April 15, 2023
|
Bethel (Minn.) - St. Paul, MN
ICON KEY: NCCAA

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Gabe Nichols FR-1 Carleton 3:07.85 4:42.96 4:31.07 3:57.78 3:24.49 3:41.14 3:17.36
2 John Quigley SR-4 Minnesota 3:00.20 3:41.04 2:48.19 4:00.26 4:24.29 4:24.29 3:07.41
3 Shane Greipentrog   UNAT-Minnesota 3:53.91 4:37.32 3:56.32 4:01.14 4:49.37 5:06.25 2:51.21
4 Tony Weeks SO-2 St. Thomas (Minn.) 3:05.73 2:58.40 4:19.05 4:04.38 3:42.39 4:26.38 3:00.85
5 Sean Hartney SO-2 St. Olaf 4:34.48 4:05.07 4:51.64 4:05.07 3:33.21 3:28.31 4:32.03
6 Tyler Smith SO-2 Gustavus Adolphus 5:04.72 3:55.36 4:57.29 4:07.74 2:53.42 4:35.00 3:23.15
7 Jeremiah VanAcker   Unattached 5:03.85 5:23.77 4:53.88 4:09.05 3:14.26 2:54.34 4:01.58
8 Daniel VanAcker   UNAT-Minnesota 4:39.05 3:56.70 3:06.87 4:09.15 4:19.12 2:54.41 4:34.07
9 Markus Rupnow SO-2 Gustavus Adolphus 5:06.57 3:24.38 3:41.83 4:09.24 3:01.95 4:11.74 4:51.61
10 Finn McCormick   UNAT-Minnesota 3:27.52 5:12.53 2:55.02 4:10.02 4:00.02 3:15.02 5:02.53
11 Owen Chamberlin FR-1 St. Olaf 3:25.20 5:22.81 3:10.19 4:10.24 4:27.76 4:15.25 5:25.32
12 Jackson Marsh SO-2 St. Olaf 3:38.17 5:20.98 3:28.13 4:10.76 5:20.98 5:13.45 3:28.13
13 Eli Doran FR-1 St. Olaf 5:26.27 3:25.80 3:15.76 4:10.97 5:16.23 3:33.33 4:08.46
14 Luke Peterson SO-2 Bethel (Minn.) 4:58.07 3:34.71 3:57.45 4:12.60 3:27.14 3:44.82 4:07.55
15 Austin Carlson SO-2 Crown 4:23.40 3:22.62 5:14.06 4:13.27 3:40.35 4:13.27 4:20.87
16 Aric Brodie SR-4 Hamline 3:35.62 3:28.01 3:58.44 4:13.66 3:25.47 3:02.64 5:22.15
17 Brock Lawhead JR-3 St. Olaf 4:35.48 3:11.31 4:22.73 4:15.07 5:00.99 3:16.41 3:26.61
18 Elijah Jones JR-3 Carleton 5:31.93 4:17.89 5:06.40 4:15.33 5:08.95 4:38.31 4:58.74
19 Grant Graber SO-2 Bethel (Minn.) 4:13.44 5:07.20 4:26.24 4:16.00 5:02.08 3:01.76 4:59.52
20 Max Bailey SO-2 Wis.-Stout 5:14.88 4:16.00 4:39.04 4:16.00 4:23.68 3:09.44 5:27.68
21 Gabe Estrada JR-3 St. Olaf 5:09.80 4:57.00 5:25.16 4:16.03 3:06.91 3:01.79 3:50.43
22 Andrew Carlson SO-2 Wis.-Stout 5:05.25 3:04.69 4:16.51 4:16.51 3:48.30 4:44.73 4:11.38
23 Blake Fuller SO-2 Gustavus Adolphus 3:05.65 3:18.54 3:57.22 4:17.84 4:56.52 4:48.78 4:02.37
24 Eric Neuwirth JR-3 Wis.-Stout 5:03.03 4:44.90 3:58.28 4:19.00 4:19.00 3:22.02 3:32.38
25 Mark Rud FR-1 Gustavus Adolphus 4:26.30 4:02.80 5:34.17 4:21.07 4:31.52 4:05.41 4:15.85
26 Aidan St George SO-2 Bethel (Minn.) 5:40.49 5:09.06 3:11.20 4:21.91 3:13.82 5:24.77 3:58.34
27 Ben Mazor SO-2 Carleton 4:15.16 5:41.97 4:28.32 4:23.05 4:41.47 4:12.53 3:17.29
28 Avery Watts JR-3 Carleton 3:20.01 5:13.18 5:34.23 4:23.17 4:46.86 3:09.49 5:05.28
29 Mateo Meza-Melendez FR-1 Wis.-Stout 3:10.16 4:53.17 4:45.24 4:24.11 4:08.27 4:18.83 5:43.35
30 Damon Zielke SO-2 Wis.-Stout 4:47.98 5:22.64 5:33.30 4:26.64 4:21.31 3:49.31 5:27.97
31 Korrigan Diercks SO-2 Gustavus Adolphus 5:31.32 3:55.13 4:16.51 4:27.19 3:33.76 4:56.58 4:43.23
32 Kade Sherry SO-2 Wis.-Stout 5:00.25 3:13.02 3:18.38 4:28.08 4:54.89 3:34.47 5:16.34
33 Jack McFetridge FR-1 St. Olaf 3:51.57 5:06.96 4:48.11 4:29.26 4:40.03 5:17.73 4:58.88
34 Andrew Cogley SO-2 St. Olaf 3:30.34 4:10.79 4:45.84 4:29.66 4:32.36 4:29.66 3:33.04
35 Mitchell Popp JR-3 Wis.-Stout 5:00.37 5:05.78 4:06.25 4:30.60 3:28.37 4:57.66 3:58.13
36 Henry Scheit SO-2 Wis.-Stout 5:21.59 4:37.61 5:27.09 4:34.86 5:18.84 4:43.11 5:49.08
37 William Saari SO-2 Hamline 4:33.47 3:16.13 5:53.58 4:36.23 5:34.24 3:35.46 3:24.41
38 Josh Hagen SO-2 Crown 5:45.92 3:38.33 3:52.51 4:43.54 4:12.35 3:26.99 6:02.94
39 Michael Herr-Zielke SO-2 North Central (Minn.) 5:40.22 4:13.73 6:11.94 4:48.32 5:40.22 4:42.56 3:47.78
40 David Price SO-2 Bethel (Minn.) 5:12.38 4:28.59 5:59.09 4:51.94 4:19.83 4:25.67 4:46.11
41 Kedran St. George FR-1 Bethel (Minn.) 4:56.75 5:18.39 6:26.39 5:09.11 6:38.76 5:27.66 6:29.48
42 Ryan Azeltine FR-1 North Central (Minn.) 5:06.62 6:07.94 6:33.76 5:22.75 5:00.16 4:14.98 6:17.62
43 Layton Borst SO-2 St. Olaf 5:47.94 5:14.16 5:41.18 5:37.80 6:41.99 5:58.07 5:14.16
44 Benjamin Williams   Unattached 4:54.15 6:03.60 6:52.63 6:48.54 7:13.06 6:36.29 5:10.49
  Sean McNiesh FR-1 St. Thomas (Minn.) DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Jon Roux FR-1 St. Thomas (Minn.) DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Gabe Nichols FR-1 Carleton 4:45.34 3:57.78
2 John Quigley SR-4 Minnesota 3:50.65 4:00.26
3 Shane Greipentrog   UNAT-Minnesota 3:32.21 4:01.14
4 Tony Weeks SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:45.93 4:04.38
5 Sean Hartney SO-2 St. Olaf 3:11.16 4:05.07
6 Tyler Smith SO-2 Gustavus Adolphus 3:52.88 4:07.74
7 Jeremiah VanAcker   Unattached 3:09.28 4:09.05
8 Daniel VanAcker   UNAT-Minnesota 4:19.12 4:09.15
18 Elijah Jones JR-3 Carleton 5:29.38 4:15.33
21 Gabe Estrada JR-3 St. Olaf 4:44.20 4:16.03
  Sean McNiesh FR-1 St. Thomas (Minn.) DNF DNF
  Jon Roux FR-1 St. Thomas (Minn.) DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
9 Markus Rupnow SO-2 Gustavus Adolphus 3:56.78 4:09.24 4:14.23 3:59.27
10 Finn McCormick   UNAT-Minnesota 2:57.52 4:10.02 3:02.52 3:47.52
11 Owen Chamberlin FR-1 St. Olaf 5:22.81 4:10.24 3:10.19 3:10.19
12 Jackson Marsh SO-2 St. Olaf 3:43.18 4:10.76 4:13.27 4:58.41
13 Eli Doran FR-1 St. Olaf 3:18.27 4:10.97 3:08.23 3:48.39
14 Luke Peterson SO-2 Bethel (Minn.) 4:37.86 4:12.60 4:02.50 4:17.66
16 Aric Brodie SR-4 Hamline 4:59.32 4:13.66 4:31.42 3:38.15
17 Brock Lawhead JR-3 St. Olaf 4:50.78 4:15.07 3:29.16 3:36.81
22 Andrew Carlson SO-2 Wis.-Stout 3:32.91 4:16.51 3:40.60 4:44.73
23 Blake Fuller SO-2 Gustavus Adolphus 5:22.30 4:17.84 5:19.73 3:08.23
28 Avery Watts JR-3 Carleton 5:10.54 4:23.17 4:02.12 4:17.91
36 Henry Scheit SO-2 Wis.-Stout 5:40.83 4:34.86 4:56.85 4:07.38
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
15 Austin Carlson SO-2 Crown 4:38.60 3:47.95 5:19.12 4:13.27
19 Grant Graber SO-2 Bethel (Minn.) 3:12.00 3:47.84 3:58.08 4:16.00
20 Max Bailey SO-2 Wis.-Stout 3:04.32 4:44.16 4:36.48 4:16.00
24 Eric Neuwirth JR-3 Wis.-Stout 4:16.41 3:32.38 5:05.62 4:19.00
26 Aidan St George SO-2 Bethel (Minn.) 5:19.53 4:58.58 4:58.58 4:21.91
27 Ben Mazor SO-2 Carleton 4:15.16 5:15.66 5:05.14 4:23.05
29 Mateo Meza-Melendez FR-1 Wis.-Stout 5:40.71 3:23.37 4:00.34 4:24.11
30 Damon Zielke SO-2 Wis.-Stout 3:54.65 5:14.64 4:15.98 4:26.64
31 Korrigan Diercks SO-2 Gustavus Adolphus 5:39.34 5:44.68 4:13.83 4:27.19
32 Kade Sherry SO-2 Wis.-Stout 4:28.08 4:20.04 3:10.34 4:28.08
34 Andrew Cogley SO-2 St. Olaf 5:04.72 4:56.63 4:13.48 4:29.66
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
25 Mark Rud FR-1 Gustavus Adolphus 5:00.23 4:34.13 4:21.07
33 Jack McFetridge FR-1 St. Olaf 4:10.42 3:54.26 4:29.26
35 Mitchell Popp JR-3 Wis.-Stout 5:43.67 3:33.78 4:30.60
37 William Saari SO-2 Hamline 3:13.37 5:23.19 4:36.23
38 Josh Hagen SO-2 Crown 6:02.94 3:58.18 4:43.54
39 Michael Herr-Zielke SO-2 North Central (Minn.) 3:36.24 5:22.92 4:48.32
40 David Price SO-2 Bethel (Minn.) 5:53.25 4:05.23 4:51.94
41 Kedran St. George FR-1 Bethel (Minn.) 5:02.93 4:13.47 5:09.11
42 Ryan Azeltine FR-1 North Central (Minn.) 6:43.44 4:24.66 5:22.75
43 Layton Borst SO-2 St. Olaf 4:33.62 4:57.27 5:37.80
44 Benjamin Williams   Unattached 5:06.41 7:49.82 6:48.54