April 19, 2023
|
Shippensburg U. - Shippensburg, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov CACC PSAC MAC AARTFC

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Daniel Tabor JR-3 Ursinus 48.21 56.57 55.10 53.62 36.90 49.19
2 Quinton Townsend FR-1 Shippensburg 58.21 38.31 1:04.68 40.30 37.81 49.75
3 Cole Boback SR-4 Dickinson 50.27 54.75 51.27 54.25 35.84 49.77
4 Lincoln Riddle FR-1 Juniata 49.91 53.91 42.93 55.90 57.90 49.91
5 Aiden Tobin FR-1 Ursinus 53.95 48.96 56.95 38.97 1:00.94 49.95
6 Devon Greaves JR-3 Ursinus 1:02.18 46.38 43.83 57.59 50.45 50.96
7 Andrew Basile JR-3 Bloomsburg 56.03 50.38 1:01.17 1:02.71 55.52 51.40
8 Ian Gormley SO-2 Dickinson 41.86 49.61 40.31 41.34 37.21 51.67
9 Sean Donnamaria FR-1 Georgian Court 1:05.74 38.31 1:05.74 49.69 1:03.67 51.76
10 James Jaisingh SO-2 Shippensburg 50.41 52.49 57.17 47.30 59.25 51.97
11 Domenico Darcy SO-2 Georgian Court 38.64 38.64 44.90 1:06.83 51.17 52.21
12 Kyle Marcinkevich FR-1 Bloomsburg 36.75 36.75 47.78 38.33 45.15 52.50
13 Teddy Mercer SR-4 Dickinson 44.82 59.59 58.53 1:05.39 1:07.50 52.73
14 Abenezer Abebe FR-1 Eastern Mennonite 51.83 1:00.91 44.89 52.37 58.78 53.43
15 John Kettula SO-2 York (Pa.) 1:07.95 1:00.99 53.50 1:04.74 51.36 53.50
16 Josh Smoot FR-1 York (Pa.) 45.57 54.15 54.15 41.82 1:07.55 53.61
17 Caleb Massare FR-1 Juniata 1:00.62 41.68 44.38 1:09.82 42.76 54.12
18 Charlie Miske SR-4 Dickinson 47.64 37.90 1:04.42 1:08.75 47.64 54.13
19 Matthew Shimmel JR-3 Lock Haven 47.90 47.35 38.54 1:09.37 46.80 55.05
20 Gabe Springer SO-2 Lock Haven 39.33 1:06.47 38.78 1:07.03 58.72 55.39
21 Matthew Gareau FR-1 Dickinson 1:00.56 1:05.61 1:12.90 53.27 54.95 56.07
22 Shane Coll SR-4 Dickinson 56.07 1:04.08 1:10.37 46.34 46.92 57.21
23 Austin Grove SR-4 York (Pa.) 56.01 54.24 43.63 1:14.28 48.34 58.95
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Daniel Tabor JR-3 Ursinus 49.19 41.32 1:01.49
2 Quinton Townsend FR-1 Shippensburg 49.75 59.70 1:04.68
3 Cole Boback SR-4 Dickinson 49.77 56.24 38.33
4 Lincoln Riddle FR-1 Juniata 49.91 51.41 42.43
5 Aiden Tobin FR-1 Ursinus 49.95 1:00.44 49.45
6 Devon Greaves JR-3 Ursinus 50.96 1:01.67 1:04.72
10 James Jaisingh SO-2 Shippensburg 51.97 59.77 41.58
11 Domenico Darcy SO-2 Georgian Court 52.21 56.91 55.35
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
7 Andrew Basile JR-3 Bloomsburg 51.40
8 Ian Gormley SO-2 Dickinson 51.67
9 Sean Donnamaria FR-1 Georgian Court 51.76
12 Kyle Marcinkevich FR-1 Bloomsburg 52.50
13 Teddy Mercer SR-4 Dickinson 52.73
14 Abenezer Abebe FR-1 Eastern Mennonite 53.43
15 John Kettula SO-2 York (Pa.) 53.50
18 Charlie Miske SR-4 Dickinson 54.13
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
16 Josh Smoot FR-1 York (Pa.) 42.36 49.33 43.43 47.72 1:08.09 53.61 42.89
17 Caleb Massare FR-1 Juniata 51.96 56.83 47.63 1:06.03 49.79 54.12 37.89
19 Matthew Shimmel JR-3 Lock Haven 47.90 51.75 53.95 41.29 1:03.86 55.05 39.64
20 Gabe Springer SO-2 Lock Haven 50.41 45.42 58.72 1:08.69 1:04.26 55.39 1:03.15
21 Matthew Gareau FR-1 Dickinson 44.86 58.88 52.71 49.91 53.27 56.07 43.74
22 Shane Coll SR-4 Dickinson 42.91 48.63 57.21 1:13.23 1:00.07 57.21 44.63
23 Austin Grove SR-4 York (Pa.) 1:01.90 43.04 53.06 47.75 45.99 58.95 44.81