May 5- 7, 2023
|
Ursinus College - Collegeville, PA
ICON KEY: AARTFC IC4A/ECAC

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Charlie Teeter SO-2 Johns Hopkins 11:32.69 9:14.15 7:01.16 9:19.70 10
2 Colin DeLaney SO-2 Swarthmore 6:45.23 9:22.81 8:09.65 8:04.02 8
3 Connor Oiler FR-1 Johns Hopkins 9:58.87 9:24.97 10:55.37 8:34.13 6
4 Jonas Larson SO-2 Johns Hopkins 8:40.78 9:26.06 11:36.26 11:07.95 5
5 Nathaniel Leighninger JR-3 Haverford 9:17.24 9:40.45 9:17.24 6:52.12 4
6 Liam Johnston FR-1 Ursinus 8:32.75 9:42.67 11:50.86 11:39.21 3
7 Andrew Myers SO-2 Johns Hopkins 8:50.72 9:43.20 6:54.08 12:09.00 2
8 Ian Spears JR-3 Johns Hopkins 10:42.04 9:43.67 10:07.02 11:46.24 1
9 Nolan Meincke SO-2 Dickinson 8:15.71 9:50.13 9:38.33 9:50.13 -
10 Alex Miller SO-2 Franklin & Marshall 9:05.26 9:52.67 6:54.87 11:45.28 -
11 Ryan Martin FR-1 Ursinus 8:36.23 9:53.36 8:36.23 9:59.30 -
12 Nick Raumann SO-2 McDaniel 12:25.64 10:11.18 8:51.73 9:22.29 -
13 Coltin Albitz SR-4 Dickinson 10:37.07 10:12.56 11:50.57 8:52.93 -
14 Seamus Flannery SR-4 Haverford 9:08.65 10:16.46 9:57.97 12:13.59 -
15 Sammy Schindel JR-3 Haverford 10:03.07 10:21.72 8:48.47 12:57.15 -
16 Will Tripp JR-3 Dickinson 8:31.83 10:31.88 8:38.15 11:47.71 -
17 Chris Mayo FR-1 Franklin & Marshall 10:44.10 10:37.72 8:04.67 10:44.10 -
18 Justice Scheidel FR-1 Ursinus 7:45.95 10:38.28 9:15.31 10:12.75 -
19 Matthew Foote SR-4 Dickinson 12:50.01 10:47.06 11:19.42 10:47.06 -
20 Connor Ashnault SR-4 Franklin & Marshall 12:49.22 10:57.45 8:13.09 9:12.26 -
21 Zach Cosme SO-2 Ursinus 10:14.79 11:08.25 8:07.83 10:48.21 -
  Owen McCann SO-2 Franklin & Marshall DQ DQ DQ DQ -
Men's 3000 Steeplechase Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
12 Nick Raumann SO-2 McDaniel 8:02.84 10:11.18 9:34.51 -
13 Coltin Albitz SR-4 Dickinson 9:23.56 10:12.56 12:21.20 -
15 Sammy Schindel JR-3 Haverford 10:03.07 10:21.72 9:38.20 -
17 Chris Mayo FR-1 Franklin & Marshall 13:49.04 10:37.72 11:28.74 -
18 Justice Scheidel FR-1 Ursinus 9:21.69 10:38.28 11:29.35 -
19 Matthew Foote SR-4 Dickinson 10:40.59 10:47.06 10:21.18 -
20 Connor Ashnault SR-4 Franklin & Marshall 11:43.48 10:57.45 11:36.90 -
21 Zach Cosme SO-2 Ursinus 13:28.59 11:08.25 12:28.44 -
  Owen McCann SO-2 Franklin & Marshall DQ DQ DQ -
Men's 3000 Steeplechase Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Charlie Teeter SO-2 Johns Hopkins 9:14.15 10
2 Colin DeLaney SO-2 Swarthmore 9:22.81 8
3 Connor Oiler FR-1 Johns Hopkins 9:24.97 6
4 Jonas Larson SO-2 Johns Hopkins 9:26.06 5
5 Nathaniel Leighninger JR-3 Haverford 9:40.45 4
6 Liam Johnston FR-1 Ursinus 9:42.67 3
7 Andrew Myers SO-2 Johns Hopkins 9:43.20 2
8 Ian Spears JR-3 Johns Hopkins 9:43.67 1
9 Nolan Meincke SO-2 Dickinson 9:50.13 -
10 Alex Miller SO-2 Franklin & Marshall 9:52.67 -
11 Ryan Martin FR-1 Ursinus 9:53.36 -
14 Seamus Flannery SR-4 Haverford 10:16.46 -
16 Will Tripp JR-3 Dickinson 10:31.88 -