29.80 2:00.55 2:03.01 -
17 Jacob VanderWilt SO-2 Wartburg 2:24.50 2:17.09 2:10.91 1:41.27 2:03.50 -
19 Brendan Rader FR-1 Wartburg 1:58.01 1:36.90 2:21.61 1:39.38 2:04.22 -
21 Zach Osmanski FR-1 Wis.-Oshkosh 2:12.44 2:22.53 1:48.48 1:38.39 2:06.13 -
24 Charlie Maier FR-1 Wis.-Stout 2:18.74 2:12.26 2:22.63 1:59.29 2:09.66 -
25 Conner Sattler FR-1 Wartburg 1:35.53 1:32.91 1:57.78 2:31.80 2:10.86 -
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
18 Arthur Meyers FR-1 Wartburg 1:49.29 2:27.79 2:04.19 2:40.21 1:49.29 -
20 Tyler Schermerhorn FR-1 Wartburg 1:53.46 2:21.19 2:06.06 2:27.49 1:32.03 -
22 Jacob Oyen Sophomore Unattached 2:25.40 1:44.23 2:08.67 2:47.28 2:27.97 -
23 Rishi Gulati Senior Minnesota Running Club 2:14.34 1:47.22 2:09.17 2:16.92 1:54.97 -
26 Nathan Rapp Freshman Minnesota Running Club 1:35.97 2:33.81 2:11.46 2:07.52 2:41.70 -
27 Bert Cortez SO-2 Wartburg 1:58.57 2:47.86 2:13.22 1:42.58 2:31.87 -
28 Brice Rhodes SO-2 Wartburg 2:59.11 2:08.74 2:19.93 2:08.74 2:12.94 -