April 15, 2023
|
Thiel College - Greenville, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov NCCAA PSAC AARTFC

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Gabriel McConville SO-2 Seton Hill 4:08.85 3:19.55 3:03.12 3:54.76
2 Colm Mulligan JR-3 Allegheny 4:48.70 4:12.00 2:53.71 4:04.66
3 Brock Newsome SR-4 Thiel 3:53.23 3:13.53 3:48.27 4:08.11
4 Ian Brown JR-3 Edinboro 5:15.38 3:18.67 3:50.95 4:08.33
5 David DiNardo JR-3 Franciscan (Ohio) 2:56.70 4:31.27 3:11.63 4:08.87
6 Sean Heintzleman JR-3 Allegheny 2:57.01 4:44.21 3:31.91 4:09.30
7 Nicolas Mady SR-4 Grove City 4:49.09 3:00.05 3:00.05 4:13.58
8 Caleb Hawke FR-1 Grove City 3:22.86 5:08.14 4:32.19 4:16.78
9 Zachary Warrick FR-1 Grove City 4:34.85 3:20.36 4:16.87 4:16.87
10 Quintin Weaver SR-4 Thiel 4:27.44 4:42.87 4:06.87 4:17.15
11 Isaac Young FR-1 Grove City 3:06.56 3:42.84 5:26.48 4:19.11
12 Jordan Raynor FR-1 St. Vincent (Pa.) 3:20.35 3:20.35 3:12.54 4:20.19
13 Matt Beuermann SR-4 Thiel 3:05.33 5:10.62 4:10.58 4:21.02
14 Archie McKissick FR-1 Geneva 3:42.03 4:08.46 4:26.97 4:24.32
15 Jordan Stack JR-3 Geneva 4:53.59 4:50.94 4:05.98 4:24.49
16 Lorenzo Zeni FR-1 Washington & Jefferson 5:03.12 3:16.76 3:51.33 4:25.89
17 Nate Tokarsky JR-3 Franciscan (Ohio) 3:06.61 4:18.59 3:43.93 4:26.58
18 Logan Maust SO-2 Seton Hill 4:26.76 3:38.75 3:20.07 4:26.76
19 Evan Freil FR-1 Geneva 4:48.91 4:46.21 3:52.21 4:30.01
20 Josiah Helmer SR-4 Geneva 4:06.17 4:33.22 4:35.92 4:30.51
21 Ryan Armstrong JR-3 Westminster (Pa.) 5:27.51 4:30.19 4:38.38 4:32.92
22 Justin Redilla FR-1 Westminster (Pa.) 5:25.10 3:33.09 3:19.43 4:33.19
23 Ryan Cawley FR-1 St. Vincent (Pa.) 4:50.63 5:45.99 5:10.01 4:36.79
24 Braden Rankin SO-2 St. Vincent (Pa.) 4:15.64 5:39.01 3:56.19 4:37.87
25 Michael Drazga FR-1 St. Vincent (Pa.) 5:23.81 5:26.60 5:40.55 4:39.14
26 Paul Baldauff JR-3 Geneva 3:37.41 4:08.46 4:19.76 4:42.34
27 Josef Mueller SO-2 Grove City 5:29.52 3:24.13 6:16.18 4:51.61
28 Jesse Cook JR-3 Waynesburg 5:52.19 4:53.49 3:34.25 4:53.49
29 Tristan Mlynarek SO-2 Thiel 5:24.11 5:09.38 3:40.98 4:54.64
30 Jacob Soyars FR-1 Bethany (W.V.) 5:55.18 4:11.59 5:28.54 4:55.98
31 Marcus Hartlage SR-4 Seton Hill 3:34.91 5:31.32 4:55.50 4:58.48
32 Ryan Stuart FR-1 Allegheny 5:18.00 5:27.00 5:09.00 5:00.00
33 Blake Spurlock Sophomore Kent State-Trumbull 6:41.22 6:28.78 4:46.14 5:11.02
34 Justin Burnette SR-4 Waynesburg 3:57.43 4:09.92 5:03.03 5:12.40
35 Zach Kolesar Senior SRU Rock Run Club 6:41.96 4:18.40 4:24.78 5:19.01
36 Nathan Dax Senior Rock Run Club at SRU 6:01.30 4:54.65 7:32.50 5:50.77
37 Ali Hamad Sophomore Rock Run Club at SRU 8:27.71 8:40.62 8:27.71 7:10.26
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Gabriel McConville SO-2 Seton Hill 4:34.67 4:53.45 4:13.54 3:54.76 3:00.77
2 Colm Mulligan JR-3 Allegheny 3:47.54 3:15.73 4:04.66 4:04.66 3:01.05
3 Brock Newsome SR-4 Thiel 4:35.41 4:55.25 3:06.09 4:08.11 3:18.49
4 Ian Brown JR-3 Edinboro 3:36.05 2:56.32 5:00.48 4:08.33 5:02.97
5 David DiNardo JR-3 Franciscan (Ohio) 4:38.74 4:01.41 2:59.19 4:08.87 4:48.69
6 Sean Heintzleman JR-3 Allegheny 4:51.69 4:49.19 5:11.63 4:09.30 4:49.19
7 Nicolas Mady SR-4 Grove City 4:54.16 3:43.15 5:27.12 4:13.58 4:33.87
8 Caleb Hawke FR-1 Grove City 3:20.29 4:03.94 3:56.24 4:16.78 3:20.29
10 Quintin Weaver SR-4 Thiel 5:26.58 3:54.01 3:51.44 4:17.15 3:23.15
16 Lorenzo Zeni FR-1 Washington & Jefferson 3:22.08 3:30.06 4:15.26 4:25.89 5:37.68
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
9 Zachary Warrick FR-1 Grove City 5:08.25 4:16.87 4:09.17
11 Isaac Young FR-1 Grove City 3:40.25 4:19.11 4:06.16
12 Jordan Raynor FR-1 St. Vincent (Pa.) 3:56.78 4:20.19 3:07.34
13 Matt Beuermann SR-4 Thiel 3:13.16 4:21.02 3:15.77
15 Jordan Stack JR-3 Geneva 4:50.94 4:24.49 5:06.81
17 Nate Tokarsky JR-3 Franciscan (Ohio) 4:55.91 4:26.58 5:17.23
18 Logan Maust SO-2 Seton Hill 5:14.78 4:26.76 3:17.41
20 Josiah Helmer SR-4 Geneva 4:00.76 4:30.51 3:28.30
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
14 Archie McKissick FR-1 Geneva 3:47.32 4:24.32
19 Evan Freil FR-1 Geneva 5:21.32 4:30.01
21 Ryan Armstrong JR-3 Westminster (Pa.) 5:19.32 4:32.92
22 Justin Redilla FR-1 Westminster (Pa.) 4:41.39 4:33.19
23 Ryan Cawley FR-1 St. Vincent (Pa.) 3:46.97 4:36.79
24 Braden Rankin SO-2 St. Vincent (Pa.) 4:10.09 4:37.87
25 Michael Drazga FR-1 St. Vincent (Pa.) 4:05.65 4:39.14
26 Paul Baldauff JR-3 Geneva 3:48.70 4:42.34
31 Marcus Hartlage SR-4 Seton Hill 5:19.38 4:58.48
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
27 Josef Mueller SO-2 Grove City 4:51.61 6:10.35 4:04.96
28 Jesse Cook JR-3 Waynesburg 4:53.49 5:49.26 6:12.74
29 Tristan Mlynarek SO-2 Thiel 4:54.64 5:24.11 5:06.43
30 Jacob Soyars FR-1 Bethany (W.V.) 4:55.98 4:23.43 5:28.54
32 Ryan Stuart FR-1 Allegheny 5:00.00 5:48.00 5:00.00
33 Blake Spurlock Sophomore Kent State-Trumbull 5:11.02 6:03.90 4:30.59
34 Justin Burnette SR-4 Waynesburg 5:12.40 3:44.93 4:03.68
35 Zach Kolesar Senior SRU Rock Run Club 5:19.01 6:19.63 5:28.58
36 Nathan Dax Senior Rock Run Club at SRU 5:50.77 6:39.88 4:33.60
37 Ali Hamad Sophomore Rock Run Club at SRU 7:10.26 6:05.73 9:06.43