April 21-22, 2023
|
Arkansas State - State University, AR
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jacob Pyeatt JR-3 Arkansas State 4:46.50 3:49.20 4:00.66 3:44.62 3:37.74 4:25.88
2 Luke McNair SR-4 Tennessee-Martin 3:31.26 3:49.63 4:44.75 4:21.78 4:51.63 4:05.71
3 Dawson Mayberry SO-2 Arkansas State 3:24.50 3:52.38 4:50.48 3:05.91 2:47.32 3:54.71
4 Lasse Funck SO-2 Arkansas State 4:54.21 3:53.50 2:43.45 3:39.49 2:57.46 2:52.79
5 Dylan Dew FR-1 Ouachita Baptist 4:26.40 3:53.68 4:45.09 3:02.27 4:54.44 3:09.28
6 Hudson Hall SO-2 Tennessee-Martin 4:34.85 3:54.91 4:34.85 4:46.59 3:52.56 4:06.66
7 Cole Davis JR-3 Tennessee-Martin 3:55.54 3:55.54 3:08.44 3:41.41 4:02.61 3:41.41
8 Anton Lindberg JR-3 Christian Bros. 3:09.17 3:56.46 4:53.21 3:58.83 3:35.18 5:05.04
9 Will Cahill SO-2 Tennessee-Martin 4:25.96 3:57.46 2:46.23 2:58.10 4:23.58 5:08.70
10 Noah McMurtrey FR-1 Arkansas State 3:30.10 3:58.74 4:36.94 3:32.48 3:08.61 3:27.71
11 Ethan Knight FR-1 Tennessee-Martin 3:35.13 3:59.03 3:06.45 4:13.38 4:44.45 3:47.08
12 Ethan Kailey FR-1 Ouachita Baptist 3:50.35 3:59.94 3:16.75 4:43.13 2:50.36 4:14.34
13 Josh Tibbs FR-1 Ouachita Baptist 4:31.25 4:00.04 2:57.63 4:45.65 3:55.24 3:52.84
14 Bresner Austin SO-2 Central Arkansas 4:12.15 4:00.14 4:52.97 3:26.52 4:52.97 3:00.11
15 Hawken Foote JR-3 Tennessee-Martin 5:02.40 4:01.92 3:47.41 4:33.37 3:30.47 4:23.70
16 Whit Lawrence FR-1 Ouachita Baptist 4:39.36 4:02.92 2:54.91 4:27.22 3:58.07 2:54.91
17 Jackson Pruim JR-3 Harding 3:27.27 4:03.84 2:55.57 4:06.28 3:05.32 3:24.83
18 Lawson Sanders FR-1 Ouachita Baptist 4:02.16 4:04.60 4:09.50 3:42.59 4:04.60 3:15.68
19 Rylan Brown SO-2 Arkansas State 4:54.18 4:05.15 3:28.38 3:16.12 4:10.06 3:30.83
20 Nathan Herbst SR-4 Arkansas State 4:10.93 4:06.01 4:33.08 4:08.47 2:59.59 4:06.01
21 Jack Blyth SR-4 Tennessee-Martin 3:05.31 4:07.08 5:18.74 3:07.78 4:54.03 3:27.55
22 Matt Ingalsbe JR-3 Harding 5:14.15 4:07.36 4:34.57 4:17.26 3:40.15 4:34.57
23 Sam Shuman SO-2 Tennessee-Martin 2:58.30 4:07.63 3:47.82 3:25.54 4:37.35 3:15.63
24 Nathan Perry FR-1 Harding 3:06.72 4:08.96 3:24.15 2:59.26 3:49.05 5:16.18
25 Natnael Enright FR-1 Arkansas State 5:14.00 4:09.20 4:44.09 4:11.70 5:04.03 4:51.57
26 Benard Koech SO-2 Bethel (Tenn.) 2:58.09 4:10.83 4:58.49 5:01.00 4:28.39 4:43.44
27 Jaelen Becho FR-1 Ouachita Baptist 3:31.71 4:12.03 4:34.72 4:32.20 2:56.43 2:56.43
28 Carson Warman SO-2 Bethel (Tenn.) 4:51.69 4:13.64 4:06.03 4:00.96 3:07.70 3:20.38
29 Victor Kemboi SR-4 Tennessee-Martin 4:46.88 4:16.14 2:59.30 4:54.57 5:32.99 3:01.86
30 Britt Hawkins FR-1 Ouachita Baptist 3:52.09 4:17.87 3:05.67 5:17.18 3:00.51 4:33.35
31 Kyle Oakes FR-1 Harding 3:00.59 4:17.98 5:35.38 3:31.55 4:28.30 3:26.39
32 Trey Hicks FR-1 Ouachita Baptist 4:47.94 4:19.40 4:24.59 5:37.22 4:14.22 4:53.13
33 Chance Craig FR-1 Tennessee-Martin 3:33.41 4:20.25 3:59.43 5:17.51 3:17.79 4:54.09
34 Tucker Allen FR-1 Harding 5:22.96 4:20.45 3:28.36 5:35.98 3:17.95 5:17.75
35 Stetson Childress SO-2 Bethel (Tenn.) 4:38.36 4:22.60 3:48.47 5:04.62 3:14.33 3:58.97
36 Caleb Chunn SO-2 Harding 3:48.64 4:22.80 3:32.87 5:12.74 3:22.36 3:11.85
37 Noah Zetts FR-1 Ouachita Baptist 4:00.20 4:23.95 5:40.50 4:58.27 4:21.31 3:47.00
38 Cedrion Cook FR-1 Bethel (Tenn.) 4:49.30 4:27.87 5:40.20 5:08.05 3:18.23 4:17.16
39 Braden Wallace FR-1 Bethel (Tenn.) 5:14.94 4:29.18 5:28.40 3:21.89 3:48.81 3:56.88
40 Jacob Wood FR-1 Harding 3:16.08 4:32.33 3:32.42 5:07.74 3:24.25 3:43.31
41 Conner Cox FR-1 Bethel (Tenn.) 4:54.39 4:45.81 5:22.97 5:37.26 4:28.67 4:05.80
42 Brantly Jent SO-2 Bethel (Tenn.) 5:25.24 4:50.39 4:59.11 5:48.47 5:39.76 6:00.09
43 Paxton Davis SR-4 Harding 6:17.64 4:50.49 5:48.59 5:13.73 4:21.45 5:05.02
  Hunter Henderson SR-4 Central Arkansas DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Grayson Young SO-2 Arkansas State DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Jacob Pyeatt JR-3 Arkansas State 3:49.20 3:46.91
2 Luke McNair SR-4 Tennessee-Martin 3:49.63 3:03.71
3 Dawson Mayberry SO-2 Arkansas State 3:52.38 2:42.67
4 Lasse Funck SO-2 Arkansas State 3:53.50 4:09.85
5 Dylan Dew FR-1 Ouachita Baptist 3:53.68 4:47.43
6 Hudson Hall SO-2 Tennessee-Martin 3:54.91 3:54.91
7 Cole Davis JR-3 Tennessee-Martin 3:55.54 4:54.43
8 Anton Lindberg JR-3 Christian Bros. 3:56.46 3:51.73
9 Will Cahill SO-2 Tennessee-Martin 3:57.46 4:44.96
10 Noah McMurtrey FR-1 Arkansas State 3:58.74 4:44.10
14 Bresner Austin SO-2 Central Arkansas 4:00.14 4:19.36
19 Rylan Brown SO-2 Arkansas State 4:05.15 3:21.03
20 Nathan Herbst SR-4 Arkansas State 4:06.01 4:20.77
23 Sam Shuman SO-2 Tennessee-Martin 4:07.63 3:42.87
25 Natnael Enright FR-1 Arkansas State 4:09.20 3:46.78
  Hunter Henderson SR-4 Central Arkansas DNS DNS
  Grayson Young SO-2 Arkansas State DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
11 Ethan Knight FR-1 Tennessee-Martin 3:59.03 3:08.84 4:25.33 3:11.23 3:35.13 5:01.18 4:54.01
12 Ethan Kailey FR-1 Ouachita Baptist 3:59.94 4:59.93 4:31.14 4:38.33 4:35.94 5:09.53 4:02.34
13 Josh Tibbs FR-1 Ouachita Baptist 4:00.04 3:14.44 3:40.84 3:21.64 3:31.24 3:24.04 2:52.83
15 Hawken Foote JR-3 Tennessee-Martin 4:01.92 3:52.25 3:18.38 4:40.63 4:55.15 4:57.57 3:59.50
16 Whit Lawrence FR-1 Ouachita Baptist 4:02.92 4:15.07 4:49.08 5:13.37 5:08.51 4:34.50 3:04.62
17 Jackson Pruim JR-3 Harding 4:03.84 3:58.97 4:01.41 4:11.16 2:58.01 5:07.24 4:55.05
18 Lawson Sanders FR-1 Ouachita Baptist 4:04.60 3:20.58 3:18.13 5:00.86 3:42.59 4:41.29 4:16.83
21 Jack Blyth SR-4 Tennessee-Martin 4:07.08 5:08.85 4:21.91 3:07.78 4:44.15 4:12.03 4:54.03
22 Matt Ingalsbe JR-3 Harding 4:07.36 4:14.78 4:19.73 5:06.73 5:11.68 5:14.15 3:22.84
24 Nathan Perry FR-1 Harding 4:08.96 3:06.72 4:03.98 4:03.98 3:59.01 3:11.70 5:23.65
26 Benard Koech SO-2 Bethel (Tenn.) 4:10.83 3:05.62 4:35.92 3:38.23 4:58.49 4:08.33 2:58.09
29 Victor Kemboi SR-4 Tennessee-Martin 4:16.14 2:59.30 3:45.41 4:21.27 3:24.92 3:55.65 5:07.37
31 Kyle Oakes FR-1 Harding 4:17.98 4:33.46 3:31.55 3:47.03 4:54.10 4:48.94 4:54.10
34 Tucker Allen FR-1 Harding 4:20.45 4:56.92 4:12.64 4:28.27 3:33.57 4:54.31 4:10.04
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
27 Jaelen Becho FR-1 Ouachita Baptist 4:12.03 4:04.47 3:03.99
28 Carson Warman SO-2 Bethel (Tenn.) 4:13.64 5:19.59 4:39.01
30 Britt Hawkins FR-1 Ouachita Baptist 4:17.87 5:09.45 4:10.14
32 Trey Hicks FR-1 Ouachita Baptist 4:19.40 3:19.74 5:03.50
33 Chance Craig FR-1 Tennessee-Martin 4:20.25 3:25.60 5:35.73
35 Stetson Childress SO-2 Bethel (Tenn.) 4:22.60 3:14.33 4:43.61
36 Caleb Chunn SO-2 Harding 4:22.80 5:10.11 3:51.27
37 Noah Zetts FR-1 Ouachita Baptist 4:23.95 3:25.89 4:50.35
38 Cedrion Cook FR-1 Bethel (Tenn.) 4:27.87 5:37.52 4:33.23
39 Braden Wallace FR-1 Bethel (Tenn.) 4:29.18 5:39.17 5:06.87
40 Jacob Wood FR-1 Harding 4:32.33 5:24.08 3:48.76
41 Conner Cox FR-1 Bethel (Tenn.) 4:45.81 4:42.96 5:40.12
42 Brantly Jent SO-2 Bethel (Tenn.) 4:50.39 5:13.63 4:09.74
43 Paxton Davis SR-4 Harding 4:50.49 4:01.11 6:00.21