May 3- 5, 2023
|
Ashland U. - Ashland, OH
ICON KEY: NCAA DII Prov

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Savannah Ackley SO-2 Cedarville 14:22.49 21:33.73 18:59.72 17:06.77 10
2 Elizabeth Wamsley SO-2 Hillsdale 20:35.33 15:16.21 20:45.63 17:09.44 8
3 Bethany Sholl SR-4 Cedarville 16:44.79 20:01.60 13:07.26 17:15.86 6
4 Gabrielle Lawrence SR-4 Findlay 18:00.01 21:29.72 13:27.39 17:28.55 5
5 Meg Scheske JR-3 Hillsdale 19:35.03 15:33.73 17:08.15 17:29.13 4
6 Alayna Ackley SR-4 Cedarville 20:47.13 19:11.20 21:51.09 17:45.92 3
7 Kameron Haag SO-2 Northwood 13:39.17 20:50.31 18:51.75 17:57.85 2
8 Bridget Hahn SR-4 Walsh 13:04.16 15:47.53 16:20.20 18:09.11 1
9 Emma Esteves SO-2 Ursuline (Ohio) 20:44.62 16:11.68 20:22.79 18:11.77 -
10 Sydney Yoder FR-1 Cedarville 17:06.32 16:55.41 22:44.79 18:11.83 -
11 Kendall Anenson SO-2 Malone 19:45.69 23:25.26 23:14.29 18:17.86 -
12 Sarah Zehr SO-2 Northwood 14:41.04 22:01.56 14:19.02 18:21.30 -
13 Ava Beam SO-2 Findlay 18:27.86 16:24.77 22:34.05 18:39.05 -
14 Natalie Martinson JR-3 Hillsdale 17:43.57 14:42.54 19:02.77 18:51.45 -
15 Natalie Boyden SO-2 Walsh 13:36.11 21:54.84 13:58.78 18:53.48 -
16 Hope Illias FR-1 Trevecca Nazarene 16:54.90 15:00.86 24:31.03 19:00.33 -
17 Bailey Menegay FR-1 Walsh 17:12.48 19:41.62 21:24.87 19:07.20 -
18 Sarah Vanderhoof-Dossett SR-4 Kentucky Wesleyan 17:24.96 13:58.26 21:03.13 19:08.30 -
19 Rylee Yocum SO-2 Malone 17:14.72 15:42.74 23:11.12 19:09.68 -
20 Abigail Lesniak SO-2 Kentucky Wesleyan 16:19.11 15:55.80 13:47.58 19:25.60 -
21 Holly Cole SR-4 Tiffin 24:31.28 19:48.79 24:19.51 19:37.02 -
22 Ruth Penney SO-2 Trevecca Nazarene 17:18.18 24:46.49 17:53.58 19:39.75 -
23 Molly Dickinson SO-2 Northwood 20:22.16 15:13.66 21:21.49 19:46.56 -
24 Hannah Groff JR-3 Walsh 15:43.00 25:06.35 20:12.43 20:24.67 -
25 Jeralyn Strawn JR-3 Ohio Dominican 14:30.10 18:59.71 14:42.36 20:25.49 -
26 Jaclyn Strawn JR-3 Ohio Dominican 14:59.28 21:21.16 25:52.17 20:31.88 -
27 Audrey Sanzone FR-1 Tiffin 24:49.06 16:32.71 15:55.48 20:40.88 -
28 Emma Smith SO-2 Ursuline (Ohio) 16:39.87 14:59.88 23:07.32 20:49.83 -
29 Emmy Mattingly SO-2 Trevecca Nazarene 26:13.75 21:24.18 18:27.92 20:59.00 -
30 Abby Baird SO-2 Lake Erie 27:54.85 24:14.13 23:48.17 21:38.33 -
31 Lauren Goehring SO-2 Malone 23:16.36 22:22.14 22:08.58 22:35.69 -
  Nellie Wilcox FR-1 Lake Erie DNF DNF DNF DNF -
  Reilly Cozette SO-2 Findlay DNF DNF DNF DNF -
  Charlotte Campbell JR-3 Tiffin DNF DNF DNF DNF -
Women's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
5 Meg Scheske JR-3 Hillsdale 17:29.13 13:38.33 13:06.85 16:47.17 17:08.15 4
8 Bridget Hahn SR-4 Walsh 18:09.11 13:58.62 22:52.28 14:53.07 21:36.04 1
16 Hope Illias FR-1 Trevecca Nazarene 19:00.33 15:12.27 22:37.00 13:29.64 14:26.65 -
17 Bailey Menegay FR-1 Walsh 19:07.20 19:07.20 21:01.92 17:23.96 21:36.34 -
18 Sarah Vanderhoof-Dossett SR-4 Kentucky Wesleyan 19:08.30 24:18.35 14:32.71 19:31.27 21:26.10 -
20 Abigail Lesniak SO-2 Kentucky Wesleyan 19:25.60 14:22.55 16:19.11 18:15.67 14:22.55 -
21 Holly Cole SR-4 Tiffin 19:37.02 24:31.28 14:42.77 14:42.77 19:48.79 -
22 Ruth Penney SO-2 Trevecca Nazarene 19:39.75 15:43.80 24:46.49 21:14.13 16:19.20 -
23 Molly Dickinson SO-2 Northwood 19:46.56 16:01.12 19:10.97 14:02.46 15:25.52 -
24 Hannah Groff JR-3 Walsh 20:24.67 15:30.75 22:51.63 23:52.87 20:00.18 -
25 Jeralyn Strawn JR-3 Ohio Dominican 20:25.49 23:04.81 17:46.18 17:21.67 22:40.30 -
26 Jaclyn Strawn JR-3 Ohio Dominican 20:31.88 15:23.91 26:29.13 21:33.48 24:25.94 -
27 Audrey Sanzone FR-1 Tiffin 20:40.88 25:01.47 17:59.57 17:09.93 19:14.02 -
28 Emma Smith SO-2 Ursuline (Ohio) 20:49.83 20:12.34 25:24.80 26:52.28 21:52.33 -
29 Emmy Mattingly SO-2 Trevecca Nazarene 20:59.00 20:33.82 16:09.43 15:31.66 22:14.54 -
30 Abby Baird SO-2 Lake Erie 21:38.33 16:26.73 17:05.68 27:54.85 28:07.83 -
31 Lauren Goehring SO-2 Malone 22:35.69 22:49.25 18:58.78 17:23.89 23:02.81 -
  Nellie Wilcox FR-1 Lake Erie DNF DNF DNF DNF DNF -
Women's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Savannah Ackley SO-2 Cedarville 14:01.96 17:06.77 10
2 Elizabeth Wamsley SO-2 Hillsdale 17:09.44 17:09.44 8
3 Bethany Sholl SR-4 Cedarville 20:11.96 17:15.86 6
4 Gabrielle Lawrence SR-4 Findlay 19:44.87 17:28.55 5
6 Alayna Ackley SR-4 Cedarville 15:48.67 17:45.92 3
7 Kameron Haag SO-2 Northwood 21:54.98 17:57.85 2
9 Emma Esteves SO-2 Ursuline (Ohio) 17:39.02 18:11.77 -
10 Sydney Yoder FR-1 Cedarville 18:55.51 18:11.83 -
11 Kendall Anenson SO-2 Malone 13:21.44 18:17.86 -
12 Sarah Zehr SO-2 Northwood 22:12.58 18:21.30 -
13 Ava Beam SO-2 Findlay 13:36.91 18:39.05 -
14 Natalie Martinson JR-3 Hillsdale 18:28.83 18:51.45 -
15 Natalie Boyden SO-2 Walsh 16:03.46 18:53.48 -
19 Rylee Yocum SO-2 Malone 13:59.27 19:09.68 -
  Reilly Cozette SO-2 Findlay DNF DNF -
  Charlotte Campbell JR-3 Tiffin DNF DNF -