April 15, 2023
|
Bethel College (Kan.) - North Newton, KS
ICON KEY: NAIA A NAIA B NJCAA DI

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Isaiah Bartel SO-2 Bethel (Kan.) 2:00.63 1:52.19 1:41.33 1:47.36 2:11.49 2:29.59 1:41.33
2 Austin Schaeffer FR-1 Southwestern (Kan.) 2:01.86 2:00.65 1:26.52 2:35.98 2:12.83 1:41.15 2:34.77
3 Paul Choi SO-2 McPherson 2:02.58 1:25.81 2:20.97 2:23.42 1:52.78 1:56.46 2:01.36
4 Tajay Grant FR-1 Barton County CC 2:03.37 2:19.41 2:05.84 1:51.04 2:09.54 1:30.06 2:05.84
5 Cody Kuss FR-1 McPherson 2:05.05 2:22.56 1:51.30 2:26.31 1:55.05 2:33.82 2:42.57
6 Tokiwa Armstrong FR-1 Hutchinson CC 2:05.18 1:57.67 2:38.98 2:26.46 2:25.21 2:37.73 1:58.93
7 Christopher Yoder JR-3 Bethany (Kan.) 2:06.63 1:59.04 2:25.63 2:04.10 2:01.57 1:45.11 2:00.30
8 Evan Avitia FR-1 Hutchinson CC 2:06.70 2:35.85 2:18.11 2:26.98 1:52.77 1:29.96 1:54.03
9 Justin Almendarez SO-2 Oklahoma Wesleyan 2:07.42 2:23.99 1:49.59 1:53.41 2:25.26 1:44.49 2:43.10
10 Gabe Vannucchi SR-4 Southwestern (Kan.) 2:08.74 2:04.88 2:40.93 1:49.43 1:44.28 1:57.16 2:37.07
11 Simon Hodge FR-1 Bethel (Kan.) 2:10.15 2:30.98 2:47.90 2:36.18 2:34.88 1:35.01 2:16.66
12 Nick Morgan JR-3 Bethel (Kan.) 2:11.09 1:54.05 2:50.42 2:04.54 2:45.18 1:35.70 1:50.12
13 Matthew Veloz SO-2 Garden City CC 2:12.09 2:08.13 2:33.23 2:14.74 1:47.00 2:00.21 1:35.11
14 John Reese   Unattached 2:12.39 2:41.52 2:05.77 1:53.86 1:53.86 2:24.31 2:26.96
15 Eli Gruenbacher FR-1 Bethany (Kan.) 2:14.54 2:45.49 1:36.87 2:07.82 2:29.34 1:43.60 1:44.95
16 Kelton Kern FR-1 Bethany (Kan.) 2:17.85 1:58.55 1:40.63 2:28.88 2:13.72 1:36.50 2:37.15
17 Isaac Hale SO-2 McPherson 2:22.13 2:32.08 2:15.03 2:13.61 2:53.40 2:36.35 1:57.97
18 Matthew Fleck SO-2 Bethel (Kan.) 2:23.09 2:31.68 2:27.39 1:51.61 2:10.22 2:37.40 2:11.65
19 David Sawyer SO-2 Bethany (Kan.) 2:24.32 2:02.68 2:07.01 1:45.36 1:46.80 2:35.87 1:48.24
20 Robbie Crager SO-2 Bethel (Kan.) 2:25.79 3:05.16 3:00.78 3:02.24 2:40.37 2:21.42 2:56.41
21 Jamell Sanchez FR-1 Southwestern (Kan.) 2:27.36 2:53.89 2:46.52 2:27.36 2:42.10 3:02.73 2:24.42
22 Jace Baker FR-1 Pratt CC 2:34.85 2:58.08 2:53.44 3:16.66 2:31.76 2:48.79 2:25.56
23 Rod Zook   Unattached 2:35.64 1:52.06 2:46.54 3:06.77 2:29.42 2:55.88 2:41.87
24 Huy Dinh FR-1 Garden City CC 2:41.50 3:17.03 2:51.19 3:28.34 2:54.42 2:47.96 3:17.03
  Tyshawn Brownfield FR-1 Southwestern (Kan.) DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Nathan Jones SR-4 Sterling DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Zaccerie Penka SO-2 Garden City CC DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Edgar Ruiz SO-2 Garden City CC DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Julio Martinez Senior KC Smoke DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Colton Ohlde FR-1 Pratt CC DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Apostolo Zuniga Sophomore Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Isaiah Bartel SO-2 Bethel (Kan.) 2:29.59 1:40.13 1:47.36 2:22.35 2:12.70 2:12.70 2:00.63
2 Austin Schaeffer FR-1 Southwestern (Kan.) 2:14.05 2:10.39 1:31.40 2:09.18 2:34.77 2:10.39 2:01.86
3 Paul Choi SO-2 McPherson 2:12.39 1:50.33 2:18.52 2:29.55 2:17.29 2:25.87 2:02.58
4 Tajay Grant FR-1 Barton County CC 1:37.47 1:27.60 1:36.23 1:30.06 1:36.23 1:36.23 2:03.37
5 Cody Kuss FR-1 McPherson 1:37.54 1:37.54 1:53.80 2:11.31 2:18.81 2:27.56 2:05.05
6 Tokiwa Armstrong FR-1 Hutchinson CC 1:36.39 2:02.68 1:38.90 2:35.23 2:42.74 2:27.72 2:05.18
7 Christopher Yoder JR-3 Bethany (Kan.) 2:26.89 2:43.36 2:18.03 1:37.51 1:59.04 2:26.89 2:06.63
8 Evan Avitia FR-1 Hutchinson CC 2:34.58 2:40.91 1:35.03 2:13.04 1:29.96 1:55.30 2:06.70
14 John Reese   Unattached 2:32.25 1:40.62 1:55.18 2:37.55 2:00.48 1:35.32 2:12.39
  Tyshawn Brownfield FR-1 Southwestern (Kan.) DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Julio Martinez Senior KC Smoke DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
9 Justin Almendarez SO-2 Oklahoma Wesleyan 1:47.04 2:07.42
10 Gabe Vannucchi SR-4 Southwestern (Kan.) 2:13.89 2:08.74
11 Simon Hodge FR-1 Bethel (Kan.) 2:06.25 2:10.15
12 Nick Morgan JR-3 Bethel (Kan.) 2:03.23 2:11.09
13 Matthew Veloz SO-2 Garden City CC 2:05.49 2:12.09
15 Eli Gruenbacher FR-1 Bethany (Kan.) 2:41.45 2:14.54
16 Kelton Kern FR-1 Bethany (Kan.) 2:28.88 2:17.85
18 Matthew Fleck SO-2 Bethel (Kan.) 1:57.34 2:23.09
20 Robbie Crager SO-2 Bethel (Kan.) 2:12.67 2:25.79
  Colton Ohlde FR-1 Pratt CC DNS DNS
  Nathan Jones SR-4 Sterling DNS DNS
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
17 Isaac Hale SO-2 McPherson 2:22.13 2:39.19
19 David Sawyer SO-2 Bethany (Kan.) 2:24.32 1:49.69
21 Jamell Sanchez FR-1 Southwestern (Kan.) 2:27.36 2:22.94
22 Jace Baker FR-1 Pratt CC 2:34.85 2:36.40
23 Rod Zook   Unattached 2:35.64 2:34.09
24 Huy Dinh FR-1 Garden City CC 2:41.50 2:57.65
  Edgar Ruiz SO-2 Garden City CC DNS DNS
  Zaccerie Penka SO-2 Garden City CC DNS DNS
  Apostolo Zuniga Sophomore Unattached DNS DNS