April 21-22, 2023
|
Augustana (Ill.) - Rock Island, IL
ICON KEY: NAIA A NAIA B

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Connor Riss JR-3 North Central (Ill.) 3:56.09 10
2 Logan Lommel JR-3 Western Illinois 3:56.81 8
3 Logan Tanttu JR-3 North Central (Ill.) 3:58.15 7
4 Ian Kelly SR-4 Luther 3:58.56 6
5 Lane Schwarz SR-4 Luther 4:04.06 5
6 Joe Langridge SO-2 Augustana (Ill.) 4:04.09 4
7 Benjamin Gillikin SO-2 Luther 4:04.69 3
8 Gage Nielsen SO-2 North Central (Ill.) 4:05.10 2
9 Adam Koller JR-3 Luther 4:05.51 1
10 Elijah Wade SO-2 Wis.-Platteville 4:08.53 -
11 Xavier Lasee JR-3 Wis.-Platteville 4:08.76 -
12 Logan Schaefer SR-4 North Central (Ill.) 4:10.78 -
13 Caleb Ware FR-1 Western Illinois 4:12.43 -
14 Luke Benes SO-2 St. Ambrose 4:13.11 -
15 James Palumbo JR-3 Elmhurst 4:14.29 -
16 Isaac Jones FR-1 Western Illinois 4:15.99 -
17 Nick Fisch SO-2 Illinois Wesleyan 4:16.31 -
18 Aidan Johnson FR-1 Wis.-Whitewater 4:16.42 -
19 Will Dowda SO-2 St. Ambrose 4:17.15 -
20 Chase Porsche FR-1 Judson 4:17.48 -
21 Donovan Garro SO-2 Augustana (Ill.) 4:17.52 -
22 Eirik Andersen SR-4 Augustana (Ill.) 4:19.31 -
23 Noah Maske SO-2 St. Ambrose 4:20.54 -
24 Michael Molloy SO-2 North Central (Ill.) 4:21.03 -
25 Dylan King FR-1 Wis.-Platteville 4:21.93 -
26 Marvin Tchangwa SO-2 Elmhurst 4:22.71 -
27 Kaeden Fellingham JR-3 Luther 4:23.55 -
28 Malachi Thompson JR-3 Luther 4:23.81 -
29 Isaiah Moorman JR-3 Western Illinois 4:23.92 -
30 Kurt Lebakken FR-1 Luther 4:24.19 -
31 Logan Skidmore SO-2 North Central (Ill.) 4:24.98 -
32 Aidan Ihms JR-3 Elmhurst 4:26.95 -
33 Justin Johnson FR-1 Wis.-Platteville 4:28.00 -
34 Ethan Kober JR-3 Luther 4:28.07 -
35 Eli Shubatt SO-2 Luther 4:28.40 -
36 Matthew Loshaw FR-1 Wis.-Platteville 4:28.73 -
37 Grant Goodman SO-2 Central College 4:28.97 -
38 Kenny Cronin SO-2 Central College 4:29.78 -
39 Ross Willerth FR-1 St. Ambrose 4:33.84 -
40 Jon Kaleka FR-1 St. Ambrose 4:40.87 -
41 George Willer II JR-3 Elmhurst 4:43.29 -
42 Brennon Munch SO-2 St. Ambrose 4:47.35 -
43 Henry Schoon FR-1 Beloit 4:48.76 -
44 Elliott Varnum FR-1 Knox 4:50.36 -
45 Markus Pederson FR-1 Luther 4:52.35 -
46 Asa Canny FR-1 Central College 4:53.32 -
47 Jonathan Richardson SO-2 Elmhurst 4:54.35 -
48 Noah La Prad SO-2 Knox 4:59.34 -
49 Max Muszynski FR-1 Beloit 5:32.23 -
50 Owen Eichfeld SO-2 Beloit 5:39.20 -
  Mike Gille   Unattached DNF -
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
32 Aidan Ihms JR-3 Elmhurst 3:17.55 4:26.95 -
33 Justin Johnson FR-1 Wis.-Platteville 3:10.28 4:28.00 -
39 Ross Willerth FR-1 St. Ambrose 5:23.14 4:33.84 -
40 Jon Kaleka FR-1 St. Ambrose 4:38.07 4:40.87 -
41 George Willer II JR-3 Elmhurst 5:28.62 4:43.29 -
42 Brennon Munch SO-2 St. Ambrose 6:02.07 4:47.35 -
43 Henry Schoon FR-1 Beloit 3:33.69 4:48.76 -
44 Elliott Varnum FR-1 Knox 5:39.73 4:50.36 -
45 Markus Pederson FR-1 Luther 4:11.43 4:52.35 -
46 Asa Canny FR-1 Central College 3:45.86 4:53.32 -
47 Jonathan Richardson SO-2 Elmhurst 6:05.00 4:54.35 -
48 Noah La Prad SO-2 Knox 4:47.37 4:59.34 -
49 Max Muszynski FR-1 Beloit 5:58.81 5:32.23 -
50 Owen Eichfeld SO-2 Beloit 6:50.44 5:39.20 -
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
14 Luke Benes SO-2 St. Ambrose 5:26.52 2:59.71 4:02.99 3:02.24 4:13.11 4:48.55 3:22.49 -
19 Will Dowda SO-2 St. Ambrose 5:03.44 4:48.01 5:03.44 4:50.58 4:17.15 5:18.87 5:34.30 -
20 Chase Porsche FR-1 Judson 3:28.56 3:28.56 3:56.89 5:29.58 4:17.48 3:02.81 3:44.01 -
21 Donovan Garro SO-2 Augustana (Ill.) 4:07.22 4:02.07 4:25.25 4:22.67 4:17.52 4:32.98 4:53.58 -
22 Eirik Andersen SR-4 Augustana (Ill.) 3:22.27 3:35.23 3:09.30 4:40.06 4:19.31 5:08.58 4:06.35 -
23 Noah Maske SO-2 St. Ambrose 4:25.75 3:49.28 5:10.05 4:20.54 4:20.54 4:25.75 3:33.65 -
25 Dylan King FR-1 Wis.-Platteville 4:16.70 3:13.83 4:06.22 4:29.79 4:21.93 3:24.31 3:11.21 -
26 Marvin Tchangwa SO-2 Elmhurst 4:59.49 4:35.85 3:19.66 5:33.65 4:22.71 3:35.43 5:15.26 -
28 Malachi Thompson JR-3 Luther 5:06.02 4:37.00 5:42.96 4:52.83 4:23.81 5:06.02 4:39.64 -
30 Kurt Lebakken FR-1 Luther 4:40.05 4:50.61 4:58.54 3:12.86 4:24.19 5:06.46 3:44.57 -
34 Ethan Kober JR-3 Luther 3:39.82 3:13.01 3:53.22 3:37.14 4:28.07 5:35.09 4:46.84 -
35 Eli Shubatt SO-2 Luther 3:34.72 5:27.45 5:00.61 5:03.30 4:28.40 4:12.30 4:17.67 -
36 Matthew Loshaw FR-1 Wis.-Platteville 3:40.36 4:50.23 4:15.30 4:17.98 4:28.73 4:09.92 3:18.86 -
37 Grant Goodman SO-2 Central College 4:37.04 3:13.66 3:27.11 5:22.77 4:28.97 3:24.42 3:51.32 -
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
10 Elijah Wade SO-2 Wis.-Platteville 4:08.53 5:05.70 3:06.40 3:48.65 4:28.42 3:36.23 3:21.31 -
11 Xavier Lasee JR-3 Wis.-Platteville 4:08.76 4:48.57 5:23.39 4:48.57 3:19.01 3:09.06 3:09.06 -
12 Logan Schaefer SR-4 North Central (Ill.) 4:10.78 4:20.82 3:08.09 4:30.85 4:48.40 4:10.78 3:18.12 -
13 Caleb Ware FR-1 Western Illinois 4:12.43 4:47.77 4:17.48 3:09.33 3:44.67 4:55.35 4:57.87 -
15 James Palumbo JR-3 Elmhurst 4:14.29 3:36.15 5:22.95 4:54.98 3:46.32 3:59.04 5:12.78 -
16 Isaac Jones FR-1 Western Illinois 4:15.99 4:39.03 3:24.80 4:26.23 3:37.60 4:28.79 3:01.76 -
17 Nick Fisch SO-2 Illinois Wesleyan 4:16.31 4:39.38 3:45.56 3:42.99 4:59.89 3:37.87 4:00.94 -
18 Aidan Johnson FR-1 Wis.-Whitewater 4:16.42 3:07.19 4:18.99 4:29.25 4:42.07 3:50.78 5:12.84 -
24 Michael Molloy SO-2 North Central (Ill.) 4:21.03 5:31.51 3:07.95 4:18.42 4:26.25 5:34.12 3:34.05 -
27 Kaeden Fellingham JR-3 Luther 4:23.55 4:23.55 3:57.20 3:17.67 5:05.72 4:13.01 3:12.40 -
31 Logan Skidmore SO-2 North Central (Ill.) 4:24.98 3:53.19 4:27.63 4:17.03 3:47.89 3:47.89 5:41.83 -
38 Kenny Cronin SO-2 Central College 4:29.78 3:49.32 3:49.32 5:12.95 5:31.83 5:37.23 3:16.94 -
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Connor Riss JR-3 North Central (Ill.) 4:29.15 2:47.63 3:56.09 10
2 Logan Lommel JR-3 Western Illinois 5:03.12 4:39.44 3:56.81 8
3 Logan Tanttu JR-3 North Central (Ill.) 3:36.72 3:48.63 3:58.15 7
4 Ian Kelly SR-4 Luther 5:07.75 2:56.54 3:58.56 6
5 Lane Schwarz SR-4 Luther 4:40.67 3:56.74 4:04.06 5
6 Joe Langridge SO-2 Augustana (Ill.) 2:58.19 4:08.98 4:04.09 4
7 Benjamin Gillikin SO-2 Luther 3:37.78 3:20.65 4:04.69 3
8 Gage Nielsen SO-2 North Central (Ill.) 3:28.34 3:28.34 4:05.10 2
9 Adam Koller JR-3 Luther 4:34.98 5:09.35 4:05.51 1
29 Isaiah Moorman JR-3 Western Illinois 5:35.18 4:39.76 4:23.92 -
  Mike Gille   Unattached DNF DNF DNF -