May 4- 6, 2023
|
Harding U. - Searcy, AR
ICON KEY: NCAA DII Prov

Men's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Dylan Dew FR-1 Ouachita Baptist 2:19.95 1:57.01 1:37.51 1:54.71 1:45.54 2:13.07 10
2 Zach Reed JR-3 Harding 1:27.47 1:52.79 1:42.43 1:55.09 1:21.72 2:07.75 8
3 Tiag Campney JR-3 Harding 1:48.28 2:15.93 1:36.76 1:55.19 1:24.09 2:14.78 6
4 Emmett Murphy FR-1 Oklahoma Baptist 2:27.64 2:10.34 1:29.97 1:55.34 2:04.57 1:27.66 5
5 Xander Naegle FR-1 Ouachita Baptist 1:58.02 2:11.90 2:24.63 1:55.70 2:25.79 2:29.26 4
6 Hector Hernandez JR-3 Southern Arkansas 1:56.88 1:38.37 2:03.82 1:55.72 1:21.01 1:45.31 3
7 Michael Iyali SO-2 East Central 2:29.31 1:31.25 1:46.65 1:58.50 1:49.02 2:16.28 2
8 Parker Ables SR-4 Oklahoma Baptist 1:43.63 1:39.97 2:06.79 2:01.91 1:43.63 2:05.57 1

Men's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Dylan Dew FR-1 Ouachita Baptist 1:54.34
2 Hector Hernandez JR-3 Southern Arkansas 1:54.71
3 Tiag Campney JR-3 Harding 1:54.75
4 Michael Iyali SO-2 East Central 1:54.90
5 Zach Reed JR-3 Harding 1:55.49
6 Emmett Murphy FR-1 Oklahoma Baptist 1:55.50
7 Xander Naegle FR-1 Ouachita Baptist 1:55.77
8 Parker Ables SR-4 Oklahoma Baptist 1:56.82
9 Daniel Watrous SR-4 Harding 1:57.86
10 ZANDER WOOD FR-1 East Central 1:58.47
11 James Williams FR-1 Oklahoma Baptist 1:59.11
12 AJ Gustin SO-2 East Central 2:00.79
13 Dennis Green JR-3 Southern Nazarene 2:02.12
14 Brycen Biskner FR-1 Harding 2:02.39
15 Collin Brock SR-4 Harding 2:02.72
16 Kulson Yates FR-1 Oklahoma Baptist 2:03.74
17 Dakota Norvell JR-3 Southern Nazarene 2:03.98
18 Josh Lewis SR-4 Southern Nazarene 2:05.36
19 Noah Zetts FR-1 Ouachita Baptist 2:05.76
20 JOSHUA ROBERTSON FR-1 East Central 2:06.52
21 ELIJAH BLOYED FR-1 East Central 2:09.74
  Samuel Fantoni SO-2 Oklahoma Baptist DNS
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Dylan Dew FR-1 Ouachita Baptist 1:20.04 1:54.34 1:30.33
4 Michael Iyali SO-2 East Central 2:10.99 1:54.90 2:28.23
8 Parker Ables SR-4 Oklahoma Baptist 2:14.35 1:56.82 2:05.00
13 Dennis Green JR-3 Southern Nazarene 1:51.13 2:02.12 1:47.47
14 Brycen Biskner FR-1 Harding 2:09.74 2:02.39 2:35.44
17 Dakota Norvell JR-3 Southern Nazarene 2:10.18 2:03.98 2:32.50
18 Josh Lewis SR-4 Southern Nazarene 2:06.62 2:05.36 2:17.90
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Hector Hernandez JR-3 Southern Arkansas 1:54.71 1:43.24
3 Tiag Campney JR-3 Harding 1:54.75 1:54.75
6 Emmett Murphy FR-1 Oklahoma Baptist 1:55.50 2:29.00
11 James Williams FR-1 Oklahoma Baptist 1:59.11 2:07.45
12 AJ Gustin SO-2 East Central 2:00.79 1:30.60
16 Kulson Yates FR-1 Oklahoma Baptist 2:03.74 2:11.17
19 Noah Zetts FR-1 Ouachita Baptist 2:05.76 1:45.64
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
5 Zach Reed JR-3 Harding 1:55.49 2:07.04 2:26.68 1:34.71 1:32.40 2:24.37
7 Xander Naegle FR-1 Ouachita Baptist 1:55.77 1:21.04 1:30.30 2:25.87 1:33.78 1:41.88
9 Daniel Watrous SR-4 Harding 1:57.86 2:09.65 1:39.01 1:53.15 1:29.58 2:30.86
10 ZANDER WOOD FR-1 East Central 1:58.47 2:00.84 1:49.00 2:28.09 1:22.93 1:51.37
15 Collin Brock SR-4 Harding 2:02.72 1:55.36 2:01.50 2:34.63 1:57.82 2:00.27
20 JOSHUA ROBERTSON FR-1 East Central 2:06.52 1:34.89 2:35.62 2:38.15 2:34.36 1:58.93
21 ELIJAH BLOYED FR-1 East Central 2:09.74 1:30.82 2:31.80 2:27.91 2:38.29 1:51.58
  Samuel Fantoni SO-2 Oklahoma Baptist DNS DNS DNS DNS DNS DNS