May 3- 5, 2023
|
Ashland U. - Ashland, OH
ICON KEY: NCAA DII Prov

Men's 1500 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Dillan Haviland JR-3 Northwood 2:52.88 2:52.88 3:04.11 3:40.03 3:44.52 4:09.22 3:35.54 10
2 Ramen Felumlee JR-3 Cedarville 3:16.26 4:20.16 3:25.39 3:50.50 3:48.21 3:52.78 4:45.27 8
3 Jordan Foster JR-3 Findlay 2:40.06 3:44.08 4:06.95 2:56.06 3:48.65 4:22.95 2:44.63 6
4 Nathaniel Ondracek SO-2 Tiffin 2:56.73 4:07.87 2:42.96 3:03.61 3:49.51 3:35.74 4:07.87 5
5 Braedon Killion SR-4 Cedarville 2:57.77 4:57.83 3:30.10 2:43.92 3:50.87 2:43.92 3:30.10 4
6 Charles Guigon JR-3 Tiffin 3:14.64 4:28.79 4:10.25 2:56.10 3:51.71 3:19.27 4:47.32 3
7 Josh Jones SO-2 Northwood 3:27.62 3:08.96 4:09.61 3:48.62 3:53.28 4:23.61 4:09.61 2
8 Nick DeHaven SR-4 Findlay 3:16.15 3:32.69 2:52.52 4:27.05 3:56.32 3:37.42 4:10.50 1
9 Alex Albers FR-1 Findlay 5:08.59 3:28.89 4:11.62 4:54.34 3:57.37 3:19.39 4:04.50 -
10 Seth Macura SO-2 Walsh 3:43.47 3:43.47 3:29.21 2:51.17 3:57.73 3:48.22 4:09.62 -
11 Preston Earl SO-2 Northwood 3:34.49 4:17.86 3:29.67 4:51.60 4:00.99 3:07.98 4:29.91 -
12 Hamzah Abo-Hashema JR-3 Trevecca Nazarene 5:04.51 3:14.00 3:38.56 5:19.25 4:05.57 4:57.14 4:32.59 -

Men's 1500 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Dillan Haviland JR-3 Northwood 3:46.93 3:21.97
2 Nick DeHaven SR-4 Findlay 3:56.15 3:01.84
3 Josh Jones SO-2 Northwood 3:58.04 3:34.24
4 Nathaniel Ondracek SO-2 Tiffin 3:56.61 4:34.47
5 Braedon Killion SR-4 Cedarville 3:57.38 4:40.11
6 Charles Guigon JR-3 Tiffin 3:58.51 3:06.04
7 Jordan Foster JR-3 Findlay 3:56.99 3:33.30
8 Ramen Felumlee JR-3 Cedarville 3:57.46 3:02.85
9 Preston Earl SO-2 Northwood 3:58.54 4:53.41
10 Alex Albers FR-1 Findlay 3:57.79 4:19.20
11 Seth Macura SO-2 Walsh 3:58.01 3:53.25
12 Hamzah Abo-Hashema JR-3 Trevecca Nazarene 3:58.87 4:49.04
13 Michael Snopik FR-1 Ashland 3:59.55 4:54.65
14 Tucker Markko SR-4 Malone 4:00.23 3:31.41
15 Gabe Shilling FR-1 Malone 4:00.87 3:34.38
16 Elliott Lipe JR-3 Northwood 4:01.78 3:25.52
17 Mason White SO-2 Lake Erie 4:02.12 3:13.70
18 Trevor Billingsley FR-1 Cedarville 4:04.11 3:59.23
19 Jacob Krous JR-3 Ohio Dominican 4:09.50 3:14.61
20 Jordan Halliday JR-3 Trevecca Nazarene 4:09.81 3:57.32
21 Ben Carr SO-2 Trevecca Nazarene 4:10.69 4:55.82
22 Sean Roan FR-1 Findlay 4:10.94 5:13.68
23 Chase Drange SO-2 Tiffin 4:13.16 4:58.73
24 Dhiren Brickman FR-1 Ashland 4:14.11 3:08.05
25 Joey Buehner JR-3 Walsh 4:14.72 3:28.87
26 Preston Jackson FR-1 Malone 4:15.42 3:39.67
27 Rylan Felumlee FR-1 Cedarville 4:18.50 3:06.12
28 Derek Rightnowar FR-1 Lake Erie 4:21.58 3:44.96
29 Logan Thomas SO-2 Walsh 4:23.18 4:12.66
30 Tanner Hayes SO-2 Kentucky Wesleyan 4:24.17 5:11.72
31 Mark Masaka FR-1 Hillsdale 4:26.11 3:40.88
32 Benji House JR-3 Walsh 4:27.55 5:10.36
33 Graham Scott SR-4 Malone 4:28.10 5:11.00
34 Devan Lawson SO-2 Lake Erie 4:38.13 5:22.63
35 Landon Latham SO-2 Ohio Dominican 4:38.28 5:45.07
36 Landon Harper SO-2 Kentucky Wesleyan 4:38.28 3:56.54
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
3 Josh Jones SO-2 Northwood 3:12.82 3:58.04 3:58.04
6 Charles Guigon JR-3 Tiffin 3:17.97 3:58.51 3:08.43
9 Preston Earl SO-2 Northwood 5:10.11 3:58.54 2:58.91
13 Michael Snopik FR-1 Ashland 5:09.02 3:59.55 3:18.83
14 Tucker Markko SR-4 Malone 3:00.18 4:00.23 3:33.81
17 Mason White SO-2 Lake Erie 3:23.38 4:02.12 4:55.39
21 Ben Carr SO-2 Trevecca Nazarene 3:20.56 4:10.69 4:05.68
22 Sean Roan FR-1 Findlay 4:26.00 4:10.94 5:11.17
24 Dhiren Brickman FR-1 Ashland 4:36.98 4:14.11 4:19.20
26 Preston Jackson FR-1 Malone 3:26.89 4:15.42 4:53.74
32 Benji House JR-3 Walsh 4:08.83 4:27.55 4:00.80
33 Graham Scott SR-4 Malone 3:07.67 4:28.10 5:45.85
34 Devan Lawson SO-2 Lake Erie 3:14.69 4:38.13 3:31.38
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Dillan Haviland JR-3 Northwood 3:31.05 3:58.28 4:14.17 3:46.93 4:20.97 2:41.12
5 Braedon Killion SR-4 Cedarville 3:17.03 2:58.04 3:02.79 3:57.38 3:24.15 3:45.52
8 Ramen Felumlee JR-3 Cedarville 4:47.33 4:06.96 3:17.10 3:57.46 4:16.46 3:05.22
12 Hamzah Abo-Hashema JR-3 Trevecca Nazarene 4:34.70 3:01.55 2:49.60 3:58.87 4:13.21 5:05.76
15 Gabe Shilling FR-1 Malone 3:34.38 3:44.01 3:58.47 4:00.87 2:48.61 2:48.61
16 Elliott Lipe JR-3 Northwood 3:32.77 3:47.28 3:03.76 4:01.78 5:04.65 4:28.38
18 Trevor Billingsley FR-1 Cedarville 3:49.47 4:11.44 3:44.59 4:04.11 3:44.59 3:47.03
27 Rylan Felumlee FR-1 Cedarville 4:54.69 4:18.50 4:10.75 4:18.50 5:15.37 3:39.73
28 Derek Rightnowar FR-1 Lake Erie 4:05.89 4:58.21 5:26.98 4:21.58 4:26.82 4:26.82
31 Mark Masaka FR-1 Hillsdale 5:27.32 4:26.11 5:27.32 4:26.11 3:16.93 3:38.21
36 Landon Harper SO-2 Kentucky Wesleyan 4:10.46 5:08.89 4:49.42 4:38.28 5:11.68 3:39.85
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Nick DeHaven SR-4 Findlay 3:56.15 4:48.11
4 Nathaniel Ondracek SO-2 Tiffin 3:56.61 3:28.22
7 Jordan Foster JR-3 Findlay 3:56.99 4:53.87
10 Alex Albers FR-1 Findlay 3:57.79 2:46.46
11 Seth Macura SO-2 Walsh 3:58.01 3:08.03
19 Jacob Krous JR-3 Ohio Dominican 4:09.50 4:51.92
20 Jordan Halliday JR-3 Trevecca Nazarene 4:09.81 3:54.83
23 Chase Drange SO-2 Tiffin 4:13.16 5:01.26
25 Joey Buehner JR-3 Walsh 4:14.72 3:36.52
29 Logan Thomas SO-2 Walsh 4:23.18 4:41.61
30 Tanner Hayes SO-2 Kentucky Wesleyan 4:24.17 3:57.76
35 Landon Latham SO-2 Ohio Dominican 4:38.28 6:01.77