April 21-22, 2023
|
Oklahoma - Norman, OK
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA DI

Men 800m College

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Wail Bourahli SO-2 Butler CC 1:29.52 2:25.46 1:21.68 1:51.89 2:12.03 1:59.73
2 Zach Trotter FR-1 Butler CC 1:56.05 2:04.10 2:28.23 1:54.90 2:01.80 1:30.78
3 Triston Read SO-2 Oklahoma State 1:36.80 1:46.02 1:54.08 1:55.23 2:22.89 2:15.98
4 Abdelhakim Boukhiar FR-1 Butler CC 2:00.24 2:09.57 1:32.22 1:56.73 2:21.25 2:02.57
5 Emmett Murphy FR-1 Oklahoma Baptist 1:43.30 2:27.90 1:32.73 1:57.38 2:25.56 1:40.95
6 Daniel Nickell SO-2 Oklahoma State 1:43.31 1:51.52 1:35.09 1:57.39 2:29.09 1:44.48
7 Jordan Gledhill SR-4 Oklahoma 1:59.92 1:46.98 1:52.86 1:57.56 1:57.56 2:21.08
8 Justin Smith FR-1 Oklahoma State 1:37.63 2:32.91 1:54.10 1:57.62 2:02.33 1:24.69
9 Riley McGowan FR-1 Oklahoma State 2:28.04 2:19.75 1:24.09 1:58.43 1:51.33 1:58.43
10 Michael Iyali SO-2 East Central 1:47.52 1:33.02 2:05.64 2:00.80 1:33.02 2:31.00
11 Eli Jacobson JR-3 Friends 1:54.77 2:24.98 1:34.24 2:00.81 2:20.14 2:18.94
12 Andrew Leck SO-2 Butler CC 2:02.27 1:40.48 2:34.96 2:01.06 2:07.12 2:20.43
13 Tajay Grant FR-1 Barton County CC 1:41.97 2:39.71 2:16.37 2:02.85 1:55.48 2:01.63
14 Logan Anglemyer JR-3 Friends 2:02.08 1:33.72 2:00.85 2:03.31 2:04.55 2:26.74
15 ZANDER WOOD FR-1 East Central 2:23.99 2:41.37 1:30.62 2:04.13 1:39.31 1:30.62
16 James Williams FR-1 Oklahoma Baptist 1:35.29 1:39.05 2:25.43 2:05.37 1:55.34 2:37.97
17 Samuel Fantoni SO-2 Oklahoma Baptist 1:35.89 1:42.19 2:26.35 2:06.16 2:35.18 1:57.33
18 Kulson Yates FR-1 Oklahoma Baptist 2:09.98 2:21.68 2:02.19 2:09.98 1:54.39 2:46.38
19 ELIJAH BLOYED FR-1 East Central 1:43.76 1:42.45 2:37.61 2:11.34 2:11.34 2:50.75
20 Daniel Cox FR-1 Barton County CC 1:49.06 1:33.29 2:33.73 2:11.39 2:19.28 2:15.34
21 Ely Dover FR-1 Science & Arts 1:46.40 2:26.30 2:04.13 2:27.77 2:01.18 2:20.39
  Jax Holland SR-4 Oklahoma Baptist DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Ty Cook FR-1 Oklahoma State DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men 800m College Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
15 ZANDER WOOD FR-1 East Central 1:41.79 2:04.13 1:41.79
16 James Williams FR-1 Oklahoma Baptist 1:55.34 2:05.37 1:37.79
18 Kulson Yates FR-1 Oklahoma Baptist 2:43.78 2:09.98 2:34.68
19 ELIJAH BLOYED FR-1 East Central 2:13.97 2:11.34 2:38.93
20 Daniel Cox FR-1 Barton County CC 2:24.53 2:11.39 1:33.29
21 Ely Dover FR-1 Science & Arts 2:17.43 2:27.77 3:07.67
Men 800m College Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
5 Emmett Murphy FR-1 Oklahoma Baptist 1:44.47 1:57.38
6 Daniel Nickell SO-2 Oklahoma State 2:13.83 1:57.39
10 Michael Iyali SO-2 East Central 1:54.76 2:00.80
11 Eli Jacobson JR-3 Friends 1:49.94 2:00.81
13 Tajay Grant FR-1 Barton County CC 2:18.82 2:02.85
14 Logan Anglemyer JR-3 Friends 2:19.34 2:03.31
17 Samuel Fantoni SO-2 Oklahoma Baptist 1:59.86 2:06.16
  Jax Holland SR-4 Oklahoma Baptist DNF DNF
Men 800m College Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Wail Bourahli SO-2 Butler CC 1:28.40 1:40.71 2:23.22 1:51.89 2:03.08 2:09.80
2 Zach Trotter FR-1 Butler CC 1:33.07 1:28.48 2:28.23 1:54.90 1:33.07 2:17.88
3 Triston Read SO-2 Oklahoma State 1:36.80 1:33.34 1:29.88 1:55.23 1:59.84 2:18.28
4 Abdelhakim Boukhiar FR-1 Butler CC 1:27.55 1:24.05 1:36.89 1:56.73 1:36.89 2:27.08
7 Jordan Gledhill SR-4 Oklahoma 2:04.62 2:17.55 1:34.05 1:57.56 1:41.11 2:09.32
8 Justin Smith FR-1 Oklahoma State 2:21.15 2:10.56 1:39.98 1:57.62 2:17.62 1:36.45
9 Riley McGowan FR-1 Oklahoma State 2:00.80 1:56.07 1:24.09 1:58.43 1:37.12 1:56.07
12 Andrew Leck SO-2 Butler CC 1:25.96 2:26.49 1:57.43 2:01.06 1:27.17 2:31.33
  Ty Cook FR-1 Oklahoma State DNF DNF DNF DNF DNF DNF