April 29, 2023
|
Shippensburg U. - Shippensburg, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov CACC PSAC MAC AARTFC SUNYAC IC4A/ECAC

Women's 400 Hurdles

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Darya Mikusova JR-3 Dickinson 1:20.47 45.19 1:00.05 1:01.90 54.48 45.81
2 Samantha Becker SR-4 Cortland St. 1:01.65 1:22.83 46.88 1:04.21 59.08 1:12.56
3 Melanie Barger FR-1 Shippensburg 1:10.69 49.94 1:24.31 1:04.85 1:08.75 1:08.10
4 Cassidy Kline JR-3 Indiana (Pa.) 1:05.83 58.66 55.40 1:05.17 50.84 1:24.07
5 Keelin Becker SO-2 Seton Hill 1:18.90 48.66 1:06.41 1:05.75 1:10.36 53.26
6 Haley Brenny SO-2 Seton Hill 1:16.29 1:11.02 58.53 1:05.76 56.56 49.32
7 Elizabeth Liriano SR-4 Cortland St. 1:11.70 53.29 1:13.02 1:05.78 48.02 46.71
8 Jaidah Mitchell JR-3 Kutztown 1:04.04 1:15.27 1:21.87 1:06.02 1:20.55 1:17.25
9 Anna Roberts JR-3 Seton Hill 1:01.35 1:16.02 57.35 1:06.68 52.68 1:22.02
10 Layla Robertson FR-1 Seton Hill 1:20.18 56.12 1:20.84 1:06.81 57.46 1:16.17
11 Lillian Boudreau FR-1 Gettysburg 1:00.29 1:16.36 53.59 1:06.98 1:08.32 58.95
12 Cora Heilman FR-1 Millersville 50.61 1:27.72 1:26.37 1:07.47 1:23.67 1:03.43
13 Iyana Campbell SO-2 California (Pa.) 1:17.65 52.67 1:09.55 1:07.52 1:25.08 1:24.40
14 Yasmine Peralta FR-1 Cortland St. 1:15.06 1:15.74 1:11.68 1:07.62 1:12.36 1:21.15
15 Lorna Arcese FR-1 Johns Hopkins 1:02.08 1:05.49 1:16.40 1:08.21 1:11.62 1:03.44
16 Emily Skidmore SO-2 Millersville 1:11.31 1:25.02 1:18.85 1:08.56 1:08.56 1:20.22
17 Lily Swain SO-2 Dickinson 49.43 1:12.77 57.67 1:08.65 1:07.97 1:14.15
18 Lillian LaBure FR-1 Millersville 55.04 1:08.12 1:12.24 1:08.80 50.23 1:06.74
19 Alicia Underkoffler JR-3 Kutztown 1:09.13 1:13.28 1:27.11 1:09.13 55.31 58.07
20 Hazel Deschamps SR-4 Kutztown 1:29.91 1:22.30 1:21.61 1:09.16 51.18 49.80
21 Grace Weber FR-1 PSU-Harrisburg 49.31 1:21.26 1:05.98 1:09.45 52.79 1:13.62
22 Lieke Black JR-3 Shippensburg 1:08.17 1:08.87 1:13.79 1:10.27 1:26.44 58.33
23 Ashley Benham SR-4 Scranton 57.43 49.63 1:14.45 1:10.90 51.05 1:00.98
24 Clara Benner FR-1 Messiah 1:24.59 1:04.69 1:08.24 1:11.08 1:08.24 51.18
25 Brooke Hamer FR-1 Marymount (Va.) 1:28.34 53.43 1:16.23 1:11.24 1:19.79 49.87
26 Natalie Hamlen SO-2 Messiah 1:03.77 1:32.75 1:30.58 1:12.46 1:01.59 1:24.06
27 Kara Brown FR-1 Messiah 1:30.98 1:15.70 1:30.25 1:12.78 1:08.42 1:22.97
28 Caitlin Sternberg SO-2 Alvernia 57.59 1:12.89 1:13.62 1:12.89 1:03.42 1:01.96
29 Alicja Marut SO-2 Felician 1:27.18 1:07.40 1:11.80 1:13.26 1:24.99 52.02
30 Jade Williams FR-1 West Chester 1:00.98 1:26.70 1:14.21 1:13.47 58.05 1:35.52
31 Madeline Stango FR-1 Shippensburg 51.62 58.26 1:10.79 1:13.74 1:35.87 1:27.75
32 Abigail Sheehan SR-4 Scranton 1:04.75 1:11.45 1:31.54 1:14.42 1:24.10 1:02.52
33 Roselyn Taylor SO-2 Hood 1:26.77 1:06.22 1:16.88 1:16.11 1:06.22 55.56
34 Ellie Bare   UMBC Running Club 1:32.17 1:10.77 59.25 1:22.29 1:39.57 1:09.95
  Alyson Taylor SR-4 Seton Hill DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 400 Hurdles Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Darya Mikusova JR-3 Dickinson 1:01.90 1:05.00 52.62 1:01.90 1:15.52 53.86
2 Samantha Becker SR-4 Cortland St. 1:03.57 45.59 45.59 1:04.21 1:08.07 1:23.48
4 Cassidy Kline JR-3 Indiana (Pa.) 1:08.43 54.10 1:21.47 1:05.17 48.88 1:22.12
5 Keelin Becker SO-2 Seton Hill 1:03.78 1:22.19 1:09.70 1:05.75 1:24.16 1:22.85
6 Haley Brenny SO-2 Seton Hill 55.90 1:00.50 53.93 1:05.76 59.19 1:17.60
7 Elizabeth Liriano SR-4 Cortland St. 59.86 51.31 1:23.54 1:05.78 52.63 59.21
10 Layla Robertson FR-1 Seton Hill 1:11.49 1:18.84 1:00.80 1:06.81 1:04.81 48.78
15 Lorna Arcese FR-1 Johns Hopkins 1:24.58 1:27.31 1:11.62 1:08.21 1:12.31 49.80
Women's 400 Hurdles Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
3 Melanie Barger FR-1 Shippensburg 1:04.85 1:08.75
8 Jaidah Mitchell JR-3 Kutztown 1:06.02 1:02.72
9 Anna Roberts JR-3 Seton Hill 1:06.68 57.35
11 Lillian Boudreau FR-1 Gettysburg 1:06.98 1:03.64
13 Iyana Campbell SO-2 California (Pa.) 1:07.52 48.62
19 Alicia Underkoffler JR-3 Kutztown 1:09.13 1:07.06
22 Lieke Black JR-3 Shippensburg 1:10.27 1:25.73
  Alyson Taylor SR-4 Seton Hill DNF DNF
Women's 400 Hurdles Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
12 Cora Heilman FR-1 Millersville 57.35 1:04.78 1:04.10 1:12.87 1:16.92 1:07.47 1:00.05
14 Yasmine Peralta FR-1 Cortland St. 1:18.44 1:11.68 1:13.71 1:17.09 1:03.57 1:07.62 1:19.80
16 Emily Skidmore SO-2 Millersville 1:11.99 1:25.02 1:00.34 1:27.08 1:17.48 1:08.56 1:11.99
20 Hazel Deschamps SR-4 Kutztown 50.49 1:19.54 1:20.23 1:02.25 48.42 1:09.16 53.26
21 Grace Weber FR-1 PSU-Harrisburg 1:05.98 1:14.32 54.18 1:05.29 1:08.76 1:09.45 1:02.51
24 Clara Benner FR-1 Messiah 1:32.41 1:11.79 1:06.11 1:15.35 1:00.42 1:11.08 1:03.27
25 Brooke Hamer FR-1 Marymount (Va.) 1:20.51 1:27.63 1:30.48 1:18.37 1:18.37 1:11.24 1:22.64
28 Caitlin Sternberg SO-2 Alvernia 1:28.20 1:01.23 56.86 51.76 1:14.35 1:12.89 1:27.47
Women's 400 Hurdles Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
17 Lily Swain SO-2 Dickinson 1:25.82 1:08.65 48.75 53.55
18 Lillian LaBure FR-1 Millersville 1:29.44 1:08.80 1:15.00 1:24.63
23 Ashley Benham SR-4 Scranton 57.43 1:10.90 1:00.98 1:22.25
26 Natalie Hamlen SO-2 Messiah 59.42 1:12.46 1:34.20 1:03.04
27 Kara Brown FR-1 Messiah 1:04.05 1:12.78 1:02.59 1:31.71
29 Alicja Marut SO-2 Felician 1:17.66 1:13.26 1:05.21 53.48
31 Madeline Stango FR-1 Shippensburg 1:01.21 1:13.74 58.26 1:28.49
33 Roselyn Taylor SO-2 Hood 1:26.77 1:16.11 1:03.94 1:03.94
Women's 400 Hurdles Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
30 Jade Williams FR-1 West Chester 1:13.47 1:17.88 1:00.98 1:00.25
32 Abigail Sheehan SR-4 Scranton 1:14.42 1:06.98 57.31 1:21.12
34 Ellie Bare   UMBC Running Club 1:22.29 1:06.66 1:39.57 1:14.07