March 31-April 1, 2023
|
Slippery Rock - Slippery Rock, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov PSAC USCAA AARTFC SUNYAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Shannon Dooley SR-4 Slippery Rock 2:00.04 2:09.65 2:01.24
2 Devon Navaroli JR-3 Slippery Rock 2:00.26 1:25.39 2:05.07
3 Tyler Twining FR-1 Malone 2:02.14 2:25.35 2:13.14
4 Zachary Warrick FR-1 Grove City 2:02.43 1:53.86 1:50.19
5 Nathan Jacobs FR-1 Alderson Broaddus 2:02.48 2:20.86 2:09.83
6 Eric Dehmer FR-1 Malone 2:02.82 1:57.91 1:55.45
7 Mason Jobe JR-3 California (Pa.) 2:04.81 1:27.37 1:51.08
8 Kody Klein SO-2 PSU-Behrend 2:05.09 2:12.60 2:42.62
9 Isaac Busler FR-1 Grove City 2:06.34 2:08.87 1:36.02
10 Kayden Schoelles FR-1 Walsh 2:07.47 2:39.34 2:21.50
11 Jonathan Moote SO-2 Daemen 2:07.68 1:33.21 2:15.34
12 Kyle Campbell SR-4 Fredonia 2:07.89 2:15.57 2:43.70
13 Andrew Nephew SO-2 Alderson Broaddus 2:08.14 2:35.05 2:15.83
14 Mitch Chunta JR-3 Indiana (Pa.) 2:08.16 2:00.47 2:42.77
15 Joseph Whipkey SO-2 Grove City 2:08.72 1:44.27 2:40.90
16 Sam Cottrell SR-4 Fredonia 2:08.86 2:19.17 1:40.51
17 Jacob Cureton SO-2 Malone 2:09.43 1:50.02 2:39.20
18 Amin Contreras FR-1 California (Pa.) 2:09.86 2:15.06 1:30.91
19 Isaac Young FR-1 Grove City 2:10.53 1:58.79 2:41.86
20 Jason Seevers FR-1 PSU-Behrend 2:10.59 2:02.76 2:45.85
21 Tom Brady FR-1 Indiana (Pa.) 2:10.84 1:40.75 2:01.69
22 Connor O'Brien SO-2 Daemen 2:11.24 2:32.24 2:04.68
23 Noah Lee SO-2 Pitt.-Johnstown 2:12.05 2:37.14 1:52.25
24 Ian Brown JR-3 Edinboro 2:12.79 2:38.02 2:02.17
25 Joshua Hamon JR-3 Grove City 2:12.96 2:19.61 2:08.98
26 Vincent Mendez SR-4 Fredonia 2:13.47 2:02.80 2:10.80
27 Steven Blatto SO-2 Daemen 2:14.05 2:20.76 2:42.20
28 Nick Temel SO-2 PSU-Behrend 2:14.11 1:43.27 1:55.34
29 George Boutiller FR-1 California (Pa.) 2:14.65 2:53.70 2:28.12
30 Aidan Reinsel FR-1 PSU-Behrend 2:14.67 2:42.95 1:58.51
31 Nick Northrup SO-2 Edinboro 2:14.94 2:08.20 1:53.35
32 Brandt Patterson FR-1 Pitt.-Johnstown 2:15.27 2:19.33 2:49.09
33 John Juszynski FR-1 Slippery Rock 2:15.28 1:48.23 2:15.28
34 Max Dailey FR-1 Westminster (Pa.) 2:16.76 2:40.01 2:03.09
35 Josh Trometer FR-1 Daemen 2:17.14 2:00.69 2:00.69
36 Bill Folmer FR-1 California (Pa.) 2:17.62 2:10.74 1:43.22
37 Connor Volk-Klos SR-4 Edinboro 2:17.79 2:09.53 2:10.90
38 Ward Ries SR-4 Edinboro 2:17.84 2:10.95 2:33.01
39 Nick Amos SR-4 Edinboro 2:17.92 1:37.93 1:47.58
40 John Bruggman SR-4 Daemen 2:18.05 2:36.00 2:20.82
41 Aiden Seeman FR-1 PSU-Behrend 2:18.12 2:41.60 1:54.64
42 Jordan Raynor FR-1 St. Vincent (Pa.) 2:18.57 1:38.39 1:41.16
43 David Coul FR-1 Grove City 2:18.66 2:58.88 2:14.50
44 Daniel Whaley FR-1 Grove City 2:23.00 1:51.54 1:44.39
45 Ethan Harman FR-1 Mercyhurst 2:24.46 1:42.57 2:24.46
46 Kadin Wolfe SO-2 PSU-Fayette 2:28.47 2:34.41 1:58.78
47 Jesse Cook JR-3 Waynesburg 2:40.59 2:42.20 2:55.05
48 Dane Fasick FR-1 Westminster (Pa.) 2:40.60 1:57.24 1:54.03
  Samuel Hartman SR-4 Edinboro DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Shannon Dooley SR-4 Slippery Rock 2:00.04 1:56.44
2 Devon Navaroli JR-3 Slippery Rock 2:00.26 2:30.33
3 Tyler Twining FR-1 Malone 2:02.14 2:19.24
4 Zachary Warrick FR-1 Grove City 2:02.43 1:34.28
6 Eric Dehmer FR-1 Malone 2:02.82 2:15.11
7 Mason Jobe JR-3 California (Pa.) 2:04.81 1:29.87
8 Kody Klein SO-2 PSU-Behrend 2:05.09 2:06.34
15 Joseph Whipkey SO-2 Grove City 2:08.72 1:42.98
23 Noah Lee SO-2 Pitt.-Johnstown 2:12.05 2:50.35
36 Bill Folmer FR-1 California (Pa.) 2:17.62 2:27.26
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
5 Nathan Jacobs FR-1 Alderson Broaddus 2:02.48 1:50.24 1:31.86 1:51.46 2:33.10
10 Kayden Schoelles FR-1 Walsh 2:07.47 1:48.35 1:48.35 1:58.55 2:44.44
14 Mitch Chunta JR-3 Indiana (Pa.) 2:08.16 2:24.82 2:17.14 1:55.35 2:05.60
17 Jacob Cureton SO-2 Malone 2:09.43 2:05.55 2:23.67 2:31.44 2:26.26
20 Jason Seevers FR-1 PSU-Behrend 2:10.59 1:40.56 1:48.39 2:02.76 2:39.32
28 Nick Temel SO-2 PSU-Behrend 2:14.11 1:59.36 2:51.66 2:06.07 2:07.41
30 Aidan Reinsel FR-1 PSU-Behrend 2:14.67 2:17.37 1:51.78 2:26.79 1:54.47
31 Nick Northrup SO-2 Edinboro 2:14.94 1:45.26 2:24.39 1:47.96 2:43.28
34 Max Dailey FR-1 Westminster (Pa.) 2:16.76 2:04.46 2:07.19 2:55.06 1:35.74
40 John Bruggman SR-4 Daemen 2:18.05 1:58.73 2:23.58 2:24.96 2:47.04
  Samuel Hartman SR-4 Edinboro DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
9 Isaac Busler FR-1 Grove City 1:44.87 2:30.35 2:06.34 2:27.82 2:13.92 1:38.55
16 Sam Cottrell SR-4 Fredonia 2:32.06 2:32.06 2:08.86 2:30.77 2:43.66 2:29.48
18 Amin Contreras FR-1 California (Pa.) 1:42.59 1:59.48 2:09.86 2:25.45 2:08.57 1:43.89
19 Isaac Young FR-1 Grove City 2:24.89 1:43.12 2:10.53 1:36.60 1:36.60 1:56.18
21 Tom Brady FR-1 Indiana (Pa.) 1:44.68 2:29.16 2:10.84 2:02.99 2:27.85 1:51.22
22 Connor O'Brien SO-2 Daemen 1:58.12 1:33.18 2:11.24 2:15.18 2:11.24 2:46.68
24 Ian Brown JR-3 Edinboro 2:42.01 2:27.40 2:12.79 2:49.98 2:08.81 2:15.45
32 Brandt Patterson FR-1 Pitt.-Johnstown 2:26.10 2:07.16 2:15.27 2:34.21 1:36.05 2:42.33
37 Connor Volk-Klos SR-4 Edinboro 1:57.13 2:35.71 2:17.79 2:43.97 1:41.97 2:26.06
38 Ward Ries SR-4 Edinboro 1:39.25 2:55.06 2:17.84 2:21.98 2:57.82 2:50.93
39 Nick Amos SR-4 Edinboro 1:40.69 2:56.54 2:17.92 2:23.44 1:39.31 2:56.54
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
11 Jonathan Moote SO-2 Daemen 1:30.66 2:07.68 1:37.04 2:34.50
12 Kyle Campbell SR-4 Fredonia 2:13.01 2:07.89 1:30.81 1:57.66
13 Andrew Nephew SO-2 Alderson Broaddus 1:37.39 2:08.14 2:44.02 2:04.30
25 Joshua Hamon JR-3 Grove City 2:02.33 2:12.96 1:53.02 2:47.53
26 Vincent Mendez SR-4 Fredonia 2:32.16 2:13.47 2:04.13 1:33.43
27 Steven Blatto SO-2 Daemen 1:45.90 2:14.05 1:45.90 2:50.25
29 George Boutiller FR-1 California (Pa.) 2:11.96 2:14.65 2:29.47 2:22.73
35 Josh Trometer FR-1 Daemen 1:40.12 2:17.14 1:40.12 2:02.06
41 Aiden Seeman FR-1 PSU-Behrend 1:51.88 2:18.12 2:07.07 1:47.74
43 David Coul FR-1 Grove City 2:28.37 2:18.66 1:38.45 1:48.16
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
33 John Juszynski FR-1 Slippery Rock 1:36.05 1:36.05 2:20.70 1:50.93 2:23.40 2:15.28
42 Jordan Raynor FR-1 St. Vincent (Pa.) 1:38.39 2:07.49 2:24.12 1:53.63 2:22.73 2:18.57
45 Ethan Harman FR-1 Mercyhurst 2:21.57 1:54.13 2:41.80 3:07.80 1:48.35 2:24.46
48 Dane Fasick FR-1 Westminster (Pa.) 3:14.33 2:56.66 2:18.12 2:08.48 3:14.33 2:40.60
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
44 Daniel Whaley FR-1 Grove City 3:05.90 2:18.71 2:08.70 2:17.28 2:23.00 2:37.30 2:53.03
46 Kadin Wolfe SO-2 PSU-Fayette 2:16.60 2:13.63 2:10.66 2:19.57 2:28.47 3:04.11 2:26.99
47 Jesse Cook JR-3 Waynesburg 3:07.89 2:48.62 3:12.71 2:10.08 2:40.59 2:50.23 2:43.81