March 17-18, 2023
|
Miami (Outdoor) - Coral Gables, FL
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NCCAA

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Michael Smikle JR-3 St. Thomas (Fla.) 1:52.71 2:01.73 1:41.44
2 Tommy Cardenas   Unattached 1:53.31 2:18.24 1:32.92
3 Thomas Daigle SR-4 LSU 1:54.12 1:21.03 1:52.98
4 Omari Hammond JR-3 Miss State 1:54.73 2:09.65 1:29.49
5 Dyllon Nimmers SO-2 LSU 1:54.88 2:08.67 1:56.03
6 David Cueje JR-3 Lynn 1:55.64 1:59.11 2:24.55
7 Jan Schmied FR-1 Nova Southeastern 1:58.05 1:59.23 1:27.36
8 Jonathan Memnon SR-4 St. Thomas (Fla.) 1:59.78 1:28.64 2:10.56
9 Gian Valentin FR-1 Fort Lauderdale 2:00.54 2:06.57 1:47.28
10 Moses Washington   MoWash Track 2:01.19 1:26.05 1:59.98
11 Michael May III SR-4 Nova Southeastern 2:02.42 2:37.93 1:50.18
12 Evan Crisp FR-1 Nova Southeastern 2:02.93 2:02.93 2:37.35
13 Sebastian Tenorio FR-1 Nova Southeastern 2:03.28 2:15.61 2:26.71
14 Joseph Salerno SR-4 Nova Southeastern 2:03.70 2:29.68 2:27.21
15 Oscar Blanco   Unattached 2:04.39 2:05.64 1:43.25
16 Holden Decker SR-4 Nova Southeastern 2:04.52 2:31.92 2:31.92
17 Cote Strike SR-4 Nova Southeastern 2:05.90 1:45.76 2:09.68
18 Alex Miranda SR-4 Lynn 2:06.01 1:49.63 2:00.97
19 Thor Eriksson SO-2 Nova Southeastern 2:10.45 1:57.41 2:28.72
20 Lucas Mardis SO-2 Nova Southeastern 2:13.10 1:53.14 2:47.71
21 Allen Currie JR-3 Nova Southeastern 2:14.45 2:07.73 2:22.52
22 Fodney Mertilus FR-1 Fort Lauderdale 2:16.81 1:48.08 2:33.23
23 Byron Gaitan   Unattached 2:17.47 2:22.97 1:38.98
24 Cadan Hinds JR-3 Nova Southeastern 2:34.37 2:35.92 1:48.06
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Michael Smikle JR-3 St. Thomas (Fla.) 1:52.71 2:11.87
2 Tommy Cardenas   Unattached 1:53.31 1:35.18
3 Thomas Daigle SR-4 LSU 1:54.12 1:46.14
4 Omari Hammond JR-3 Miss State 1:54.73 1:54.73
5 Dyllon Nimmers SO-2 LSU 1:54.88 2:27.05
6 David Cueje JR-3 Lynn 1:55.64 2:30.34
15 Oscar Blanco   Unattached 2:04.39 2:31.76
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 Jan Schmied FR-1 Nova Southeastern 2:19.30 1:52.15 1:34.44 1:30.90 1:33.26 1:52.15 1:58.05
8 Jonathan Memnon SR-4 St. Thomas (Fla.) 2:32.12 2:27.33 1:40.62 2:16.55 1:35.83 2:16.55 1:59.78
9 Gian Valentin FR-1 Fort Lauderdale 1:40.05 2:23.45 1:43.67 1:41.26 1:46.08 1:53.31 2:00.54
10 Moses Washington   MoWash Track 2:09.68 2:10.89 1:56.35 2:15.74 2:21.80 1:44.23 2:01.19
11 Michael May III SR-4 Nova Southeastern 1:28.15 2:33.03 2:24.46 1:29.37 1:46.51 2:31.80 2:02.42
18 Alex Miranda SR-4 Lynn 2:31.22 1:47.11 1:35.77 1:58.45 2:09.79 2:08.53 2:06.01
23 Byron Gaitan   Unattached 1:44.48 2:36.72 2:21.60 2:44.97 2:32.60 2:14.72 2:17.47
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
12 Evan Crisp FR-1 Nova Southeastern 2:06.62 1:48.18 2:20.14 1:56.79 2:02.93 2:38.58 1:56.79
13 Sebastian Tenorio FR-1 Nova Southeastern 2:14.38 1:41.09 1:49.72 1:32.46 2:03.28 2:25.47 1:38.63
14 Joseph Salerno SR-4 Nova Southeastern 1:38.96 2:34.63 1:56.28 2:24.73 2:03.70 1:41.44 2:16.07
16 Holden Decker SR-4 Nova Southeastern 2:39.39 2:40.63 2:33.16 1:34.64 2:04.52 2:36.90 2:08.26
17 Cote Strike SR-4 Nova Southeastern 2:42.42 2:26.05 1:52.06 1:39.47 2:05.90 1:41.98 2:38.64
19 Thor Eriksson SO-2 Nova Southeastern 2:15.67 2:01.32 2:44.37 2:09.15 2:10.45 2:13.06 1:58.71
20 Lucas Mardis SO-2 Nova Southeastern 2:18.43 2:17.10 1:51.81 2:03.79 2:13.10 1:49.15 2:34.40
21 Allen Currie JR-3 Nova Southeastern 2:19.83 1:59.66 2:03.70 1:42.19 2:14.45 2:23.87 2:30.59
22 Fodney Mertilus FR-1 Fort Lauderdale 1:45.35 2:00.40 2:25.02 1:48.08 2:16.81 2:48.28 1:59.03
24 Cadan Hinds JR-3 Nova Southeastern 2:35.92 2:49.81 1:55.78 2:01.96 2:34.37 2:17.39 2:45.18