April 15, 2023
|
SUNY Cortland - Cortland, NY
ICON KEY: NJCAA DIII MAC USCAA Empire 8 AARTFC SUNYAC Liberty League

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Nick Logan JR-3 SUNY Cobleskill 3:57.55 4:02.50 5:04.36 4:00.02 3:47.65 5:01.88 4:07.44
2 Omar Mohamed FR-1 Mohawk Valley CC 5:25.25 2:57.64 4:35.21 3:25.16 3:40.17 5:25.25 4:10.19
3 Gabriel Garcia   Unattached 3:50.92 4:00.96 4:41.12 3:05.74 4:58.69 5:01.20 4:11.00
4 Avion Harris SO-2 Herkimer County CC 4:03.52 3:08.29 3:35.91 3:03.27 5:03.77 4:46.20 4:11.05
5 Conner Smith SO-2 SUNY Broome 4:10.38 3:32.45 3:09.69 3:09.69 5:16.14 4:02.80 4:12.91
6 Alexander Kasper   Unattached 5:24.37 4:43.82 3:22.73 4:08.35 4:59.03 3:25.27 4:13.41
7 David Martinez Lopez   Unattached 4:14.10 4:29.35 4:49.68 2:57.87 3:20.74 3:00.41 4:14.10
8 Brandon Mulholland FR-1 Cortland St. 4:57.06 5:04.74 3:06.94 5:12.42 3:40.23 3:14.62 4:16.08
9 Marc Lucasey FR-1 Cortland St. 4:37.38 3:53.72 4:45.09 4:55.36 3:17.76 3:12.63 4:16.83
10 Aidan Loughlin FR-1 Ithaca 3:15.05 4:38.27 4:46.07 4:33.07 4:27.87 5:17.28 4:20.06
11 Joseph Ayala JR-3 Oneonta 4:12.69 5:38.65 4:12.69 5:10.00 3:20.59 3:25.80 4:20.50
12 Jack Keelan JR-3 Bard 4:24.09 4:26.73 4:47.86 4:29.38 3:10.15 3:31.28 4:24.09
13 Clayton Davis JR-3 Oneonta 3:48.61 4:28.48 4:28.48 4:15.19 5:05.70 4:39.12 4:25.82
14 Reed Campbell SO-2 Bard 3:17.04 5:38.17 3:30.36 3:27.69 5:22.19 5:03.55 4:26.27
15 Lewis Race SR-4 SUNY Delhi 3:44.74 5:13.03 5:42.46 3:42.06 4:08.82 3:47.41 4:27.54
16 Matthew Andersen FR-1 Ithaca 3:23.43 4:46.40 3:55.54 4:51.75 3:42.16 3:58.22 4:27.66
17 Clemente Esponilla FR-1 Bard 5:19.04 4:03.98 5:16.36 4:25.42 3:23.76 5:24.41 4:28.10
18 Ryan Keenan FR-1 Mohawk Valley CC 4:47.69 5:01.14 4:47.69 3:13.59 4:55.76 5:38.78 4:28.87
19 Andrew Sorrell SO-2 Oneonta 5:23.58 3:16.85 3:54.60 5:42.46 3:35.72 4:21.56 4:29.65
20 Will McCarroll FR-1 King's (Pa.) 5:34.06 5:39.49 5:28.63 5:47.64 3:50.86 4:53.32 4:31.59
21 Joshua Osae FR-1 Cortland St. 5:04.52 4:23.74 4:45.49 5:34.43 3:29.36 5:04.52 4:31.89
22 Thomas Poveromo FR-1 Onondaga CC 4:08.41 4:43.89 3:57.49 3:27.46 5:43.95 4:46.62 4:32.97
23 Eric Dehart SO-2 SUNY Broome 4:19.88 3:55.26 5:03.64 5:41.94 4:36.29 5:33.74 4:33.55
24 Paul Tommolino FR-1 Cortland St. 4:09.19 5:28.60 5:53.24 3:14.42 4:31.10 5:12.17 4:33.83
25 Matt Hayden SO-2 Oneonta 4:59.05 3:58.69 5:45.69 5:23.74 5:48.43 5:10.02 4:34.35
26 Nik Recore FR-1 SUNY Cobleskill 4:51.57 5:10.82 3:18.05 3:12.55 5:41.08 5:27.33 4:35.06
27 Jacob Rhinesmith FR-1 SUNY Cobleskill 5:40.76 4:53.67 4:25.96 5:37.99 3:22.24 4:48.13 4:37.04
28 Aidan Freda SO-2 Hartwick 5:46.13 4:44.72 5:18.21 4:05.64 4:08.43 5:48.92 4:39.13
29 Felix Sprock SO-2 Cortland St. 4:48.40 5:02.40 3:30.00 4:54.00 4:14.80 5:24.80 4:40.00
30 Jarrett Deneau FR-1 Oneonta 5:31.81 5:45.87 4:24.32 3:53.39 3:33.71 3:47.77 4:41.19
31 Alex Brodmerkel SR-4 Cortland St. 4:50.29 4:22.11 6:06.38 4:58.74 3:56.74 4:30.56 4:41.83
32 Daniel Jaffin FR-1 SUNY Cobleskill 5:46.80 5:03.81 4:23.69 5:15.28 3:23.50 3:40.69 4:46.61
33 Sean White FR-1 SUNY-ESF 6:15.18 5:46.32 5:54.98 4:05.31 5:17.46 5:34.78 4:48.60
34 Ryan Jenkins FR-1 Herkimer County CC 3:22.84 5:27.44 5:18.75 5:59.32 5:53.52 4:46.88 4:49.77
35 Ryan Trendell SO-2 Onondaga CC 5:59.70 6:20.51 6:02.67 5:47.81 4:33.49 4:15.66 4:57.27
36 Eduardo Chagoya FR-1 SUNY-ESF 6:20.18 5:53.03 6:17.17 6:26.22 5:07.77 3:58.37 5:01.73
37 Liam Bonner FR-1 SUNY-ESF 5:40.35 6:32.01 6:10.74 3:57.03 3:50.95 6:19.85 5:03.88
38 Wehelive Ahmed FR-1 Onondaga CC 6:17.80 5:47.08 4:57.94 6:30.08 3:38.08 6:30.08 5:07.15
39 William Staack SO-2 SUNY Cobleskill 6:28.21 5:35.57 4:52.81 3:53.59 7:07.69 6:11.76 5:28.99
40 Joey Kaufman FR-1 Onondaga CC 6:38.55 7:02.40 5:09.99 5:20.21 6:28.33 5:33.83 5:40.64
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Nick Logan JR-3 SUNY Cobleskill 4:27.24 3:00.64 4:07.44 3:20.43 4:02.50 5:09.30
2 Omar Mohamed FR-1 Mohawk Valley CC 4:10.19 3:42.67 4:10.19 4:35.21 3:15.15 5:00.23
3 Gabriel Garcia   Unattached 3:05.74 4:26.06 4:11.00 3:33.35 3:58.45 3:35.86
4 Avion Harris SO-2 Herkimer County CC 3:08.29 3:00.76 4:11.05 5:13.82 5:01.26 3:33.40
5 Conner Smith SO-2 SUNY Broome 3:50.15 4:33.15 4:12.91 3:09.69 4:17.97 4:05.33
6 Alexander Kasper   Unattached 4:53.96 3:15.13 4:13.41 3:22.73 5:09.16 5:14.23
7 David Martinez Lopez   Unattached 5:10.01 3:28.37 4:14.10 4:26.81 5:10.01 4:49.68
8 Brandon Mulholland FR-1 Cortland St. 4:13.52 4:44.25 4:16.08 3:42.79 4:08.40 3:24.87
9 Marc Lucasey FR-1 Cortland St. 5:21.04 4:14.27 4:16.83 3:40.88 3:12.63 3:46.01
11 Joseph Ayala JR-3 Oneonta 3:44.03 3:15.38 4:20.50 5:15.21 4:07.48 5:07.39
14 Reed Campbell SO-2 Bard 3:14.38 5:40.83 4:26.27 4:10.30 5:43.49 3:17.04
17 Clemente Esponilla FR-1 Bard 4:17.38 5:43.17 4:28.10 3:10.36 4:41.51 3:21.08
24 Paul Tommolino FR-1 Cortland St. 3:28.11 5:01.22 4:33.83 5:25.86 4:17.40 5:14.91
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
12 Jack Keelan JR-3 Bard 4:39.94 3:18.07 4:24.09 3:07.51 3:10.15
13 Clayton Davis JR-3 Oneonta 5:32.28 3:27.34 4:25.82 3:56.58 5:00.38
15 Lewis Race SR-4 SUNY Delhi 4:14.17 3:09.96 4:27.54 4:24.87 3:44.74
16 Matthew Andersen FR-1 Ithaca 3:36.81 3:15.40 4:27.66 5:29.23 3:58.22
18 Ryan Keenan FR-1 Mohawk Valley CC 5:38.78 5:44.16 4:28.87 5:38.78 4:42.32
19 Andrew Sorrell SO-2 Oneonta 4:51.23 5:42.46 4:29.65 3:43.81 4:40.44
20 Will McCarroll FR-1 King's (Pa.) 3:53.57 4:53.32 4:31.59 4:04.43 3:10.12
21 Joshua Osae FR-1 Cortland St. 5:07.24 3:51.11 4:31.89 5:39.87 4:37.33
22 Thomas Poveromo FR-1 Onondaga CC 3:46.57 5:24.84 4:32.97 4:08.41 5:38.49
23 Eric Dehart SO-2 SUNY Broome 3:57.99 4:58.17 4:33.55 3:22.43 5:25.53
25 Matt Hayden SO-2 Oneonta 5:04.53 3:17.54 4:34.35 4:45.33 3:55.95
26 Nik Recore FR-1 SUNY Cobleskill 4:26.81 5:46.58 4:35.06 5:52.08 4:59.82
29 Felix Sprock SO-2 Cortland St. 4:37.20 5:05.20 4:40.00 3:38.40 5:47.20
31 Alex Brodmerkel SR-4 Cortland St. 3:25.74 4:41.83 4:41.83 4:58.74 5:38.20
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
10 Aidan Loughlin FR-1 Ithaca 4:14.86 3:15.05 4:40.87 3:48.86 3:51.46 4:20.06 4:09.66
27 Jacob Rhinesmith FR-1 SUNY Cobleskill 5:24.14 4:48.13 5:26.91 4:17.65 3:49.95 4:37.04 5:13.06
28 Aidan Freda SO-2 Hartwick 4:25.18 4:44.72 5:46.13 3:18.19 3:26.56 4:39.13 5:43.33
30 Jarrett Deneau FR-1 Oneonta 5:26.18 4:07.45 4:44.01 4:13.08 4:18.70 4:41.19 3:36.52
32 Daniel Jaffin FR-1 SUNY Cobleskill 4:49.48 4:40.88 5:55.40 5:26.74 4:00.76 4:46.61 4:17.95
33 Sean White FR-1 SUNY-ESF 5:57.87 4:48.60 5:40.55 3:27.80 4:54.38 4:48.60 5:03.03
34 Ryan Jenkins FR-1 Herkimer County CC 5:39.03 3:43.13 5:12.96 3:40.23 4:12.10 4:49.77 3:28.64
35 Ryan Trendell SO-2 Onondaga CC 5:56.73 4:51.33 5:50.78 6:20.51 5:56.73 4:57.27 4:15.66
36 Eduardo Chagoya FR-1 SUNY-ESF 6:20.18 3:52.34 6:08.11 6:11.13 3:40.27 5:01.73 4:46.65
37 Liam Bonner FR-1 SUNY-ESF 3:35.76 5:25.16 4:09.19 4:36.53 4:06.15 5:03.88 6:07.70
38 Wehelive Ahmed FR-1 Onondaga CC 5:44.01 6:05.51 5:53.23 5:53.23 4:51.80 5:07.15 4:27.22
39 William Staack SO-2 SUNY Cobleskill 6:41.37 6:08.47 6:15.05 5:32.28 5:48.73 5:28.99 4:16.62
40 Joey Kaufman FR-1 Onondaga CC 4:46.14 5:30.42 4:42.74 7:22.84 5:54.27 5:40.64 6:31.74