April 28-29, 2023
|
Elizabethtown - Elizabethtown, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov NJCAA DIII PSAC MAC AARTFC IC4A/ECAC

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Megan Lysek-Hagy Sophomore Unattached 5:46.00 3:59.54 6:12.61 5:43.04 5:22.34 3:41.79 4:55.72   
2 Melissa Fitzgibbon SR-4 Elizabethtown 6:12.82 5:13.17 4:28.43 3:46.67 3:55.62 5:07.20 4:58.25 10
3 Lauren Kitay SO-2 Bryn Mawr 6:01.90 3:49.20 5:13.65 3:52.22 4:52.54 6:19.99 5:01.58 8
4 Emma Kline SR-4 Franklin & Marshall 5:00.21 3:53.50 3:47.43 5:24.47 4:45.05 3:41.37 5:03.24 6
5 Sofi Guven SO-2 Bryn Mawr 6:26.23 5:45.74 5:36.39 3:38.03 4:46.56 6:01.31 5:11.47 5
6 Anna Duncan JR-3 Mansfield 5:02.18 5:11.63 4:40.15 6:49.20 3:59.23 5:14.77 5:14.77 4
7 Isabelle Smith SO-2 Elizabethtown 6:03.40 3:44.36 5:57.08 5:22.32 5:09.68 6:00.24 5:16.00 3
8 Kate Henderson SR-4 Franklin & Marshall 5:39.30 6:01.50 5:45.64 3:54.66 5:51.99 6:04.67 5:17.10 2
9 Madison Webber SR-4 Elizabethtown 4:36.05 4:29.63 5:14.56 4:36.05 4:39.26 6:41.23 5:20.98 1
10 Evelyn Cheng SO-2 Bryn Mawr 3:55.19 6:39.49 5:35.06 5:25.40 6:33.05 4:14.52 5:22.17 -
11 Maureen Bosak SO-2 Elizabethtown 4:38.37 6:51.08 6:18.71 6:09.00 4:28.66 5:52.82 5:23.68 -
12 Caroline Robertson SO-2 Bryn Mawr 4:03.12 4:35.53 6:41.95 4:16.08 3:46.91 6:09.53 5:24.15 -
13 Sofie Prieto FR-1 Bryn Mawr 6:02.89 6:29.04 6:55.19 4:54.23 5:43.27 4:41.16 5:26.92 -
14 Katie Guelcher SR-4 Elizabethtown 3:55.53 4:41.97 5:11.82 6:18.16 6:57.97 5:48.31 5:31.72 -
15 Emma O'Toole FR-1 Elizabethtown 4:33.67 4:47.02 4:47.02 4:30.33 5:00.37 4:33.67 5:33.74 -
16 Kenna Pettigrew FR-1 Bryn Mawr 4:55.38 4:31.88 4:52.02 7:09.64 5:18.87 6:49.50 5:35.65 -
17 Evelyn Fort SO-2 Bryn Mawr 4:35.61 4:25.53 4:02.00 5:56.28 6:29.89 5:46.20 5:36.11 -
18 Camryn Karis-Sconyers JR-3 Bryn Mawr 4:50.85 5:24.67 5:55.10 4:06.88 6:39.07 6:28.92 5:38.19 -
19 Marien Richardson JR-3 Bryn Mawr 3:58.09 5:46.94 4:32.11 5:06.12 6:34.55 4:52.52 5:40.13 -
20 Sam Lyster SO-2 Bryn Mawr 6:14.83 5:16.90 5:13.49 4:18.97 4:32.60 5:57.79 5:40.75 -
21 Alexis Broggi FR-1 Elizabethtown 6:57.36 5:44.92 7:21.50 4:22.14 6:05.62 7:00.81 5:44.92 -
22 Julianne Cadden JR-3 Franklin & Marshall 6:24.35 6:10.50 6:41.67 4:30.09 4:33.55 6:17.43 5:46.26 -
23 Alexandra Campo FR-1 RC - Gloucester CC 5:54.74 6:30.22 7:09.24 6:05.39 7:05.69 4:54.44 5:54.74 -
24 Leah Brown JR-3 Albright 4:46.21 6:15.65 6:58.58 6:29.96 5:14.83 5:32.72 5:57.76 -
25 Kylie Evoy JR-3 Elizabethtown 5:25.98 5:54.63 4:14.33 5:25.98 6:37.62 5:04.48 5:58.21 -
26 Emily McGonigle SO-2 Immaculata 4:36.35 5:16.34 6:14.52 7:05.43 6:36.34 7:34.52 6:03.61 -
27 Ella Heipt JR-3 Bryn Mawr 4:21.01 5:23.51 6:14.98 7:39.53 6:26.01 6:44.39 6:07.62 -
28 Kathryn DeHaven JR-3 Immaculata 5:47.02 7:34.08 7:04.55 5:10.11 7:08.24 5:54.41 6:09.17 -
29 Natasha Kwiatkowski FR-1 Bryn Mawr 6:19.18 6:46.26 4:50.19 5:09.53 4:46.32 6:03.70 6:26.91 -
  Abby Sprock SR-4 Immaculata DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Delaney Cairns FR-1 Bryn Mawr DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Alex Rosen SO-2 Bryn Mawr DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Lucy Olsen FR-1 Franklin & Marshall DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Megan Lysek-Hagy Sophomore Unattached 6:21.48 4:55.72   
2 Melissa Fitzgibbon SR-4 Elizabethtown 5:04.22 4:58.25 10
3 Lauren Kitay SO-2 Bryn Mawr 5:31.74 5:01.58 8
4 Emma Kline SR-4 Franklin & Marshall 3:53.50 5:03.24 6
5 Sofi Guven SO-2 Bryn Mawr 4:02.95 5:11.47 5
6 Anna Duncan JR-3 Mansfield 5:17.92 5:14.77 4
7 Isabelle Smith SO-2 Elizabethtown 4:28.60 5:16.00 3
8 Kate Henderson SR-4 Franklin & Marshall 5:13.93 5:17.10 2
9 Madison Webber SR-4 Elizabethtown 4:00.74 5:20.98 1
10 Evelyn Cheng SO-2 Bryn Mawr 6:33.05 5:22.17 -
11 Maureen Bosak SO-2 Elizabethtown 4:09.24 5:23.68 -
13 Sofie Prieto FR-1 Bryn Mawr 4:08.46 5:26.92 -
14 Katie Guelcher SR-4 Elizabethtown 6:44.70 5:31.72 -
19 Marien Richardson JR-3 Bryn Mawr 4:32.11 5:40.13 -
20 Sam Lyster SO-2 Bryn Mawr 5:30.53 5:40.75 -
25 Kylie Evoy JR-3 Elizabethtown 4:50.15 5:58.21 -
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
12 Caroline Robertson SO-2 Bryn Mawr 5:14.43 5:37.12 6:48.43 5:24.15 5:40.36 6:12.78 -
15 Emma O'Toole FR-1 Elizabethtown 7:10.53 6:50.50 5:20.39 5:33.74 6:47.17 6:50.50 -
16 Kenna Pettigrew FR-1 Bryn Mawr 5:15.51 5:15.51 5:22.23 5:35.65 4:55.38 4:48.66 -
17 Evelyn Fort SO-2 Bryn Mawr 7:10.22 6:16.45 7:10.22 5:36.11 7:00.14 5:29.39 -
18 Camryn Karis-Sconyers JR-3 Bryn Mawr 5:38.19 6:01.87 7:19.65 5:38.19 6:01.87 6:42.45 -
21 Alexis Broggi FR-1 Elizabethtown 4:08.35 4:25.59 7:21.50 5:44.92 6:33.21 6:29.76 -
22 Julianne Cadden JR-3 Franklin & Marshall 5:39.34 4:16.24 5:04.71 5:46.26 4:30.09 6:10.50 -
23 Alexandra Campo FR-1 RC - Gloucester CC 4:40.25 5:47.65 5:37.01 5:54.74 6:55.05 4:54.44 -
24 Leah Brown JR-3 Albright 5:07.68 7:27.20 7:27.20 5:57.76 7:23.63 5:18.41 -
26 Emily McGonigle SO-2 Immaculata 4:47.26 6:10.89 7:12.70 6:03.61 5:38.16 6:03.61 -
27 Ella Heipt JR-3 Bryn Mawr 6:18.65 4:46.75 5:05.13 6:07.62 6:18.65 4:46.75 -
28 Kathryn DeHaven JR-3 Immaculata 6:31.32 7:56.23 6:53.47 6:09.17 6:09.17 4:29.50 -
29 Natasha Kwiatkowski FR-1 Bryn Mawr 4:34.71 7:17.21 5:01.79 6:26.91 6:26.91 6:19.18 -
  Alex Rosen SO-2 Bryn Mawr DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Delaney Cairns FR-1 Bryn Mawr DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Abby Sprock SR-4 Immaculata DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Lucy Olsen FR-1 Franklin & Marshall DNS DNS DNS DNS DNS DNS