March 31-April 1, 2023
|
Slippery Rock - Slippery Rock, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov PSAC USCAA AARTFC SUNYAC

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Claire Walters JR-3 Franciscan (Ohio) 5:07.05 4:49.67 5:24.43 4:46.78 10
2 Grace Smith SO-2 Grove City 4:23.97 4:53.30 3:45.85 4:03.44 8
3 Kristen Seballos SR-4 Carnegie Mellon 4:15.55 4:53.73 5:02.55 5:28.98 6
4 Sheilah Cheruiyot JR-3 Edinboro 5:41.58 4:54.46 3:43.79 6:05.13 5
5 Malia Anderson SO-2 California (Pa.) 3:29.50 4:55.07 3:41.31 5:00.98 4
6 Kimberly Goerss JR-3 Edinboro 3:57.05 4:56.31 5:14.09 5:34.83 3
7 Kassandra Nolet SR-4 Daemen 5:40.28 4:58.49 3:34.92 5:40.28 2
8 Kristin Yeager FR-1 Malone 4:11.11 4:58.94 3:41.22 3:50.19 -
9 Emma Esteves SO-2 Ursuline (Ohio) 5:52.79 4:58.97 3:41.24 4:17.12 1
10 Lydia Bennett SO-2 Grove City 3:44.78 4:59.70 5:44.66 4:47.72 -
11 Camryn Bailey SO-2 Daemen 3:29.85 4:59.78 5:17.77 4:20.81 -
12 Jenna Cassidy FR-1 Malone 5:32.98 4:59.98 4:41.99 5:59.98 -
13 Katie Plassio JR-3 Slippery Rock 5:24.33 5:00.30 6:24.39 5:15.32 -
14 Ruthie Hughes FR-1 Slippery Rock 5:13.04 5:01.00 3:51.77 6:22.27 -
15 Madeline Curtis SO-2 California (Pa.) 5:46.36 5:01.18 3:48.90 4:37.09 -
16 Marianne Abdalah SR-4 Slippery Rock 5:47.45 5:02.13 5:14.22 4:56.09 -
17 Savanna Carr SR-4 PSU-Behrend 4:36.88 5:04.26 3:42.11 6:35.54 -
18 Nicole Feng   Pittsburgh Pharaoh Hounds 6:33.93 5:05.37 3:36.82 6:09.50 -
19 Hannah Thomas JR-3 Daemen 6:21.75 5:07.86 4:09.37 3:38.58 -
20 Margaret Ann Healy FR-1 Carnegie Mellon 6:29.56 5:09.17 5:58.64 3:42.61 -
21 Lily Murphy FR-1 St. Vincent (Pa.) 6:15.03 5:12.52 6:08.78 4:10.02 -
22 Jenna Smith SO-2 Pitt.-Johnstown 4:07.87 5:13.75 5:41.99 5:57.68 -
23 Jacqueline Liu FR-1 Carnegie Mellon 6:11.48 5:14.81 4:43.33 6:17.78 -
24 Kaylynn Johnson SO-2 Grove City 4:56.24 5:15.14 5:52.96 6:33.93 -
25 Hannah Strott SR-4 Thiel 5:48.32 5:16.65 4:29.16 5:07.15 -
26 Emma Grzebinski SO-2 Daemen 6:34.09 5:17.81 5:46.42 5:17.81 -
27 Hannah Burgoon FR-1 Slippery Rock 5:21.93 5:18.74 5:09.18 6:06.56 -
28 Jennifer Cichra FR-1 Slippery Rock 6:38.67 5:18.93 3:59.20 5:18.93 -
29 Mikaela LeBaron SO-2 Mercyhurst 4:02.57 5:19.16 3:52.99 4:40.86 -
30 Hannah Wagner SO-2 Youngstown St. 4:39.60 5:21.37 6:06.37 5:08.52 -
31 Cassy Lanza FR-1 St. Vincent (Pa.) 6:10.43 5:22.11 3:48.70 6:49.08 -
32 Lindsey Hartle FR-1 PSU-Behrend 6:00.94 5:22.26 4:17.81 5:57.71 -
33 Samantha Hier JR-3 Malone 5:26.05 5:22.82 3:52.43 5:38.97 -
34 Paige Greathouse SO-2 Pitt.-Johnstown 4:16.11 5:24.18 4:22.59 6:41.99 -
35 Rachel Hurley SO-2 Franciscan (Ohio) 4:45.99 5:24.98 7:02.48 5:18.48 -
35 Ava Barker FR-1 Pitt.-Johnstown 4:23.24 5:24.98 6:20.23 3:47.49 -
37 Trinitie Woolace SO-2 Malone 5:26.89 5:26.89 4:34.59 6:32.27 -
38 Elissa Scheel RS/Una UNAT-Gannon 4:02.32 5:27.45 5:27.45 4:38.34 -
39 Virginia Williams SO-2 Grove City 5:30.77 5:27.49 4:54.75 5:56.97 -
40 Hannah Jones JR-3 Thiel 5:15.51 5:28.65 6:17.95 5:25.37 -
41 Lauren Jacobs JR-3 Edinboro 7:07.29 5:28.68 5:18.82 6:54.14 -
42 Emma Smith SO-2 Ursuline (Ohio) 6:23.74 5:30.81 6:50.21 4:11.42 -
43 Grace Scoville FR-1 St. Vincent (Pa.) 6:10.97 5:31.22 4:05.11 5:21.29 -
44 Emma Cain SO-2 Daemen 7:04.06 5:31.29 4:38.29 5:27.98 -
45 Megan Boggess SO-2 Malone 5:38.71 5:32.06 4:48.90 5:05.50 -
46 Charity Koontz SO-2 Malone 6:24.00 5:33.91 5:30.57 4:33.81 -
47 Joy Pontzer SO-2 St. Vincent (Pa.) 4:51.31 5:34.83 6:04.97 7:15.28 -
48 Monica Curtis FR-1 Westminster (Pa.) 4:54.90 5:35.11 4:34.79 6:42.14 -
49 Lilly Ryer FR-1 Waynesburg 5:28.74 5:35.44 4:51.84 5:45.51 -
50 Lydia Valeriano FR-1 Slippery Rock 7:00.98 5:36.78 3:55.75 5:53.62 -
51 Abby Biddle SR-4 Grove City 6:34.63 5:37.29 7:04.99 6:54.87 -
52 Sydney Anderson FR-1 Grove City 6:08.88 5:38.42 7:19.95 5:51.96 -
53 Bella Homorody FR-1 Mercyhurst 4:48.52 5:39.43 6:16.77 4:31.55 -
54 Macayle Wade JR-3 California (Pa.) 5:23.46 5:40.48 4:08.55 6:24.75 -
55 Vanessa Ryhal JR-3 Fredonia 5:27.85 5:41.51 5:27.85 5:17.61 -
56 Angie Toole FR-1 Franciscan (Ohio) 5:19.11 5:43.13 4:58.53 7:26.07 -
57 Karissa Dunkerly SO-2 Carnegie Mellon 6:52.44 5:43.70 5:54.02 6:38.70 -
58 Taylor Friello RS/Una UNAT-Gannon 6:42.64 5:44.13 5:23.49 6:56.40 -
59 Samantha Waldo FR-1 Westminster (Pa.) 6:36.44 5:44.73 4:25.45 4:39.24 -
60 Chloe Kalp JR-3 PSU-Fayette 5:55.29 5:44.94 5:20.80 7:24.98 -
61 Hannah Crawford RS/Una UNAT-Gannon 5:22.39 5:46.65 6:31.72 5:15.46 -
62 Olivia Landis FR-1 Grove City 4:51.76 5:47.33 6:32.49 4:48.29 -
63 Sadie Cunningham SR-4 Westminster (Pa.) 6:57.58 5:47.98 5:37.54 7:14.98 -
64 Erin Cool JR-3 Fredonia 4:38.72 5:48.39 4:49.17 7:25.94 -
65 Eleanor Chuzie JR-3 Mercyhurst 4:45.93 5:48.69 6:06.13 5:03.36 -
66 Lacey Greathouse JR-3 Pitt.-Johnstown 6:48.67 5:49.29 7:09.63 6:24.22 -
67 Alexis Nguyen FR-1 Daemen 6:12.37 5:51.29 6:36.96 5:23.19 -
68 Madison Burncheck JR-3 Mercyhurst 7:37.29 5:51.76 4:23.82 7:30.26 -
69 Eliz Slaubaugh SR-4 Grove City 6:38.40 5:52.56 6:56.02 4:35.00 -
70 Ava Kidder SO-2 Thiel 5:15.03 5:57.98 6:05.14 4:28.49 -
71 Haley Hinds SO-2 Daemen 5:33.10 5:58.17 4:10.72 4:53.70 -
72 Josie Plazio FR-1 Waynesburg 7:21.74 6:05.07 5:17.61 6:56.18 -
73 Lauren Goehring SO-2 Malone 5:20.25 6:08.10 7:36.45 4:43.44 -
74 Megan Routch SO-2 Westminster (Pa.) 4:49.86 6:11.61 5:49.32 5:49.32 -
75 Kennedy Pino FR-1 Daemen 5:34.69 6:16.05 4:42.04 6:38.62 -
76 Chloe Smith FR-1 Westminster (Pa.) 6:32.85 6:21.40 7:37.68 5:54.71 -
77 Keegan Carroll SR-4 Daemen 8:01.95 6:22.50 7:58.13 5:40.43 -
78 Megan Ferber RS/Una UNAT-Gannon 6:58.29 6:27.30 6:31.18 6:54.42 -
79 Jane Murphy FR-1 Indiana (Pa.) 7:25.85 6:38.08 5:34.39 6:42.06 -
80 Olivia Kqira FR-1 Alderson Broaddus 8:01.70 6:44.79 7:53.61 8:01.70 -
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Claire Walters JR-3 Franciscan (Ohio) 3:34.36 4:29.40 5:56.30 4:49.67 5:27.33 10
2 Grace Smith SO-2 Grove City 5:22.63 4:18.11 4:21.04 4:53.30 4:23.97 8
3 Kristen Seballos SR-4 Carnegie Mellon 4:41.98 4:21.42 3:40.30 4:53.73 5:40.73 6
6 Kimberly Goerss JR-3 Edinboro 5:14.09 5:25.95 5:58.54 4:56.31 5:20.02 3
7 Kassandra Nolet SR-4 Daemen 6:04.16 5:37.30 4:58.49 4:58.49 4:19.69 2
9 Emma Esteves SO-2 Ursuline (Ohio) 5:22.89 5:37.84 5:16.91 4:58.97 6:16.71 1
10 Lydia Bennett SO-2 Grove City 5:50.65 4:02.76 5:05.70 4:59.70 5:20.68 -
11 Camryn Bailey SO-2 Daemen 5:08.78 5:17.77 6:11.73 4:59.78 4:11.82 -
15 Madeline Curtis SO-2 California (Pa.) 3:42.88 5:22.27 6:22.50 5:01.18 4:13.00 -
16 Marianne Abdalah SR-4 Slippery Rock 6:02.56 4:56.09 3:43.58 5:02.13 4:34.94 -
17 Savanna Carr SR-4 PSU-Behrend 4:15.58 4:52.09 6:29.46 5:04.26 5:52.95 -
20 Margaret Ann Healy FR-1 Carnegie Mellon 5:18.45 5:58.64 5:43.18 5:09.17 6:17.19 -
23 Jacqueline Liu FR-1 Carnegie Mellon 6:02.04 5:49.44 6:17.78 5:14.81 5:52.59 -
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
4 Sheilah Cheruiyot JR-3 Edinboro 4:54.46 5
5 Malia Anderson SO-2 California (Pa.) 4:55.07 4
8 Kristin Yeager FR-1 Malone 4:58.94 -
12 Jenna Cassidy FR-1 Malone 4:59.98 -
13 Katie Plassio JR-3 Slippery Rock 5:00.30 -
14 Ruthie Hughes FR-1 Slippery Rock 5:01.00 -
18 Nicole Feng   Pittsburgh Pharaoh Hounds 5:05.37 -
19 Hannah Thomas JR-3 Daemen 5:07.86 -
22 Jenna Smith SO-2 Pitt.-Johnstown 5:13.75 -
24 Kaylynn Johnson SO-2 Grove City 5:15.14 -
28 Jennifer Cichra FR-1 Slippery Rock 5:18.93 -
30 Hannah Wagner SO-2 Youngstown St. 5:21.37 -
37 Trinitie Woolace SO-2 Malone 5:26.89 -
41 Lauren Jacobs JR-3 Edinboro 5:28.68 -
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
21 Lily Murphy FR-1 St. Vincent (Pa.) 5:12.52 5:21.90 -
25 Hannah Strott SR-4 Thiel 5:16.65 4:16.49 -
26 Emma Grzebinski SO-2 Daemen 5:17.81 4:04.72 -
27 Hannah Burgoon FR-1 Slippery Rock 5:18.74 5:18.74 -
29 Mikaela LeBaron SO-2 Mercyhurst 5:19.16 4:34.48 -
33 Samantha Hier JR-3 Malone 5:22.82 3:45.98 -
35 Rachel Hurley SO-2 Franciscan (Ohio) 5:24.98 6:16.98 -
35 Ava Barker FR-1 Pitt.-Johnstown 5:24.98 4:32.99 -
38 Elissa Scheel RS/Una UNAT-Gannon 5:27.45 4:02.32 -
53 Bella Homorody FR-1 Mercyhurst 5:39.43 6:50.71 -
58 Taylor Friello RS/Una UNAT-Gannon 5:44.13 5:40.69 -
65 Eleanor Chuzie JR-3 Mercyhurst 5:48.69 5:59.15 -
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
31 Cassy Lanza FR-1 St. Vincent (Pa.) 4:56.35 6:07.21 4:11.25 5:41.44 6:10.43 5:22.11 5:47.88 -
32 Lindsey Hartle FR-1 PSU-Behrend 5:28.71 5:22.26 6:36.38 6:26.72 4:21.03 5:22.26 6:33.16 -
44 Emma Cain SO-2 Daemen 6:17.67 5:54.48 7:07.37 4:28.35 4:58.17 5:31.29 4:54.85 -
45 Megan Boggess SO-2 Malone 6:48.44 6:45.12 3:52.45 6:48.44 4:28.97 5:32.06 5:12.14 -
47 Joy Pontzer SO-2 St. Vincent (Pa.) 3:57.73 6:18.36 5:04.70 5:18.09 4:41.26 5:34.83 6:38.45 -
50 Lydia Valeriano FR-1 Slippery Rock 7:00.98 6:17.20 7:17.82 4:56.37 5:06.47 5:36.78 4:56.37 -
51 Abby Biddle SR-4 Grove City 6:31.26 5:33.92 4:33.21 6:27.89 5:06.94 5:37.29 7:18.48 -
54 Macayle Wade JR-3 California (Pa.) 6:11.13 6:34.96 6:58.79 4:18.77 3:58.34 5:40.48 6:45.18 -
55 Vanessa Ryhal JR-3 Fredonia 5:55.17 7:20.55 4:57.12 6:19.08 7:00.06 5:41.51 4:33.21 -
63 Sadie Cunningham SR-4 Westminster (Pa.) 6:12.34 5:09.71 6:47.14 7:25.42 6:08.86 5:47.98 5:34.06 -
64 Erin Cool JR-3 Fredonia 4:28.26 5:34.46 4:24.78 6:16.27 6:54.59 5:48.39 4:35.23 -
66 Lacey Greathouse JR-3 Pitt.-Johnstown 5:42.31 6:52.17 5:14.37 6:59.15 7:23.60 5:49.29 5:10.87 -
67 Alexis Nguyen FR-1 Daemen 4:30.50 4:05.91 5:30.22 5:44.27 7:05.06 5:51.29 5:05.63 -
69 Eliz Slaubaugh SR-4 Grove City 6:45.45 4:31.48 4:38.53 5:10.26 5:59.62 5:52.56 6:10.19 -
71 Haley Hinds SO-2 Daemen 6:33.99 5:00.87 5:51.01 7:45.63 7:16.97 5:58.17 6:16.08 -
Women's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
34 Paige Greathouse SO-2 Pitt.-Johnstown 4:55.01 5:24.18 6:32.26 5:27.43 6:25.78 -
39 Virginia Williams SO-2 Grove City 6:13.34 5:27.49 5:27.49 4:25.27 5:24.22 -
40 Hannah Jones JR-3 Thiel 5:28.65 5:28.65 5:25.37 5:35.23 6:24.52 -
42 Emma Smith SO-2 Ursuline (Ohio) 6:30.36 5:30.81 4:27.96 4:51.12 7:00.13 -
43 Grace Scoville FR-1 St. Vincent (Pa.) 5:14.66 5:31.22 5:54.41 5:57.72 5:57.72 -
46 Charity Koontz SO-2 Malone 4:13.78 5:33.91 4:33.81 5:37.25 6:44.04 -
49 Lilly Ryer FR-1 Waynesburg 4:04.88 5:35.44 6:35.82 7:12.72 5:25.38 -
52 Sydney Anderson FR-1 Grove City 5:01.20 5:38.42 4:23.97 7:03.03 4:34.12 -
56 Angie Toole FR-1 Franciscan (Ohio) 5:19.11 5:43.13 6:38.03 4:55.10 4:17.35 -
60 Chloe Kalp JR-3 PSU-Fayette 5:10.45 5:44.94 5:41.49 5:03.55 6:29.79 -
62 Olivia Landis FR-1 Grove City 6:53.33 5:47.33 6:42.91 6:01.23 7:21.11 -
68 Madison Burncheck JR-3 Mercyhurst 5:51.76 5:51.76 6:23.42 7:26.74 6:12.87 -
73 Lauren Goehring SO-2 Malone 6:15.47 6:08.10 4:21.36 6:22.83 6:48.60 -
Women's 1500 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
48 Monica Curtis FR-1 Westminster (Pa.) 6:22.03 5:35.11 -
57 Karissa Dunkerly SO-2 Carnegie Mellon 5:02.46 5:43.70 -
59 Samantha Waldo FR-1 Westminster (Pa.) 5:24.05 5:44.73 -
61 Hannah Crawford RS/Una UNAT-Gannon 5:15.46 5:46.65 -
70 Ava Kidder SO-2 Thiel 4:39.23 5:57.98 -
72 Josie Plazio FR-1 Waynesburg 4:59.36 6:05.07 -
74 Megan Routch SO-2 Westminster (Pa.) 7:37.08 6:11.61 -
75 Kennedy Pino FR-1 Daemen 5:08.37 6:16.05 -
76 Chloe Smith FR-1 Westminster (Pa.) 8:15.82 6:21.40 -
77 Keegan Carroll SR-4 Daemen 6:41.63 6:22.50 -
78 Megan Ferber RS/Una UNAT-Gannon 6:23.43 6:27.30 -
79 Jane Murphy FR-1 Indiana (Pa.) 5:38.37 6:38.08 -
80 Olivia Kqira FR-1 Alderson Broaddus 7:00.99 6:44.79 -