April 15, 2023
|
Ohio Wesleyan - Delaware, OH
ICON KEY: NCAC

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Hans Holst SO-2 Case Western 4:31.59 3:08.93 3:56.16 10
2 Nate Gilbert SO-2 Case Western 2:52.96 3:33.23 3:56.92 8
3 Drew Robertson SO-2 Wooster 3:55.36 2:51.17 3:57.73 6
4 Peter Bernhardt SO-2 Kenyon 5:12.49 3:52.55 4:02.24 5
5 Declan Toomey SO-2 Denison 3:49.71 3:35.05 4:04.37 4
6 Wes Horton SO-2 Ohio Wesleyan 4:58.57 3:10.00 4:06.75 3
7 Jacob Clouse FR-1 Ohio Northern 3:57.50 3:47.60 4:07.39 2
8 JT Basco SO-2 Ohio Northern 3:33.77 5:05.75 4:08.57 1
9 Jerry Achtermann JR-3 Oberlin 3:21.80 5:25.41 4:12.25 -
10 Christopher Pinnick JR-3 Otterbein 3:45.26 5:21.44 4:13.10 -
11 Ben Nichols SO-2 Wooster 4:26.88 5:17.72 4:14.17 -
12 Max McAdams SO-2 Muskingum 3:18.30 3:41.18 4:14.22 -
13 Simon Leck SO-2 Ohio Wesleyan 3:39.62 2:58.76 4:15.37 -
14 Donald Folk SO-2 Case Western 5:06.88 4:08.06 4:15.73 -
15 Xavier Platt FR-1 Ohio Wesleyan 4:18.37 3:14.42 4:15.81 -
16 Jack Caine JR-3 Kenyon 3:37.94 3:35.38 4:16.40 -
17 Joshua Lamb FR-1 Denison 5:15.38 2:59.48 4:16.40 -
18 William Allain SO-2 Denison 3:17.66 3:40.77 4:16.70 -
19 Michael Lombardi SO-2 Case Western 4:38.45 5:19.70 4:17.82 -
20 Jacob Littler SO-2 Otterbein 5:17.29 3:21.21 4:17.96 -
21 Preston Pethtel SO-2 Ohio Wesleyan 4:12.13 4:51.11 4:19.92 -
22 Henry Rodrigues FR-1 Kenyon 5:22.91 3:46.56 4:20.41 -
23 Robert Peskin SO-2 Denison 5:50.67 5:25.63 4:38.31 -
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Hans Holst SO-2 Case Western 3:56.16 10
2 Nate Gilbert SO-2 Case Western 3:56.92 8
3 Drew Robertson SO-2 Wooster 3:57.73 6
4 Peter Bernhardt SO-2 Kenyon 4:02.24 5
5 Declan Toomey SO-2 Denison 4:04.37 4
6 Wes Horton SO-2 Ohio Wesleyan 4:06.75 3
7 Jacob Clouse FR-1 Ohio Northern 4:07.39 2
8 JT Basco SO-2 Ohio Northern 4:08.57 1
10 Christopher Pinnick JR-3 Otterbein 4:13.10 -
11 Ben Nichols SO-2 Wooster 4:14.17 -
17 Joshua Lamb FR-1 Denison 4:16.40 -
19 Michael Lombardi SO-2 Case Western 4:17.82 -
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
9 Jerry Achtermann JR-3 Oberlin 3:19.28 4:19.82 4:34.96 4:50.09 5:07.75 4:12.25 -
12 Max McAdams SO-2 Muskingum 4:14.22 3:48.80 4:14.22 4:26.94 4:52.36 4:14.22 -
13 Simon Leck SO-2 Ohio Wesleyan 3:49.84 4:33.25 4:35.80 5:31.99 3:44.73 4:15.37 -
14 Donald Folk SO-2 Case Western 4:28.52 5:11.99 4:43.86 5:19.67 4:25.96 4:15.73 -
15 Xavier Platt FR-1 Ohio Wesleyan 5:04.42 5:22.32 3:27.21 4:49.07 3:27.21 4:15.81 -
16 Jack Caine JR-3 Kenyon 5:02.56 4:11.28 3:48.20 5:17.94 4:36.92 4:16.40 -
18 William Allain SO-2 Denison 4:06.44 5:31.15 3:02.26 3:38.20 3:30.50 4:16.70 -
20 Jacob Littler SO-2 Otterbein 4:25.70 4:25.70 5:06.98 4:51.50 5:19.87 4:17.96 -
21 Preston Pethtel SO-2 Ohio Wesleyan 5:11.91 5:27.50 4:30.32 3:17.54 3:35.74 4:19.92 -
22 Henry Rodrigues FR-1 Kenyon 4:28.23 5:09.89 5:22.91 4:02.19 4:46.46 4:20.41 -
23 Robert Peskin SO-2 Denison 5:47.89 5:33.98 3:37.09 4:29.96 5:31.19 4:38.31 -