April 15, 2023
|
Luther College - Decorah, IA
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Luke Robinson FR-1 Grinnell 4:27.58 3:49.01 3:29.73 4:01.06 10
2 Ben Crotteau SO-2 Macalester 4:37.59 4:11.04 4:01.38 4:01.38 8
3 David Will   Luther Alumni 4:48.34 3:06.58 3:59.88 4:02.30 6
4 Matthew Helser JR-3 Concordia-St. Paul 2:54.73 4:00.25 4:56.06 4:02.67 5
5 Reece McKee SO-2 Macalester 3:09.36 3:50.64 5:08.32 4:02.77 4
6 Will Mattock SO-2 St. John's (Minn.) 2:59.31 5:09.50 5:04.59 4:05.63 3
7 Aiden Chalmers FR-1 St. John's (Minn.) 4:03.91 2:59.85 3:02.32 4:06.37 2
8 Nick Ihrke SO-2 Macalester 3:24.93 2:57.77 5:20.97 4:06.90 1
9 Kaeden Fellingham JR-3 Luther 4:25.94 4:45.82 3:08.89 4:08.54 -
10 Brock Adams SO-2 Macalester 4:18.78 3:33.99 3:26.52 4:08.82 -
11 Alex M Heidorn Sophomore Unattached 4:22.60 3:39.26 3:01.02 4:14.95 -
12 Jordan Galloway FR-1 Macalester 4:30.96 5:17.41 3:26.44 4:18.05 -
13 Jacob Gathje SO-2 St. John's (Minn.) 5:23.23 4:05.03 3:57.21 4:20.67 -
14 John Ziemkowski SO-2 SW Minnesota St. 3:32.31 5:30.25 5:01.42 4:22.10 -
15 Colin Beck   Luther Alumni 4:54.62 5:34.08 3:22.55 4:23.05 -
16 Kalid Ali SO-2 Macalester 5:32.37 5:27.05 3:40.69 4:25.89 -
17 Malachi Thompson JR-3 Luther 5:37.87 4:23.38 3:51.46 4:26.04 -
18 Thomas Malecha FR-1 Macalester 5:19.34 3:55.44 3:36.50 4:30.62 -
19 Chase Bennett SR-4 Waldorf 4:07.59 4:04.87 5:31.93 4:32.07 -
20 Jermaine Dizon FR-1 Luther 3:48.88 3:46.15 4:21.58 4:32.47 -
21 Quenton Max   Luther Alumni 3:35.91 4:36.04 4:03.24 4:33.30 -
22 Hayden O'Connor Sophomore Unattached 4:36.09 4:57.96 4:55.22 4:33.35 -
23 Chance Adam FR-1 Upper Iowa 4:01.12 4:31.25 4:39.47 4:33.99 -
24 Ike Hatlevig SO-2 Macalester 3:48.19 4:18.43 5:21.66 4:34.92 -
25 Bryce Baker JR-3 Upper Iowa 5:30.44 3:28.26 5:22.11 4:37.68 -
26 James Frigstad JR-3 Concordia-St. Paul 4:18.61 5:39.25 3:59.14 4:38.07 -
27 Jacob Michaelson FR-1 Luther 4:30.14 3:23.30 3:53.94 4:38.49 -
28 Ben Short JR-3 Grinnell 3:42.66 5:55.12 5:41.03 4:41.84 -
29 Dylan Bartness SO-2 St. John's (Minn.) 3:48.50 5:41.33 5:46.97 4:42.09 -
30 Tyler Ching FR-1 Grinnell 3:46.18 5:25.13 5:42.10 4:42.72 -
31 Daniel Olson FR-1 SW Minnesota St. 6:10.10 5:22.73 3:42.06 4:56.08 -
32 Joseph Coffey FR-1 St. John's (Minn.) 6:27.51 6:18.57 4:58.08 4:58.08 -
33 Jack Giitter FR-1 St. John's (Minn.) 3:46.44 6:23.44 3:49.46 5:01.92 -
34 Charlie Heinecke SR-4 Luther 4:42.75 6:15.96 6:34.61 5:10.71 -
  Nicholas Merickel SO-2 St. John's (Minn.) DNF DNF DNF DNF -
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
20 Jermaine Dizon FR-1 Luther 3:21.63 3:54.33 4:18.85 3:21.63 4:32.47 3:29.81 4:02.50 -
22 Hayden O'Connor Sophomore Unattached 4:41.55 4:38.82 4:16.95 4:11.49 4:33.35 5:22.56 5:00.69 -
23 Chance Adam FR-1 Upper Iowa 3:14.54 4:06.60 4:55.91 4:33.99 4:33.99 5:50.71 5:09.61 -
24 Ike Hatlevig SO-2 Macalester 5:21.66 3:56.44 5:05.17 4:07.43 4:34.92 4:34.92 3:42.69 -
26 James Frigstad JR-3 Concordia-St. Paul 5:17.00 3:34.12 3:28.56 4:35.29 4:38.07 4:35.29 5:30.91 -
27 Jacob Michaelson FR-1 Luther 5:11.91 4:49.63 3:26.09 4:46.85 4:38.49 5:36.98 3:42.80 -
28 Ben Short JR-3 Grinnell 6:00.76 3:59.57 5:55.12 5:18.48 4:41.84 5:32.58 3:28.57 -
30 Tyler Ching FR-1 Grinnell 4:56.86 5:16.65 3:54.66 4:51.21 4:42.72 4:34.24 5:13.82 -
31 Daniel Olson FR-1 SW Minnesota St. 5:34.57 6:13.06 5:19.77 5:34.57 4:56.08 5:02.01 6:04.18 -
32 Joseph Coffey FR-1 St. John's (Minn.) 4:46.16 3:34.62 6:12.60 4:10.39 4:58.08 3:49.53 5:57.70 -
33 Jack Giitter FR-1 St. John's (Minn.) 5:20.04 4:04.56 5:17.02 5:26.08 5:01.92 6:20.42 5:23.06 -
34 Charlie Heinecke SR-4 Luther 6:00.43 3:49.93 5:04.50 4:55.18 5:10.71 6:37.71 6:19.07 -
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
11 Alex M Heidorn Sophomore Unattached 5:00.84 3:41.81 3:26.51 4:37.90 4:14.95 5:13.59 4:35.35 -
12 Jordan Galloway FR-1 Macalester 3:59.99 5:12.24 3:31.61 4:28.38 4:18.05 3:13.54 3:44.51 -
13 Jacob Gathje SO-2 St. John's (Minn.) 5:36.27 4:23.28 4:05.03 4:20.67 4:20.67 4:59.77 4:44.13 -
14 John Ziemkowski SO-2 SW Minnesota St. 3:08.72 4:40.45 3:32.31 3:37.55 4:22.10 5:19.77 4:09.00 -
15 Colin Beck   Luther Alumni 3:17.29 4:59.88 4:54.62 4:23.05 4:23.05 4:09.90 5:20.93 -
16 Kalid Ali SO-2 Macalester 3:08.79 4:15.26 3:06.13 3:48.67 4:25.89 5:00.46 4:23.24 -
18 Thomas Malecha FR-1 Macalester 5:08.51 5:27.45 3:17.56 3:22.97 4:30.62 3:09.44 3:50.03 -
19 Chase Bennett SR-4 Waldorf 4:56.56 3:56.70 5:02.00 3:15.89 4:32.07 4:02.15 5:31.93 -
21 Quenton Max   Luther Alumni 4:36.04 5:03.37 3:57.78 5:33.43 4:33.30 3:38.64 4:08.71 -
25 Bryce Baker JR-3 Upper Iowa 4:37.68 5:11.01 5:58.21 3:19.93 4:37.68 3:14.38 5:11.01 -
29 Dylan Bartness SO-2 St. John's (Minn.) 5:58.26 4:25.17 5:52.62 5:07.48 4:42.09 5:18.77 6:03.90 -
  Nicholas Merickel SO-2 St. John's (Minn.) DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Luke Robinson FR-1 Grinnell 3:49.01 3:15.26 4:58.92 4:58.92 4:01.06 4:25.17 10
2 Ben Crotteau SO-2 Macalester 4:11.04 5:01.73 3:25.18 4:01.38 4:01.38 3:34.83 8
3 David Will   Luther Alumni 4:58.03 3:23.54 4:09.57 4:43.50 4:02.30 3:47.77 6
4 Matthew Helser JR-3 Concordia-St. Paul 3:40.83 2:57.15 5:00.91 2:59.58 4:02.67 4:29.37 5
5 Reece McKee SO-2 Macalester 4:41.62 4:48.90 5:13.18 5:05.89 4:02.77 3:04.51 4
6 Will Mattock SO-2 St. John's (Minn.) 2:54.40 3:48.44 2:54.40 4:25.28 4:05.63 4:30.20 3
7 Aiden Chalmers FR-1 St. John's (Minn.) 3:49.13 4:40.87 4:58.11 3:58.98 4:06.37 4:13.77 2
8 Nick Ihrke SO-2 Macalester 4:01.97 3:15.06 2:57.77 3:29.87 4:06.90 4:31.59 1
9 Kaeden Fellingham JR-3 Luther 4:16.00 3:28.78 3:41.20 4:48.31 4:08.54 2:58.95 -
10 Brock Adams SO-2 Macalester 3:16.57 5:18.49 5:20.98 3:16.57 4:08.82 5:08.54 -
17 Malachi Thompson JR-3 Luther 3:56.78 3:24.85 4:26.04 5:05.95 4:26.04 4:39.35 -