April 15, 2023
|
Luther College - Decorah, IA
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Ian Kelly SR-4 Luther 1:54.10 10
2 Lane Schwarz SR-4 Luther 1:56.28 8
3 Nick St. Peter FR-1 St. John's (Minn.) 1:56.37 6
4 Dillon Diekmann JR-3 St. John's (Minn.) 1:56.60 5
5 Nathan Clausing SO-2 St. John's (Minn.) 1:56.62 4
6 Leo Duffy JR-3 Luther 1:57.05 3
7 Micah Cantor JR-3 Grinnell 1:57.19 2
8 Andy Chestovich FR-1 Grinnell 1:57.58 1
9 Samuel Rengo SO-2 St. John's (Minn.) 1:57.62 -
10 Tor Olsson SO-2 Macalester 1:57.65 -
11 Adam Koller JR-3 Luther 1:58.02 -
12 Emmett Faltesek SO-2 Concordia-St. Paul 1:58.30 -
13 Connor Heagy FR-1 Grinnell 1:58.38 -
14 Benjamin Gillikin SO-2 Luther 1:58.44 -
15 Henrik Gilbertson   Unattached 1:58.61 -
16 Ben Crotteau SO-2 Macalester 1:59.02 -
17 Andrew Nickeson SR-4 Grinnell 1:59.78 -
18 Ike Taylor SO-2 Luther 2:00.47 -
19 Logan Thompson FR-1 Luther 2:00.76 -
20 Daniel Kloeppner SO-2 St. John's (Minn.) 2:00.80 -
21 Evan Hansen FR-1 Luther 2:01.80 -
22 Brock Adams SO-2 Macalester 2:01.99 -
23 Jakin Anderson SR-4 Bethany Lutheran 2:02.42 -
24 Matthew Krummel SO-2 Concordia-St. Paul 2:02.75 -
25 Jay Lebakken FR-1 Macalester 2:03.02 -
26 Jeff Wang SO-2 Macalester 2:03.11 -
27 Brayden Tofteland JR-3 SW Minnesota St. 2:03.67 -
28 Aiden Langheim FR-1 St. John's (Minn.) 2:04.10 -
29 James Snyder FR-1 Grinnell 2:04.66 -
30 Josh Sims SO-2 Concordia-St. Paul 2:04.80 -
31 Lachlan Witt SR-4 Macalester 2:05.13 -
32 Simon Razidlo SR-4 Luther 2:05.58 -
33 Patrick Jenkins SO-2 SW Minnesota St. 2:05.83 -
34 Cameron Welch-Groves FR-1 Grinnell 2:05.84 -
35 Colin Morefield SR-4 Macalester 2:06.51 -
36 Parker Koland FR-1 St. John's (Minn.) 2:08.53 -
37 Mateo Useche JR-3 Macalester 2:08.76 -
38 Andrew Kaja FR-1 Viterbo 2:08.77 -
39 Will Ode JR-3 Luther 2:08.96 -
40 Riley Marble Junior Unattached 2:10.00 -
41 Marcus Holman FR-1 Upper Iowa 2:10.22 -
42 Peter Rachlin SR-4 Macalester 2:11.26 -
43 Caleb Burjes   Unattached 2:11.90 -
44 Sam Rabaey SO-2 St. John's (Minn.) 2:15.84 -
45 Andrew Karn FR-1 St. John's (Minn.) 2:25.06 -
  David Will   Luther Alumni DNF -
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
30 Josh Sims SO-2 Concordia-St. Paul 1:38.60 1:47.33 2:16.04 2:04.80 1:46.08 -
31 Lachlan Witt SR-4 Macalester 2:20.15 2:07.64 2:08.89 2:05.13 1:55.12 -
33 Patrick Jenkins SO-2 SW Minnesota St. 1:48.22 1:30.60 2:24.71 2:05.83 2:38.55 -
34 Cameron Welch-Groves FR-1 Grinnell 2:13.39 2:33.53 2:10.88 2:05.84 1:53.26 -
35 Colin Morefield SR-4 Macalester 2:01.45 2:25.49 2:44.47 2:06.51 2:07.78 -
38 Andrew Kaja FR-1 Viterbo 2:24.23 2:07.49 2:02.34 2:08.77 2:44.83 -
40 Riley Marble Junior Unattached 1:53.10 2:04.80 1:45.30 2:10.00 1:58.30 -
41 Marcus Holman FR-1 Upper Iowa 2:20.64 2:47.99 2:01.11 2:10.22 2:47.99 -
42 Peter Rachlin SR-4 Macalester 1:41.07 1:54.20 2:42.77 2:11.26 2:25.70 -
43 Caleb Burjes   Unattached 2:00.03 2:29.05 2:27.73 2:11.90 1:34.97 -
44 Sam Rabaey SO-2 St. John's (Minn.) 2:32.14 1:36.45 1:40.53 2:15.84 2:38.94 -
45 Andrew Karn FR-1 St. John's (Minn.) 2:16.36 2:51.17 2:38.12 2:25.06 1:51.70 -
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
19 Logan Thompson FR-1 Luther 1:26.95 1:39.03 2:00.76 1:48.69 1:40.23 2:04.39 1:59.56 -
20 Daniel Kloeppner SO-2 St. John's (Minn.) 1:59.60 1:45.10 2:00.80 1:29.40 2:14.09 1:59.60 1:30.60 -
21 Evan Hansen FR-1 Luther 2:31.04 1:27.70 2:01.80 2:21.29 1:48.41 2:27.38 2:38.34 -
22 Brock Adams SO-2 Macalester 1:55.89 1:25.40 2:01.99 1:38.82 2:10.53 2:20.29 2:25.17 -
23 Jakin Anderson SR-4 Bethany Lutheran 2:28.13 2:12.22 2:02.42 1:57.53 1:29.37 2:26.91 1:47.73 -
24 Matthew Krummel SO-2 Concordia-St. Paul 2:03.98 1:32.07 2:02.75 2:21.17 2:16.26 2:03.98 1:50.48 -
26 Jeff Wang SO-2 Macalester 2:14.19 2:36.35 2:03.11 2:35.12 1:37.26 1:58.19 2:36.35 -
28 Aiden Langheim FR-1 St. John's (Minn.) 2:07.83 1:41.77 2:04.10 2:28.92 2:17.76 2:37.61 1:57.90 -
29 James Snyder FR-1 Grinnell 2:14.64 2:35.83 2:04.66 1:39.73 1:37.24 1:48.46 2:15.88 -
32 Simon Razidlo SR-4 Luther 2:23.17 2:25.68 2:05.58 1:35.44 1:42.98 1:37.96 2:23.17 -
36 Parker Koland FR-1 St. John's (Minn.) 2:03.39 1:46.68 2:08.53 2:20.10 2:40.67 2:09.82 1:29.97 -
37 Mateo Useche JR-3 Macalester 2:01.04 2:40.95 2:08.76 2:04.90 2:03.61 2:12.63 2:35.80 -
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
8 Andy Chestovich FR-1 Grinnell 2:24.63 1:37.60 1:57.58 1
11 Adam Koller JR-3 Luther 2:31.07 1:41.50 1:58.02 -
13 Connor Heagy FR-1 Grinnell 2:05.49 1:53.65 1:58.38 -
14 Benjamin Gillikin SO-2 Luther 1:43.05 2:25.69 1:58.44 -
15 Henrik Gilbertson   Unattached 1:47.94 2:04.54 1:58.61 -
16 Ben Crotteau SO-2 Macalester 2:01.40 2:16.88 1:59.02 -
17 Andrew Nickeson SR-4 Grinnell 2:17.75 2:34.52 1:59.78 -
18 Ike Taylor SO-2 Luther 1:46.02 2:35.41 2:00.47 -
25 Jay Lebakken FR-1 Macalester 2:33.78 1:48.26 2:03.02 -
27 Brayden Tofteland JR-3 SW Minnesota St. 2:25.93 2:29.64 2:03.67 -
39 Will Ode JR-3 Luther 2:12.83 1:49.62 2:08.96 -
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Ian Kelly SR-4 Luther 1:54.10 1:58.67 2:00.95 2:02.09 10
2 Lane Schwarz SR-4 Luther 1:56.28 2:04.42 1:45.82 1:24.89 8
3 Nick St. Peter FR-1 St. John's (Minn.) 1:56.37 2:03.36 1:33.10 1:57.54 6
4 Dillon Diekmann JR-3 St. John's (Minn.) 1:56.60 2:30.42 2:09.43 1:29.79 5
5 Nathan Clausing SO-2 St. John's (Minn.) 1:56.62 1:27.47 1:50.79 1:39.13 4
6 Leo Duffy JR-3 Luther 1:57.05 1:46.52 1:52.37 2:14.61 3
7 Micah Cantor JR-3 Grinnell 1:57.19 1:25.55 1:22.04 1:26.72 2
9 Samuel Rengo SO-2 St. John's (Minn.) 1:57.62 2:02.33 2:07.03 2:27.03 -
10 Tor Olsson SO-2 Macalester 1:57.65 2:05.89 1:37.65 2:01.18 -
12 Emmett Faltesek SO-2 Concordia-St. Paul 1:58.30 1:42.92 2:17.23 2:01.85 -
  David Will   Luther Alumni DNF DNF DNF DNF -