April 1- 2, 2023
|
Wartburg - Waverly, IA
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA DI

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Andrew Ferguson JR-3 Northern Iowa 47.98 49.42 48.94 10
2 Hayden Cross FR-1 Drake 49.11 46.17 1:01.88 8
3 Jensen Clapp SO-2 Wartburg 49.39 40.01 1:03.22 6
4 Tinashe Chigudu JR-3 Northern Iowa 49.76 48.77 41.80 5
5 Caleb Lerus SO-2 Drake 50.01 53.51 1:01.02 4
6 Leo Desequeira SR-4 Grand View 50.27 43.24 1:05.36 3
7 Calvin Bream SO-2 St. Thomas (Minn.) 50.52 58.10 58.10 2
8 Zach Abbey SO-2 Wartburg 50.64 58.24 59.76 1
9 Bereket Loer JR-3 Minnesota-Duluth 51.12 1:04.93 1:05.95 -
10 Cameron Tomko SO-2 Augustana (Ill.) 51.16 42.98 39.40 -
11 Luke Meyers FR-1 Northern Iowa 51.17 43.50 55.27 -
12 Jed Dooyema JR-3 Augustana (S.D.) 51.31 1:03.12 40.54 -
13 Alexander Croston SO-2 Minnesota-Duluth 51.46 45.29 54.04 -
14 Thomas Dundon FR-1 St. Thomas (Minn.) 51.61 39.23 1:00.39 -
15 Maxwell Gifford SO-2 St. Thomas (Minn.) 51.66 41.85 37.20 -
16 Cameron Heppner FR-1 St. Thomas (Minn.) 51.88 1:06.41 41.51 -
17 Mitchell Warmington SO-2 St. Thomas (Minn.) 52.03 45.79 56.72 -
18 Caden Wheeler FR-1 St. John's (Minn.) 52.06 55.71 1:03.52 -
19 Bruce Huggins FR-1 North Iowa Area CC 52.31 55.45 39.76 -
20 Dylan Russell FR-1 Augustana (Ill.) 52.41 1:03.94 36.69 -
21 Dyer Jarabek JR-3 Drake 52.43 40.90 43.52 -
22 John Morrison SO-2 St. Thomas (Minn.) 52.75 41.68 40.09 -
23 Hugo Massa FR-1 North Iowa Area CC 52.96 58.79 40.78 -
24 Anthony Bradley SO-2 Drake 52.99 41.87 1:02.00 -
25 Ezra Denny SO-2 Grand View 53.07 44.58 42.46 -
26 Ardadi Adum FR-1 Grand View 53.11 43.02 1:04.27 -
27 Henry Truebenbach SO-2 St. John's (Minn.) 53.55 59.44 43.38 -
28 Matthew Schoessow JR-3 Augustana (S.D.) 53.85 1:02.47 1:05.16 -
29 Edgar Tapia JR-3 Northern Iowa 54.17 47.67 57.97 -
30 Sylvester Brady SO-2 Augustana (Ill.) 54.24 39.06 48.82 -
31 Ethan Klemme FR-1 Upper Iowa 54.28 49.40 1:02.43 -
32 Pierre Deutschlander SO-2 St. John's (Minn.) 54.64 1:05.57 51.91 -
33 Deylin Chandler SO-2 Drake 54.76 54.22 46.00 -
34 Kaden Martin SO-2 Wis.-Stout 54.98 1:05.43 1:02.13 -
35 Anthony Mootry II FR-1 Drake 55.29 46.45 55.29 -
36 Ethan Larson FR-1 Grand View 55.49 56.60 43.29 -
37 Marcus Holman FR-1 Upper Iowa 55.55 1:05.55 1:08.33 -
38 Anthony Thurk SO-2 St. John's (Minn.) 55.73 44.59 44.03 -
39 Max Lelwica SO-2 St. John's (Minn.) 56.11 1:08.46 57.80 -
40 Chukwuebuka Enyinnaya FR-1 Grand View 56.84 57.98 48.32 -
41 Jimmy Vercoe SO-2 Augustana (Ill.) 56.92 42.69 1:06.60 -
42 Ricky Iniguez JR-3 Augustana (Ill.) 57.25 52.10 41.80 -
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
4 Tinashe Chigudu JR-3 Northern Iowa 49.76 1:03.20 52.25 55.24 5
11 Luke Meyers FR-1 Northern Iowa 51.17 39.92 50.66 50.66 -
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
31 Ethan Klemme FR-1 Upper Iowa 54.28 51.57 1:07.85 -
35 Anthony Mootry II FR-1 Drake 55.29 1:09.12 1:08.56 -
37 Marcus Holman FR-1 Upper Iowa 55.55 59.44 52.78 -
38 Anthony Thurk SO-2 St. John's (Minn.) 55.73 54.06 1:03.54 -
42 Ricky Iniguez JR-3 Augustana (Ill.) 57.25 1:00.12 44.09 -
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
23 Hugo Massa FR-1 North Iowa Area CC 58.26 43.43 48.73 1:07.79 52.96 1:05.67 -
27 Henry Truebenbach SO-2 St. John's (Minn.) 44.99 53.55 54.09 57.84 53.55 1:04.80 -
36 Ethan Larson FR-1 Grand View 1:05.48 38.85 42.18 47.17 55.49 57.71 -
39 Max Lelwica SO-2 St. John's (Minn.) 57.24 1:05.09 48.82 1:06.77 56.11 1:10.70 -
40 Chukwuebuka Enyinnaya FR-1 Grand View 43.20 55.71 1:01.39 49.45 56.84 1:07.08 -
Men's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
16 Cameron Heppner FR-1 St. Thomas (Minn.) 51.88 1:02.78 -
19 Bruce Huggins FR-1 North Iowa Area CC 52.31 1:08.01 -
20 Dylan Russell FR-1 Augustana (Ill.) 52.41 38.26 -
25 Ezra Denny SO-2 Grand View 53.07 41.93 -
26 Ardadi Adum FR-1 Grand View 53.11 1:07.45 -
29 Edgar Tapia JR-3 Northern Iowa 54.17 1:10.43 -
32 Pierre Deutschlander SO-2 St. John's (Minn.) 54.64 54.64 -
Men's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
18 Caden Wheeler FR-1 St. John's (Minn.) 47.90 40.61 52.06 1:04.56 51.54 1:00.39 1:04.04 -
22 John Morrison SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:05.94 50.64 52.75 52.23 46.42 41.15 53.81 -
28 Matthew Schoessow JR-3 Augustana (S.D.) 49.01 46.32 53.85 1:01.39 39.31 56.55 1:02.47 -
30 Sylvester Brady SO-2 Augustana (Ill.) 41.23 1:04.55 54.24 59.13 52.07 54.24 48.28 -
33 Deylin Chandler SO-2 Drake 52.57 46.00 54.76 49.29 1:04.62 41.07 49.84 -
34 Kaden Martin SO-2 Wis.-Stout 58.83 1:05.43 54.98 1:05.98 1:04.88 51.69 39.59 -
41 Jimmy Vercoe SO-2 Augustana (Ill.) 39.85 1:07.74 56.92 50.09 55.22 39.85 56.92 -
Men's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
8 Zach Abbey SO-2 Wartburg 1:00.27 1:03.30 50.64 1:01.28 1
12 Jed Dooyema JR-3 Augustana (S.D.) 1:01.06 58.50 51.31 1:01.06 -
13 Alexander Croston SO-2 Minnesota-Duluth 1:04.33 43.75 51.46 39.11 -
14 Thomas Dundon FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:04.52 58.84 51.61 37.68 -
15 Maxwell Gifford SO-2 St. Thomas (Minn.) 56.31 42.88 51.66 44.43 -
17 Mitchell Warmington SO-2 St. Thomas (Minn.) 37.99 58.28 52.03 1:06.08 -
21 Dyer Jarabek JR-3 Drake 57.68 47.72 52.43 47.72 -
24 Anthony Bradley SO-2 Drake 42.40 46.64 52.99 41.34 -
Men's 400 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Andrew Ferguson JR-3 Northern Iowa 42.71 42.23 47.98 10
2 Hayden Cross FR-1 Drake 34.38 49.61 49.11 8
3 Jensen Clapp SO-2 Wartburg 49.39 55.32 49.39 6
5 Caleb Lerus SO-2 Drake 45.51 37.01 50.01 4
6 Leo Desequeira SR-4 Grand View 47.76 36.70 50.27 3
7 Calvin Bream SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:03.66 37.39 50.52 2
9 Bereket Loer JR-3 Minnesota-Duluth 55.21 1:05.95 51.12 -
10 Cameron Tomko SO-2 Augustana (Ill.) 40.42 42.47 51.16 -