April 14-15, 2023
|
Morningside-Olsen Stadium - Sioux City, IA
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men 800m Run UCO

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Payton Mauldin JR-3 Dordt 1:50.42 2:15.82 1:25.03 1:47.11 1:28.34 1:20.61 1:25.03
2 Colten Brand JR-3 Augustana (S.D.) 1:53.69 2:16.43 1:48.01 1:50.28 1:43.46 2:06.20 2:13.02
3 Curtis Johnson FR-1 Dakota State 1:54.75 2:14.26 1:40.98 2:09.67 2:18.85 1:55.90 2:10.82
4 Kyle Miller SO-2 Buena Vista 1:54.82 2:13.20 2:24.68 2:01.71 2:24.68 2:29.27 2:18.94
5 Trey Engen SR-4 Dordt 1:55.48 1:48.56 1:39.32 1:24.30 2:28.97 1:53.17 1:21.99
6 Jonah Breuer SR-4 Augustana (S.D.) 1:55.49 2:11.66 1:31.24 1:49.72 1:47.41 1:46.25 1:50.87
7 Brandon Mundorf JR-3 Wayne State (Neb.) 1:55.54 1:42.83 1:59.01 1:46.30 1:35.90 1:22.04 1:24.35
8 Cole Zevenbergen JR-3 Dordt 1:56.04 2:28.54 2:13.45 2:07.65 2:03.01 2:28.54 1:36.32
9 Evan Slominski JR-3 Dakota State 1:57.04 2:30.99 2:16.94 2:22.79 2:19.28 2:12.26 1:58.21
10 Trey Engelmann SO-2 Northwestern (Iowa) 1:57.72 1:47.13 1:44.77 1:48.31 1:41.24 2:28.33 2:33.04
11 Robert Amaro JR-3 Briar Cliff 1:58.41 2:03.15 1:52.49 1:44.20 2:10.26 1:26.44 1:22.89
12 Ethan Boyens FR-1 Augustana (S.D.) 1:58.79 2:13.05 1:57.61 1:35.04 1:38.60 2:20.18 1:32.66
13 Sam May FR-1 Dordt 1:59.20 2:13.51 2:18.28 2:29.00 1:46.09 1:23.44 1:32.98
14 Colin Imhoff JR-3 Buena Vista 1:59.33 1:29.50 1:49.79 1:54.56 2:14.85 1:58.14 2:07.69
15 Alex Otten FR-1 Augustana (S.D.) 1:59.48 2:17.41 1:27.22 1:24.83 1:34.39 2:22.19 1:55.90
16 Richard Marcoux JR-3 Bellevue 1:59.87 1:40.69 2:13.06 2:26.25 2:04.67 1:47.89 1:37.10
17 Beau Brock SO-2 Augustana (S.D.) 1:59.87 2:32.24 1:28.71 2:35.84 1:50.28 1:58.68 1:47.89
18 Joshua Krull JR-3 Dakota State 2:00.11 1:31.29 1:51.71 1:42.10 1:51.71 2:12.13 2:10.92
19 Tyler Janssen SR-4 Morningside 2:01.09 1:29.61 2:32.58 1:46.56 1:47.77 2:22.89 1:33.24
20 Josiah Wittenberg FR-1 Dordt 2:01.18 2:04.82 2:18.15 2:20.57 2:15.73 1:32.10 1:47.85
21 Daniel Green SR-4 Dakota State 2:01.30 2:32.84 2:30.42 2:06.16 2:25.56 1:41.90 1:24.91
22 Tage Hulstein FR-1 Dordt 2:01.75 2:09.06 2:12.71 1:56.88 1:55.67 1:34.97 2:02.97
23 Dylan Hilger SO-2 Dakota State 2:02.21 2:20.55 1:31.66 1:51.22 1:31.66 2:05.88 1:29.22
24 Andrew Wyllie SO-2 Wayne State (Neb.) 2:02.73 2:08.87 1:48.01 2:02.73 1:27.14 1:55.37 1:50.46
25 Tyler Kennedy SR-4 Dakota State 2:03.08 1:43.39 2:35.08 2:11.70 2:11.70 2:40.01 1:31.08
26 Liam Vidas SO-2 Mount Marty 2:03.17 2:05.64 2:00.71 2:20.42 1:47.16 2:06.87 2:11.80
27 Casey Kruger FR-1 Morningside 2:03.70 1:58.76 1:51.33 1:48.86 1:56.28 1:52.57 2:03.70
28 Luke Swanson FR-1 Dordt 2:03.97 2:27.53 2:21.33 2:21.33 2:03.97 2:25.05 1:59.02
29 Connor Bonacci SO-2 Buena Vista 2:04.00 2:41.20 2:28.80 1:36.72 2:39.96 2:31.28 2:13.92
30 Levi Landman FR-1 Dordt 2:04.93 2:26.17 2:04.93 1:39.95 1:47.44 2:03.68 2:28.67
31 Ryan Schroeder JR-3 Augustana (S.D.) 2:04.94 1:41.21 1:59.95 2:33.68 2:04.94 1:52.45 1:52.45
32 Patrick Vogel FR-1 Augustana (S.D.) 2:05.09 1:40.08 1:47.58 1:36.32 2:42.62 1:30.07 2:18.85
33 Caden Ideker SR-4 Mount Marty 2:05.12 1:53.86 2:35.15 1:55.11 1:46.36 2:40.16 1:27.59
34 Aaron Newton SR-4 Bellevue 2:05.69 2:23.29 2:22.03 2:15.75 2:24.55 1:48.10 2:23.29
35 Blake Schmiedt FR-1 Dakota State 2:05.77 1:56.97 2:20.87 1:59.49 1:33.07 2:15.84 2:32.19
36 Ben Van Eps FR-1 Dordt 2:05.77 1:29.30 1:36.85 2:18.35 2:22.12 2:07.03 2:15.84
37 Yohannes Kassa FR-1 Dakota State 2:06.26 1:37.22 1:49.85 2:25.20 2:35.30 2:21.42 2:25.20
38 Parker Halder FR-1 Morningside 2:06.34 2:39.19 2:26.56 2:03.82 1:58.76 2:42.98 2:44.25
39 Jalen Cook JR-3 Briar Cliff 2:06.48 1:38.66 2:21.66 1:53.84 2:43.16 2:31.78 1:42.45
40 Carter Matthews FR-1 Briar Cliff 2:07.04 1:56.88 2:15.94 2:15.94 2:45.16 1:40.37 1:54.34
41 Nathaniel Bervig SO-2 Dordt 2:07.93 2:39.92 2:36.08 2:37.36 2:16.89 2:07.93 1:53.86
42 Ian Beyer FR-1 Dakota State 2:07.94 2:09.22 2:30.97 2:25.86 2:30.97 1:39.80 2:41.21
43 RC Hicks FR-1 Morningside 2:08.00 2:00.32 2:04.16 1:33.44 2:10.56 2:41.28 2:43.84
44 Jacob Kueny FR-1 Mount Marty 2:08.14 2:23.52 1:52.77 1:56.61 2:19.68 2:41.46 2:41.46
45 Carson Elbers SO-2 Dordt 2:08.37 1:54.25 2:03.24 2:04.52 2:40.47 2:41.75 2:22.49
46 Chayton Rowe FR-1 Morningside 2:08.38 2:41.76 2:18.65 1:29.87 2:01.96 1:42.71 1:32.44
47 Brayden Mahlum FR-1 Buena Vista 2:09.05 2:37.45 1:39.37 2:02.60 2:18.09 1:31.63 2:19.38
48 Mason Welker JR-3 Morningside 2:09.06 2:43.91 2:03.90 1:38.09 1:34.22 2:41.33 1:30.35
49 Tanner Arens SR-4 Morningside 2:09.42 1:43.54 2:09.42 1:44.83 1:39.66 2:18.48 2:04.25
50 Tommy Tracy FR-1 Northwestern (Iowa) 2:10.40 1:43.02 1:49.54 2:37.79 1:58.67 2:24.75 2:33.88
51 Jacob Kalkwarf FR-1 Northwestern (Iowa) 2:10.85 2:34.41 2:17.40 2:00.39 1:47.30 2:21.32 2:22.63
52 Reese Henrie FR-1 Dakota State 2:10.97 1:40.85 2:43.72 1:53.95 2:34.55 2:16.21 1:31.68
53 Rodrigo Lopez FR-1 Morningside 2:11.62 2:08.99 1:32.14 2:05.04 2:05.04 2:05.04 2:39.26
54 Jose Lopez FR-1 Morningside 2:12.54 2:24.47 1:43.39 1:48.69 1:38.08 1:53.99 2:36.40
55 David Bernhagen SO-2 Northwestern (Iowa) 2:12.92 2:52.80 2:24.89 2:30.20 2:38.18 2:23.56 2:20.90
56 Austin Ramold FR-1 Morningside 2:18.55 1:56.39 2:42.11 2:17.17 1:43.92 1:52.23 1:49.46
57 Priver Sang SO-2 Dordt 2:18.95 2:32.85 1:44.22 1:41.44 2:48.13 1:47.00 2:28.68
58 Lucas Harr SO-2 Dakota State 2:19.75 1:44.82 2:50.50 2:51.90 2:42.11 2:11.37 2:02.98
Men 800m Run UCO Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
37 Yohannes Kassa FR-1 Dakota State 1:32.17 2:08.79 2:06.26
42 Ian Beyer FR-1 Dakota State 2:41.21 1:53.87 2:07.94
46 Chayton Rowe FR-1 Morningside 2:26.36 2:32.78 2:08.38
47 Brayden Mahlum FR-1 Buena Vista 1:58.73 1:36.79 2:09.05
48 Mason Welker JR-3 Morningside 2:42.62 2:32.29 2:09.06
50 Tommy Tracy FR-1 Northwestern (Iowa) 2:39.09 1:50.84 2:10.40
51 Jacob Kalkwarf FR-1 Northwestern (Iowa) 1:53.84 1:34.22 2:10.85
52 Reese Henrie FR-1 Dakota State 2:18.83 1:32.99 2:10.97
53 Rodrigo Lopez FR-1 Morningside 2:32.68 1:54.51 2:11.62
54 Jose Lopez FR-1 Morningside 1:40.73 1:51.34 2:12.54
55 David Bernhagen SO-2 Northwestern (Iowa) 2:22.23 1:37.04 2:12.92
56 Austin Ramold FR-1 Morningside 2:26.87 2:51.81 2:18.55
58 Lucas Harr SO-2 Dakota State 2:56.09 2:04.38 2:19.75
Men 800m Run UCO Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
25 Tyler Kennedy SR-4 Dakota State 2:03.08 2:09.24
28 Luke Swanson FR-1 Dordt 2:03.97 1:36.70
29 Connor Bonacci SO-2 Buena Vista 2:04.00 1:55.32
30 Levi Landman FR-1 Dordt 2:04.93 2:06.18
33 Caden Ideker SR-4 Mount Marty 2:05.12 2:07.63
34 Aaron Newton SR-4 Bellevue 2:05.69 2:14.49
36 Ben Van Eps FR-1 Dordt 2:05.77 2:13.32
38 Parker Halder FR-1 Morningside 2:06.34 2:30.35
41 Nathaniel Bervig SO-2 Dordt 2:07.93 1:38.51
43 RC Hicks FR-1 Morningside 2:08.00 1:51.36
45 Carson Elbers SO-2 Dordt 2:08.37 2:03.24
57 Priver Sang SO-2 Dordt 2:18.95 2:06.45
Men 800m Run UCO Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
14 Colin Imhoff JR-3 Buena Vista 1:59.33
15 Alex Otten FR-1 Augustana (S.D.) 1:59.48
24 Andrew Wyllie SO-2 Wayne State (Neb.) 2:02.73
26 Liam Vidas SO-2 Mount Marty 2:03.17
27 Casey Kruger FR-1 Morningside 2:03.70
31 Ryan Schroeder JR-3 Augustana (S.D.) 2:04.94
32 Patrick Vogel FR-1 Augustana (S.D.) 2:05.09
35 Blake Schmiedt FR-1 Dakota State 2:05.77
39 Jalen Cook JR-3 Briar Cliff 2:06.48
40 Carter Matthews FR-1 Briar Cliff 2:07.04
49 Tanner Arens SR-4 Morningside 2:09.42
Men 800m Run UCO Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
11 Robert Amaro JR-3 Briar Cliff 1:26.44 1:44.20 1:58.41 2:18.54 2:06.70 2:31.57 1:26.44
12 Ethan Boyens FR-1 Augustana (S.D.) 2:11.86 1:49.29 1:58.79 1:36.22 1:24.34 2:16.61 2:23.74
13 Sam May FR-1 Dordt 1:25.83 2:05.16 1:59.20 1:30.60 1:28.21 2:18.28 2:34.96
17 Beau Brock SO-2 Augustana (S.D.) 2:17.85 2:28.64 1:59.87 2:20.25 1:32.30 1:53.88 2:13.06
18 Joshua Krull JR-3 Dakota State 2:08.52 2:36.15 2:00.11 2:04.92 2:25.34 1:32.49 1:50.51
19 Tyler Janssen SR-4 Morningside 1:51.41 1:30.82 2:01.09 2:03.52 1:38.09 1:35.67 2:19.26
20 Josiah Wittenberg FR-1 Dordt 1:35.74 1:30.89 2:01.18 1:24.83 2:30.27 1:43.01 1:27.25
21 Daniel Green SR-4 Dakota State 1:39.47 2:36.48 2:01.30 2:36.48 2:31.63 1:46.75 2:08.58
22 Tage Hulstein FR-1 Dordt 2:24.89 1:44.71 2:01.75 2:21.23 2:13.93 1:52.01 2:27.32
23 Dylan Hilger SO-2 Dakota State 2:37.65 1:49.99 2:02.21 1:54.88 2:11.99 1:47.55 2:03.44
44 Jacob Kueny FR-1 Mount Marty 1:39.95 2:46.59 2:08.14 1:33.55 2:09.43 1:30.98 2:23.52
Men 800m Run UCO Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Payton Mauldin JR-3 Dordt 1:50.42 1:43.80
2 Colten Brand JR-3 Augustana (S.D.) 1:53.69 1:20.72
3 Curtis Johnson FR-1 Dakota State 1:54.75 1:35.25
4 Kyle Miller SO-2 Buena Vista 1:54.82 1:44.49
5 Trey Engen SR-4 Dordt 1:55.48 1:24.30
6 Jonah Breuer SR-4 Augustana (S.D.) 1:55.49 1:27.78
7 Brandon Mundorf JR-3 Wayne State (Neb.) 1:55.54 2:03.63
8 Cole Zevenbergen JR-3 Dordt 1:56.04 2:06.49
9 Evan Slominski JR-3 Dakota State 1:57.04 2:27.47
10 Trey Engelmann SO-2 Northwestern (Iowa) 1:57.72 1:22.41
16 Richard Marcoux JR-3 Bellevue 1:59.87 2:21.45