April 15, 2023
|
SUNY Cortland - Cortland, NY
ICON KEY: NJCAA DIII MAC USCAA Empire 8 AARTFC SUNYAC Liberty League

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Nate Wilsoncroft SR-4 Cortland St. 2:23.87 2:04.15 1:57.18 1:56.02 2:13.43
2 Elijah Schechter Freshman Unattached 2:04.64 1:58.81 2:18.62 1:56.48 2:22.11
3 Tyler Petty SO-2 King's (Pa.) 2:15.84 1:31.34 1:34.86 1:57.10 2:20.52
4 Owen Foytack SO-2 King's (Pa.) 2:01.14 2:24.89 1:45.70 1:58.76 1:48.08
5 Michael Alvarez SO-2 Cortland St. 2:01.25 2:13.38 2:01.25 2:01.25 2:25.50
6 Ben Buffone FR-1 Ithaca 2:17.50 1:58.03 2:30.89 2:01.68 2:36.97
7 Ben Coates SR-4 Ithaca 1:35.70 1:33.25 2:08.83 2:02.69 2:06.37
8 Omar Mohamed FR-1 Mohawk Valley CC 2:39.01 1:34.41 1:26.96 2:04.22 1:44.35
9 Jonathan Bussa Freshman Unattached 2:08.03 1:38.20 2:24.19 2:04.30 2:25.43
10 Sam Lees SO-2 SUNY Delhi 2:36.87 1:40.85 1:28.40 2:04.50 2:35.63
11 David Martinez Lopez   Unattached 2:16.18 1:59.94 2:03.68 2:04.93 2:19.93
12 Casey Weaver FR-1 King's (Pa.) 2:31.41 2:22.65 2:20.15 2:05.13 1:53.87
13 Allen Booth FR-1 Herkimer County CC 1:38.07 2:33.39 1:46.87 2:05.73 1:49.39
14 Courtney Rogers FR-1 Hartwick 2:11.43 2:40.49 1:34.78 2:06.37 2:26.59
15 Conor Ryan JR-3 Ithaca 2:09.03 1:56.38 2:17.89 2:06.50 1:46.26
16 Tyler Anderson JR-3 SUNY-ESF 2:04.32 2:18.27 2:33.49 2:06.85 1:51.63
17 Nick Logan JR-3 SUNY Cobleskill 1:32.24 2:09.39 1:29.67 2:08.10 2:28.60
18 Gabriel Garcia   Unattached 2:35.77 1:37.84 1:50.71 2:08.73 2:24.18
19 Nyerere Hill FR-1 SUNY Delhi 1:55.09 2:14.49 2:39.06 2:09.31 2:09.31
20 Ryan Keenan FR-1 Mohawk Valley CC 2:06.19 1:32.37 2:29.61 2:10.09 1:41.47
21 Nic Soucy JR-3 Bard 1:48.63 2:17.42 2:44.90 2:10.87 2:06.95
22 Aidan Freda SO-2 Hartwick 1:59.14 1:35.58 2:47.58 2:10.92 1:36.88
23 Cheo Munford FR-1 SUNY Delhi 1:32.99 2:25.38 1:55.26 2:10.97 2:20.14
24 Graeme Lauterbach-Mason SO-2 Bard 1:52.48 2:31.31 1:35.07 2:13.90 2:03.19
25 Thomas Poveromo FR-1 Onondaga CC 1:54.11 2:30.79 2:37.58 2:15.84 2:22.64
26 Bo Hopwood FR-1 Bard 1:47.38 2:43.11 1:55.54 2:15.92 1:35.15
27 Abdulhamid Williams FR-1 Herkimer County CC 2:00.01 2:36.29 2:41.87 2:19.54 1:51.64
28 Ryan Trendell SO-2 Onondaga CC 2:15.75 2:34.13 2:38.37 2:21.40 1:46.05
29 Ryan Jenkins FR-1 Herkimer County CC 1:58.03 2:29.31 2:37.85 2:22.20 1:40.97
30 Daniel Jaffin FR-1 SUNY Cobleskill 3:10.43 3:03.05 1:58.10 2:27.62 1:56.62
31 Wehelive Ahmed FR-1 Onondaga CC 2:22.21 2:00.57 2:45.39 2:34.57 2:46.94
32 Joey Kaufman FR-1 Onondaga CC 2:47.82 3:05.08 2:50.96 2:36.84 2:30.57
33 William Staack SO-2 SUNY Cobleskill 3:32.65 2:25.06 2:16.82 2:44.84 2:03.63
  Conner Smith SO-2 SUNY Broome DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Nate Wilsoncroft SR-4 Cortland St. 1:56.02 2:05.31 2:26.19
2 Elijah Schechter Freshman Unattached 1:56.48 1:48.33 1:33.19
3 Tyler Petty SO-2 King's (Pa.) 1:57.10 1:31.34 2:32.23
4 Owen Foytack SO-2 King's (Pa.) 1:58.76 2:13.02 1:30.26
5 Michael Alvarez SO-2 Cortland St. 2:01.25 2:33.99 1:57.62
6 Ben Buffone FR-1 Ithaca 2:01.68 2:19.94 2:23.59
7 Ben Coates SR-4 Ithaca 2:02.69 1:27.11 1:28.34
9 Jonathan Bussa Freshman Unattached 2:04.30 2:09.28 2:21.71
11 David Martinez Lopez   Unattached 2:04.93 2:36.17 2:36.17
17 Nick Logan JR-3 SUNY Cobleskill 2:08.10 2:37.57 1:52.73
18 Gabriel Garcia   Unattached 2:08.73 2:42.20 2:13.88
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
8 Omar Mohamed FR-1 Mohawk Valley CC 2:27.83 1:35.65 2:36.52 2:04.22
10 Sam Lees SO-2 SUNY Delhi 1:59.52 1:54.54 2:23.18 2:04.50
12 Casey Weaver FR-1 King's (Pa.) 2:27.66 2:05.13 2:40.17 2:05.13
13 Allen Booth FR-1 Herkimer County CC 1:29.27 2:03.22 2:28.37 2:05.73
14 Courtney Rogers FR-1 Hartwick 1:44.89 1:30.99 2:13.96 2:06.37
15 Conor Ryan JR-3 Ithaca 1:31.08 2:16.62 1:48.79 2:06.50
16 Tyler Anderson JR-3 SUNY-ESF 2:38.57 1:51.63 1:36.41 2:06.85
19 Nyerere Hill FR-1 SUNY Delhi 2:09.31 1:58.97 2:04.14 2:09.31
20 Ryan Keenan FR-1 Mohawk Valley CC 2:00.99 2:36.11 2:17.90 2:10.09
21 Nic Soucy JR-3 Bard 2:00.40 2:33.12 1:32.92 2:10.87
  Conner Smith SO-2 SUNY Broome DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
22 Aidan Freda SO-2 Hartwick 2:05.69 2:10.92
23 Cheo Munford FR-1 SUNY Delhi 2:14.90 2:10.97
24 Graeme Lauterbach-Mason SO-2 Bard 1:47.12 2:13.90
25 Thomas Poveromo FR-1 Onondaga CC 1:51.39 2:15.84
26 Bo Hopwood FR-1 Bard 1:56.90 2:15.92
27 Abdulhamid Williams FR-1 Herkimer County CC 2:47.45 2:19.54
28 Ryan Trendell SO-2 Onondaga CC 1:41.81 2:21.40
29 Ryan Jenkins FR-1 Herkimer County CC 2:59.18 2:22.20
30 Daniel Jaffin FR-1 SUNY Cobleskill 2:18.77 2:27.62
31 Wehelive Ahmed FR-1 Onondaga CC 2:29.94 2:34.57
32 Joey Kaufman FR-1 Onondaga CC 2:19.59 2:36.84
33 William Staack SO-2 SUNY Cobleskill 3:04.62 2:44.84