April 19, 2023
|
Shippensburg U. - Shippensburg, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov CACC PSAC MAC AARTFC

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Daniel Tabor JR-3 Ursinus 54.11 50.67 49.19 37.88
2 Quinton Townsend FR-1 Shippensburg 50.75 34.83 49.75 47.76
3 Cole Boback SR-4 Dickinson 49.77 47.78 49.77 42.81
4 Lincoln Riddle FR-1 Juniata 43.43 1:03.89 49.91 37.44
5 Aiden Tobin FR-1 Ursinus 51.95 40.46 49.95 39.96
6 Devon Greaves JR-3 Ursinus 39.75 1:06.25 50.96 37.20
7 Andrew Basile JR-3 Bloomsburg 38.55 45.75 51.40 46.26
8 Ian Gormley SO-2 Dickinson 40.82 59.94 51.67 38.76
9 Sean Donnamaria FR-1 Georgian Court 1:02.12 59.53 51.76 39.34
10 James Jaisingh SO-2 Shippensburg 39.50 1:02.89 51.97 1:06.53
11 Domenico Darcy SO-2 Georgian Court 36.55 55.87 52.21 1:01.09
12 Kyle Marcinkevich FR-1 Bloomsburg 56.70 1:08.25 52.50 54.60
13 Teddy Mercer SR-4 Dickinson 1:01.70 37.97 52.73 1:08.55
14 Abenezer Abebe FR-1 Eastern Mennonite 40.61 53.97 53.43 1:05.72
15 John Kettula SO-2 York (Pa.) 55.11 38.52 53.50 57.78
16 Josh Smoot FR-1 York (Pa.) 1:09.16 46.11 53.61 1:07.55
17 Caleb Massare FR-1 Juniata 43.84 1:04.41 54.12 1:03.87
18 Charlie Miske SR-4 Dickinson 1:07.67 1:09.83 54.13 40.60
19 Matthew Shimmel JR-3 Lock Haven 40.19 55.60 55.05 55.05
20 Gabe Springer SO-2 Lock Haven 1:02.59 52.62 55.39 47.64
21 Matthew Gareau FR-1 Dickinson 49.91 44.30 56.07 1:03.92
22 Shane Coll SR-4 Dickinson 1:00.65 46.34 57.21 57.21
23 Austin Grove SR-4 York (Pa.) 59.54 1:13.10 58.95 48.34
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Daniel Tabor JR-3 Ursinus 43.78 49.19 43.78 45.75 1:02.48
2 Quinton Townsend FR-1 Shippensburg 59.21 49.75 48.26 40.30 1:00.70
3 Cole Boback SR-4 Dickinson 40.32 49.77 54.75 59.73 56.74
4 Lincoln Riddle FR-1 Juniata 45.42 49.91 40.93 55.40 51.41
5 Aiden Tobin FR-1 Ursinus 46.46 49.95 35.47 49.95 42.46
6 Devon Greaves JR-3 Ursinus 1:05.74 50.96 38.73 43.83 1:04.72
10 James Jaisingh SO-2 Shippensburg 57.17 51.97 51.45 59.25 49.38
11 Domenico Darcy SO-2 Georgian Court 1:06.83 52.21 51.17 1:04.22 41.25
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 Andrew Basile JR-3 Bloomsburg 51.40 37.01 39.07 45.24 39.07 1:00.66
8 Ian Gormley SO-2 Dickinson 51.67 59.42 1:05.11 52.19 1:07.18 48.06
9 Sean Donnamaria FR-1 Georgian Court 51.76 59.01 55.39 53.83 57.46 54.87
12 Kyle Marcinkevich FR-1 Bloomsburg 52.50 47.78 43.05 44.63 47.25 1:06.68
13 Teddy Mercer SR-4 Dickinson 52.73 57.48 1:01.70 42.72 43.24 46.41
14 Abenezer Abebe FR-1 Eastern Mennonite 53.43 50.76 37.94 49.16 1:06.26 1:06.79
15 John Kettula SO-2 York (Pa.) 53.50 1:05.81 1:00.99 42.27 1:05.27 1:05.27
18 Charlie Miske SR-4 Dickinson 54.13 59.01 48.72 1:08.75 59.55 54.13
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
16 Josh Smoot FR-1 York (Pa.) 53.61 55.76 42.36 46.11 54.69
17 Caleb Massare FR-1 Juniata 54.12 48.17 50.88 42.22 53.04
19 Matthew Shimmel JR-3 Lock Haven 55.05 1:07.72 40.19 49.00 49.00
20 Gabe Springer SO-2 Lock Haven 55.39 53.18 48.19 1:05.36 43.76
21 Matthew Gareau FR-1 Dickinson 56.07 42.62 47.66 1:11.21 1:09.53
22 Shane Coll SR-4 Dickinson 57.21 58.36 57.21 41.20 1:02.94
23 Austin Grove SR-4 York (Pa.) 58.95 1:13.69 1:00.72 54.83 51.29